Συλλεκτικό Στέκι
Ποιός; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Ποιός; (/thread-1282.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Ποιός; - GKCollect - 22/08/17 16:14:50

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την μια ή την άλλη άποψη, πρέπει να είμαστε ακριβοδίκαιοι. Πέρα από το σχέδιο (ανάγλυφο) του 1 para, που φαίνεται ότι ταιριάζει, τα 2 Soldi έχουν διπλάσια διάμετρο από το 1 para. Απ' ότι φαίνεται από τις φωτό η διάσταση της επισήμανσης πρέπει να είναι κάπου στα 13-14 mm, που ταιριάζει κι αυτή. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την άποψη του MintError για Οθωμανική επισφράγιση σε Ενετικό νόμισμα, καθότι πέρα από το σχέδιο και τις διαστάσεις, υπάρχει και το ανάλογο σκεπτικό από τη μελέτη που παρουσίασε.

Αυτό που σίγουρα πρέπει να δεχθούμε είναι ότι ο Θωμάς έχει άφθονο υλικό να ερευνήσει.  Tongue


RE: Ποιός; - lucky_louk - 22/08/17 16:19:14

Παρακαλώ σας όλους δια την διατήρηση του υψηλού φρονήματος και καλής μας τάξης... Οι χαρακτηρισμοί να αποφεύγονται και οι μονομαχίες με την δύση του ήλιου στο αλσύλλιο , όπισθεν του νεκροταφείου... Angel

 Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι...


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 22/08/17 16:39:09

Με τις υγειες μας! Το νομισμα σιγουρα θα ειναι ενα σπουδαιο αντικειμενο για ενασχοληση το φθηνοπωρο που πιανουν τα πρωτο βροχια ΚΑι το συλλεκτικο παθος αναΖωπυρωνεται!


RE: Ποιός; - μαρκος - 22/08/17 16:56:17

(19/08/17 19:32:40)Μολοσσος Έγραψε:  το νομισμα το παρελαβα αλλα δε βρηκα το χρονο να ασχοληθω πολυ! το εβαλα στη θυριδα και απο σεπτεμβρη θα κατσω να το ψαξω περισσοτερο! απο το λιγο που ασχοληθηκα ομως μπορω να πω οτι το νομισμα εχει κοπει γυρω γυρω με ψαλιδι για να μειωθει η διαμετρος και η σφραγιδα του οπισθοτυπου χτυπηθηκε δευτερη με αποτελεσμα να εχει αλιωσει πολυ τη σφραγιδα του εμπροσσθοτυπου! τοσο που δεν καταφερα να βγαλω καποιο συμπερασμα! περισσοτερα συν το χρονο!
Καλοριζικο λοιπον και εγω αυτη την στιγμη αδυνατω να ψαξω στα αρχεια μου αλλα σιγουρα θα βγαλουμε ακρη τον χειμωνα,θα ηθελα να σε ρωτησω ποσα γραμμαρια ειναι μετα το κοψιμο και την διαμετρο παρακαλω ,παρακολουθω με ενδιαφερον οτι γραφεται και πιστευω στον διαλογο και ακομα σε ακραια σεναρια γιατι μεσα απο αυτα ισως βρεθει το τι και πως,απλα  χρονικα τα σεσινια επισημανθηκαν αρχες του 17 αιωνα και το συγκεκριμενο νομισμα χτυπηθηκε στα τελη του ιδιου αιωνα χρονικη διαφορα στις επισημανσεις των δυο αυτων νομισματων νγυρω στα 50-60 χρονια χονδρικα ,τωρα για Οθωμανικη επισημανση εχω τις ενστασεις μου απλα περιμενω διαμετρο για να συγκρινω με δικια μου γαζετα και  παρα που εχω ,τα λεμε συντομα και να ξερεται ερχεται οντως ωραιος χειμωνας με νεα αποκτηματα που προσωπικα δεν εχω τον χρονο να ανεβαζψ τωρα ,καλα να ειμαστε με υγεια και τα λεμε  Heart


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 18/09/17 18:39:15

μια λεπτομερεστερη εξεταση και συγκριση με διαφορα αλλα επισημασμενα και μη νομισματα δεν εφερε πολλα περισσοτερα αποτελεσματα!

η διαμετρος του νομισματος ειναι ιδια με το 2 1/2 σολδινι το βαρος 4,16 γραμμαρια και η διαμετρος της σφραγιδας 11,35 χιλ! δε μπορεσα να βρω ομοιοτητα με επισημασμενα κομματια που εχω στη συλλογη μου η σε φωτογραφιες! σιγουρα δεν εχει σφραγιδα απο αυτες που χτυπουσαν τα σεζινια γιατι αυτες ειναι πολυ μικροτερες!

