Συλλεκτικό Στέκι
60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ (/thread-127.html)



60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - exmim - 02/12/16 18:00:57

  Ας είναι αυτό το πρώτο νόμισμα που θα ανεβάσω, έτσι, για γούρι. Έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για εμένα. Είναι αυτό που λέμε από χέρι, ανθρώπου που δυστυχώς δεν υπάρχει πια. 
 60 τορνεσια , παρουσιάζει μια ποικιλία στο " Ι Ο Α Ν " όπως βλέπουμε είναι ανορθόγραφα γραμμένο. Είναι καλά διατηρημένο δεν έχει καμία είδους διάβρωση και είναι απείραχτο. Να σας πω ότι έχω δει πάρα πολλά σωστά γραμμένα (το ΙΩΑΝ ), λίγα σε καλή κατάσταση (κανένα πιστοποιημένο), και 1 η 2 (αν θυμάμαι καλά) ανορθόγραφα, με ολόκληρο το «τορνεσια» ,μα σε κακή κατάσταση. Βέβαια ακόμα υπάρχουν πολλά , κάπου θα είναι και άλλα, μέχρι τότε ας δούμε το δικό μου.... Μίμης Smile


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - oldgeotzo - 02/12/16 18:21:02

Nα το χαιρεσαι ,να το απολαμβανεις και σαν νομισμα ..ποσο μαλλον που ειναι συναισθηματικης αξιας.
Μεσα απο ενα 30ρι Τορνεσι του πατερα μου..και 5 τυχαια μικρης αξιας  νομισματα.."κολησα" στα συλλεκτικα.
Ωραιο νομισμα και ενδιαφερουσα περιοδος 
Καλη συνεχεια


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - μαρκος - 02/12/16 20:06:01

Μιμη καλως βρεθηκαμε φιλε μου και εδω ,ξεκινησες με την αδυναμια μου τα Ενετικα,πανεμορφο σε ομορφη κατασταση ,το χαλβαδιαζω ωρα,να το χαιρεσαι φιλε, παντα τετοια


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - malef13 - 03/12/16 11:19:57

Πανέμορφο το νόμισμα! Κύριε Μίμη, πραγματικά είναι σούπερ και η ποικιλία του δεν είναι καθόλου εύκολη. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου διαβρώσεις-οξυδώσεις είναι ότι πρέπει για να το θαυμάζουμε για αρκετό καιρό!


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - exmim - 03/12/16 21:48:35

Όλα τα καλά παιδιά εδω Smile , κάθε νόμισμα στην συλλογή μου το αγαπώ, αυτό είναι το πιο αγαπημένο μου, αν και δεν μαζεύω ενετικά , πολλές φορές το βγάζω από τι κουτί με τα σλαμπ,  και το χαζεύω.  


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - μαρκος - 03/12/16 21:55:19

Διαβαζα πριν λιγες μερες μια μελετη-μεταφραση η οποια αναφερε για τα συγκεκριμενα πολλα πραγματα τα οποια θα τα συζητησουμε μελλοντικα εδω απλα να αναφερω ενα απο ολα οτι το συγκεκριμενο αρχικα κυκλοφορησε για την Κρητη οπως πολυ σωστα γνωριζουμε ολοι αλλα μετα απο χρονια κυκλοφορησε και σε αλλα μερη της Ελληνικης επικρατειας τα οποια ηταν υπο την διοικηση των Ενετων οπως τα Ιονια και μαλιστα υπηρχε και αποδοχη και αξια.Μιμη και εγω τα χαζευω φιλε με τις ωρες .
υ.γ Θα ηταν καλο πιστευω να μεταφερθει το θεμα απο τα Κρητικα στην ενοτητα με τα Ενετικα


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - exmim - 04/12/16 11:40:39

Μάρκο δεν είδα ότι έχει «ενετικά» και βέβαια εκεί είναι η θέση του. Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να το μεταφέρει. Ευχαριστώ και να με συγχωρείτε για την βιασύνη μου Smile ..


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - μαρκος - 04/12/16 11:44:15

(04/12/16 11:40:39)exmim Έγραψε:  Μάρκο δεν είδα ότι έχει «ενετικά» και βέβαια εκεί είναι η θέση του. Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να το μεταφέρει. Ευχαριστώ και να με συγχωρείτε για την βιασύνη μου Smile ..

μεταφερθηκε αμεσως χθες Μιμη μου ,να εχεις βιασυνες πολλες φιλε μου να βλεπουμε τετοια καλουδια Heart


RE: 60 ΤΟΡΝΕΣΙΑ - exmim - 04/12/16 11:54:33

Ούτε που το κατάλαβα, είναι που δεν το ξέρω ακόμα το φορουμ… σιγα σιγα, μου τα βγάζει και στα αγγλικά μερικές επιλογές και είναι ακόμα χειρότερα….