Συλλεκτικό Στέκι
κόκκινο δεκάλεπτο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: κόκκινο δεκάλεπτο (/thread-1265.html)



κόκκινο δεκάλεπτο - nestor34 - 11/07/17 16:32:08

έπεσε στα χέρια μου ένα δεκάλεπτο που η μια του όψη είναι κανονική αλλα η άλλη μοιάζει με πεντάλεπτο ως προς τον χρωματισμό. Το ίδιο συμβαίνει και στο ριμ του νομίσματος, είναι μισό-μισό.
Αξίζει κάνα εκατομμύριο ή να πάρω μια τσίχλα με δαύτο;


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - smartmorpheus - 11/07/17 17:00:57

Τσίχλα, τσίχλα.


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - haros - 11/07/17 17:02:18

Αν και η φωτο σου ειναι λιγο οφ σε σχεση με τα χρωματα, θα σου πω οτι σε περιπτωσεις off-metal strike, δηλαδη οταν ενα νομισμα εχει χτυπηθει σε δισκο διαφορετικου μεταλλου απο το κανονικο του, αυτο αφορα ολο τον δισκο και οχι ..την μια οψη.
Κατα πασα βεβαιοτητα λοιπον προκειται για καποια μεταγενεστερη χημικη αλλοιωση του νομισματος, κατι που φυσικα δεν του προσδιδει καποια αξια.
Παρολα αυτα, μιας και ουτε τσιχλα δεν παιρνεις πλεον με 10 λεπτα, βαλτο σε ενα φλιπακι και φυλαξε το.


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - sam_gr - 11/07/17 21:09:47

(11/07/17 16:32:08)nestor34 Έγραψε:  έπεσε στα χέρια μου ένα δεκάλεπτο που η μια του όψη είναι κανονική αλλα η άλλη μοιάζει με πεντάλεπτο ως προς τον χρωματισμό. Το ίδιο συμβαίνει και στο ριμ του νομίσματος, είναι μισό-μισό.
Αξίζει κάνα εκατομμύριο ή να πάρω μια τσίχλα με δαύτο;

Kαλησπέρα , 
Νομίζω θα βοηθούσε αν μας έδειχνες την οδόντωση της  περιμέτρου για να καταλάβουμε αν τυχόν και πρόκειται για άλλου νομίσματος δίσκο .Tο δικό σου έχει αυτής τη μορφή την οδόντωση ?

[Εικόνα: g1617.jpg]

τα 10 cents του δολλαρίου (αν και διαφορετικής διαμέτρου )παρουσιάζουν αυτό που περιγράφεις στη περίμετρο τους 

[Εικόνα: g3290.jpg]


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - ΛΑΚΗΣ - 12/07/17 07:32:42

μπα δεν αξιζει κατι..εδω στην δουλεια μου περνανε αρκετα τετοια απο τα χεια μου..ισως να κανουν μπανιο με αυτα στα μαγια τους τωρα το καλοκαιρι Tongue Tongue Tongue


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - nestor34 - 12/07/17 09:57:56

και η οδόντωση και το μέγεθος είναι κανονικά. Προφανώς ισχύει αυτο που είπε ο Χάρος, κάποια αντίδραση του μετάλλου δηλαδή.


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - Sp1 - 12/07/17 19:17:07

(12/07/17 09:57:56)nestor34 Έγραψε:  και η οδόντωση και το μέγεθος είναι κανονικά. Προφανώς ισχύει αυτο που είπε ο Χάρος, κάποια αντίδραση του μετάλλου δηλαδή.
Δοκίμασε αν κολλάει σε μαγνήτη.Τα δεκάλεπτα κανομικά δεν κολλάνε .Είναι χάλκινα.


RE: κόκκινο δεκάλεπτο - nestor34 - 13/07/17 10:29:03

(12/07/17 19:17:07)Sp1 Έγραψε:  
(12/07/17 09:57:56)nestor34 Έγραψε:  και η οδόντωση και το μέγεθος είναι κανονικά. Προφανώς ισχύει αυτο που είπε ο Χάρος, κάποια αντίδραση του μετάλλου δηλαδή.
Δοκίμασε αν κολλάει σε μαγνήτη.Τα δεκάλεπτα κανομικά δεν κολλάνε .Είναι χάλκινα.

δεν κολλάει σε μαγνήτη, δεν είναι πλαστό. Ίσως έμεινε σε κάποια επιφάνεια που του προκάλεσε κάποια χημική αντίδραση.