Συλλεκτικό Στέκι
Ποιός; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Ποιός; (/thread-1282.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Ποιός; - NMS - 23/09/17 02:04:08

χχχμμμμμ...... αν σου πω τι νομιζω οτι βλεπω... θα πεις οτι εχω μεγαλη φαντασια.... αλλα...

οντως εχει χτυπηθει δυο φορες και ειναι κουνημενο το σχεδιο... πραγμα που γινοταν τοτε...  

ετσι που εβαλες το σχεδιο... μου θυμησε το ορθιο λεονταρι που βλεπουμε στα μεσαιωνικα αλλα και στα βενετικα νομισματα στην Κυπρο! ορθιος λεοντας με προεξεχον το ενα ποδι... ουρα πισω που ανεβαινει πανω... και φωτοστεφανο που εδω λογο διπλοχτυπηματος εχει γινει.... σαν Ο που βλεπουμε στην επισημανση! στο πισω μερος αυτης ειναι το τελειωμα της ουρας του λεοντα...

φυσικα... εδω εχουμε ενα περιεργο με την χρονικη αποσταση των νομισματων... που ειναι λιγο πανω απο 100 χρονια... αλλα.... μπορει να ηταν καποιου το οικοσημο.... οπως λογικα ηταν το δελφινι, ο πυργος κτλ.. που βλεπουμε σε επισημανσεις..

φυσικα μπορει να ειναι τελειως οff....


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 24/09/17 12:26:24

(23/09/17 02:04:08)NMS Έγραψε:  χχχμμμμμ...... αν σου πω τι νομιζω οτι βλεπω... θα πεις οτι εχω μεγαλη φαντασια.... αλλα...

οντως εχει χτυπηθει δυο φορες και ειναι κουνημενο το σχεδιο... πραγμα που γινοταν τοτε...  

ετσι που εβαλες το σχεδιο... μου θυμησε το ορθιο λεονταρι που βλεπουμε στα μεσαιωνικα αλλα και στα βενετικα νομισματα στην Κυπρο! ορθιος λεοντας με προεξεχον το ενα ποδι... ουρα πισω που ανεβαινει πανω... και φωτοστεφανο που εδω λογο διπλοχτυπηματος εχει γινει.... σαν Ο που βλεπουμε στην επισημανση! στο πισω μερος αυτης ειναι το τελειωμα της ουρας του λεοντα...

φυσικα... εδω εχουμε ενα περιεργο με την χρονικη αποσταση των νομισματων... που ειναι λιγο πανω απο 100 χρονια... αλλα.... μπορει να ηταν καποιου το οικοσημο.... οπως λογικα ηταν το δελφινι, ο πυργος κτλ.. που βλεπουμε σε επισημανσεις..

φυσικα μπορει να ειναι τελειως οff....

Νικο την εκδοχη αυτη εχουν στιριξει και αλλοι πιο πανω και ειναι η επικρατεστερη!


RE: Ποιός; - NMS - 24/09/17 21:16:02

ναι, το διαβασα! μαλιστα ειδα κατι που πρεπει να διορθωθει.... ο φιλος malef αναφερε για δωδεκανησα και καστελοριζο... και βενετους...

τα δωδεκανησα δεν ειχαν βενετοκρατια με εξαιρεση μονο 2 νησια!

το καστελοριζο αν δεν κανω λαθος το 1306 καταλαμβανεται απο τους ιπποτες του Αγιου Ιωαννη! μετα πηραν και τα υπολοιπα νησια! το 1309 πηραν την ροδο! μαλιστα καποια νησια αναμεσα τους και την ροδο την αγορασαν κατα καποιο τροπο απο τον γενουατη διοικητη τους, βινιολο βινιολι με την προυποθεση να δωσουν το 1/3 της ροδου δικο του... νομιζω... 

τα νησια που εμειναν εκτος του κρατους των ιπποτων ηταν η αστυπαλαια που ανηκε στο δουκατο της ναξου που αν και υποτελες στην βενετια δεν ελεγχονταν αμεσα απο αυτη!! επισης... η καρπαθος και κασος που ανηκε στην βενετια μιας και ηταν πιο κοντα στην κρητη. για την ακριβεια ανηκε στους Κορναρους!

