Συλλεκτικό Στέκι
50 λεπτα 1964 plain edge - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 50 λεπτα 1964 plain edge (/thread-1360.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - diaylosark - 22/08/17 23:01:14

(22/08/17 19:07:48)ukobke Έγραψε:  Από παλιά υπήρχαν καλοθελητές και έστελναν πληροφορίες... στον KRAUSE. Ακόμη συνεχίζουν οι "απόγονοί " τους και μάλιστα είναι οι γνωστοί νεότευκτοι εμποροσυλλέκτες (πω πω, καιρό είχα να τη χρησιμοποιήσω), που ουσιαστικά είναι μόνο έμποροι. Τα άτομα αυτά είναι οι συνεχιστές κάποιων παλαιών ηλίθιων.

Ανακάλυψαν λοιπόν τότε (που να βλέπατε τι είχε ανακαλύψει και ο συγχωρεμένος Πυλαρινός) την ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά, άρα άξιο διαφορετικής αναφοράς του γνωστού plain/serrated edge.  φυσικά αναφέρομαι στο 50λεπτο του 1962.

Έρχεται λοιπόν ο Γιώργος και λέει (άλλη μια φορά μπράβο του για την αποδεδειγμένη παρατηρητικότητά του) ότι η διαφορά αυτή υπάρχει (και πολύ σωστά μάλιστα) και στο 50λεπτο του 1964.

Ποιος σας είπε ότι δεν είναι και στο 50λεπτο του 1959; Ψάξτε το.

Έχουμε λοιπόν τον KRAUSE  να αναφέρει τη διαφορά σαν κάτι ξεχωριστό, επειδή κάποιος βλακωδώς (ή από συμφέρον) τους το έγραψε, οι εταιρείες πιστοποίησης το συνεχίζουν και οι νέοι συλλέκτες ω! του θαύματος ανακαλύπτουν τις "ποικιλίες".

Συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά είχα γίνει μάρτυρας, όταν έμπορος πουλούσε την "ποικιλία" σε νέο συλλέκτη σε τιμή υπερβολική. Δυστυχώς δεν μου επιτρεπόταν να μιλήσω...
 Καταπληκτική τοποθέτηση ,μπράβο


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - georok - 22/08/17 23:21:51

Εγώ βρήκα μια ποικιλία και την παρουσίασα χωρίς να παραμυθιάζω κανέναν ότι ειναι σπάνιο και μοναδικό στον κόσμο.

 Όποιος θέλει απλά το ψάχνει και το βάζει στο άλμπουμ όπως έκανε ο Μίμης.



RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - GKCollect - 22/08/17 23:41:53

Για να μην παρεξηγηθώ... Δεν πιστεύω ότι προσπάθησες εσύ, να παραμυθιάσεις κανέναν. Το ότι μας παρουσίασες μια ποικιλία - διαφορετικότητα ισχύει, και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση. 

Δεν έχω τον χρόνο αυτή τη στιγμή να αναλύσω όλο το σκεπτικό μου, διότι δεν συμφωνώ σε όλα όσα είπε ο ukobke (π.χ. τα 50 Λεπτά 1962 με λεία στεφάνη είναι εξαιρετικά σπάνιο νόμισμα, πολύ ειδική περίπτωση* και καλώς έχει μπει σε όλους τους καταλόγους). Πάραυτα συμφωνώ ότι στο παρελθόν, κάποιες ποικιλίες έχουν 'παραφουσκωθεί' για διάφορους λόγους.

* Όσοι το έχουν δει, ας σηκώσουν το χέρι.  Idea


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - exmim - 23/08/17 06:16:53

(22/08/17 23:21:51)georok Έγραψε:  Εγώ βρήκα μια ποικιλία και την παρουσίασα χωρίς να παραμυθιάζω κανέναν ότι ειναι σπάνιο και μοναδικό στον κόσμο.


   +1
Και πολύ καλά έκανες, και να το ξανά κάνεις σε παρακαλώ


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - exmim - 23/08/17 06:24:38

(22/08/17 23:41:53)GKCollect Έγραψε:   Πάραυτα συμφωνώ ότι στο παρελθόν, κάποιες ποικιλίες έχουν 'παραφουσκωθεί' για διάφορους λόγους.

* Όσοι το έχουν δει, ας σηκώσουν το χέρι.  Idea

Γεγονός!!!, γιαυτό όσοι ενδιαφέρονται για ποικιλίες, πρέπει να είναι προσεχτική και να μην παρασύρονται. Άλλα αυτό δεν συμβαίνει και στα κανονικά νομίσματα? Προσοχή και έρευνα αγοράς.....


