Συλλεκτικό Στέκι
Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-21.html)
+--- Νήμα: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ (/thread-1146.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - haros - 31/05/17 18:22:43

Ο παραλληλισμος που κανεις με τα γραμματοσημα ειναι σωστος, σε αυτο που δεν εχεις δικιο ειναι οτι νομισματα απο εξωτικες η πολυ μικρες χωρες αξιζουν το μεταλλο τους.
Παρε το san marino πχ και βρες ενα 5lire του 1898 και πες μου ποσο θα το βρεις.
Προσωπικα ετυχε να παρω καποτε καποια μικρα προυφ χρυσα αναμνηστικα απο πολυ μικρες-εξωτικες χωρες ,(που δεν τις ειχα ακουσει ποτε.. Big Grin  )  τα πιστοποησα και, προς καποια εκπληξη μου, τα εδωσα τελικα σαν ζεστα ψωμακια σε συλλεκτες απο ολο τον κοσμο που τα κυνηγουσαν, σε τιμες που δεν εχουν σχεση με το μεταλλο.
Το τι θεωρειται συλλεκτικο (και αρα πληρωνεται) εχει να κανει με το ποσοι το γουσταρουν και αυτες οι χωρες- σφραγιδες εχουν το κοινο τους..

Υ.Γ.  πληροφοριακα η χρυση λιρα (το sovereign) δεν ειναι πλεον, εδω και χρονια, νομισμα συναλλαγων ουτε εντος του Ην. Βασιλειου, καποτε ηταν.


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - gkounto - 31/05/17 18:35:25

Η χρυσή λίρα έχει μια ιδιόμορφη υπόσταση. Ναι μεν θεωρείται μεχρι και σήμερα legal tender αλλα μόνο σαν status και οχι σαν πραγματικό μέσο συναλλαγής ουσιαστικά πρόκειται για μια ιδιομορφη κατάσταση επενδυτικού χρυσού υπό μανδύα ( όπου επενδυτικός θεωρείται ο τύπος που έχει κυκλοφορήσει ως legal tender) και εξακολουθεί για λόγους prestige και οικονομικούς να θεωρείται έτσι.


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - gkounto - 31/05/17 18:38:48

Το μεγάλο τεστ της λίρας έγινε λιγο μετα τον πόλεμο στο Μιλάνο όπου ένας μεγάλος παραχαράκτης προκειμένου να αποδείξει οτι οι κοπιες που έβγαζε δεν ηταν νόμιμο νομιςμα κυκλοφοριας (αρα είχε δικαίωμα να το ντουμπλάρει κατ'αυτόν) πήρε μερικές και πήγε στο Λονδίνο να αγοράσει προϊόντα με αυτές. Οταν οι ντόπιοι υπάλληλοι αρνήθηκαν την συναλλαγή αυτό το χρησιμοποίησε σαν αποδεικτικό στοιχείο εναντίον του βρετανικού κράτους που τον είχε μηνύσει.
Έχασε φυσικα αλλα οχι πειστικά.


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - sac - 31/05/17 18:54:52

Thanks, συνονόματε.
(Τώρα που το έγραψες, το θυμήθηκα.)

Αν δεν σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ μας και για τα βρετανικά αναμνηστικά/συλλεκτικά κέρματα (που γράφουν ονομαστική αξία). Από ό,τι διάβαζα πρόσφατα, δεν ισχύει ό,τι και με το ευρώ (ας πούμε).
Ο μανάβης είναι "υποχρεωμένος" να τα δεχτεί;

Μετά από δυο σελίδες αρλούμπες, ίσως μάθουμε και κάτι...

http://www.royalmint.com/help/help/commemorative-coins-in-circulation

Most people would not wish to exchange a crown piece, but in recognition of the fact that some people may wish to do so, some post offices have agreed to accept crowns in exchange for goods and services.


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - gkounto - 31/05/17 19:09:07

(31/05/17 18:54:52)sac Έγραψε:  Thanks, συνονόματε.
(Τώρα που το έγραψες, το θυμήθηκα.)

Αν δεν σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ μας και για τα βρετανικά αναμνηστικά/συλλεκτικά κέρματα (που γράφουν ονομαστική αξία). Από ό,τι διάβαζα πρόσφατα, δεν ισχύει ό,τι και με το ευρώ (ας πούμε).
Ο μανάβης είναι "υποχρεωμένος" να τα δεχτεί;

Μετά από δυο σελίδες αρλούμπες, ίσως μάθουμε και κάτι...


Οχι φυσικα Γιώργο. Αν και μια φιλη (μαλλον γυναικα φιλου) πηρε ρεστα στην λαική 2 χρυσες λιρες μαλιστα η μια ηταν με πλερεζα (1900) δηλαδη φαινοταν απο χιλιομετρα...αν εχεις τυχη διαβαινε...εννοειται οτι ο μαναβης αγρον αγοραζε......


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - sac - 31/05/17 19:11:03

Ξαναφχαριστώ!

Μου κάνει εντύπωση το "φυσικά", γιατί στην... ηπειρωτική Ευρώπη έχουμε συνηθίσει αλλιώς. :-)))


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - gkounto - 31/05/17 19:14:53

(31/05/17 19:11:03)sac Έγραψε:  Ξαναφχαριστώ!

Μου κάνει εντύπωση το "φυσικά", γιατί στην... ηπειρωτική Ευρώπη έχουμε συνηθίσει αλλιώς. :-)))

Μα ειναι εντελώς διαφορετικα, τέλος πάντων εχω πλέον φύγει αλλα δεν νομιζω


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - sac - 31/05/17 19:31:39

Ε, ναι. Κάθε τόπος και ζακόνι, κάθε μαχαλάς και νόμος. Δεν μπαίνουν όλα σε ένα "καλούπι". Ό,τι ενδιαφέρει τον καθένα, το εξετάζει κατά περίπτωση.


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - Valeroi - 31/05/17 23:52:31

Most people would not wish to exchange a crown piece, but in recognition of the fact that some people may wish to do so, some post offices have agreed to accept crowns in exchange for goods and services.

Νομίζω το ζουμί είναι όλο αυτό... και το λέει πολύ ωραία και με "διπλωματικό" τρόπο. Δηλαδή "Γενικά δε τα χρησιμοποιείς σαν κυκλοφορούν χρήμα...αλλά αναγνωρίζουμε το γεγονός οτι μπορεί να υπάρχεις και άτομα που να θέλουν να τα δεχθούν σαν κυκλοφορούν νόμισμα"...


RE: Αναμνηστικες ΑΠΑΤΕΣ - coll - 01/06/17 14:55:22

Εχω μια απορια.
Χαρτονομισματα  σαν το παρακατω προφανως (ετσι νομιζω τουλαχιστον ) ειναι κυκλοφοριας καποιων αποικιων. Στην περιπτωση αυτη νησι της Αφρικης.
Πως μπορουμε να μαθουμε την ισοτιμια σε τετοιες περιπτωσεις που προκειται γαι μικρα αγνωστα μερη;


http://www.ebay.com/itm/SAINT-HELENA-50-PENCE-nd-1979-P-5-FDS-UNC-/301666343510?hash=item463cb71a56:g:DzYAAOSwMmBVg-bK