Συλλεκτικό Στέκι
VIVA MEXICO.... - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: VIVA MEXICO.... (/thread-1435.html)

Σελίδες: 1 2


VIVA MEXICO.... - haros - 09/09/17 14:15:15

..Oταν λοιπον ακουμε για Μεξικο και Μεξικανους, μας εχονται στο μυαλο στερεοτυπες εικονες σαν και αυτη..

[Εικόνα: 3ccd9ab2b015933c553d050ba1a3c53f.jpg]

  Μεσημεριανη σιεστα, ξαπλα, με Σομπρερο και κανενα αδειο μπουκαλι τεκιλας εκει γυρω..
  Τεμπελικη και ανεμελη ζωη, κατι σαν τους δικους μας τους Ικαριωτες, στο πιο σκουρο βεβαια.. Big Grin

  Στην πραγματικοτητα οι Μεξικανοι ειναι ενας λαος που εχει υποφερει  και εχει χυσει ΠΟΛΥ αιμα, για πολλα χρονια, για να αποκτησει την ανεξαρτησια του απο τους αποικιοκρατες. (τους Ισπανους αρχικα.)

 Και εχει και απο πανω του τον "δικαιο" και " μεγαλο δημοκρατη" γειτονα, τις ΗΠΑ, που αφου του κουτσουρεψαν τα εδαφη  αρπαζοντας το ΤΕΞΑΣ (με δημοκρατικο- κατακτητικο και βρωμικο τροπο βεβαιως-βεβαιως), τωρα τελευταια θελουν να χτισουν και ενα τοιχο στα συνορα, μπας και τους ξεφυγει κανας ταλαιπωρος Μεξικανος που περνα στην χωρα τους για να κανει κανα μεροκαματο..

  Σε αναμνηση λοιπον του πολυχρονου αγωνα για την ελευθερια και την ανεξαρτησια τους, οι Μεξικανοι ειχαν βγαλει  ενα εντυπωσιακο crown size ασημενιο peso, σε πεντε  χρονιες, απο το 1910 εως το 1914.

 Ειναι το περιφημο CABALLITO που σημαινει "μικρο αλογο" και ειναι πολυ δημοφιλες στους συλλεκτες ασημενιων crown size world coins, η ελληνιστι "ταληρακηδες". Cool

  Το παρατσουκλι του το νομισμα το πηρε απο την παρασταση του οπισθοτυπου, οπου η ελευθερια καβαλα σε ενα μικρο αλογο και κρατωντας εναν πυρσο στο χερι καλπαζει με φοντο εναν ηλιο που ανατελλει.

  Ειχα παρει εδω και καιρο την αποφαση να τα μαζεψω, σε ms, ειχα τσιμπησει το "ευκολοτερο" της σειρας ,του 1910, και τωρα ηρθε η ωρα και τσιμπησα του 1913 σε NGCms62.

 Βαζω τις φωτο του πωλητη, μιας και δεν το εχω παραλαβει ακομα..

[Εικόνα: image.php?id=0e9ca101f6d0ee0876e64b837a89fa33]

  Τωρα μου μενει του 1911 και του 1912, για του 1914 σε ψηλο ms, μαλλον θα χρειαστει να πουλησω το νεφρο μου, σαν ταλαιπωρος Μεξικανος.. Big Grin Big Grin Big Grin

VIVA MEXICO λεμε...


RE: VIVA MEXICO.... - oldgeotzo - 09/09/17 17:15:15

VIVA MEXICO ..από ιντερνετ στο κινητο μου(μου ειπε ο γιος μου πως γινεται Big Grin )
Δημητρη παρτους τα μυαλα Tongue Tongue Tongue


RE: VIVA MEXICO.... - lucky_louk - 09/09/17 20:12:46

(09/09/17 17:15:15)oldgeotzo Έγραψε:  VIVA MEXICO ..από ιντερνετ στο κινητο μου(μου ειπε ο γιος μου πως γινεται Big Grin )
Δημητρη παρτους τα μυαλα Tongue Tongue Tongue

Πολύ ωραίο Δημήτρη, με φτιάχνει το καμπαλίτο και τα έχω σταμπαρισμένα εδώ και καιρό...Μαζί με το Maximilian Peso και το 1921 Independence centennial 2 pesos κάποια στιγμή θα περιλαμβάνονται στην silver world crown συλλογή μου... Shy 
Καλορίζικο!!!!


RE: VIVA MEXICO.... - chris_1972 - 09/09/17 20:27:02

Νομίσματα που έχουν μικρό αριθμό χρονολογιών και μπορούν να ολοκληρωθούν αποκτούν ενδιαφέρον μιας και σου προσφέρουν στόχο εφικτό. Καλορίζικο Δημήτρη σου εύχομαι να τα συμπληρώσεις όλα και σε καταστάσεις που επιθυμείς.


RE: VIVA MEXICO.... - haros - 10/09/17 10:23:25

Ευχαριστω φιλοι, καλες προσθηκες στις συλλογες σας. Smile
 Ναι, ειναι αληθεια οτι οταν μια σειρα ενος νομισματος δεν εχει πολλα τεμαχια να κυνηγησεις, παει πιο στρωτα και μπορεις να ανεβασεις και τους στοχους για τις καταστασεις που θα το μαζεψεις.
 Πληροφοριακα σε αυτο υπαρχει και μια ποικιλια (του 11 με κοντη ακτινα), καθως και ενα overdate, αλλα αυτα μαλλον δεν θα τα μαζεψω, θα αρκεστω στις 5 χρονιες που εκδοθηκε.


RE: VIVA MEXICO.... - rubirosa - 10/09/17 10:56:59

Κουκλί!!!
Εύχομαι γρήγορα να μαζέψεις  και τα υπόλοιπα Smile


RE: VIVA MEXICO.... - sac - 10/09/17 11:32:52

Τα καλά της δημοκρατίας, που λέγαμε. :-)
Έλλειψη μονοτονίας, ποικιλία θεμάτων και... συμπαθητικοί συμβολισμοί.


RE: VIVA MEXICO.... - nikos11 - 10/09/17 13:56:55

Γειά σου Δημήτριε με τα ωραία σου Heart ! Σου εύχομαι και στα άλλα σύντομα!


RE: VIVA MEXICO.... - heavy-metal - 11/09/17 12:22:19

Πολύ πολύ όμορφο το Cabalito !! Το κάνει όμως πολύ ομορφότερο ο σχολιασμός που το συνοδεύει !!
Υπέροχο Δημήτρη  Smile Να τα χαίρεσαι και να τα θαυμάζεις , και στα υπόλοιπα λοιπόν με το καλό , να κλείσει η σειρά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο , Φαντασμαγορικά !!! Smile


RE: VIVA MEXICO.... - ellinas - 11/09/17 12:32:16

Μου άρεσε και η παρουσίαση και τα νομίσματα Δημήτριε.Εύχομαι να ολοκληρώσεις την σειρά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο