Συλλεκτικό Στέκι
Proof- BU 2017 5 pound - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Proof- BU 2017 5 pound (/thread-1519.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Proof- BU 2017 5 pound - babis - 01/10/17 10:48:36

Kαλά βρε για εσένα είναι όλα θέμα μάρκετινγκ ε ναι φίλε εκεί είναι το παιχνίδι πλέον όλα εξαρτώνται από το μάρκετινγκ και πόσο καλά πλασάρει κάθε ένας την προαμάτεια του


RE: Proof- BU 2017 5 pound - haros - 01/10/17 10:55:07

Για να μην το πολυκουραζουμε, προσφορα και ζητηση.
Εαν για τα πεντολιρα ενδιαφερονταν λιγοι, η τιμη τους θα ηταν λιγο πιο πανω απο το μεταλλο.
Ενδιαφερονται αρκετοι, γιαυτο πιανουν αυτες τις τιμες.

Καταλαβαινω απολυτα τον Ελπι.
Και εμενα με ξενιζει να βλεπω καμια φορα παλια συλλεκτικοτατα νομισματα να ειναι σε τιμες κατωτερες ολοφρεσκων αντιστοιχων, για λογους μοδας, μαρκετινγκ η οτι αλλο.
Αυτη παντως ειναι η κατασταση, χρονια τωρα.

Για τις πιστοποιησεις.
Αυτο ειναι "the name of the game", ειτε μας αρεσει, ειτε οχι.
Εφοσον δεν ζουμε στον ατομικο μας συλλεκτικο κοσμο, αλλα αφουγκραζομαστε τον παλμο της παγκοσμιας συλλεκτικης κοινοτητας, δεν ειναι κατι που μπορουμε να αγνοησουμε η να προσπερασουμε.
Σε λιγα χρονια δεν θα βγαινει συλλεκτικο νομισμα της προκοπης απιστοποιητο.
Στα ελληνικα αυτο ηδη ισχυει.
Το εαν ειναι καλως η κακως ειναι αλλη κουβεντα.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 10:57:39

(01/10/17 10:48:36)babis Έγραψε:  Kαλά βρε για εσένα είναι όλα θέμα μάρκετινγκ ε ναι φίλε εκεί είναι το παιχνίδι πλέον όλα εξαρτώνται από το μάρκετινγκ και πόσο καλά πλασάρει κάθε ένας την προαμάτεια του
Kατά αρχάς να το ξεκαθαρίσουμε είναι καθαρά δική μου άποψη Μπάμπη.
Αυτό σου λέω είναι όλα θέμα μάρκετινγκ, δηλαδή μου λές ότι μου πλασάρει ο καθένας θα κάθομαι εγώ σαν τον ΧΑΝΟ να το καταπίνω.
Δηλαδή π.χ. θα μπαίνω σε ένα Σούπερ μάρκετ και θα ψωνίζω σαν ένα δεκάχρονο επειδή έχει ωραία χρώματα και σχέδια το προιόν.
Οχι εγώ θα παίρνω την ντομάτα την ακανόνιστη την άσχημη, αλλά με την ωραία γεύση. Big Grin


RE: Proof- BU 2017 5 pound - babis - 01/10/17 11:03:41

Καλημέρα και καλό μήνα elpidofore φίλε μου εσύ δεν θες να καταλάβεις


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 11:14:02

(01/10/17 10:55:07)haros Έγραψε:  Για να μην το πολυκουραζουμε, προσφορα και ζητηση.
Εαν για τα πεντολιρα ενδιαφερονταν λιγοι, η τιμη τους θα ηταν λιγο πιο πανω απο το μεταλλο.
Ενδιαφερονται αρκετοι, γιαυτο πιανουν αυτες τις τιμες.

Καταλαβαινω απολυτα τον Ελπι.
Και εμενα με ξενιζει να βλεπω καμια φορα παλια συλλεκτικοτατα νομισματα να ειναι σε τιμες κατωτερες ολοφρεσκων αντιστοιχων, για λογους μοδας, μαρκετινγκ η οτι αλλο.
Αυτη παντως ειναι η κατασταση, χρονια τωρα.

