Συλλεκτικό Στέκι
Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Ομολογίες Επανάστασης / Χρηματιστική Τράπεζα (https://syllektiko-steki.gr/forum-33.html)
+--- Νήμα: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια (/thread-1573.html)

Σελίδες: 1 2


Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - vangelis - 14/10/17 19:16:47

"Μέχρι τώρα δεν υπήρχαν απτές αποδείξεις για την ποσότητα των χαρτονομισμάτων που κυκλοφόρησαν στα χρόνια που ο Ι. Καποδίστριας ήταν κυβερνήτης της Ελλάδος. Πρόσφατα, κάνοντας μια ενδελεχή έρευνα στα Γενικά Αρχεία του Κράτους κατάφερα να εντοπίσω δώδεκα αναφορές της επιτροπής της Εθνικής Χρηματιστικής Τράπεζας προς την επιτροπή της Οικονομίας που περιγράφουν τους αύξοντες αριθμούς, τις υπογραφές και τις ποσότητες που κυκλοφόρησαν τα χαρτονομίσματα των φοινίκων..."

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε ολόκληρο το κείμενο της σύντομης μελέτης που έγραψα για τα παραπάνω χαρτονομίσματα.


Η ίδια μελέτη δημοσιεύθηκε και νωρίτερα στα αγγλικα, στο περιοδικό της International Bank Note Society στο τεύχος 56-3 τον Σεπτέμβριο του 2017. 

Ευελπιστώ ότι στο μέλλον να μπορέσω να ετοιμάσω και άλλες παρόμοιες σύντομες μελέτες για τα ελληνικά χαρτονομίσματα.

Ευχαριστώ και οσους φιλους βοηθησαν για την πραγματοποιηση της μικρης αυτης μελετης.


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - belpedro - 14/10/17 20:37:16

Συγχαρητήρια κύριε Βαγγέλη για την εργασία σας,
άκρως ενδιαφέροντα στοιχεία, άγνωστα σε μένα,
επίσης πολλά συγχαρητήρια που τα μοιράζεστε με όλους μας απλόχερα!!!


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - sac - 14/10/17 23:35:10

Ενδιαφέροντα πράγματα...


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - vangelis - 15/10/17 09:12:30

(14/10/17 20:37:16)belpedro Έγραψε:  ... άγνωστα σε μένα...

Σε ολους μας ηταν αγνωστα. Αυτο που προσπαθω παντα να κανω στην ερευνα μου πανω στα ελληνικα χαρτονομισματα ειναι να παρουσιαζω νεες και αγνωστες πληροφοριες γι'αυτα. Οσο εχω ελευθερο χρονο και ορεξη να ψαχνω για υλικο πανω στα ελ.χ. θα σας παρουσιαζω με παρομοιο τροπο τα συμπερασματα των ερευνων μου.


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - iapwnas - 15/10/17 12:21:48

Βαγγελη συγχαρτηρια καταρχην, μπορω να φανταστω τη χαρα που ενιωσες οταν ανακαλυπτες αυτα τα στοιχεια! Η χαρα που παιρνει καποιος που ανακαλυπτει στα συλλεκτικα οτιδηποτε αγνωστο δυσκολα μπορει να περιγραφει. 

Διαβασα δυο φορες τη μελετη σου αλλα θα την ξαναδαβασω, για να μην παραλειψω κατι. Η διασωση των αριθμων ειναι μεγαλη υποθεση, επισης η διασταυρωση των υπογραφων, σφραγισεις κατα την ακυρωση, τα συνολα αρθροιστικα αλλα και αλλες πληροφοριες οπως πχ αν ενωσεις το στελεχος του βιβλιου με ενα χαρτονομισμα σχηματιζεται η φραση ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ειναι πραγματα που δεν ηταν καν γνωστα!

Αυτο που θελω να σταθω αλλα και να μου πεις απο που το ανακαλυψες η συμπερανες οτι η μια λιρα Αγγλιας ισουταν με 29,6 φοινικες. Αυτο ειναι ενα πολυ σοβαρο στοιχειο για την αγοραστικη δυναμη του εθνικου μας νομισματος!

Καλη συνεχεια ευχομαι και περιμενω και αλλα αρθρα!


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - vangelis - 15/10/17 14:10:42

(15/10/17 12:21:48)iapwnas Έγραψε:  Βαγγελη συγχαρτηρια καταρχην, μπορω να φανταστω τη χαρα που ενιωσες οταν ανακαλυπτες αυτα τα στοιχεια! Η χαρα που παιρνει καποιος που ανακαλυπτει στα συλλεκτικα οτιδηποτε αγνωστο δυσκολα μπορει να περιγραφει. 

