Συλλεκτικό Στέκι
Proof- BU 2017 5 pound - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Proof- BU 2017 5 pound (/thread-1519.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Proof- BU 2017 5 pound - MintError - 30/09/17 21:30:26

https://youtu.be/3GiMY-1LHR4?t=17s


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 07:51:18

(30/09/17 11:57:53)chris_1972 Έγραψε:  Δεν μπορώ να γνωρίζω το σκεπτικό που πιστοποιήθηκε ως PROOF, όποιο και αν είναι όμως εάν δεν έχει γίνει λάθος, καταργεί τον κλασικό διαχωρισμό ποιότητας κοπής. Αν ισχύει κάτι τέτοιο αρχίζει μια νέα εποχή, σε λίγο θα μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Kαλημέρα Χρήστο και καλό μήνα σε όλους.
Δηλαδή με συγχωρείς, πιστεύεις ότι τώρα δεν μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Big Grin
Αχ βρε παιδιά 1+1=2 εδώ πουλάνε παλαβά πράγματα όταν το μέταλλο ήταν στο θεό έβρισκες π.χ. bu πεντόλιρο έως 1550 και τώρα που έπεσε αισθητά πήγαινε πάρε σε αυτή την τιμή.
Δηλαδή το νεόκοπο απέκτησε ξαφνικά μεγάλη συλλεκτική υπεραξία,τώρα θα μου πείτε και θα μου βρείτε 1000 δικαιολογίες για να καταρρίψετε αυτό που λέω. ΑΜ ΔΕ Smile


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Nonos - 01/10/17 08:35:44

(01/10/17 07:51:18)Elpidoforos Έγραψε:  τώρα θα μου πείτε και θα μου βρείτε 1000 δικαιολογίες για να καταρρίψετε αυτό που λέω. ΑΜ ΔΕ Smile 
Όσο αφορά το proof, δεν θα σου βρει κανείς 1000 δικαιολογίες, θα σου βρει max 950  μόνο Tongue Tongue 

Kαλό μήνα Δημήτρη!


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 09:08:00

(01/10/17 08:35:44)Nonos Έγραψε:  
(01/10/17 07:51:18)Elpidoforos Έγραψε:  τώρα θα μου πείτε και θα μου βρείτε 1000 δικαιολογίες για να καταρρίψετε αυτό που λέω. ΑΜ ΔΕ Smile 
Όσο αφορά το proof, δεν θα σου βρει κανείς 1000 δικαιολογίες, θα σου βρει max 950  μόνο Tongue Tongue 

Kαλό μήνα Δημήτρη!

Καλό μήνα Μιχάλη.
Αμέσως εσύ να απαντήσεις με κάτι το ιδιαίτερο κάπως, και μάλιστα proof.
Είπα για bu και μάλιστα του κιλού. Big Grin 
Τώρα θα μου πείς έχει τιράζ με την γριά 1000 τεμάχια,δεν πάει νάχει και 10 τεμάχια τιράζ του ΚΙΛΟΥ ΕΙΝΑΙ. Big Grin


RE: Proof- BU 2017 5 pound - chris_1972 - 01/10/17 09:15:19

Καλημέρα Δημήτρη, καλό μήνα. Οι δικαιολογίες σε αυτό το θέμα είναι μόνο για τους αφελείς. Δημιουργήθηκε μια τάση όλα αυτά τα χρόνια με τις πιστοποιήσεις και το κυνήγι των υψηλών βαθμών που όσο συντηρείται τόσο πιο πολύ ξεφεύγει και εμφανίζονται στην επιφάνεια νέοι τρόποι για κέρδος.
Συμβουλή: "Όσοι έχουν την δυνατότητα μπορούν να κυνηγήσουν ανεμόμυλους, οι υπόλοιποι ας επικεντρωθούν στο νόμισμα και μόνο σε αυτό. Θα έρθει η στιγμή που θα θερίσουν τους καρπούς της γνώσης τους."


