Συλλεκτικό Στέκι
Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ (/thread-1329.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - nikos11 - 03/08/17 09:55:43

(03/08/17 08:25:10)Douglas Whittacker Έγραψε:  Είπαν στη γριά να χέσει, και εκείνη ξεντερίστηκε:
Όπως βλέπετε στη φωτο, περνάνε από τελωνείο και τα δέματα από ΕΕ τώρα!
(Όπου βρούμε, τ' αρπάζουμε).
Για να δω αύριο-μεθαύριο που θα μου το φέρουν, τι θα μου ζητήσουν να πληρώσω...
Άσε που πήρε 2 εβδομάδες να έρθει από την Ιταλία στην Ελλάδα (μάλλον το έσπρωχναν τα κύματα), άλλες 2 εβδομάδες να πάει χωρίς όπως φαίνεται να χρειάζεται στο τελωνείο (μάλλον κατά τις βουλές του ανέμου) και 10 ημέρες μέχρι να αποφασίσουν να το κλείσουν (μάλλον αφού το άνοιξαν έψαχναν το σελοτέιπ)...


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - Douglas Whittacker - 03/08/17 10:03:06

(03/08/17 09:48:03)Valeroi Έγραψε:  Τραγικό, λογικά κατά λάθος θα βρέθηκε εκεί, όπως και να έχει αν και τυχόν σου ζητήσουν τίποτα δε δίνεις τίποτα ούτε τα 3ευρώ της διευθέτησης

Ναι, ε?
Και πότε θα το πάρω?


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - haros - 03/08/17 13:22:51

Μεχρι να στρωσει το νεο συστημα με το χαρατσι των ελτα στα δεματα απο το εξωτερικο και την νεα διαδικασια εκτελωνισμου κλπ, θα γινουν αρκετα τραγελαφικα.
Ας ελπισουμε καποια στιγμη να στρωσει.
Ασχετο, εντος ΕΕ τα δεματα περνανε (θεωρητικα) τελωνειο, απλως δεν επιβαλλονται δασμοι και ΦΠΑ κλπ.
Δεν μπορεις να στειλεις πχ οπλα η κουτες τσιγαρα η ποτα, η μαριχουανα απο Ολλανδια κλπ ανεμποδιστα απο χωρα της ΕΕ στην Ελλαδα, υπαρχει τελωνειο που (υποτιθεται πως) κανει καποιους ελεγχους για τετοια ειδη στα σημεια υποδοχης (αεροδρομιο Σπατων κλπ)


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - Valeroi - 03/08/17 13:29:19

(03/08/17 10:03:06)Douglas Whittacker Έγραψε:  
(03/08/17 09:48:03)Valeroi Έγραψε:  Τραγικό, λογικά κατά λάθος θα βρέθηκε εκεί, όπως και να έχει αν και τυχόν σου ζητήσουν τίποτα δε δίνεις τίποτα ούτε τα 3ευρώ της διευθέτησης

Ναι, ε?
Και πότε θα το πάρω?

Που να ξέρω!  Big Grin

Πάντως, πέρα απο αυτό να ξέρετε για το 3ευρω αν δεν έχει την ειδική σφραγίδα απο το τελωνείο, δεν το δίνεται. 
Έτυχε και το είδα σε ΕΛΤΑ υπάλληλος ρώτησε τον προιστάμενο του αν το δέμα που είχε στα χέρια του απο Κίνα, πρέπει να πάρει 3 ευρώ και του λέει αν δεν έχει σφραγίδα απο το τελωνείο, όχι.


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - georok - 04/08/17 11:23:58

O μπροστινός μου σήμερα παρέλαβε δέμα απο Αμερική και πλήρωσε τελωνείο.


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - haros - 04/08/17 11:41:34

ειδες καμια λεπτομερεια, δηλωμενη αξια κλπ?
Του επαν δηλαδη στο γκισε των ΕΛΤΑ, για να το παραλαβετε, πρεπει να μας  πληρωσετε τοσο το κουστουμι που εβγαλε το τελωνειο?


