Συλλεκτικό Στέκι
Δίευρα για το 2018 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Δίευρα για το 2018 (/thread-1478.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Δίευρα για το 2018 - sac - 25/01/18 18:54:22

(25/01/18 16:33:06)digo Έγραψε:  Σε δουλεια να βρισκόμαστε. Τιποτε το συλλεξιμο δεν υπαρχει εκει, τουλάχιστον για πιστοποιηση.

Εσείς καταλάβατε τίποτα;


RE: Δίευρα για το 2018 - sac - 26/01/18 20:47:19

(26/01/18 19:54:01)digo Έγραψε:  Ε πανω που ετοιμαζόμουνα να σου κανω κομπλιμεντο για τον οδηγο γραμματοσημων για dummies αλλα τωρα δεν το λεω. Angel

Όχι! Δεν θα φάω άλλες δυο μέρες από τη ζωή μου να σου εξηγήσω "πώς συλλέγονται τα ευρώ".

Αυτό: https://syllektiko-steki.gr/thread-2018.html
Ξεκίνησε 21/01/18 22:14:27 (δηλαδή 1-2 ώρες νωρίτερα) και έφτασε 22/01/18 17:23:32


RE: Δίευρα για το 2018 - athas - 01/02/18 22:59:07

(21/09/17 18:04:22)athas Έγραψε:  Οι Βαλτικές χώρες (Εσθονία, Λετονία και Λιθουανία) θα εκδώσουν από ένα εθνικό και ένα κοινό αναμνηστικό. Το κοινό είναι αφιερωμένο στα 100 χρόνια από τη ίδρυση των ανεξάρτητων βαλτικών χωρών. Η Εσθονία σε 500.000 τεμάχια, η Λετονία σε 512.000 τεμάχια και η Λιθουανία σε 1.000.000 τεμάχια.
Στις 31/01/2018 κυκλοφόρησε παράλληλα και στις τρεις χώρες. Η μόνη διαφορά είναι η αναγραφή της χώρας έκδοσης.


RE: Δίευρα για το 2018 - μαρκος - 03/02/18 20:29:20

Τα δύο ελληνικά αναμηστικά δίευρα του 2018, όπως παρουσιάστηκαν στην Διεθνή Έκθεση του Βερολίνου
πηγη -facebook....Ακουω σχολια .ΝΜΣ ηρθε η ωρα της Δωδεκανησου HeartΚαι τα δυο πανεμορφα 
[attachment=4908]
[attachment=4909]


RE: Δίευρα για το 2018 - NMS - 06/02/18 03:07:15

ο Παλαμας πανεμορφος.... το Δωδεκανησιακο... ομορφο αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αντιπροσωπευει ολα τα δωδεκανησα! ειναι μονο το συμβολο της αρχαιας Ροδου. οι γυρω κυμματισμοι μπορει να ειναι η θαλασσα που τα περιβαλλει.. αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι σε αριθμο οσα και τα μεγαλα νησια της δωδεκανησου.. ή καλυτερα των νοτιων σποραδων...οπως λεγομασταν παλια... που δεν ειναι φυσικα 12...αλλα 14. χαχαχα

στα ιονια νησια... μπηκαν ολα τα σηματα... οχι μονο του μεγαλυτερου νησιου...
οκ.. εδω ειναι πολλα τα νησια... αλλα... μηπως θα ηταν καλυτερο να εμπαινε το κεφαλι του απολλωνα με τις ακτινες... που ηταν και αυτο που ειχε διαλεχθει απο ολους σαν συμβολο των Κοινον Νησιωτων πανω στα γραμματοσημα τοτε που ζητουσαμε ενωση με την Ελλαδα.... τα πρωτα χρονια της ιταλοκρατιας;

με το σχεδιο που διαλεξαν... ειναι σαν να γιορταζει κατι η ροδος... πχ οπως το 1992 ηταν τα 2400 χρονια της πολεως της Ροδου.... τι σχεση εχει με τα υπολοιπα νησια το σχεδιο αυτο; δεν θα επρεπε να μπει κατι που να συμβολιζει τον κοινο αγωνα για ενωση; κατι κοινως αποδεκτο.... κατι για ολα βρε παιδι μου....!!

