Συλλεκτικό Στέκι
Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 (/thread-1414.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - nikos11 - 10/09/17 12:40:37

Το πεντάλεπτο του 1912 ήταν απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Φοβερό eye appeal, τρομερό λούστρο! Προσωπικά δεν έχω δει καλύτερο. Ξεκίναγε ψηλά και πήγε ακόμη ψηλότερα.

Πολύ όμορφη η κρητική πεντάρα, το τέταρτο του 1834 και το δίλεπτο του 1857.

Για την πεντάρα του 1869 έγραψε ο Γιώργος, που παρά το γεγονός ότι έκανε αιφνιδιαστική guest εμφάνιση και δεν είχαμε οργανώσει τίποτα, νομίζω περάσαμε ωραία Smile !

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν το κόκκινο κρητικό δίλεπτο του 1900 που έφυγε αρκετά ψηλά κατά τη γνώμη μου.

Τέλος, προσωπικά μου άρεσε πολύ το γερμανικό thaler του 1832.

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν είναι τα μόνα που θέλω να σχολιάσω Rolleyes .
ΥΓ2. Τα παραπάνω δεν αποτελούν προτάσεις αγοράς, παρά μόνο προσωπικά σχόλια Tongue !


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - MintError - 10/09/17 13:34:40

Ο λόγος που πληρώθηκε αυτό το 5λεπτο 1912 800€ είναι η ποιότητα κοπής του και μόνο που δεν απεικονίζεται απόλυτα στον βαθμό 66 του Sheldon. Οι διαγραμμίσεις ειδικά στον οπισθότυπο που δείχνουν ξεκάθαρα το φινίρισμα των μητρών αλλά δείχνουν και τον τρόπο κοπής του παράλληλα είναι πολύ ελκυστικές. Αποδεικνύουν ότι τυπώθηκε από φρέσκιες μήτρες , φρεσκοβαλμένες στη πρέσα και ανεβάζουν την εκλυστικότητά του. Μπορεί να φαίνεται αδιανόητο για κάποιους αλλά τέτοια νομίσματα είναι ιδιαίτερα και δεν τα βρίσκει κανείς εύκολα ακόμα και ανάμεσα από ακυκλοφόρητα νομίσματα υψηλών βαθμών. Μεταξύ ενός 66 χωρίς ανάγλυφες διαγραμμίσεις (π.χ από ελαφρά κατεβασμένη λόγω χρήσης μήτρα) κι ενός 66 με διαγραμμίσεις (από ολόφρεσκια μήτρα) θα προτιμήσω το 2ο νόμισμα. Ο Sheldon στην βαθμονόμησή του δεν συμπεριέλαβε την ποιότητα μητρών στη τύπωση αλλά μόνο την εικόνα του νομίσματος και αυτό ακολουθούν οι εταιρείες στις πιστοποιήσεις τους.
Αυτός που το πλήρωσε 800€ λοιπόν ήξερε τι έκανε και τι αγόραζε και μπράβο του. Του εύχομαι καλορίζικο.

Υ.Γ Το νομισματόσημο του Πυρσού είναι πονταρισμένο μετά το Σ (δεξιότερα). Στον βαθμό και την ποιότητα αυτή άντε βρές το.


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - ukobke - 10/09/17 14:29:39

Όπως έγραψε και ο Νίκος, το 2λεπτο του 1857 ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό και φοβερό σφάλμα. Για τους κυνηγούς σφαλμάτων, έφυγε τζάμπα.

Το ίδιο τζάμπα έφυγε και το Κρητικό 5λεπτο.

Προσωπικά το 5λεπτο του 1912 δεν μου είχε "καρφωθεί" σαν κάτι τόσο φανταστικό. Προφανώς έκανα λάθος.

Άλλα αξιοπρόσεκτα (για μένα) το 2δραχμο 1873 έφυγε στο πρώτο χτύπημα. Το νόμισμα "προύφιζε"

10λεπτο 1878. Υποτιμημένο.

Πάμε τώρα και στα ταπεινά που σας τα λέω κάποια χρόνια τώρα. Τα μπρούτζινα AU Οθωνάκια. Το 5λεπτο του 1846 σε AU με περίπου καμμιά δεκαριά συνολικά πιστοποιημένα σε AU και MS (και στις δύο εταιρείες) έφυγε απαρατήρητο κοντά στα €400. Προσωπικά το είχα σε καλό VF από το 1993. Έκτοτε δεν μου είχε ξανατύχει...


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - nikos11 - 10/09/17 16:04:14

Επειδή το ξέχασα παραπάνω, αναφορά χρειάζεται να γίνει κατά τη γνώμη μου και στο δίλεπτο του 1878 που η φωτογραφία δεν το αδικούσε απλά...


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - YVASILAKIS - 10/09/17 18:05:20

Μια πολύ καλή δημοπρασία με ποιοτικά ,όμορφα και δύσκολα νομίσματα .
Πρώτη φορά σε δημοπρασία (MS) δύσκολα νομίσματα όπως 2 dr 1883 και 10 λεπτα 1879  
Το 5 λεπτο 1869 σε βαθμό AU55 σίγουρα αλλάζει τα δεδομένα για την μελέτη αυτού του νομίσματος και να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα για την κοπή αυτού του αφού μέχρι σήμερα αυτά που είχαν βρεθεί ήταν σε πολύ χαμηλές καταστάσεις και πάντα υπήρχε η αμφιβολία από τη συλλεκτική κοινότητα ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα νομίσματα.

Τώρα τα Top Grade κομμάτια ακόμα και αν είναι πολύ απλά (κοινά) νομίσματα μας έχουν συνηθίσει τελευταία να απογειώνονται...


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - iapwnas - 10/09/17 19:28:29

Επισης το 5δραχμο του 51 νομιζω εφυγε οικονομικα! Φυσικα ρολο μεγαλο επαιξε το προβλημα στο ριμ (δεν φαινοταν στις φωτογραφιες) Σε τετοια ομορφη κατασταση και ομορφο τονισμο δεν ειναι και ευκολο! Πιστευα απο την αρχη οτι θα ανεβει και τελικα εφυγε με ενα μπιτ!


RE: Α. Καραμήτσος Δημοπρασίες Σεπτεμβρίου 2017 - green_day - 10/09/17 23:27:57

ολα καλα και ολα ωραια...


αλλα οσο αναφορα τα χαρτονομισματα γιατι αυτη η μανια με τα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ;;;;;;
ψαχνω μερικα απο την περιοδο after WWII.... και οτιδηποτε εχω δει σε δημοπρασια τελευταια ΟΛΑ πιστοποιημενα....