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Nonos - 01/10/17 09:27:43

Συμφωνούμε Δημήτρη, η αγορά σε βάθος χρόνου θα ρυθμίσει τις διάφορες στρεβλώσεις που παρουσιάζονται. Το θέμα είναι "κοντά στον νου κι η γνώση". Όταν βλέπεις σπάνια κομμάτια να "εξαφανίζονται" από την αγορά, και πιάνουν τις τιμές τους τα φρέσκα , ε, κάτι συμβαίνει  Wink


RE: Proof- BU 2017 5 pound - MintError - 01/10/17 09:38:23

Όταν ένα νόμισμα εν προκειμένω μια λίρα χρυσή ή ένα χρυσό πεντόλιρο περνάει proof κοπή , δέχεται τα εξής στάδια φινιρίσματος :

1) Λείανση σε υπέρηχο.(Για να φύγουν τα γρέζια κατεργασίας)
2) Λείανση σε τριβείο 
3) Ξανά υπέρηχο (Για να φύγουν το κονίαμα μετάλλου τριβείου)
4) Λείανση με αλοιφές . 6 συνολικά διαφορετικές αλοιφές.
5) Κρυοπηξία της μήτρας
6) σκέπαση πεδίου με μεμβράνη (από αυτοκόλλητο) και στο εκτεθειμένο έγκοιλο σχέδιο της μήτρας γίνεται λείανση με αμμοβολή ώστε ν'αποκτήσει το frosted ανάγλυφο που ξέρετε.

Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι ένα proof νόμισμα  deep cameo όταν μιλάμε για  Royal Mint το οποίο παρουσιάζει πλήρες frosted σχέδιο.

Στην περίπτωση BU 

Παραλείπονται τα στάδια 5 και 6 

Στην περίπτωση κανονικής κοπής παραλείπονται τα στάδια 4,5,6

Στην BU έχουμε ωραίο finish όχι όμως frosted αλλά ποιοτικό που ξεχωρίζει από το πεδίο χωρίς ιδιαίτερο contrast. 

Στην κανονικής κοπής λίρα έχουμε κοινό finish με καμμία διαφοροποίηση σχεδίου πεδίου.


Για να ξεχωρίσουμε το finish του proof από το ΒU χρειαζόμαστε φακό 30Χ τουλάχιστον και κοιτάμε την υφή του σχεδίου. Εκεί φαίνεται η αμμοβολή που έχει δεχτεί η μήτρα όταν είναι proof. Στην περίπτωση BU δεν έχουμε τέτοια υφή στην επιφάνεια του σχεδίου. Είναι μεν καλύτερη της κοινής κοπής λόγω επιπρόσθετου σταδίου λείανσης αλλά δεν έχει δεχτεί αμμοβολή και φαίνεται με τον φακό. 

Όταν ο grader κοιτάζει πολλά νομίσματα από ζαλάδα μπορεί να του ξεφύγει κάποιο.Άνθρωπος είναι δεν είναι ρομπότ. Όπως και να είναι έκανε λάθος στην εκτίμησή του. Γι αυτό οι CEO των εταιρειών το λένε και το ξαναλένε , αγοράζετε νομίσματα όχι slabs.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 09:54:17

(01/10/17 09:15:19)chris_1972 Έγραψε:  Καλημέρα Δημήτρη, καλό μήνα. Οι δικαιολογίες σε αυτό το θέμα είναι μόνο για τους αφελείς. Δημιουργήθηκε μια τάση όλα αυτά τα χρόνια με τις πιστοποιήσεις και το κυνήγι των υψηλών βαθμών που όσο συντηρείται τόσο πιο πολύ ξεφεύγει και εμφανίζονται στην επιφάνεια νέοι τρόποι για κέρδος.
Συμβουλή: "Όσοι έχουν την δυνατότητα μπορούν να κυνηγήσουν ανεμόμυλους, οι υπόλοιποι ας επικεντρωθούν στο νόμισμα και μόνο σε αυτό. Θα έρθει η στιγμή που θα θερίσουν τους καρπούς της γνώσης τους."
Ετσι είναι όπως τα λές, απλά βλέπεις και ακούς παλαβά το κακό με μένα είναι ότι τα λέω.
Το κακό ξεκινά από το εξωτερικό βλέπε στην έκθεση στην Γερμανία τις τιμές που έπαιζαν,μην ξεχνάμαι όμως το βιοτοπικό επίπεδο των Γερμανών των Εγγλέζων κ.λ.π.
Ενας αδαής που έχει ένα πεντόλιρο και πάει σε σαράφη της γειτονιάς να το δώσει σήμερα, το τι θα πάρει δεν χρειάζεται να το πώ γιατί θα έχουμε μεγάλες στενοχώριες.
Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση, οι Εγγλέζοι έχουν ξεφύγει εντελώς και καλά κάνουν αφού έχουν ακόμα αγοραστικό κοινό,απλά θα έρθει η στιγμή που θα βρεθούν προ εκπλήξεως.

