Συλλεκτικό Στέκι
2 real 1722 Segovia. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: 2 real 1722 Segovia. (/thread-1591.html)

Σελίδες: 1 2


2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 11:03:31

Πώς το βλέπετε;
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα συγκεκριμένα. Οπότε οποιοδήποτε σχόλιο καλοδεχούμενο.
Καλημέρα σε όλους.


RE: 2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 11:05:10

ακόμα....


RE: 2 real 1722 Segovia. - athas - 19/10/17 11:15:47

Τάσο, μας εκπλήσσεις συνεχώς και ευχάριστα, θα έλεγα. Από catawiki;
Μου αρέσει πολύ! Καλορίζικο!


RE: 2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 11:24:51

(19/10/17 11:15:47)athas Έγραψε:  Τάσο, μας εκπλήσσεις συνεχώς και ευχάριστα, θα έλεγα. Από catawiki;
Μου αρέσει πολύ! Καλορίζικο!

Ευχαριστώ Θανάση. EBay...


RE: 2 real 1722 Segovia. - haros - 19/10/17 11:59:06

Καλοριζικο.
Το τελευταιο 2 της χρονολογιας δειχνει να ειναι overdate πανω απο 1.
Ολα αυτα που εχει πανω του ειναι χωματα ?
Σε ισπανικα παλια, επειδη κυκλοφορουσαν πολυ σε σχεδον ολο τον τοτε γνωστο κοσμο, υπαρχουν και πλαστα εποχης και μεταγενεστερα.
Οποτε οταν παιρνουμε raw, καλο ειναι να ειναι απο αξιοπιστο πωλητη.(αυτο ειναι γενικη παρατηρηση, οχι για το δικο σου).
Ομορφα νομισματα, " αδρα" και ζορικα.


RE: 2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 12:09:20

(19/10/17 11:59:06)haros Έγραψε:  Καλοριζικο.
Ολα αυτα που εχει πανω του ειναι χωματα ?
Ευχαριστώ Δημήτρη.
Ναι χωμα είναι. Δείχνει να αφαιρέθηκαν τα πολλά.
Για πλαστότητα σε αυτά δεν γνώριζα. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Ο πωλητής ασχολείται με αυτά τα κέρματα κυρίως. Παραπάνω δεν ξέρω. Όπως και για το overdate του 2 που λες. Από βάρος είναι 6,03gr. Σωστή και η διάμετρος. Η γνώμη σου περί γνησιότητας;
Πες με και την γνώμη σου για το πως θα το συμπεριφερόσουν από εδώ και πέρα. !


RE: 2 real 1722 Segovia. - gkounto - 19/10/17 12:25:57

Ωραία λεπτομέρεια, δεν το βλέπεις συχνά έτσι, έχει όμως επικαθήσεις ίσως από εύρημα? Θέλει επαγγελματικό καθάρισμα νομίζω.


RE: 2 real 1722 Segovia. - haros - 19/10/17 12:32:22

Ενταξει μου φαινεται, αλλα δεν εχω εντρυφησει στα συγκεκριμενα, εαν ο πωλητης ασχολειται κυριως με αυτου του ειδους τα κερματα και εχει καλο παρελθον, λογικα εισαι Ο.Κ.
6.13 gr δινουν το ιδανικο, αλλα λογω ατελειων στις τοτε μεθοδους, τα βαρη εχουν καποια ανοχη.(ας πουμε στα 8 reales παιζουν αρκετα)
Κανονικα θελει συντηρηση, να φυγουν τα χωματα, γιατι μπορει να περιεχουν παραγοντες που βλαπτουν το νομισμα.
Πρακτικα, ασημι ειναι, εχει αντοχες, και εαν δεν ξερεις το πως, μπορει να του κανεις ζημια,
Για επαγγελματικη συντηρηση, θα πρεπει να ζυγισεις το κοστος.
Κατα την γνωμη μου βαλτο σε ενα χαρτονακι και στο αλμπουμ, να το χαιρεσαι.


RE: 2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 12:56:41

(19/10/17 12:25:57)gkounto Έγραψε:  Ωραία λεπτομέρεια, δεν το βλέπεις συχνά έτσι, έχει όμως επικαθήσεις ίσως από εύρημα? Θέλει επαγγελματικό καθάρισμα νομίζω.
Ευχαριστώ κ. Γιώργο. Επικαθήσεις εννοείτε το χωμα που έχει γίνει σχεδόν ένα με το κέρμα έτσι;

Η λογική της αγοράς του έχει να κάνει με το γεγονός ότι μου φάνηκε από τις φωτογραφίες του πωλητή για ακαθάριστο. Ακόμα η λεπτομέρειες που έχει παρόλη την βρωμιά επάνω του. Υποθέτω ότι με σωστό καθάρισμα έχει να δώσει και άλλη ομορφιά.


RE: 2 real 1722 Segovia. - gerta - 19/10/17 13:01:37

(19/10/17 12:32:22)haros Έγραψε:  Ενταξει μου φαινεται, αλλα δεν εχω εντρυφησει στα συγκεκριμενα, εαν ο πωλητης ασχολειται κυριως με αυτου του ειδους τα κερματα και εχει καλο παρελθον, λογικα εισαι Ο.Κ.
6.13 gr δινουν το ιδανικο, αλλα λογω ατελειων στις τοτε μεθοδους, τα βαρη εχουν καποια ανοχη.(ας πουμε στα 8 reales παιζουν αρκετα)
Κανονικα θελει συντηρηση, να φυγουν τα χωματα, γιατι μπορει να περιεχουν παραγοντες που βλαπτουν το νομισμα.
Πρακτικα, ασημι ειναι, εχει αντοχες, και εαν δεν ξερεις το πως, μπορει να του κανεις ζημια,
Για επαγγελματικη συντηρηση, θα πρεπει να ζυγισεις το κοστος.
Κατα την γνωμη μου βαλτο σε ενα χαρτονακι και στο αλμπουμ, να το χαιρεσαι.
Δημήτρη και εγώ πιστεύω ότι είναι οκ από άποψη γνησιότητας. Πριν την αγορά του κοίταξα κάποια πιστοποιημένα.
Δεν θα ασχοληθώ προσωπικά με τον καθαρισμό του. Όσους τρόπους και αν έχω δοκιμάσει, έχουν να κάνουν με χάλκινα και ευτελής αξίας. Με παίρνει μια συντήρηση στην NCS.

Θέλω όμως πρώτα να δούμε κάτι που δεν παρατηρήσατε και δεν το ανέφερα....