δεν ξερω... ομορφο σχεδιο αλλα.... εχω τις ενστανσεις μου!
δεν ξερουμε και τι αλλα σχεδια ειχε ο κυριος Σταματοπουλος... ή τις κατευθυντηριες γραμμες ειχε και τι συμφωνιες ειχαν γινει, αλλα....


RE: Δίευρα για το 2018 - μαρκος - 06/02/18 10:25:47

(06/02/18 03:07:15)NMS Έγραψε:  ο Παλαμας πανεμορφος.... το Δωδεκανησιακο... ομορφο αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αντιπροσωπευει ολα τα δωδεκανησα! ειναι μονο το συμβολο της αρχαιας Ροδου. οι γυρω κυμματισμοι μπορει να ειναι η θαλασσα που τα περιβαλλει.. αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι σε αριθμο οσα και τα μεγαλα νησια της δωδεκανησου.. ή καλυτερα των νοτιων σποραδων...οπως λεγομασταν παλια... που δεν ειναι φυσικα 12...αλλα 14. χαχαχα

στα ιονια νησια... μπηκαν ολα τα σηματα... οχι μονο του μεγαλυτερου νησιου...
οκ.. εδω ειναι πολλα τα νησια... αλλα... μηπως θα ηταν καλυτερο να εμπαινε το κεφαλι του απολλωνα με τις ακτινες... που ηταν και αυτο που ειχε διαλεχθει απο ολους σαν συμβολο των Κοινον Νησιωτων πανω στα γραμματοσημα τοτε που ζητουσαμε ενωση με την Ελλαδα.... τα πρωτα χρονια της ιταλοκρατιας;

με το σχεδιο που διαλεξαν... ειναι σαν να γιορταζει κατι η ροδος... πχ οπως το 1992 ηταν τα 2400 χρονια της πολεως της Ροδου.... τι σχεση εχει με τα υπολοιπα νησια το σχεδιο αυτο; δεν θα επρεπε να μπει κατι που να συμβολιζει τον κοινο αγωνα για ενωση; κατι κοινως αποδεκτο.... κατι για ολα βρε παιδι μου....!!

δεν ξερω... ομορφο σχεδιο αλλα.... εχω τις ενστανσεις μου!
δεν ξερουμε και τι αλλα σχεδια ειχε ο κυριος Σταματοπουλος... ή τις κατευθυντηριες γραμμες ειχε και τι συμφωνιες ειχαν γινει, αλλα....
Την ιδια σκεψη εκανα και εγω Νικο.Απολλωνας-Κολοσσος-Καστρο-Το νησι το ιδιο σαν σχεδιο-Διαγορας ο Ροδιος κτλ


RE: Δίευρα για το 2018 - sac - 06/02/18 13:23:24

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, Δωδεκάνησα δεν είναι μόνο η Ρόδος, ας πούμε... :-)))
(Γεια σου, Νίκο μου!)

Πάντως το σχέδιο δείχνει "πιασάρικο" σε διεθνές επίπεδο... Νομίζω ότι προσπάθησαν να συνδυάσουν τις δύο όψεις των κλασικών ροδιακών νομισμάτων σε μία. Το "ρόδο" (ιβίσκος) και οι ακτίνες του ήλιου, που τις έκαναν κύματα...

Τα κύματα είναι 32 (αν κατάφερα να τα μετρήσω σωστά). Ίσως σχετίζονται με τα χρόνια της ιταλικής κατοχής, εξαρτάται πώς τα μετράει καθένας... Σίγουρα όμως δείχνουν ότι είναι "πολλά" τα νησιά, ούτε 12, ούτε 14.



Κι ο Παλαμάς ωραίος δείχει. Σαν να ξεφεύγει από το "ξενέρωτο" των προσωπογραφιών.


RE: Δίευρα για το 2018 - NMS - 06/02/18 15:29:36

το κεφαλι του απολλωνα - Ηλιου δεν ειχε παντα ακτινες στα ροδιακα νομισματα... στα μεσα του 3ου αιωνα πΧ αρχισαν να υπαρχουν ακτινες στο κεφαλι... αναφερομαι στα αργυρα νομισματα οπου το κεφαλι ειναι στα 3/4... σχεδον φατσα... χαχαχα

τα διοβολα απο τοτε που πρωτοβγηκαν νομιζω.. το 333 πΧ ειναι με το κεφαλι του Ηλιου με ακτινες αλλα ο Απολλωνας ειναι προφιλ...   ενω στα χαλκινα το συνανταμε απο το 205 πΧ οταν αλλαζει το κεφαλη της νυμφης ροδου, και βαζουν απολλωνα με ακτινες σε προφιλ...

