Συλλεκτικό Στέκι
USPS - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: USPS (/thread-1266.html)

Σελίδες: 1 2 3


USPS - iapwnas - 11/07/17 20:55:20

Παιδια καλησπερα, κερδισα ενα νομισμα σε μια δημοπρασια απο Αμερικη πληρωσα, επελεξα μετα σε φορμα ετοιμη συστημενη αποστολη, με το αναλογο κοστος κλπ. Μου εστειλαν λοιπον αριθμο αποστολης, και σταλθηκαν με USPS. Ενω φαινοταν οτι ειχε "κολησει" απο τις 28 Ιουνιου σε ενα σημειο διαλογης, σημερα το απογευμα το βρηκα στα σκαλια του διαμερισματος μου! Ακομη φυσικα φαινεται οτι ειναι σε καποια διαλογη? 

Εχετε αντιμετωπισει παρομοια μεταχειριση? Λιγο καπως να το βρω πεταμενο ενα φακελο στα σκαλια μου, λογικα απο τα ελτα...


RE: USPS - haros - 11/07/17 20:59:56

μαλλον στο εστειλαν first class international mail, που εχει μεν τρακινγκ στην αμερικη, αλλα τα ελτα εδω δεν το τρακαρουν και το παραδιδουν σαν απλο.
Για να στο εστειλαν συστημενο (REGISTERED) και να το αφησε ο ελληνας ταχυδρομος στα σκαλια, αποκλειεται, εκτος εαν εχεις συννενοηθει φιλικα να το κανει και να υπογραφει για εσενα.


RE: USPS - iapwnas - 11/07/17 21:06:13

Δημητρη εχεις δικιο μολις το τσεκαρα! Δεν ειναι registered οπως νομιζα αλλα first class το γραφει επανω στο φακελο! Νομιζα οτι ειχα επιλεξει συστημενο!


RE: USPS - haros - 11/07/17 21:16:31

Ναι, οι αμερικανοι το μπερδευουν, επειδη εχει τρακινγκ στην αμερικη, νομιζουν οτι εχει και στην ελλαδα.
Το κανονικο συστημενο απο αμερικη προς ελλαδα στοιχιζει πανακριβα.
Τωρα τελευταια παραλαμβανω απο καποιον αμερικανικο οικο ηλεκτρονικων δημοπρασιων νομισματα που κερδιζω, και τα στελνουν με αυτο τον τροπο, ποτε θα γινει καμια στραβη και θα κλαινε τα λεφτα τους απο κανα ποντικο των ταχυδρομειων δεν ξερω, εγω παντως δεν θα τα κλαιω, γιατι πληρωνω με paypal... Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: USPS - Nonos - 12/07/17 08:18:15

Kαλορίζικο Στέλιο! Smile


Τελωνείο πέρασε?
Στο σύστημα των ΕΛΤΑ φαινόταν μία και μοναδική εγγραφή αυτή πως είχε γίνει η παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό?


RE: USPS - ΛΑΚΗΣ - 12/07/17 12:11:40

περσι εστειλα αμερικη ενα συστημενο με ενα τσεκ μεσα 500 ντολαρ με ελτα {το επεστρεψα διοτι δεν μπορουσα να το εξαργυρωσω ελλαδα,ηταν δωρο γαμου} κ εδωσα 7 ευρω ..δεν ειναι υπερογκο ενα απλο συστημενο απο κ προς αμερικη νομιζω Smile


RE: USPS - haros - 12/07/17 14:50:21

Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα.
Ειπα απο Αμερικη προς Ελλαδα ειναι ακριβο το συστημενο, οχι το αναποδο.
Δεν εχουν τις ιδιες τιμες τα ΕΛΤΑ και η USPS.


RE: USPS - ΛΑΚΗΣ - 12/07/17 18:47:12

καταλαβα λανθασμένα,να με συγχωρεις..νομιζα ότι είναι το ιδιο..αν το εχανες στα σκαλια σου γενικα ακρη δεν θα εβρισκες ετσι δεν είναι?


RE: USPS - iapwnas - 12/07/17 19:54:29

Μιχαλη δεν περασε τελωνειο (ευτυχως), στο συστημα των ελτα εγραφε στο location United States of America και στο status posting/collection (!).


RE: USPS - Nonos - 12/07/17 20:08:04

Μπράβο Στέλιο!
Το είχες στην αγγλική βερσιόν, στην ελληνική το σύστημα των ΕΛΤΑ γράφει: "παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό"

Έκανε στάση στο περιβόητο JAMAICA, NY 11430 αυτό που περίμενες? Eκεί είχε κολλήσει?
Γιατί έχω εκεί κάποια νομισματάκια κολλημένα αρκετές μέρες με USPS Cool