Συλλεκτικό Στέκι
5 λεπτά 1836? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 λεπτά 1836? (/thread-1261.html)

Σελίδες: 1 2


5 λεπτά 1836? - dimitris - 08/07/17 23:13:47

[attachment=2844]γεια σας
θα ηθελα παρακαλω τη γνωμη σας για αυτο το νομισμα


RE: νομισμα? - vaspyr21 - 09/07/17 01:30:56

Βλέπουν καλά τα μάτια μου η κανω λάθος; 
Είναι του 36 η δεν βλέπω καλα;
Το νόμισμα δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά αν είναι του 1836
Δεν λέω τίποτα γιατί μπορεί να είμαι λάθος.
Αν είναι εύκολο βγαλε ποιο καθαρές φωτογραφίες το νόμισμα και εσύ που το έχεις στην κατοχή σου τι χρονολογία γραφει;;

Υ.Γ. Καλώς ήρθες


RE: νομισμα? - kostas06 - 09/07/17 02:11:38

1836 γράφει αλλα ειναι ψεύτικο ! Χυτό νμζ


RE: νομισμα? - sroussos - 09/07/17 07:50:15

To ψεύτικο πως το συμπέρανες ; Από αυτή τη φωτογραφία δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα.


RE: νομισμα? - dimitris - 09/07/17 08:15:50

(09/07/17 01:30:56)vaspyr21 Έγραψε:  Βλέπουν καλά τα μάτια μου η κανω λάθος; 
Είναι του 36 η δεν βλέπω καλα;
Το νόμισμα δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά αν είναι του 1836
Δεν λέω τίποτα γιατί μπορεί να είμαι λάθος.
Αν είναι εύκολο βγαλε ποιο καθαρές φωτογραφίες το νόμισμα και εσύ που το έχεις στην κατοχή σου τι χρονολογία γραφει;;

Υ.Γ. Καλώς ήρθες

ευχαριστω για τις απαντησεις
μοιαζει παρα πολυ για 36 χωρις ομως να φαινεται καθαρα αν ειναι πλαγιο  οπως η πενταρα της ΠΝΕ,η ορθιο οπως
η κινεζικες ρεπλικες , ειναι σε ασχημη οντως κατασταση,μεγαλη φθορα, για χυτο δεν ειναι διοτι κουδουνιζει οταν το
αφησεις να πεσει  κατω,τα χυτα εχουν ηχο πατατας,με προβληματιζει το βαρος του, μολις 5,4 γρ, σε συγγριση με το 6,5
τιςΠΝΕ, διαμετρος σωστη,η μιση στεφανη λειπει και η δεξια πλευρα ειναι λεπτη.
Σκεπτομαι να το πλακοσω με μια βουρτσα και να βγαλω και την τελευταια οξειδωση του.
θα προσπαθησω να βγαλω μια καλυτερη φωτο.


RE: νομισμα? - dimitris - 09/07/17 09:49:32

[attachment=2846][attachment=2845]
τελικα πηρα το ρισκο και το εκανα.
το ετριψα με μια απλη γομολαστιχα,εφυγε με δυσκολια μερος της οξειδωσης,επιζω να μην προκαλεσα μεγαλυτερη ζημια
απο αυτη που ηδη εχει.Τα γραμματα και αριθμοι ειναι σχεδον υπο εξαφανιση,το στεμμα κραταει καλυτερα.


RE: νομισμα? - kostas06 - 09/07/17 13:54:35

(09/07/17 07:50:15)sroussos Έγραψε:  To ψεύτικο πως το συμπέρανες ; Από αυτή τη φωτογραφία δεν βγαίνει κανένα συμπέρασμα.

Στα δικα μου ματια φαινεται ψεύτικο , βγαίνει συμπέρασμα ακομα και με αυτες τις φωτογραφίες ! Φυσικα αυτη ειναι η προςωπικη μου γνώμη ...


RE: νομισμα? - GKCollect - 09/07/17 20:12:58

Μ΄αυτές τις φωτό δεν βγαίνει συμπέρασμα... και φαίνεται κατά 99% πλαστό.
Με προβληματίζει το '6' που είναι πολύ κοντά στο '3', κάτω από το 'Τ' και δεν φτάνει αρκετά κάτω από το 'Α'. Επίσης το 'Α' από το 'ΛΕΠΤΑ' που φαίνεται να είναι χαμηλότερα από το 'Τ'... έχει και περίεργο επιπλέον μέταλλο στο '5'.


RE: νομισμα? - dimitris - 09/07/17 21:51:44

[attachment=2852]
[quote='GKCollect' pid='13552' dateline='1499623978']
Μ΄αυτές τις φωτό δεν βγαίνει συμπέρασμα... και φαίνεται κατά 99% πλαστό.
Με προβληματίζει το '6' που είναι πολύ κοντά στο '3', κάτω από το 'Τ' και δεν φτάνει αρκετά κάτω από το 'Α'. Επίσης το 'Α' από το 'ΛΕΠΤΑ' που φαίνεται να είναι χαμηλότερα από το 'Τ'... έχει και περίεργο επιπλέον μέταλλο στο '5'.


γεια σας
ειδα την ιστοσελιδα σας
και ειμαι βεβαιος οτι βρισκομαι σε καλο δρομο
ανεβαζω και μια αλλη φωτο που ειχα σε συμπληρωμα της αρχικης πριν περασω το νομισμα με γομολαστιχα, στην οποια
το 6 μοιαζει με ισιο,οπως τα κινεζικα 36αρια,μετα την γομολαστιχα τα πραγματα φαινονται διαφορετικα, αλλα και
ταυτοχρονα παραμορφωμενα διοτι τριβοντας τα γραμματα και αριθμους τριβεται και η βαση του νομισματος,διοτι εχουν φτασει
στο υψος της βασης,με ανυπαρκτο, περιγραμμα, με αποτελεσμα να  μπερδευει περισοτερο. Το μονο στοιχειο που με κανει να εχω
καποιες ελπιδες ειναι, ο ηχος του νομισματος, και η οξειδωση του, τιποτε αλλο.
Σας ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε .


RE: νομισμα? - GKCollect - 09/07/17 22:16:17

Κάπως έτσι το βλέπω... Με πράσινο είναι η θέση των γραμμάτων και των ψηφίων όπως είναι στο νόμισμα και με κόκκινο είναι, περίπου, τα σημεία που θα έπρεπε να βρίσκονται τα γράμματα και ο αριθμός '6'. Ο αριθμός '6' θα έπρεπε να είναι κάπου εκεί μέσα στο κόκκινο παραλληλόγραμμο, βάσει των φύλλων, του '3' και του 'ΤΑ'. Φαίνεται ότι υπάρχει μετακίνηση πιο αριστερά του ψηφίου '6'.

Πάραυτα, αν το είχα εγώ στην κατοχή μου, θα το έστελνα για πιστοποίηση. Με εξαιρετικά μεγάλη πιθανότητα να κλάψω τα χρήματά μου. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που φαίνεται να είναι πλαστό αλλά επίσης υπάρχουν και λιγοστοί λόγοι, που θα μπορούσε να μπει σε κουτί. Σε περίπτωση που δε θέλεις να πάρεις το ρίσκο... μπορώ να το πάρω εγώ.  Big Grin