φυσικα... οταν μιλαμε για Απολλωνα... δεν ειναι ακριβως... ειναι ο θεος ηλιος πανω στα κερματα! στην ροδο λατρευονταν σαν ξεχωριστος θεος....  αλλα τα ιερα του Απολλωνα κι αλλα τα του θεου Ηλιου... αλλα γνωριζαν οτι ειναι ενας θεος.. ειναι λιγο περιεργη η κατασταση... χαχαχα

καποια εποχη ειχε και ο ιβισκος ακτινες... ηταν σε νομισματα διχαλκα! χαλκινα κερματα αξιας 2 χαλκων του 188-184 πΧ. αυτα ειχαν στην μια οχη το κεφαλη του Δια και στην αλλη... ροδο μπροστα απο ανατελλοντα ηλιο! ετσι φαινοταν στο σχεδιο το ροδο με ακτινες...  Smile

αν ειναι 32  τοτε ναι... παιζει να ειναι για τα χρονια ιταλοκρατιας.. αν και δεν ειναι μονο αυτα αφου εχουμε και γερμανοκρατια, και αγγλοκρατια...

εγω μετρησα ενα κομματι τριγωνικο... απο το εξω προς το ροδο... και ειδα οτι ειναι 14... σαν τα μεγαλα νησια της δωδεκανησου...  δεν αναφερομαι σε αυτα που κατοικουνται... γιατι ειναι περισσοτερα! ετσι κι αλλιως ολα ολα τα δωδεκαννησα μαζι με βραχονησιδες κτλ, πρεπει να ειναι καμια 300ρια...

ισως θελησαν να συνδυασουν την νομισματικη με την ενωση καπως διαφορετικα... βαζωντας το ροδο - συμβολο του πανισχυρου κρατους της Ροδου, σαν πρεσβευτη της περιοχης, μιας και τα νομισματα της ηταν απο τα πολυ γνωστα και δεκτα παντου!! πολλα νησια ηταν υπο το ροδιακο κρατος κοβωντας κερματα με ιβυσκο, καθως και μεγαλη περιοχη στα απεναντη μικρασιατικα παραλια.... ποιος ξερει...


RE: Δίευρα για το 2018 - sac - 06/02/18 18:20:59

Α! Εσύ μέτρησες τα μικρά κύματα, από έξω προς τα μέσα. Εγώ μέτρησα τα μεγάλα γύρω-γύρω. :-)

Από έξω προς τα μέσα είναι 12 ή 13 στην "κοντύτερη" περίπτωση και ίσως φτάνουν τα 30 στη "μακρύτερη". Οπότε μπορείς να το θεωρήσεις κάπως έτσι: "Και 12 και 14 και 30". :-)))

(Για τις ακτίνες στα αρχαία νομίσματα θα έπρεπε να πω "το πιο γνωστό μοτίβο".)



(06/02/18 15:29:36)NMS Έγραψε:  φυσικα... οταν μιλαμε για Απολλωνα... δεν ειναι ακριβως... ειναι ο θεος ηλιος πανω στα κερματα! στην ροδο λατρευονταν σαν ξεχωριστος θεος....  αλλα τα ιερα του Απολλωνα κι αλλα τα του θεου Ηλιου... αλλα γνωριζαν οτι ειναι ενας θεος.. ειναι λιγο περιεργη η κατασταση... χαχαχα

Αυτό μπορείς να το συγκρίνεις με τους ναούς της Ανάληψης και της Μεταμόρφωσης ("Αγια-Σωτήρα"). Αλλά και της Αγίας Σοφίας που και αυτή είναι ιδιότητα του θεού.
Ξεχωριστές είναι και οι εκκλησίες της Αγίας Τριάδας.


RE: Δίευρα για το 2018 - athas - 07/02/18 15:54:32

Σήμερα 07/02/2018 κυκλοφόρησαν τα 2 ισπανικά αναμνηστικά. Και για να μην κατηγορούμε τους δικούς μας, κοιτάξτε τι έγινε.
Περιττό να γράψουμε ότι εξαντλήθηκαν και αναρτήθηκαν οι γνωστές πινακίδες.