Συλλεκτικό Στέκι
Proof- BU 2017 5 pound - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Proof- BU 2017 5 pound (/thread-1519.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Proof- BU 2017 5 pound - chris_1972 - 01/10/17 11:41:27

Τα τελευταία χρόνια όσο θυμάμαι τα κοινά πεντόλιρα αλλάζουν χέρια με κανένα 200-250 € παραπάνω από ότι θα αγόραζε κάποιος 5 λίρες επενδυτικές, αν η τιμή αυξανόταν κατά 5% ετησίως σήμερα θα πιάναμε το διχιλιαρο. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους κάτι τέτοιο για μένα δεν ισχύει , τώρα αν μπορείτε να το περάσετε στην αγορά μπράβο.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - solferino - 01/10/17 17:20:31

Ππαιδιά να ρωτήσω κάτι καλοπροαιρετα. Από πεντολιρα ιδέα δεν έχω και το γνωριζετε. Όλοι εσείς, μέσα στο σλαμπ πρ70 το καταλαβαινετε το λάθος της εταιρείας ?αν δε σας έλεγαν τπτ ότι είναι bu


RE: Proof- BU 2017 5 pound - Nonos - 01/10/17 18:11:22

Σχεδόν αδύνατον, για μένα, να φανεί η διαφορά μέσα από σλαμπ και μέσω τέτοιας φωτογραφίας.

Θα βάλω ένα ακόμα σενάριο στο τραπέζι, δεν λέω ότι ισχύει αλλά λέω ότι με όσα έχω δει, όσα μου έχουν πει, αλλά και όσα έχω διαβάσει το Royal Mint έχει μια ροπή προς τις γκάφες, Big Grin Big Grin  έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο αντί να βάλει σε κάποια κουτάκια BU να έχει βάλει Proof? Τι λέτε? Δεν παίζει και αυτό σαν σενάριο?


RE: Proof- BU 2017 5 pound - chris_1972 - 01/10/17 18:17:06

Βασίλη στο χέρι σίγουρα ναι. Από τις φωτογραφίες θα ήθελε προσεκτική παρατήρηση. Συνήθως η διαφοροποίηση bu-proof κοπής φαίνεται χαρακτηριστικά στην εμπρόσθια όψη γεγονός που αποτυπώνεται και στην φωτογράφηση. Υπάρχουν όμως και φορές που μπορεί να περάσει απαρατήρητο και να μείνουμε με την εικόνα από την ταμπέλα της εκάστοτε εταιρείας.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - gkounto - 01/10/17 18:59:49

Βασιλη κανεις δεν θα το καταλάβαινε. 
Εσυ θα καταλάβαινες οτι τα Proofs της συλλογής του RM του Μουσείου της Μελβουρνης ήταν στην πραγματικότητα specimen strikes και οχι όπως έγραψαν στις εταιρείες proofs?

Η μήπως θα καταλάβαινες το τάληρο της Κρήτης που με τεχνιτη πατινα έγραψε SP65 ενώ το Παρίσι δεν έβγαζε specimens αλλα Essai; Ρητορική η ερώτηση. Κανεις δεν θα το καταλάβαινε όλοι τον βαθμό θα βλέπαμε η τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Καλοπροαίρετα και εγω.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - solferino - 01/10/17 19:21:37

Γιωργο, τη διαφορά σε ένα σετ 80 ετών αν είναι σπ η πρ προσωπικά δεν την καταλαβαίνω στο μάτι.καταλαβαινω μόνο αν είναι μσ η οχι.... Αλλά σε ένα πεντολιρο καινούριο του 2017 δε θα πρεπε να'ναι οφθαλμοφανες? Τα προυφ του 2017 έχουν σχέση με του 1930? Νομίζω οχι. Για το κρητικό ταλιρο δεν έχω γνώμη αλλά σπ δεν το κάνω.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - gkounto - 01/10/17 20:11:09

Η άποψη  μου ειναι οτι τα proofs ειναι proofs είτε ειναι τεχνολογια του 1887 η του 1930 η του 2017. Φυσικα ενα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει την διαφορετική τεχνική που έχει χρησιμοποιηθεί αλλα το αποτέλεσμα σε ολα ειναι σχεδόν το ίδιο. Τα πεδία στιλπνά σαν καθρέφτης, τα υπερυψωμενα rims, τα cameo του σχεδίου, η κοφτερή απεικόνιση και των μικρότερων λεπτομερειών.

Το παράδειγμα των proofs του 1930 το ανέφερα για να πω οτι ακόμα και με εκείνα οι εταιρείες κάνουν λάθος, ποσο μάλλον με τα του 2017 όπου η ποιοτική διαφορά μεταξύ των proofs και των bu ειναι τόσο μικρή που δύσκολα τα ξεχωρίζουν. Δεν ειναι οφθαλμοφανης η διαφορά τους το ανέφερα και σε προηγούμενη ανάρτηση μου. Αυτός ειναι ο λόγος που «δικαιολογώ» το λάθος τους.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - gkounto - 01/10/17 20:39:34

Μου δίνετε την ευκαιρία να σας πω μια ιστορία που μόλις έμαθα στο Λονδίνο συζητώντας με τον Mark Rassmusen (ex Spink τώρα MR Numismatist).

Στην τελευταία λίστα του (Ανοιξη 2017) είχε μεταξύ αλλων πολύ αξιόλογων νομισμάτων και ενα Crown του 1926 ΒU τιμή £700 (από μνήμης αλλά κάπου εκεί). Ο Μark κάτι δεν του πήγαινε καλά και αποφάσισε οτι ήταν Proof. To αγόρασε ο ίδιος (τα νομίσματα της λίστας ήταν ολα ενος συλλέκτη ιδιώτη) και το έστειλε στο Royal Mint για μια δεύτερη γνώμη. Το RM αποφάνθηκε οτι ήταν όντως Proof. Να φανταστείτε είναι τόσο σπάνιο που έχει αρνηθεί προσφορά £15.000!

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς την διαφορά ενός Proof απο ένα BU εκείνης της εποχής και χρειάστηκε το έμπειρο μάτι του Mark για να βγει λαβράκι.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - gkounto - 02/10/17 10:48:22

Μια τελευταία σκέψη πάνω στην ανάρτηση του συγκεκριμένου στο eBay. Κατ᾽αρχάς είναι PR70DCAM οχι 69 όπως κάπου αναφέρθηκε.
Δεύτερον ο πωλητής δέχεται προσφορές. Αν υποθέσω οτι η ελάχιστη μείωση είναι 10% και προσθέσω άλλα 10% eBay fees και ένα 5% PayPal η τελική τιμή που θα εισπράξει ο πωλητής ειναι £2475 περίπου €2800. Πάνω κάτω η τιμή που θα πλήρωνε κανείς για ενα τέτοιο στην εσωτερική ή ακόμα και έξω αγορά αν μάλιστα αναλογιστώ και το premium βαθμού.

Το ebay είναι ακριβό οχι το νόμισμα.


RE: Proof- BU 2017 5 pound - SVcollector - 02/10/17 22:51:36

Οπως το επεξεργαστηκα η διαφορα φαινεται στην πλευρα της  Ελισαβετ. Εκει το bu κανει αισθητη την διαφορα καθως το σχεδιο και το αναγλυφο φαινεται σκουρο. Σε αντιθεση με τον καβαλαρη που δειχνει σαν proof. Ξεγελαει ευκολα παντως.