Συλλεκτικό Στέκι
δυσκολακι! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: δυσκολακι! (/thread-1144.html)

Σελίδες: 1 2


δυσκολακι! - iapwnas - 29/05/17 12:49:59

Πως σας φαινεται η εικοσαρουλα μου? Την εχω παρει καιρο και λεω να την ανεβασω για ελευθερο σχολιασμο φυσικα! Ο Πετερ τη χαρακτηριζει very rare!


RE: δυσκολακι! - johnmak1976 - 29/05/17 14:35:51

Ωραιότατη είναι, να τη χαίρεσαι.


RE: δυσκολακι! - ukobke - 29/05/17 14:37:37

Να τη χαίρεσαι !

Αν και δεν κάνω ποικιλίες, μου αρέσει πολύ η κατάστασή της. Μπράβο σου !


RE: δυσκολακι! - coll - 29/05/17 15:13:51

Πολυ καθαρη με ελαχιστα προβληματακια.
Εχεις βρει καλη πηγη εσυ φαινεται Wink


RE: δυσκολακι! - sroussos - 29/05/17 17:23:02

Καλορίζικη Στέλιο να την χαίρεσαι . Πολύ ωραίο νόμισμα χωρίς προβλήματα  . Η 490  Jk  rare  είναι;


RE: δυσκολακι! - nikos - 29/05/17 18:11:28

Ειναι λαθος να κοιτας μονο την ποικιλια.( για μενα ειναι scarce )
Σαν νομισμα ομως (δηλαδη ποικιλια -κατασταση), για μενα ειναι very rare!
Πιστευω ο τιτλος το αδικει.....
Το να μετραμε μονο ποσες ειδαμε να περνουν δεν ειναι καταγραφη,ειναι απλη ενημερωση.Υπαρχουν πολλοι παραμετροι που πρεπει να προσεχει κανεις.Οτι ακριβως κανει ενας συλλεκτης αυτης της περιοδου.


RE: δυσκολακι! - iapwnas - 29/05/17 18:31:37

Παιδια ευχαριστω για τα σχολια! Ειναι η 490 οντως εχει το χαρακτηριστικο ραγισμα στη μητρα αριστερα της ημερομηνιας! Ειναι απο τα λιγα νομισματα του Κυβερνητη οπου εχω και δεν εχει θεμα σκουριας, πρασινιλας κλπ. Ειναι ολο καφε χρωμα απειραχτο τελειως με ομοιομορφη πατινα και ετσι θα μεινει! Νικο σε εμπιστευομαι στα λεγομενα σου και του αρχειου σου φυσικα! Αν θελεις να μου πεις ποσες εχεις καταγραψει, προσωπικα γνωριζω αλλες πεντε. (δεν εχω αρχειο)

υγ Αλλες δυο φωτο στον ηλιο


RE: δυσκολακι! - nikos - 29/05/17 18:48:12

Παλι το πας εκει που δεν πρεπει.Πεφτεις στην παγιδα.Φυσικα εχω βρει περισσοτερες,Καλυτερα να πεις .....Ανεβαστε καμμια ακομα για συγκριση.
Ακομα και αυτην που ειχα στο αρχειο μου σαν την καλυτερη την εσβησα για να βαλω την δικη σου που μου αρεσε περισσοτερο.
Για να καταλαβεις,αυτο το νομισμα για εναν Καποδιστριακια ειναι νομισμα αναβαθμισης.Και δεν του καιγετε καρφι αν εμφανιστηκαν αλλες 10.
Αν ακομα δεν σε επεισα ,δες την 490 του καταλογου και κανε συγριση με την δικη σου (**δεν ισχυει παντα σε ολα αυτο**)


RE: δυσκολακι! - johnmak1976 - 29/05/17 22:16:25

Έτσι ακριβώς είναι Στέλιο, και εγώ την έχω αυτήν την ποικιλία, άλλα καμία σχέση σε κατάσταση. Πέρα από την όποια δυσκολία πάντα μετρά και η κατάσταση του νομίσματος. Πλέον αν δεν μου αρέσει ένα νόμισμα δεν το αγοράζω και ας μην την έχω την ποικιλία (αυτό το είχα πάρει την εποχή που ήθελα να κλείνω τρύπες)
[attachment=2567]
[attachment=2568]


RE: δυσκολακι! - iapwnas - 29/05/17 22:54:42

Φυσικα συμφωνω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις η κατασταση κανει τη διαφορα. Ο Νικος αποτι καταλαβαινω, καταγραφει την εμφανιση ποικιλιων σε συνδυασμο καταστασης που εμφανιζονται και οχι απλα ποικιλιες! Γιαννη δεν μπορω να μπω σε κυνηγι ποικιλιων, αλλα αν θα το προσπαθουσα δε θα με ενδιεφερε τοσο πολυ η κατασταση... Αλλωστε που να τα βρεις ολα απο βφ++ και πανω?  Smile  Ευχαριστω πολυ για τη φωτο!  Heart