πριν τους ιπποτες η ροδος και τα νησια ηταν υποτελη στην αυτοκρατορια της Νικαιας, και ειχαν αλλωτε ελληνες κι αλλωτε γενοβεζουν διοικητες που τους τοποθετουσαν εκει οι εκαστοτε αυτοκρατορες! ετσι μετα τον Λεωντα γαβαλα και τον Ιωαννη γαβαλα, εχουμε αυτους τους αρχοντες της ροδου και των νησιων... αλλα δνε ξερουμε ακομα πολλα γι αυτους! γνωριζουμε καποια ονοματα.. αλλα οχι ολα...

ετσι βενετους δεν ειχαμε... και οι ιπποτες δεν εχουν καμια σχεση με βενετους! οι ιπποτες ηταν... ας πουμε μια ευρωπαικη ενωση της εποχης, αποτελουμενη απο ιπποτες απο την ιταλια, αγγλια, ισπανια (αραγωνα και καστιλλη), πορτογαλια, γαλλια, προβηγκια, ωβερνη.

πολλες φορες γινεται το λαθος να εντασουν τους ιπποτες στην ενετοκρατια αλλα το σωστο ειναι οτι εχουμε φραγκοκρατια κι οχι ενετοκρατια εδω! επισης γινεται το λαθος να λενε τους ιωαννιτες ιπποτες και ναϊτες... ενω αυτοι ηταν τελειως αλλο ταγμα!!!


RE: Ποιός; - malef13 - 24/09/17 22:05:28

(24/09/17 21:16:02)NMS Έγραψε:  ναι, το διαβασα! μαλιστα ειδα κατι που πρεπει να διορθωθει.... ο φιλος malef αναφερε για δωδεκανησα και καστελοριζο... και βενετους...

τα δωδεκανησα δεν ειχαν βενετοκρατια με εξαιρεση μονο 2 νησια!

το καστελοριζο αν δεν κανω λαθος το 1306 καταλαμβανεται απο τους ιπποτες του Αγιου Ιωαννη! μετα πηραν και τα υπολοιπα νησια! το 1309 πηραν την ροδο! μαλιστα καποια νησια αναμεσα τους και την ροδο την αγορασαν κατα καποιο τροπο απο τον γενουατη διοικητη τους, βινιολο βινιολι με την προυποθεση να δωσουν το 1/3 της ροδου δικο του... νομιζω... 

τα νησια που εμειναν εκτος του κρατους των ιπποτων ηταν η αστυπαλαια που ανηκε στο δουκατο της ναξου που αν και υποτελες στην βενετια δεν ελεγχονταν αμεσα απο αυτη!! επισης... η καρπαθος και κασος που ανηκε στην βενετια μιας και ηταν πιο κοντα στην κρητη. για την ακριβεια ανηκε στους Κορναρους!

πριν τους ιπποτες η ροδος και τα νησια ηταν υποτελη στην αυτοκρατορια της Νικαιας, και ειχαν αλλωτε ελληνες κι αλλωτε γενοβεζουν διοικητες που τους τοποθετουσαν εκει οι εκαστοτε αυτοκρατορες! ετσι μετα τον Λεωντα γαβαλα και τον Ιωαννη γαβαλα, εχουμε αυτους τους αρχοντες της ροδου και των νησιων... αλλα δνε ξερουμε ακομα πολλα γι αυτους! γνωριζουμε καποια ονοματα.. αλλα οχι ολα...

ετσι βενετους δεν ειχαμε... και οι ιπποτες δεν εχουν καμια σχεση με βενετους! οι ιπποτες ηταν... ας πουμε μια ευρωπαικη ενωση της εποχης, αποτελουμενη απο ιπποτες απο την ιταλια, αγγλια, ισπανια (αραγωνα και καστιλλη), πορτογαλια, γαλλια, προβηγκια, ωβερνη.

πολλες φορες γινεται το λαθος να εντασουν τους ιπποτες στην ενετοκρατια αλλα το σωστο ειναι οτι εχουμε φραγκοκρατια κι οχι ενετοκρατια εδω! επισης γινεται το λαθος να λενε τους ιωαννιτες ιπποτες και ναϊτες... ενω αυτοι ηταν τελειως αλλο ταγμα!!!