μενει μονο η αρχικη εντυπωση οτι μοιαζει με λεοντα ορθιο (σαν αυτον που εχουν τα κυπριακα νομισματα πανω) με λιγη η πολυ φαντασια!

η σφραγιδα του οπισθοτυπου ειναι αυτο το ημικικλιο που βλεπουμε το οποιο και αυτο δεν ξερω αν ειναι καποια στραβοχτυπημενη επισημανση η ειναι ετσι απο την κατασκευη της!

ελπιζω στο μελλον να παρουσιαστει κατι παρομοιο και να μας λυσει τις αποριες τουλαχιστον για το τι αναπαριστα γιατι το ποιος, που, ποτε και γιατι μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε οπως και με αλλα επισημασμενα της περιοδου! 

δυστυχως προς το παρων παραμενει ενα αινιγματικο κομματι, στο μελλον βλεπουμε.....

περασε απο το μυαλο μου απο την πρωτη στιγμη και η υποθεση του πλαστου αλλα και παλι δε βλεπω καποιο κινητρο! να ηταν καποιο κοματι με πιο καλες επισημανσεις και σως και καποια μεγαλυτερη υπεραξια θα ελεγα οτι εχει καποια λογικη! επισης το κοψιμο γυρω γυρω με ψαλιδι θεωρω οτι θα ηταν πολυ τραβηγμενο απο τον πιθανο συγχρονο κηβδηλοποιο!

μωρε μηπως να εξετασουμε λιγο σοβαρα και την υποθεση του Σιμου? Big Grin Smile Tongue


RE: Ποιός; - NMS - 19/09/17 13:22:08

χχχμμμ... θα πω κι εγω την δικη μου σκεψη.... που ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη...οκ;

απο που να ξεκινησω τωρα... χαχαχαχα

δεν πιστευω οτι ειναι επισφραγιση με μητρα απο τον 1 παρα! αυτο γιατι αν και δεν εχω δει ποτε μητρα τετοια... δεν πιστευω οτι η χαραξη της ηταν αρκετα βαθια... σκεφτειτε... χτυπουσαν νομισματα που ειναι πολυ λεπτα! πολλες φορες λιγη παραπανω δυναμη και το νομισμα ειτε ανοιγε ειτε η χαραξη περνουσε και στην κατω οψη! μια μητρα με βαθια χαραξη θα ειχε ως αποτελεσμα οχι την κοπη νομισματος τοσο λεπτου αλλα την καταστροφη των δισκων... ετσι πιστευω... μπορει να ειμαι λαθος...

επισης... επειδη απο οτι καταλαβα... υπαρχει αυτη η ιδεα για τον παρα λογο των μαργαριταριων στο γυρω σχεδιο... τετοια σχεδια υπηρχαν και ηταν κοινα... δνε ηταν μονο στα του παρα! αλλα ετσι κι αλλιως.. στους παραδες εντονα μαργαριταρια βλεπουμε καπου στα μεσα του 1700... ενω γνωριζουμε οτι οι τελευταιες κτησεις στο αιγαιο για την βενετια (γραμβουσα, σουδα, σπιναλογκα, τηνος - μυκονος, αιγινα και πελοποννησος), παραδοθηκαν στην τουρκια με την συνθηκη του πασαροβιτς το 1718.
η βενετια κρατουσε μονο κυθηρα, ιονια, καποια κομματια της δαλματιας και τα φρουρια βουθρωτου, πρεβεζας και την βονιτσα!
επισης... δεν συνετρεχε λογος επισημανσης ξενων κερματων μιας και περνουσαν ετσι κι αλλιως στο εμποριο! εδω κοβωνταν ξενα κερματα μονο για το εμποριο με το λεβαντε... με την ανατολη και ηταν και αρκετα αγαπητα στην οθωμανικη αυτοκρατορια!!! αναφερομαι στα λουιτζινα απο ιταλικες κι οχι μονο πολεις..
επισης... το ταλιρο της θηρεσιας ηταν αγαπητο και δεκτο, τα ισπανικα διστιλα κτλ, το ολλανδικο Lion taler, αλλα και το βενετικο ταλιρο που περνουσε και ηταν δεκτο ακομα και μετα το τελος της Βενετιας!!!!

οι επισημανσεις στα ιονια νησια δεν εχουν να κανουν μα την ιστορια μας... ειναι αλλα πραγματα...

στην οθωμανικη αυτοκρατορια ναι υπηρχαν πολλα νομισματοκοπεια σε παλαιοτερους χρονους και μετα εμειναν ελαχιστα... αλλα δεν χρειαζεται να παμε πισω στο 1300- 1400 ή το 1500.... αν παμε ετσι... η μικρα ασια ειχε μπεϊλικια που εκοβαν ακομα και απομιμησεις χριστιανικων τζιλιατων, με τους στραυρους κτλ!!