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - georok - 04/08/17 11:53:23

Ναι , πήγε να παραλάβει και του ειπαν πρεπει να πληρώσεις εκτελωνισμό.
 Ενα 50ευρω ειδα να φεύγει, αλλα δεν ειμαι σίγουρος σε αυτο...

 Απορία:  Η πιστοποιηση απο NGC χρεώνεται εκτελωνισμό; Γιατί η NGC ειναι στην ουσία παροχή υπηρεσιών και
όχι πώληση αγαθών.  Δικό σου ειναι και όταν το στέλνεις Αμερική, δικό σου και όταν γυρίζει Ελλάδα. Παράλογο δεν θαναι να υπάρχει τελωνείο σε αυτό;


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - Douglas Whittacker - 04/08/17 11:55:07

(04/08/17 11:41:34)haros Έγραψε:  για να το παραλαβετε, πρεπει να μας  πληρωσετε τοσο 

Ναι,
ακριβώς αυτό λένε.


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - haros - 04/08/17 12:02:33

Γιωργο, θεωρητικα θα πρεπει να πληρωθει φπα η οτι αλλο χαρατσι επι των αμοιβων της υπηρεσιας που σου παρειχε.
Ομως εδω τιθεται το ζητημα του να καταλαβουν οι τελωνειακοι περι τινος ακριβως προκειται , πραγμα οχι τοσο ευκολο οσο ακουγεται σε εμας που γνωριζουμε απο συλλεκτικα, πιστοποιησεις κλπ.
Εκτος αυτου, απο οσα μου ειχε πει καποιος παλαιοτερα, εφοσον εξαγεις καποιο αντικειμενο το οποιο προκειται να επανεισαχθει, θα πρεπει μεσω εκτελωνιστη και σχετικου κοστους να συμπληρωσεις τα ειδικα εντυπα και να κανεις ειδικη διαδικασια οταν τα στελνεις, κατι που φυσικα κανεις δεν κανει γιατι θα κοστιζε ο κουκος αηδονι..(για λιγα νομισματα που στελνουμε οι ιδιωτες συλλεκτες).

Επομενως μενει να αποδειξεις οτι ηταν οντως δικα σου τα νομισματα και σου τα γυριζουν επεξεργασμενα πισω, αλλα κακως δεν εκανες μεσω εκτελωνιστη την διαδικασια εξαγωγης με σκοπο την επανεισαγωγη.

Μια περιπτωση που ειχα ακουσει παλαιοτερα, αλλα απο "τριτο χερι" και οχι απο τον ιδιον, τελικα αναγκαστηκε να πληρωσει το χαρατσι που του εβαλαν οι τελωνειακοι για να παραλαβει τα νομισματα. (δεν ξερω εαν ειχε στειλει πολλα νομισματα και το δεμα εδινε στοχο, η η εταιρεια ειχε κανει βλακεια σε αυτο που γραφει απεξω, η ηταν απλως ατυχος σε εναν δειγματοληπτικο ελεγχο..)

Κοντολογης χ.σε μεσα εαν αρχιζουν να ανοιγουν τα δεματακια απο τις πιστοποιησεις και δεν αρκουνται σε οτι γραφει απεξω η εταιρεια.. Confused


RE: Νέες τιμές στα δέματα ΕΛΤΑ - georok - 04/08/17 12:55:39

(04/08/17 12:02:33)haros Έγραψε:  Κοντολογης χ.σε μεσα εαν αρχιζουν να ανοιγουν τα δεματακια απο τις πιστοποιησεις και δεν αρκουνται σε οτι γραφει απεξω η εταιρεια.. Confused
 
 Εγώ πάντα βάζω δηλωμένη αξία 1 δολάριο ανά νόμισμα, ακριβώς γιατί φοβάμαι τα τελωνεία. Και ας έχει το ρίσκο ότι αν χαθούν θα μου δώσουν 10 δολάρια αποζημίωση Confused