Καλησπέρα κύριε Νίκο. Είχα διαβάσει ένα έγγραφο στην βιβλιοθήκη της ΠΝΕ μια από τις Κυριακές που ήμουν, που το ανέφερε ότι το Καστελόριζο είχε περιέλθει υπό την κυριαρχία των Ενετών για ένα διάστημα. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το όνομα του αρχείου όμως άμα ψάξετε για το Καστελόριζο στο wikipedia θα το δείτε. Σας αφήνω ένα λινκ https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%BF


RE: Ποιός; - NMS - 25/09/17 03:32:31

μιλα μου στον ενικο! Smile Φιλαρακια ειμαστε εδω! Wink

ααα... κατσε... τωρα καταλαβα τι εννοεις! χαχαχαχαχα αναφερεσαι σε νεοτερη ιστορικη περιοδο κι οχι στην ιπποτικη! Smile νομιζα οτι αναφερωσουν στην ιπποτικη περιδο.... βλεπεις το μυαλο μου τα εχει παιξει αυτο το διαστημα.... λογο διαβασματος για εξετασεις.... αστα...

ναι, στις 22 σεπτεμβριου του 1659 ο βενετικος στολος υπο τον Μοροζινι βομβαρδισε το καστρο της Μεγιστης και προκαλεσε αρκετες καταστροφες, και κυριευσε για λιγο το νησι! αλλα μιλαμε για πολυ λιγο! παιζει να το πηραν οι τουρκοι πισω την ιδια χρονια.. δεν θυμαμαι καλα τωρα... μιας και δεν μνημονευεται σχεδον καθολου η περιοδος αυτη..
ηταν βλεπεις ο βενετοτουρκικος πολεμος και προσπαθουσαν οι βενετοι να χτυπησουν τους τουρκους... και το 1648 παλι στον βενετοτουρκικο πολεμο, ο ενετος ναυαρχος  φοσκολο λεοναρντο βομβαρδισε το καστρο της λερου, γκρεμισε την ΒΔ πλευρα και κυριευσε για πολυ λιγο το νησι.... παρολα αυτα.. παλι δεν μιλαμε για ενετοκρατια!

σκεψου οτι και ο χαρουν αλ ρασιντ ειχε λεειλατησει την ροδο καποτε.. αλλα δεν αναφερεται πουθενα αραβοκρατια στην ροδο.. Wink

καπου ειχα διαβασει σε ενα σιτε παλια για το καστελοριζο οτι το ειχαν οι βενετοι απο το 1570 εως το 1659... δεν ισχυει ομως κατι τετοιο! με τιποτα! εδω ειχαν χασει την κυπρο... θα μπορουσαν να κρατησουν το καστελοριζο που ειναι απιστευτα κοντα στα παραλια;;;

παντως δεν νομιζω να ειχε βγει καποιο κερμα εκει!  ετσι κι αλλιως το συγκεκριμενο κερμα ειναι νεωτερο απο την κατακτηση της Μεγιστης!


RE: Ποιός; - malef13 - 25/09/17 10:16:39

(25/09/17 03:32:31)NMS Έγραψε:  μιλα μου στον ενικο! Smile Φιλαρακια ειμαστε εδω! Wink

ααα... κατσε... τωρα καταλαβα τι εννοεις! χαχαχαχαχα αναφερεσαι σε νεοτερη ιστορικη περιοδο κι οχι στην ιπποτικη! Smile νομιζα οτι αναφερωσουν στην ιπποτικη περιδο.... βλεπεις το μυαλο μου τα εχει παιξει αυτο το διαστημα.... λογο διαβασματος για εξετασεις.... αστα...  

ναι, στις 22 σεπτεμβριου του 1659 ο βενετικος στολος υπο τον Μοροζινι βομβαρδισε το καστρο της Μεγιστης και προκαλεσε αρκετες καταστροφες, και κυριευσε για λιγο το νησι! αλλα μιλαμε για πολυ λιγο! παιζει να το πηραν οι τουρκοι πισω την ιδια χρονια.. δεν θυμαμαι καλα τωρα... μιας και δεν μνημονευεται σχεδον καθολου η περιοδος αυτη..
ηταν βλεπεις ο βενετοτουρκικος πολεμος και προσπαθουσαν οι βενετοι να χτυπησουν τους τουρκους... και το 1648 παλι στον βενετοτουρκικο πολεμο, ο ενετος ναυαρχος  φοσκολο λεοναρντο βομβαρδισε το καστρο της λερου, γκρεμισε την ΒΔ πλευρα και κυριευσε για πολυ λιγο το νησι.... παρολα αυτα.. παλι δεν μιλαμε για ενετοκρατια!