το οτι υπηρχαν πολλα νομισματοκοπεια ηταν γιατι η ζητηση νομισματων ηταν τεραστια σε ενα τεραστιο οπως η οθωμανικη αυτοκρατορια κρατος!!  μην ξεχνατε οτι επιανε ευρωπη, ασια και αφρικη!!!  σε καποια μερη οπως η αιγυπτος καποια στιγμη δοθηκε το οκ κοπης δικων της... αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι υπηρχε πια αντιβασιλεια δηλαδη η αιγυπτος ηταν ημιανεξαρτητη κατα καποιο τροπο!!

λαμογιες γινονταν... εδω υπαρχει ιστορια με ασημενια κια νομιζω και χρυσα οθωμανικα που εβραιοι εμποροι αν θυμαμαι καλα ειχαν παραγγειλει στο νομισματοκοπειο της βαυαριας.... κατι τετοιο... γιατι ετσι κερδιζαν με τις ανταλλακτικες αξιες με τα ευρωπαϊκα νομισματα! κοπηκαν καποια τσουβαλια... αλλα οταν τα πηραν χαμπαρι αποσυρθηκαν... τα κερματα αυτα δεν ηταν νομιμα αλλα ηταν κανονικα απο πολιτυμο μεταλλο! θεωρουνται δε σπανιοτατα και ξεχωριζουν μονο απο την καλυτερη ποιοτητα κοπης! οταν θα βρω χρονο... στο μελλον θα αναφερω την ιστορια γιατι τωρα εχω τρεχαματα...

επισης μπορω να αναφερω την ιστορια με τα ρουσουτια... που εκοψε ο χουρσιτ πασας στην πελοποννησο αφου του δωθηκε αδεια απο τον σουλτανο! οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα καποια φωτο να τα δω... αλλα καπου ειχα διαβασει οτι ηταν ασημενια! οι τουρκοι τα θεωρουν κιβδηλα παντως...

συνεχιζεται.... Wink


RE: Ποιός; - NMS - 19/09/17 14:00:25

τι ειναι λοιπον αυτη η επισφραγιση;;;

ο τζαμαλης αναφερει οτι υπηρχαν επισφραγισμενα βενετικα νομισματα μετα το 1684, που πιθανον να ειναι απο τα φρουρια  γραμβουσας, σπιναλογκας και σουδας που παρεμεναν στα χερια των βενετων μετα την πτωση της κρητης! εκει αναφερονται 2μιση σολδινια, σολδια καντιας, γκαζετες καντιας, γκαζετες δαλματιας και γκαζετες μορεα!

βλεπωντας τα διαφορετικα κερματα και βλεπωντας και τα 2μιση σολδινια που ηταν αρκετα παλιοτερα απο τα αλλα.. μπορουμε να υποθεσουμε οτι χτυπουσαν οτι κερμα εβρισκαν τοτε... με το ονομα του διοικητη, ταμια, ή με τα αρχικα τους, ή και με καποιο εμβλημα του... πχ πυργο, δελφινι, σταυρο με 4 σφραιριδια, ή σταυρο με 4 ακτινες...

μαλιστα αναφερει το εξης: λογω του οτι τα νομισματα αυτα δεν εχουν μελετηθη αρκετα ειναι πολυ πιθανο να υπαρχουν και αλλες επισημανσεις ακομα οπως επισης σφραγιδες απο αυτες που γνωριζουμε να υπαρχουν και σε διαφορετικα νομισματα.

αρα δεν αποκλειει κατι! καλλιστα θα μπορουσε να χτυπηθει κι ενα ισολε αν βρεθηκε εκεινη την περιοδο στα φρουρια αυτα, οπως και δεν αποκλειει να υπαρχουν κι αλλες σφραγιδες και αρχικα διοικητων!

το οτι ειναι κουρεμενο... μπορει να εγινε γιατι ειχαν αναγκη απο σολδια ενω ειχαν αρκετες γκαζετες! λογικα και τα 2μιση σολδινια σαν σολδια θα τα ειχαν... πανω κατω... και λογο μεγεθους! μην περιμενεται πολλα πολλα με αυτα... σκεφτητε τα σαν κατα καποιο τροπο πολιορκιας! δεν εκαναν πολιορκια οι τουρκοι... αλλα τα φρουρια ειναι αποκομμενα, η βενετια αδυνατει να κανει κατι κι οταν εκανε... μην πω τι εκανε... χαχαχαχα. οποτε πρεπει καπως να κρατηθουν οσο αντεχουν...

