Συλλεκτικό Στέκι
1 soldo dalma et alban - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 1 soldo dalma et alban (/thread-1494.html)



1 soldo dalma et alban - μαρκος - 24/09/17 00:27:48

i soldo dalma et alban προσθεσα στην συλλογη μου κατα Γκαρδιακο 37,αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το βαρος και η διαμετρος,επειδη δεν ξερω εχει καποιος παρομοιο 5,68γρ και 28 μμ.Τα υπολοιπα που εχω 5 στον αριθμο μ.ο ειναι καπου στα 3γρ και 21-23 μμ
[attachment=3349]


RE: 1 soldo dalma et alban - MintError - 24/09/17 11:17:05

Τα κέρματα του soldo αυτής της περιόδου τυπώθηκαν υπό 4 διαφορετικά διατάγματα στα οποία περιγράφεται η μείωση του βάρους των κερμάτων. Αναλυτικότερα η 1η τους κοπή έγινε στις 9 Μαΐου 1626 με ορισμό βάρους 4,97 γρ. Έπειτα έχουμε την 2η κοπή που ορίστηκε από το διάταγμα στις 14 Ιουλίου 1684 με ορισμό βάρους 3,93γρ και κατόπιν έχουμε την 3η κοπή των κερμάτων με το νέο διάταγμα (3ο) 10 Φεβρουαρίου 1691 όπου το βάρος μειώθηκε εκ νέου στα 3,51γρ.  Το τέταρτο και τελευταίο διάταγμα κοπής των κερμάτων Δαλματίας και Αλβανίας ορίστηκε στις 20 Φεβρουαρίου 1710 με το βάρος να ορίζεται στα 3,05γρ.

Αυτές τις πληροφορίες βαρών και διαταγμάτων δίνει στο βιβλίο του ο Σοτέριος Γκαρδιακός.

Η κοπή γινόταν με χύτευση χαλκοκράματος σε καλούπια τα οποία όμως είχαν αποκλίσεις πολλές φορές από τον στόχο και αυτό οφείλεται στην ικανότητα του τεχνίτη στο να κατασκευάσει το καλούπι. Έτσι κάποιοι δίσκοι ενδεχομένως να είχαν απόκλιση και στη διάμετρο (Το αναφέρει επίσης ο Γκαρδιακός) και στο βάρος όμως π.χ λόγω παχύτερου ή λεπτότερου καλουπιού.  Προσωπικά πιστεύω ότι αποκλίσεις βάρους πρός τα πάνω ή πρός τα κάτω ,μικρότερες του ενός γραμμαρίου είναι στα πλαίσια του εφικτού. 

Εάν λοιπόν σου κάνει εντύπωση η διαφορά στο βάρος σου λέω ότι δεν πρέπει να σου κάνει λόγω της μεθόδου κοπής τους. Άλλωστε αναφέρεται η διαφοροποίηση των αποκλίσεων τόσο στο βιβλίο του Le Monete di Venezia 
Nicolo Papadopoli Aldobrandini
Μέρος 3ο
1606-1797

όσο και στο βιβλίο Le monete dei possedimenti veneziani di oltremare e di terraferma

Vincenzo Lazari .



RE: 1 soldo dalma et alban - μαρκος - 24/09/17 16:43:46

Σιμο σε ευχαριστω για το σχολιο,τις ξερω τις αναφορες απο ολα που αναφερες,ρωταω αν καποιος εχει τετοιο μονοσολδο σε γραμμαρια και διαμετρο,εχω αλλες 4 ποικιλιες απο τα συγκεκριμενα οπως προαναφερω


RE: 1 soldo dalma et alban - malef13 - 24/09/17 20:40:00

Μπάμπη πολύ ωραία η προσθήκη πάντα τα μονοσολδάκια μου άρεσαν πολύ είναι πιο μικρά και διαφορετικά από τα σαφώς πιο κοινά 2σολδα που με έλκυαν πάντα!

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου να το κατηγοριοποιήσεις στον 37 του Γκαρδιακου λόγο της τελείας μετά το ALBAN ωστόσο πέρα από ότι δεν έχει μετά το DALMA τελεία θα σκεφτόμουν και τη 16. Πορτραίτα μην κοιτάς καθώς είναι πέρα για πέρα υποτυπώδη και σχεδιασμένα χωρίς κανονικές φωτογραφίες. Ωστόσο πιθανόν να είσαι σωστός και απλά να είναι λίγο off το χτύπημα απλά δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι 37.