σκεψου οτι και ο χαρουν αλ ρασιντ ειχε λεειλατησει την ροδο καποτε.. αλλα δεν αναφερεται πουθενα αραβοκρατια στην ροδο.. Wink

καπου ειχα διαβασει σε ενα σιτε παλια για το καστελοριζο οτι το ειχαν οι βενετοι απο το 1570 εως το 1659... δεν ισχυει ομως κατι τετοιο! με τιποτα! εδω ειχαν χασει την κυπρο... θα μπορουσαν να κρατησουν το καστελοριζο που ειναι απιστευτα κοντα στα παραλια;;;

παντως δεν νομιζω να ειχε βγει καποιο κερμα εκει!  ετσι κι αλλιως το συγκεκριμενο κερμα ειναι νεωτερο απο την κατακτηση της Μεγιστης!

Οκ  Smile Γενικότερα η αναφορά μου στο Καστελόριζο γίνεται πιο πολύ για κάποιο νησί "γέφυρα" των Ενετών. Με την επισήμανση να έγινε για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Είναι πολύ τραβηγμένη θεωρία και χρονολογικά σίγουρα δεν ταιριάζει απλά πιστεύω πως σε κάποιο "μακρινό" νησί (εκτός σφαίρας επιρροής Κρήτης) το οποίο με κάποιο τρόπο μπορούσε να αντισταθεί σε οποιαδήποτε απειλή
και να παραμείνει υπό Ενετούς έστω και για κάποιο χρονικό διάστημα, μήπως επισημαίναν τα νομίσματα, ωστόσο αναφέρω πως είναι μια προσωπική θεωρία χωρίς κάποιο στοιχείο.

Μακάρι να βρεθεί κάποιο αντίστοιχο νόμισμα που να είναι σε καλύτερη κατάσταση η επισήμανση γιατί πραγματικά θεωρώ πως κάτι πολύ ωραίο κρύβεται από πίσω Wink

Καλή συνέχεια με τις εξετάσεις να περάσουν και να τελειώσουν γρήγορα με επιτυχία :Smile


RE: Ποιός; - Μολοσσος - 27/09/17 08:05:23

ολες οι αποψεις και θεωριες καλοδεχουμενες! αλλωστε η περιοδος αυτη ουτως η αλλως ειναι αρκετα σκοτεινη νομισματικα! ποιος ξερει με τη μια και με την αλλη θεωρια μπορει να οδηγηθουμε σε καποιο συμπερασμα καποια στιγμη! και βεβαια τα συγχαρητηρια μου στο Γιαννη και στο Νικο που απο οτι φαινεται εχουν εντρυφησει πανω στα ιστορικα γεγονοτα του μεσαιωνα! Wink

και εδω να αναφερω κατι το οποιο ειναι ενα σπουδαιο τεκμηριο! ειναι το που εχει βρεθει ενα νομισμα! το μειονεκτημα με τα νομισματα απο το εβαυ ειναι οτι δεν εχουμε τη δυνατοτητα να ξερουμε απο που προηλθε ενα νομισμα! προσφατα φιλος συλλεκτης μου εδειξε ενα επισημασμενο σεσινι με μια αγνωστη μεχρι σημερα επισημανση ξερουμε ομως σε ποιο νησι βρεθηκε το νομισμα και αυτο δινει ιστορικη υποσταση στο ολο ζητημα! δε μπορω να πω περισσοτερα ( δεν εχω τετοια δικαιοδοσια απο τον ιδιοκτητη) αλλα πιθανολογω οτι καποια στιγμη θα δημοσιευτει  το νομισμα στα νομισματικα χρονικα η καπου αλλου και θα το μαθετε!


RE: Ποιός; - malef13 - 27/09/17 12:44:54

Κύριε Θωμά η παρατήρησή σας αυτή είναι πράγματι τεράστιας σημασίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι σε οποιαδήποτε αρχαιολογική ανασκαφή, οι αρχαιολόγοι "παρακαλάνε" να βρούνε νομίσματα προκειμένου όχι να δούνε ποιος και από ποια περιοχή ήταν στο σημείο αλλά και για να χρονολογήσουν το εύρημα τους. 
  Αν και είμαι σίγουρος πως οι πλειοψηφία των συλλεκτών αυτής της περιόδου βάζουν συμπληρωματικά τον τόπο εύρεσης του νομίσματος, όταν αυτό είναι εφικτό, π.χ. από Εύβοια ή από άλλες περιοχές, καλό είναι σε οποιαδήποτε εύρεσης νομίσματος τέτοια περιόδου ή αγορά από άνθρωπο που τα βρήκε, να τίθεται η ερώτηση από που.