εδω θα πρεπει να αναφερω και κατι αλλο ομως! ο τζαμαλης που πραγματικα σεβομαι αφανταστα για το εργο που αφησε, εκανε την μεγαλη αρχη... δεν ηταν ομως σε ολα απολυτα σωστος ή ηταν ελλιπεις (χωρις να παρεξηγηθω!), αλλα δεν εφταιγε αυτος... βλεπεται η επιστημονικη ερευνα συνεχιζεται και υπαρχουν φορες που πολλα αλλαζουν με νεα ευρυματα, νεες μελετες κτλ!

σαν παραδειγμα θα αναφερθω σε καποιες μελετες που διαβασα στο νετ απο καταξιωμενη αρχαιολογο - νομισματολογο, που αναφερει νομισματικα ευρυματα απο ιπποτικα τορνεσια που ειχαν βρεθει κατα την εποχη της ιταλοκρατιας και δεν ειχαν ερευνηθει! εκει λοιπον βρεθηκαν τορνεσια αγνωστα με οικοσημα πανω τους που δειχνουν τον μαγιστο που δεν αναφερονται στον τζαμαλη φυσικα!

επισης...  πολλα απο τα αγνωστα νομισματα κυριων της Ροδου μετα τον ιωαννη γαβαλα, που πιστευαν οτι κοπηκαν στη ροδο, δεν ειναι πια εκει γιατι πια πιστευουν οτι ανηκουν στην νομισματοκοπια της Αυτοκρατοριας της Νικαιας οπου και οι ντοπιοι αρχοντες ειχαν αναγνωρισει και υποταχθει, λιγοτερο ή περισσοτερο...


αλλο παραδειγμα ειναι το σελτζουκικο ασημενιο με την επισημανση στα ροδιακα... σε μια μελετη ειδα οτι υπαρχουν κι αλλα με τετοια επισημανση, της αυτοκρατοριας της Νικαιας...  χαμος!!


αααα... κατι τελευταιο... δεν ειναι απολυτα απαραιτητο να ειναι η επισφραγιση αναγλυφη... μπορει να υπαρχουν και εσωγλυφες... ποτε δεν ξερεις! πχ... εχω ενα 2μιση σολδινι που πρεπει να εχει εσωγλυφη επισφραγιση και βλεπω καθαρα ενα V και εχει και κατι αλλο... οπως και κατι σαν 4, αλλα η κατασταση του δεν ειναι καλη...


RE: Ποιός; - NMS - 19/09/17 14:11:30

οταν αναφερα οτι οι επισημανσεις στα ιονια νησια δεν εχουν να κανουν με την ιστορια μας... εννοω με την ιστορια του νομισματος που εξεταζουμε τωρα... οκ; Smile

τα ιονια δεν ειδαν τουρκοκρατια ή ειδαν ελαχιστη... με εξαιρεση νομιζω την λευκαδα;;


RE: Ποιός; - ukobke - 20/09/17 06:33:49

Ένας καθηγητής σε κάποιο πανεπιστήμιο έβαζε στις εξετάσεις σαν θέμα πάντα για το σκουλήκι. Κάθε χρόνο. Φυσικά οι φοιτητές του πάντα άριστοι....

Του την πέφτουνε οι άλλοι καθηγητές για τους δήθεν άριστους μαθητές του και αυτός επέμεινε ότι είχαν άδικο.

Στην επόμενη προφορική εξεταστική (ανά τρεις) ο καθηγητής ρωτάει τον πρώτο:

-Πες μας για το λιοντάρι.

Σέκος ο φοιτητής!
-Μα κ. καθηγητά.....

-Μηδέν, του απαντά αυτός.

...εν τω μεταξύ οι άλλοι καθηγητές χαμογελούσαν χαιρέκακα...

Ρωτάει τον δεύτερο:

-Πες μας για την τίγρη.

Άφωνος  και ο δεύτερος.

-Μηδέν του λέει ο καθηγητής.

Ρωτάει τον τρίτο:

-Πες μας για τον ελέφαντα!

-Μάλιστα απαντάει ο τρίτος. Ο ελέφαντας είναι ΄το μεγαλύτερο ζώο με μεγάλα αυτιά. Έχει μια προβοσκίδα σαν σκουλήκι! Το σκουλήκι λοιπόν, μπλα μπλα μπλα...

-ΑΡΙΣΤΑ κράζει ο καθηγητής! κοιτάζοντας πλέον αυτός χαιρέκακα τους άλλους καθηγητές που έθιξαν τους φοιτητές του.

( Εάν θεωρείτε το ανέκδοτο άσχετο του νήματος, παρακαλώ να μεταφερθεί)


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 22/09/17 18:46:47

ξεχασα να ανεβασω μια πιο καλη φωτο της επισημανσης οπως λογικα πρεπει να ειναι η σωστη θεση της! σε καποια σημεια φαινεται σαν να ειναι δυπλοχτυπημενη και η επισημανση! απο την πατινα παντως φαινεται η επισημανση να ειναι παλια!