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - ukobke - 23/08/17 07:17:05

(22/08/17 23:21:51)georok Έγραψε:  Εγώ βρήκα μια ποικιλία και την παρουσίασα χωρίς να παραμυθιάζω κανέναν ότι ειναι σπάνιο και μοναδικό στον κόσμο.

 Όποιος θέλει απλά το ψάχνει και το βάζει στο άλμπουμ όπως έκανε ο Μίμης.


Γιώργο, προς θεού, οι (κακοί) υπαινιγμοί μου δεν αφορούσαν εσένα σε καμιά περίπτωση.

Ίσα ίσα πολλές φορές δημόσια έχω εκφράσει τον θαυμασμό μου για σένα και τις παρατηρήσεις που έχεις κάνει με αποτέλεσμα να μου έχεις μάθει πραγματικές ποικιλίες που δεν γνώριζα (7 κολώνες, Δημόκριτο κλπ) και σε ευχαριστώ δημόσια.

Keep walking.....


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - ukobke - 23/08/17 07:25:29

(22/08/17 23:41:53)GKCollect Έγραψε:  Για να μην παρεξηγηθώ... Δεν πιστεύω ότι προσπάθησες εσύ, να παραμυθιάσεις κανέναν. Το ότι μας παρουσίασες μια ποικιλία - διαφορετικότητα ισχύει, και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση. 

Δεν έχω τον χρόνο αυτή τη στιγμή να αναλύσω όλο το σκεπτικό μου, διότι δεν συμφωνώ σε όλα όσα είπε ο ukobke (π.χ. τα 50 Λεπτά 1962 με λεία στεφάνη είναι εξαιρετικά σπάνιο νόμισμα, πολύ ειδική περίπτωση* και καλώς έχει μπει σε όλους τους καταλόγους). Πάραυτα συμφωνώ ότι στο παρελθόν, κάποιες ποικιλίες έχουν 'παραφουσκωθεί' για διάφορους λόγους.

* Όσοι το έχουν δει, ας σηκώσουν το χέρι.  Idea

Η.... "σπανιότητά" του είναι ανάλογη του 50λεπτου μικρό/μεγάλο κεφάλι (πραγματική ποικιλία) του 1973.

https://www.pcgs.com/pop/detail.aspx?c=6099


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - georok - 23/08/17 08:54:12

(23/08/17 07:17:05)ukobke Έγραψε:  
(22/08/17 23:21:51)georok Έγραψε:  Εγώ βρήκα μια ποικιλία και την παρουσίασα χωρίς να παραμυθιάζω κανέναν ότι ειναι σπάνιο και μοναδικό στον κόσμο.

 Όποιος θέλει απλά το ψάχνει και το βάζει στο άλμπουμ όπως έκανε ο Μίμης.


Γιώργο, προς θεού, οι (κακοί) υπαινιγμοί μου δεν αφορούσαν εσένα σε καμιά περίπτωση.

Ίσα ίσα πολλές φορές δημόσια έχω εκφράσει τον θαυμασμό μου για σένα και τις παρατηρήσεις που έχεις κάνει με αποτέλεσμα να μου έχεις μάθει πραγματικές ποικιλίες που δεν γνώριζα (7 κολώνες, Δημόκριτο κλπ) και σε ευχαριστώ δημόσια.

Keep walking.....

 Σε ευχαριστώ Νίκο, κανένα πρόβλημα.


RE: 50 λεπτα 1964 plain edge - sac - 23/08/17 12:33:29

(23/08/17 07:25:29)ukobke Έγραψε:  πραγματική ποικιλία

Νίκο, δες τη συζήτηση για τις 100 δρχ 1941.

Προσωπικά, βαριέμαι τις ποικιλίες πιο πολύ και από τη γυναίκα μου (όταν γκρινιάζει), αλλά ο καθένας βάζει τους δικούς του κανόνες στη συλλογή του.



Σου το έχω πει κι άλλες φορές. Κάτσε γράψε μερικά άρθρα "φιλοσοφικού" περιεχομένου. Π.χ. για τη φύση των ποικιλιών (και όχι ποικιλίων). Διαφορές στον σχεδιασμό, διαφορές στην εκτύπωση, διαφορές στα "αξεσουάρ" (νομισματόσημα, ταινίες ασφαλείας) κλπ. Μην τα φορτώνεις όλα στον Σίμο, δεν προλαβαίνει. ;-)

Και... γράφε "χωρίς φόβο και πάθος". Δηλαδή, χωρίς πάθος. :-))