Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1845 medal strike - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1845 medal strike (/thread-1392.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - COVID19 - 21/11/20 17:14:08

(24/02/18 03:37:32)noobcollector Έγραψε:  Τελικά τι απέγινε το νόμισμα; Συντηρήθηκε; Μπήκε σε κουτάκι κλπ;

Aυτό το νόμισμα το αγόρασε ο Σπύρος Σπυρόπουλος από το ebay από τον Γιάννη Μοκάκο . Το πλήρωσε 70€ .  Το έστειλε στην NGC και βγήκε ακατάλληλο για πιστοποίηση. Το έστειλε και στην PCGS και βγήκε πλαστό.  Ο Μοκάκος προσφέρθηκε βέβαια να πάρει πίσω το νόμισμα και ν'αποζημιώσει τον Σπυρόπουλο το πλήρες ποσό. Ο Σπυρόπουλος αρνήθηκε να το κάνει. Άγνωστο το γιατί. Ίσως γιατί διάβασε εδώ αυτά που του γράψατε. Η ουσία είναι ότι το νόμισμα είναι Κινέζικο αντίγραφο πρεσαριστό σε ιδιωτική πρέσα παλαιωμένο τεχνητά (χαμηλό ανάγλυφο δυσασανάλογο της διατηρηθείσας λεπτομέριας) αξίας 0€ . Του το είχα πεί πρίν το στείλει για πιστοποίηση αλλά τα μυαλά του ήταν τόσο φουσκωμένα από ποσά 15.000€ που γράφονταν εδώ μέσα που δεν με άκουσε. Κρίμα γιατί θα γλίτωνε τα χρήματα των πιστοποιήσεων. 

Τα όσα περιγράφω μου τα διηγήθηκε ο ίδιος ο Σπυρόπουλος. Εμένα αυτό που μ'έχει εκπλήξει είναι η αντίδραση του Σπυρόπουλου που αρνήθηκε να επιστρέψει το νόμισμα στον πωλητή. Την φωτογραφία της πιστοποίησης μου την έδειξε ο ίδιος ο Σπυρόπουλος.


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - COVID19 - 21/11/20 17:18:53

Ανεβάζω το αποτέλεσμα πιστοποίησης


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - nikos11 - 21/11/20 21:35:45

Αγαπητέ/ή COVID19 με το ανατριχιαστικό και άχαρο ψευδόνυμο, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιττα αφού θεωρείς εσύ ότι σε εκφράζει, θα σου πω 2-3 πραγματάκια, έτσι "διά την τάξιν" των πραγμάτων, αν και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι θα ξαναμπείς να τα διαβάσεις... Μπήκες, γράφτηκες σήμερα στις 16:47, βρήκες ένα θέμα που είχε ανοίξει ο Sp1 τον Αυγ 2017, η τελευταία ανάρτηση ήταν του noobcollector από το Φεβ 2018, έγραψες ότι έγραψες και βγήκες στις 18:02.

Και τι μας είπες λίγο πολύ, ότι ίσως φταίμε εμείς όλοι και μαζί με εμένα και το rubirosa, ο orfeas και ο ukobke, για να ονομάσω μόνο τους δύο αυτούς ανθρώπους με τα περισσότερα χιλιόμετρα στο συλλεκτισμό από όλους μας, που είδαμε ένα νόμισμα από φωτογραφία και είπαμε στο Σπύρο ότι παρόμοια νομίσματα έχουν πουληθεί ακριβά και ίσως εξαιτίας αυτών που είπαμε ο Σπύρος την πάτησε και έχασε τα 70€ της αγοράς και τα άλλα 100€ (?) των πιστοποιήσεων; Θα έπρεπε δηλαδή κατά τη γνώμη σου να του λέγαμε (από τη φωτογραφία επαναλαμβάνω) ότι δεν αξίζει τίποτα, να το έδινε 70€ σε κάποιον για να μην "χάσει", να έβγαινε γνήσιο και να έκανε 15.000€; Ή μήπως να του κάναμε προσφορές με π.μ. για να του το "φάμε"; Αυτό μπήκες στα καλά καθούμενα να μας πεις; Και δεν μπορούσε να τα πει αυτά μόνος του ο Sp1 που μπήκε τελευταία φορά πρόσφατα στις 8 Νοε 2020;