Διαβασα δυο φορες τη μελετη σου αλλα θα την ξαναδαβασω, για να μην παραλειψω κατι. Η διασωση των αριθμων ειναι μεγαλη υποθεση, επισης η διασταυρωση των υπογραφων, σφραγισεις κατα την ακυρωση, τα συνολα αρθροιστικα αλλα και αλλες πληροφοριες οπως πχ αν ενωσεις το στελεχος του βιβλιου με ενα χαρτονομισμα σχηματιζεται η φραση ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ειναι πραγματα που δεν ηταν καν γνωστα!

Αυτο που θελω να σταθω αλλα και να μου πεις απο που το ανακαλυψες η συμπερανες οτι η μια λιρα Αγγλιας ισουταν με 29,6 φοινικες. Αυτο ειναι ενα πολυ σοβαρο στοιχειο για την αγοραστικη δυναμη του εθνικου μας νομισματος!

Καλη συνεχεια ευχομαι και περιμενω και αλλα αρθρα!

Στελιο η χαρα μου ηταν πραγματι απεριγραπτη μολις τα ανακαλυψα αλλα και η αγωνια μου μεγαλη εως οτου τα βρω ολα ωστε να κανω μια ολοκληρωμενη μελετη. Εδω σταθηκα τυχερος μιας και εψαξα, στην κυριολεξια χιλιαδες εγγραφα.

Οσον αφορα την ισοτιμια υπαρχει στην μελετη του ΥΟ (1932) και αν θυμαμαι καλα στον Πυλαρινο. Παραθετω την σελιδα απο το ΥΟ
[Εικόνα: 005a.png]


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - nikos11 - 05/11/17 23:22:48

Χίλια μπράβο για την προσπάθεια και τη δημοσίευση. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - vangelis - 05/11/17 23:56:04

(05/11/17 23:22:48)nikos11 Έγραψε:  Χίλια μπράβο για την προσπάθεια και τη δημοσίευση. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Ευχαριστω Νικο! Η ερευνα συνεχιζεται...


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - digo - 06/11/17 12:30:10

Βαγγελη, εχω μεινει αφωνος! Η κάθε καινουρια σου δημοσιευση, είναι και μια νεα ανακαλυψη, ένα ειδος scoop που δεν εχω ξαναδει στο νομισματικο χωρο. Κι όμως κάθε μια είναι μια σοβαροτατη μελετη, πισω απ'τις οποιες κρυβονται πολλες ωρες ερευνας, παρουσιασης κι αγαπης, εγω ετσι το εκλαμβάνω παντως.

Μηπως ηρθες σε φυσικη επαφη με καποιο από τα δεμενα βιβλια με τα αποκομματα, αν φυσικα διασωθηκε κανενα;


RE: Μελέτη για τα χαρτονομίσματα του Καποδίστρια - vangelis - 06/11/17 14:34:26

(06/11/17 12:30:10)digo Έγραψε:  Βαγγελη, εχω μεινει αφωνος! Η κάθε καινουρια σου δημοσιευση, είναι και μια νεα ανακαλυψη, ένα ειδος scoop που δεν εχω ξαναδει στο νομισματικο χωρο. Κι όμως κάθε μια είναι μια σοβαροτατη μελετη, πισω απ'τις οποιες κρυβονται πολλες ωρες ερευνας, παρουσιασης κι αγαπης, εγω ετσι το εκλαμβάνω παντως.

Μηπως ηρθες σε φυσικη επαφη με καποιο από τα δεμενα βιβλια με τα αποκομματα, αν φυσικα διασωθηκε κανενα;


Δημητρη οχι μονο ωρες, αλλα χρονια ερευνας υπαρχουν πισω σε οτι γραφω. Σκοπος μου ειναι οι συλλεκτες να μαθουν να διαβαζουν παραλληλα με το να συλλεγουν. Και διαβασμα δεν εννοω παιρνω εναν τιμοκαταλογο και διαβαζω τις τιμες. Αλλα εμβαθυνση σε πολλους τομεις που συνδεονται με την νομισματικη (ή οποιοδηποτε αλλο συλλεκτικο αντικειμενο) Ειμαι στα νομισματικα φορουμ απο το 2000 περιπου και ολα αυτα τα χρονια δυστυχως εχω δει μικρη ανταποκριση. Οπως και να'χει εγω οσο εχω ελευθερο χρονο, θα συνεχιζω.

Οσα αρθρα εχω δημοσιευσει τα συγκεντρωσα στο παρακατω λινκ https://independent.academia.edu/Vvaggelis

Σχετικα με τα βιβλια που ανεφερες, εγραψα στο αρθρο μου οτι αυτα αγνοουνται. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι καπου θα λανθανουν μιας και συλλεκτες εχουν τετοια αποκομματα.