Υ.Γ. Proof 2017 pf69dcam 3.300 μην ξεράσω.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - babis - 01/10/17 10:16:25

Kαλημέρα και καλό μήνα σε όλους , ο φίλος elpidoforos μια ζωή με τον καλό του λόγο εννοείται ότι δεν συμφωνώ μαζί του και θα του κάνω δύο  ερωτήσεις να μου απαντήσει πρώτον μπορεί να μου εξηγήσει γιατί τα πεντόλιρα ανεβαίνουν κάθε χρόνω από 5% περίπου και μάλιστα γίνεται κάθε μέρα μεγαλύτερη η ζήτηση τους μήπως είναι αυτό που έλεγαν οι παλιοί οι συλλέκτες        πολλαπλασιάζονται    ενώ τα νομίσματα παραμένουν τα ίδια γιατί φίλε μου είναι ένα νόμισμα εντυπωσιακό που το κρατάς και γεμίζει το χέρι  και δεύτερον  γιατί  έχουν στρέψει τόσο πολύ το ενδιαφέρον τους Κινέζοι  Ρώσοι και τώρα τελευταία οι Ινδοί   στα συγκεκριμένα νομίσματα


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 10:41:15

(01/10/17 10:16:25)babis Έγραψε:  Kαλημέρα και καλό μήνα σε όλους , ο φίλος elpidoforos μια ζωή με τον καλό του λόγο εννοείται ότι δεν συμφωνώ μαζί του και θα του κάνω δύο  ερωτήσεις να μου απαντήσει πρώτον μπορεί να μου εξηγήσει γιατί τα πεντόλιρα ανεβαίνουν κάθε χρόνω από 5% περίπου και μάλιστα γίνεται κάθε μέρα μεγαλύτερη η ζήτηση τους μήπως είναι αυτό που έλεγαν οι παλιοί οι συλλέκτες        πολλαπλασιάζονται    ενώ τα νομίσματα παραμένουν τα ίδια γιατί φίλε μου είναι ένα νόμισμα εντυπωσιακό που το κρατάς και γεμίζει το χέρι  και δεύτερον  γιατί  έχουν στρέψει τόσο πολύ το ενδιαφέρον τους Κινέζοι  Ρώσοι και τώρα τελευταία οι Ινδοί   στα συγκεκριμένα νομίσματα
Καλημέρα χαρά της ζωής. Big Grin 
α) Ανεβαίνουν γιατί διοχετεύονται επιλεκτικά εκεί που υπάρχει ζήτηση για κατεύθυνση των τιμών.
β) Υπάρχουν και άλλα εντυπωσιακά νομίσματα στο χέρι και μεγαλύτερα από αυτό, απλά δεν γίνεται η ανάλογη προοώθηση.
γ) Είδα και με τους Ιάπωνες τι έγινε.
δ) Μπάμπη το νόμισμα σήμερα δέχεται μεγάλο μάρκετινγκ.
ε) Οταν το μέταλλο θα προσγειωθεί εκεί που πρέπει τότε έλα να μου τα πείς,να είσαι σίγουρος ότι αυτό το ξέρουν και προσπαθούν με τερτίπια να δημιουργήσουν τετελεσμένες τιμές στο μέλλον με διάφορα ΤΡΙΚ.