Συλλεκτικό Στέκι
Ποιός; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Ποιός; (/thread-1282.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Ποιός; - johnmak1976 - 16/07/17 23:16:44

[attachment=2902]

Είναι τρελοί αυτοί οι συλλέκτες  Big Grin


RE: Ποιός; - sac - 16/07/17 23:20:10

Βρήκα το σφυρί μου και πρωί-πρωί αρχίζω επισημάνσεις...

edit: Όπως προκύπτει και από την υπογραφή μου, τα επισημασμένα νομίσματα θα διατίθενται μαζί με τη θεωρία. Είναι βασική αρχή της επιχείρησής μας να σεβόμαστε τον πελάτη.


RE: Ποιός; - μαρκος - 17/07/17 00:55:03

καλοριζικο σε οποιον το πηρε,κατεμε προκειται για μοναδικο κομματι που χρηζει περαιτερω διερευνησης,η επισημανση παντως ειναι γνησια ,υποκειμενικα μιλαω παντα γιατι ποτε δεν ξερεις .......Το πηρε μελος της παρεας και αν θελει τον παρακαλω οταν παραλαβει να μας μετρησει το βαρος της γαζζετας για να αναπτυξω μια θεωρια που εχω στο μυαλο μου,καλοριζικο
[attachment=2903]
[attachment=2904]


RE: Ποιός; - coll - 18/07/17 19:54:29

Μαρκο , καλα ειναι ,με τα κοψιδια εκει . Διπλος θα γυρισει Θεσσαλονικη Wink
Για το νομισματακι θα μαθουμε τιποτις;; Smile


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 21/07/17 22:15:00

Παιδες εγω το πηρα το κομματι, ημουν διακοπες και τελευταια στιγμη μου το σφυριξε φιλος δεν το ειχα παρει χαμπαρι!  δε μπορω να πω τιποτα γιατι δεν υπρχουν στοιχεια γι'αυτα τα νομισματα ουτως η αλλως! ουτε μπορω να πω με βεβαιοτητα αν ειναι γνησιο η πλαστο! μπορει το ποσο να ειναι σεβαστο αλλα δεν ειναι και καμια περιουσια οποτε σε καθε περιπτωση αξιζε να το παρουμε και να το μελετησουμε απο κοντα! γενικα με τα επισημασμενα δεν ειχα ιδιαιτερη συμπαθεια αλλα τελικα καμφθηκαν οι αντιστασεις μου με τα ενετικα στα οποια ειτε μαζικα ειτε κομματι κομματι εχω φτιαξει μια συμπαθητικη συλλογη! οταν το παραλαβω και το μελετησω στο χερι θα επανελθω με περισσοτερα στοιχεια!

Φαινεται ομως εκ πρωτης οψεως οτι ειναι χτυπημενοπ πανω σε γαζετα isole e t armata  η οποια εχει κουρευτει ειτε με κοπη ειτε με λιμαρισμα! και απο τη μια οψη φενεται οτι εχει δυο σφραγιδες η μια χτυπημενη πανω στην αλλη!

καθε αποψη και θεωρια δεκτη!


RE: Ποιός; - malef13 - 22/07/17 11:00:43

Καλορίζικο κύριε Θωμά. Πραγματικά συγχαρητήρια για την αγορά σας. Όπως και άλλα μέλη πιστεύω πως ήταν πολύ καλή αγορά, και την χτύπησα και εγώ στο τέλος νομίζοντας πως θα την έπαιρνα με μεγάλο χρηματικά χτύπημα για μένα δίχως όμως να είναι αρκετό. Πρόκειται για μοναδικό κομμάτι!
  Εμένα η θεωρία μου είναι ότι η επισήμανση θυμίζει Κύπρο και το νόμισμα με χρήση από Ενετοκρατούμενα Δωδεκάνησα, με κυριότερο π.χ. Καστελόριζο, να έκανε το ταξίδι πήγαινε έλα με την επισήμανση να του αφήνει χαραγμένο το ταξίδι. Γνωρίζω πολύ παρατραβηγμένη αλλά για κάποιο λόγο την θεωρώ αρκετά πιθανή.
  Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να μοιράσει μαζί μας και την δική του από την στιγμή που είπα την κοτσάνα μου Tongue .


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 22/07/17 12:26:44

γιατι κυπρος?


RE: Ποιός; - GKCollect - 22/07/17 17:52:49

Να το χαίρεσαι Θωμά... καλορίζικο.

Αν μπορώ να βοηθήσω... Ένα αντίστοιχο Κρητικό (CANDIA), με αυτήν την επισήμανση, υπήρχε στη συλλογή του Λουλακάκη. Όπως και πολλά άλλα επισημασμένα. https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3110&category=63722&lot=2599793


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 22/07/17 19:41:27

εχω φωτογραφικο αρχειο οπως και νομισματα με διαφορες επισημανσεις, περιμενω να το παρω στα χερια μου για να δω τι ακριβως εχουμε! η συγκεκριμενη επισημανση πιο πανω ειναι γνωστη θα δουμε τι μελι γενεσθαι με αυτο το πολυ περιεργο και ανεξηγητο νομισμα!


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 19/08/17 19:32:40

το νομισμα το παρελαβα αλλα δε βρηκα το χρονο να ασχοληθω πολυ! το εβαλα στη θυριδα και απο σεπτεμβρη θα κατσω να το ψαξω περισσοτερο! απο το λιγο που ασχοληθηκα ομως μπορω να πω οτι το νομισμα εχει κοπει γυρω γυρω με ψαλιδι για να μειωθει η διαμετρος και η σφραγιδα του οπισθοτυπου χτυπηθηκε δευτερη με αποτελεσμα να εχει αλιωσει πολυ τη σφραγιδα του εμπροσσθοτυπου! τοσο που δεν καταφερα να βγαλω καποιο συμπερασμα! περισσοτερα συν το χρονο!