Για τις πιστοποιησεις.
Αυτο ειναι "the name of the game", ειτε μας αρεσει, ειτε οχι.
Εφοσον δεν ζουμε στον ατομικο μας συλλεκτικο κοσμο, αλλα αφουγκραζομαστε τον παλμο της παγκοσμιας συλλεκτικης κοινοτητας, δεν ειναι κατι που μπορουμε να αγνοησουμε η να προσπερασουμε.
Σε λιγα χρονια δεν θα βγαινει συλλεκτικο νομισμα της προκοπης απιστοποιητο.
Στα ελληνικα αυτο ηδη ισχυει.
Το εαν ειναι καλως η κακως ειναι αλλη κουβεντα.
Δημήτρη στο μόνο που θα διαφωνήσω μαζί σου είναι που λές (στην κατάσταση ότι είναι χρόνια έτσι).
Οχι δεν είναι έτσι, απλά το θέμα άρχισε μετά το 2008 με την κρίση στην Αμερική άρχισαν σιγά σιγά να διαμορφώνουν καταστάσεις για το μέλλον, οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά σε αυτό και το κλειδί τις επιτυχίας τους ήταν η ραγδαία αύξηση των επενδυτών στα μέταλλα και στα συλλεκτικά λόγω της κρίσης.
Τώρα όσο αναφορά με τις πιστοποιήσεις θα συμφωνήσω μαζί σου, και θα διαφωνήσω μαζί τους για το κλίμα που προωθούν πολύ έξυπνα για την κατάσταση των νομισμάτων, εκεί μπήκαν καθαρά στην ψυχολογία των συλλεκτών και χτυπούν ανελέητα. Big Grin


RE: Proof- BU 2017 5 pound - chris_1972 - 01/10/17 11:18:09

ποια είναι η τιμή σήμερα των πεντόλιρων? Όχι των one year type , αυτά έχουν άλλη αντιμετώπιση. Για τα άλλα λέω.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - babis - 01/10/17 11:24:24

Από 1650 και πάνω


RE: Proof- BU 2017 5 pound - haros - 01/10/17 11:26:12

Ναι Δημητρη, η ψυχολογια στα συλλεκτικα παιζει μεγαλο ρολο.
Δες σε δημοπρασιες κατα καιρους νομισματα να πιανουν παραλογες τιμες, μονο και μονο επειδη βρεθηκαν την ιδια στιγμη δυο εγωιστες συλλεκτες που δεν αντεχαν να τους παρει ο αλλος το νομισμα.
Οι συλλογες ειναι απο τα πιο ανταγωνιστικα περιβαλλοντα.
Λεει ο ενας " το δικο μου ειναι καλυτερο", λεει ο αλλος "βρε ουστ, το δικο μου ξυριζει", ε τα πιστοποιουν και εχουν μια γνωμη τριτου αντικειμενικη για να τους λυσει την διαφωνια.. Big Grin Big Grin

Δεν ειναι τυχαιο πουλεγαν οι παλιοι "στις συλλογες φιλιες δεν υπαρχουν"

(εδω βλεπουμε κοινοτατα νομισματα να πιανουν πολλαπλασιες τιμες επειδη ειναι top grade,πχ ms67, λες και το 99,9% των συλλεκτων ξερει να ξεχωρισει το ms66 με το ms67 ..., καθαρα θεμα ψυχολογιας ειναι,ο αλλος θελει το καλυτερο που κυκλοφορει..)


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Elpidoforos - 01/10/17 11:27:35

(01/10/17 11:18:09)chris_1972 Έγραψε:  ποια είναι η τιμή σήμερα των πεντόλιρων? Όχι των one year type , αυτά έχουν άλλη αντιμετώπιση. Για τα άλλα λέω.
Αν ρωτάς εμένα Χρήστο πιο φθηνά στην Ελλάδα πιο ακριβά στο εξωτερικό. Idea
Μπορούν να σου πούν αυτοί που πήγαν στην Εκθεση στην Γερμανία την τρέλα που επικρατούσε.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - gkounto - 01/10/17 11:40:07

Ενας καλός τρόπος να σταματήσει το μπέρδεμα των proofs με τα bu θα ήταν η επαναφορά του νομισματόσημου U (σε κύκλο στο έξεργο, που σημαίνει bu) όπως παλαιότερα, παράδειγμα στη φωτό. Πάντως κάτι πρέπει να κάνουν γιατί άθελά τους δημιουργούν πλασματική υπεραξία με ψεύτικα designations.