Ξεκαθαρίζουμε λοιπόν μια και καλή, ότι όλοι όσοι είμαστε εδώ, είμαστε γιατί γουστάρουμε το χόμπυ μας, όποιος ανεβάζει νόμισμα για εκτίμηση το ανεβάζει γιατί θέλει να ακούσει περισσότερες απόψεις και δεν χορηγούμε πιστοποιητικά γνησιότητας ή αξίας.


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - rubirosa - 21/11/20 22:18:38

Αυτό το θέμα σηκώθηκε και αλλού.
Μου κάνει εντύπωση,πως την εποχή εκείνη, που λες ήταν φουσκωμένα τα ποσά, δεν αισθάνθηκες την ανάγκη να κάνεις μια εγγραφή και να γράψεις, που διαφωνείς για να προστατέψεις τον Σπύρο; 
Και βρήκες το δρόμο, μετά από 3 χρόνια;


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - Sp1 - 23/03/24 19:43:00

(21/11/20 22:18:38)rubirosa Έγραψε:  Αυτό το θέμα σηκώθηκε και αλλού.
Μου κάνει εντύπωση,πως την εποχή εκείνη, που λες ήταν φουσκωμένα τα ποσά, δεν αισθάνθηκες την ανάγκη να κάνεις μια εγγραφή και να γράψεις, που διαφωνείς για να προστατέψεις τον Σπύρο; 
Και βρήκες το δρόμο, μετά από 3 χρόνια;

Εχω να μπώ εδω μέσα απο τότε και βλέπω ενα σωρο ασυναρτησίες.Ουδέποτε εγω είπα οτι το εστειλα και στην PCGS και οτι βγηκε πλαστο.Μαλλον κάποιος τον έβαλε να τα γράψει ολα αυτα και φαντάζομαι ποιος ειναι αλλα θα του περάσει οταν μαθει τι απεγινε το νομισμα.Λέει και άλλα ψέμματα αλλα δεν θα ασχοληθώ καθόλου με τέτοια μυαλά.Αλλά με τέτοιο ψευδώνυμο covid 19 τι να περιμένεις; Μονο για γέλια ειναι ο τύπος.Οτι γραφει ειναι προΪόν φαντασίας.Το νομισμα ειναι καραγνήσιο.Το έχουν δει συλλέκτες που μετριόνται στα δάκτυλα του ενός χεριού πολύ σοβαροί και με βαθιά γνώση στα συλλεκτικά νομίσματα.
Τυχαία μπηκα μετα απο χρονια κια διαβάζω αυτα και τα έχασα πραγματικά.Μάλλον στον ύπνο του τα είδε ολα αυτα που λεει.Ξέρω ποιος ειναι .Δεν θα το πω εδω.Τον ειχα μπλοκαρει επειδη ζηταγε χρηματα στο facebook για να κανει εκτιμήσεις σε νομισματα προφορικά χαχαχαχαχα.Φανταστείτε γιατί μιλάμε .....


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - rubirosa - 23/03/24 22:35:38

Γειά σου Σπύρο!


RE: 10 λεπτά 1845 medal strike - nikos11 - 24/03/24 22:21:02

Γειά σου Σπύρο! Όπως βλέπεις του δώσαμε τις απαντήσεις που του χρειάζονταν, έρχεσαι και εσύ και μας επιβεβαιώνεις και σε ευχαριστούμε! Επίσης τον "μπανάραμε" για να μην μπορεί να λέει τουλάχιστον εδώ τις μπαρούφες του...