Τώρα για το βάρος φίλε που πας και τα βρίσκεις  Tongue . Μια πιθανή σκέψη μου είναι μήπως ήταν τίποτα σχεδιασμένος δίσκος για 2σολδο λόγω του παραπάνω βάρους που αναφέρεις συν τα 28mm σε διάμετρο χαρακτηριστικό των 2σολδων. Μετά να είδαν τι κάνανε και να το κόψανε λιγάκι ωστόσο μπορεί να είναι και τίποτα καινούργιο.

Και πάλι καλορίζικο Wink


RE: 1 soldo dalma et alban - μαρκος - 25/09/17 01:51:16

Γιανναρε η 16 δεν εχει καθολου τελεια πουθενα οποτε η επομενη ειναι η 37,εδω επειδη ηταν σε κυκλοφορια ή οτιδηποτε αλλο η τελεια δεν φαινεται στο δαλμα αλλα αφου υπαρχει αλμπαν ;;;;Οντως ο δισκος ειναι της γαζετας σε διαστασεις κτλ και αυτο εναι που με προβληματιζει.Οταν θα εχω χρονο σε κανενα μηνα θα τα βγαλω ολα φωτο μαζι να δεις ποσο τεραστια διαφορα εχουν.


RE: 1 soldo dalma et alban - malef13 - 25/09/17 10:24:13

(25/09/17 01:51:16)μαρκος Έγραψε:  Γιανναρε η 16 δεν εχει καθολου τελεια πουθενα οποτε η επομενη ειναι η 37,εδω επειδη ηταν σε κυκλοφορια ή οτιδηποτε αλλο η τελεια δεν φαινεται στο δαλμα αλλα αφου υπαρχει αλμπαν ;;;;Οντως ο δισκος ειναι της γαζετας σε διαστασεις κτλ και αυτο εναι που με προβληματιζει.Οταν θα εχω χρονο σε κανενα μηνα θα τα βγαλω ολα φωτο μαζι να δεις ποσο τεραστια διαφορα εχουν.

Πράγματι έχεις δίκιο για τη 16 και εγώ τώρα τείνω προς την 37 ωστόσο μην βγάζεις τελείως το ενδεχόμενο για κάποιου είδους δοκιμαστική κοπή εξαιτίας και βάρους αλλά και διαμέτρου. Πρέπει να βρεθεί μια ακόμα 37 για να δούμε και τα δικά της χαρακτηριστικά ως προς βάρος-διάμετρο.


RE: 1 soldo dalma et alban - Μολοσσος - 26/09/17 14:13:15

βρε μηπως ειναι γαζετα και εχει ενωθει το αστερακι με το Ι ? σαν εικονα περισσοτερο με γαζετα μου μοιαζει παρα με σολδιο!


RE: 1 soldo dalma et alban - μαρκος - 26/09/17 16:34:34

(26/09/17 14:13:15)Μολοσσος Έγραψε:  βρε μηπως ειναι γαζετα και εχει ενωθει το αστερακι με το Ι ? σαν εικονα περισσοτερο με γαζετα μου μοιαζει παρα με σολδιο!

αυτο σκεφτομαι διαμετρος 28μμ και βαρος που αναφερω μου τυγχαινει στις γαζετες ι του 1710 ,ο λεοντας ειναι γαζετας αλλα δεν μπορω να διακρινω,σαν ποικιλια γαζετας ειναι η ευκολη 55 Γκαρδιακος 24 Παπαδοπουλι,κατα την γνωμη σας οπως το βλεπεται ολοι αν ειναι 2 σολδια(1 γαζετα) θεωρειτε σφαλμα;;


RE: 1 soldo dalma et alban - Μολοσσος - 27/09/17 07:56:12

μαρκο οπως το παρεις σφαλμα ειναι αλλα παρομοια σφαλματα σε αυτα τα νομισματα ειναι συνηθισμενα! αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι μαλλον το αστερακι χτυπηθηκε πολυ κοντα στο Ι και καποια στιγμη εσπασε η μητρα στο σημειο εκεινο και ενωθηκαν!