Συλλεκτικό Στέκι
ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Postal Stationeries - Φάκελοι (https://syllektiko-steki.gr/forum-103.html)
+--- Νήμα: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ (/thread-1413.html)

Σελίδες: 1 2


ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - rubirosa - 04/09/17 08:45:52

Βρήκα αυτους τους φακέλους που εξωτερικά εκτός της εικόνας κάποιας πόλεις, έχει θέση για τα στοιχεία αποστολέα-παραλήπτου, εσωτερικά ειναι δυο σελίδες για γράψιμο  της επιστολής και πίσω άλλες 2 εικόνες από πόλεις.
Δείχνουν για δεκαετία 40-50 Huh
Οποιαδήποτε πληροφορία ή σχόλιο ευπρόσδεκτα  Smile
Βάζω σήμερα τον πρώτο φάκελο, και όποτε βρώ χρόνο τους άλλους δύο.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - rubirosa - 04/09/17 09:22:42

Nα συμπληρώσω ίτι ο φάκελος διπλώνει στα τέσσερα και έχει γόμα γύρο- γύρο για  επικόλληση και διάτρηση για αποσφράγηση
γράφει:Αποσφραγίζεται αφαιρουμένου του παρόντος είς το διάτρητον.
Επειδή δεν έχω δυνατότητα καλύτερης φωτογράφησης  Η εξωτερική εικόνα όπως ακριβός γραφει ο φάκελος ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ-AGIA LAVRA και εσωτερικά πάνω:ΠΗΛΙΟΝ ΓΡΑΦΙKΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ-PILIO και η κάτω ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ=AGIA LAYRA.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - sac - 04/09/17 12:02:53

(Γενικές πληροφορίες.)

Δεν θεωρούνται φάκελοι, αλλά αναδιπλούμενες επιστολές.

Παλιότερα, όποιος ήθελε να στείλει επιστολή, έγραφε ό,τι έγραφε σε ένα φύλλο χαρτί, το δίπλωνε (κάποιες φορές και περίτεχνα) και το σφράγιζε με βουλοκέρι. Οι διευθύνσεις, οι ταχυδρομικές σφραγίδες κλπ έμπαιναν στην ελεύθερη πλευρά (ουσιαστικά στην πίσω σελίδα της επιστολής).

Αργότερα άρχισαν να χρησιμοποιούνται φάκελοι, για ένα σωρό λόγους...

Για να καταλήξω, τα συ*κεκριμένα αντικείμενα μιμούνται το "παλιό στυλ" της επιστολής χωρίς φάκελο. (Συνήθως, κάθε τι "παλιό" θεωρείται ότι έχει κάποιο "πρεστίζ", κάποια νοσταλγία, κάτι από όλα αυτά...)



Της μόδας εκείνη την εποχή ήταν και τα aerogrammes:
https://www.google.gr/search?q=aerogramme&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwip8Z-moYvWAhUBaRQKHczdD-sQsAQIQQ&biw=1280&bih=895



Ισχύει και για αυτά ό,τι ισχύει και για τις cartes postales. Αν περιλαμβάνουν και το ταχυδρομικό τέλος, θεωρούνται entiers postaux. Αλλιώς είναι ιδιωτικές κατασκευές. Μπορεί να έχουν συλλεκτική αξία (όπως και οι cartes postales), αλλά δεν είναι "επίσημες" εκδόσεις.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - rubirosa - 04/09/17 14:05:16

Ευχαριστώ Γιώργο για την ενημέρωση!
Όντως είναι ιδιωτική κατασκευή,ο πετεινός μέσα στον κύκλο να ήταν το σήμα του κατασκευαστή, γιατί απ'όσο ξέρω πουέ τα ταχυδρομεία δεν είχαν αυτό το σήμα.
 Οπότε ισχύει ότι και στις που είναι και αυτές ιδιωτικές κατασκευές,'' ΓΡΑΦΙΚΑΙ ΤΕΧΝΑΙ'' ονομάζωνταν οι εταιρείες που ασχολούνταν με αυτά.
Τον τίτλο θα τον αλλάξω σε ''Αναδιπλούμενες επιστολές΄΄.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - sac - 04/09/17 14:46:21

Μερικές "ξεκάρφωτες" πληροφρίες ακόμα:

Το "αναδιπλούμενη επιστολή"... δεν είναι και τόσο "καθιερωμένος" όρος. (Ίσως έκανα λάθος που τον χρησιμοποίησα.) Τα ελληνικά ταχυδρομεία έχουν χρησιμοποιήσει τους όρους "βραχεία επιστολή" και "αερόγραμμα". Αλλά δεν ξέρω αν και αυτά θεωρούνται "καθιερωμένα". Και... ποιον πρέπει να χρησιμοποιήσουμε εδώ...

Παραδείγματα "βραχείας επιστολής":
http://taxydromeio.gr/correspondence-battle-front/

Εδώ φαίνεται η επιγραφή ΑΕΡΟΓΡΑΜΜΑ - AEROGRAMME κάτω-κάτω.
[Εικόνα: attachment.php?aid=656]



Τέλος, να προσθέσουμε ότι οι γραμμές γύρω-γύρω είναι ένδειξη αεροπορικής επιστολής. Στην εποχή μας δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, αλλά τότε (μεταπολεμικά και λίγο αργότερα), τόσο τα ταχυδρομεία, όσο και οι ιδιώτες τύπωναν φακέλους "απλούς" και "αεροπορικούς".


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - sac - 04/09/17 14:51:50

(Το γράφω χωριστά για να το σβήσετε, αν νομίζετε.)

Θανάση (athas), διαβάζεις;;;
Που θα μου πει εμένα ο Φούφουτος αν έχω σχέση με τα φιλοτελικά...


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - athas - 04/09/17 15:21:07

(04/09/17 14:51:50)sac Έγραψε:  (Το γράφω χωριστά για να το σβήσετε, αν νομίζετε.)

Θανάση (athas), διαβάζεις;;;
Που θα μου πει εμένα ο Φούφουτος αν έχω σχέση με τα φιλοτελικά...
Παντα!  Wink


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - Valeroi - 04/09/17 16:52:14

Είναι γνωστοί και απλά σαν εικονογραφημένοι φάκελοι και είναι αρκετά εντυπωσιακοί σε θεματικές συλλογές.

Αν και στο εξωτερικό ήταν αρκετά διαδεδομένοι απο τις ταχυδρομικές υπηρεσίες που κατασκεύαζαν ακόμα και για διαφημιστικούς λόγους, τα ΕΛΤΑ δυστηχώς δεν ακολούθησαν ποτέ τέτοιες ιδέες και έτσι δεν υπάρχουν αντίστοιχα τέτοιοι Ελληνικοί φάκελοι.

Αυτά είναι ιδιωτικής κοπής μεν, αλλά αν ήταν ταχυδρομημένοι θα ήταν εξαιρετικοί.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία είχαν επιστολές τύπου βραχείων που λέει και ο sac και αργότερα αερογραμμάτων. Η χρήση των ταχυδρομικών δελταρίων ήταν κυρίων για την εύκολη ταχυδρόμηση αλλά γρήγορη και εύκολη λογοκρισία.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - sac - 04/09/17 18:58:05

Τα "δελτάρια" μπήκαν από το... παράθυρο, γιατί ήθελα να κάνω "πατέντα". Να βάλω link σε εικόνα που είχα φορτώσει παλιότερα εδώ στο Στέκι.


RE: ΦΑΚΕΛΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΟΓΡΑΦΙΑΣ - rubirosa - 05/09/17 22:44:43

Και ο δεύτερος φάκελος, εξωτερικη εικόνα:ΑΡΤΑ.ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΑRTA.KATO PANAGIA.
Εσωτερικά πάνω:ΚΕΦΑΛΗΝΙΑ-KEFALONIA.
Εσωτερικα κάτω:ΑΡΤΑ.ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟΨΙΣ-ARTA.