Συλλεκτικό Στέκι
25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Εθνική Τράπεζα (https://syllektiko-steki.gr/forum-39.html)
+--- Νήμα: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 (/thread-1602.html)

Σελίδες: 1 2


25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 21/10/17 16:53:52

Ανεβάζω ένα χαρτονόμισμα της συλλογής μου...Το απέκτησα πριν λίγο καιρό χωρίς να γνωρίζω πολλά...Μου άρεσαν οι σημειώσεις. Ο πωλητής δεν γνώριζε να μου απάντηση σε ερώτησή μου για το ποιος υπογράφει το χαρτονόμισμα. Άρχισα να ψάχνω για να βρω στοιχεία χωρίς να καταφέρω κάτι...


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 21/10/17 17:03:43

....Αργότερα απέκτησα το βιβλίο του Γ. Νοταρά, ''Το ελληνικό χαρτονόμισμα μια διαδρομή 1822-2002''. Ξεφυλλίζοντας το έπεσα στην παρακάτω εικόνα...

Φαίνεται πως και το 25 Δραχμαι 1923 έχει σημειώσεις και την υπογραφή του διοικητή της ΕΤΕ,  Αλ. Διομήδη.

Περιμένω να διαβάσω τις απόψεις σας...


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - iapwnas - 21/10/17 17:10:38

Μαλλον ειναι δοκιμιο, χωρις αριθμο και σειρα, οι δυο τρυπες? Επισης η εκτυπωμενη ημερομηνια 15-5-1922? ειναι σβησμενη με μολυβι, το χαρτονομισμα κυκλοφορησε με μονη ημερομηνια που ειναι 5-3-1923. Και το χρωμα μου φαινεται λιγο ζωηροτερο απο το κανονθκο, εκτος αν εχεις παιξει με τις ρυθμησεις! Ομορφο ειναι Βασιλη, καλοριζικο!


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 22/10/17 08:29:45

(21/10/17 17:10:38)iapwnas Έγραψε:  Μαλλον ειναι δοκιμιο, χωρις αριθμο και σειρα, οι δυο τρυπες? Επισης η εκτυπωμενη ημερομηνια 15-5-1922? ειναι σβησμενη με μολυβι, το χαρτονομισμα κυκλοφορησε με μονη ημερομηνια που ειναι 5-3-1923. Και το χρωμα μου φαινεται λιγο ζωηροτερο απο το κανονθκο, εκτος αν εχεις παιξει με τις ρυθμησεις! Ομορφο ειναι Βασιλη, καλοριζικο!

Ευχαριστω... Όντως πρόκειται για χρωματικό δοκίμιο (color trial specimen). Η απορία μου ειναι κατα πόσο ειναι συνηθισμένες τέτοιες σημειώσεις σε χαρτονομίσματα της ΕΤΕ. Η υπογραφή του διοικητή της ΕΤΕ του προσδίδει συλλεκτικη αξία...?έχει ξαναδει κανεις κατι παρόμοιο?


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - vangelis - 22/10/17 09:51:24

Στο δοκιμιο του βιβλιου της ΕΤΕ αναγραφεται χειρογραφα "Color selected for 100 dr. back" και η υπογραφη λεξη απο κατω αν και αρχιζει απο Δ δεν μου μοιαζει με την υπογραφη του διοικητη Αλ. Διομηδη

Στο πρωτο δοκιμιο της αναρτησης δεν καταφερα ακομα να διαβασω τι γραφει το χειρογραφο κειμενο, αλλα σιγουρα η ημ/νια ειναι διαγραμμενη και το 1922 γραφει να γινει 1923. Καποια υπογραφη δεν βλεπω να υπαρχει


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 22/10/17 10:26:38

(22/10/17 09:51:24)vangelis Έγραψε:  Στο δοκιμιο του βιβλιου της ΕΤΕ αναγραφεται χειρογραφα "Color selected for 100 dr. back" και η υπογραφη λεξη απο κατω αν και αρχιζει απο Δ δεν μου μοιαζει με την υπογραφη του διοικητη Αλ. Διομηδη

Στο πρωτο δοκιμιο της αναρτησης δεν καταφερα ακομα να διαβασω τι γραφει το χειρογραφο κειμενο, αλλα σιγουρα η ημ/νια ειναι διαγραμμενη και το 1922 γραφει να γινει 1923. Καποια υπογραφη δεν βλεπω να υπαρχει

Στο 25 δραχμαι 1922-3 γραφει proof approved, και απο κατω ειναι η υπογραφη. 
Στα δικα μου ματια μοιαζει ιδια με την υπογραφη στο 50 δραχμαι 1923...
Πιστευω πως δεν πρεπει να συγκρινουμε την υπογραφη που βλεπουμε στα χαρτονομισματα εκτυπωμενη(Αλ. Ν.Διομηδης) στην θεση του Διοικητης, με την υπογραφη που εχει βαλει χειρογραφα στα δυο δοκιμια.
Σιγουρα ο Νοταρας θα εχει δει πολλες χειρογραφες υπογραφες του Διομηδη...δεν νομιζω να το εχει γραψει ετσι τυχαια στο βιβλιο του.

Ας σκεφτουμε τι κανουμε στην καθημερινοτητα μας, οσοι χρειαζεται να βαζουμε καποιες δεκαδες υπογραφες καθημερινα...Διαφορετικα υπογραφουμε σε ενα επισημο εγγραφο διαφορετικα σε ενα καθημερινο διεκπαιρεωτικο εγγραφο.


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 23/10/17 07:59:18

Ανεβαζω αλλο ενα στοιχειο, για να με βοηθησετε να σχηματισω πιο καθαρη αποψη.
Η υπογραφη του Διομηδη απο το βιβλιο του Γερ. Νοταρα...


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - MintError - 23/10/17 08:20:43

Για τη 1η φωτό.  Πάνω αριστερά F . Που σημαίνει Failed. Δεν πέρασε τον έλεγχο δοκιμής επιτυχώς και πρέπει να διορθωθούν κάποια στοιχεία του τραπεζογραμματίου. Κάτω γράφει proof Αλεξ Διομήδης. Δεξιά έσβησε την ημερομηνία και διόρθωσε το έτος.  Κάτω αριστερά δεν βγάζω τι γράφει βάλτε κοντινότερη. Πιστεύω ότι η υπογραφή είναι γνήσια και ότι έχεις δοκιμαστική έκδοση πράγματι στα χέρια σου. Άν θες μεγένθυνε σε σκάνερ να δούμε κάτω αριστερά τι γράφει διότι κάτι σημειώνει κι εκεί που μάλλον αφορά το χρώμα του τραπεζογραμματίου αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω καθαρά.  Η τυχαία γραμμή πάνω δεξιά στο άνω περιθώριο είναι του ελεγκτή και αυτή. Προφανώς σε κάποιον εξηγούσε τι πρέπει ν'αλλάξει για την τελική έκδοση. 

Ως πρός την διαφορά υπογραφής νομίζω ότι εδώ είναι μια βιαστική υπογραφή που παράλληλα εξηγεί ο διοικητής τι πρέπει ν'αλλάξει και υπογράφει βιαστικά και δεν είναι μια υπογραφή επισημότητας σε έγγραφο. Συμφωνώ με αυτή την άποψη. Άλλωστε οι επισημάνσεις ελέγχου νομίζω δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης της γνησιότητας της δοκιμαστικής έκδοσης.


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - VasilisS - 23/10/17 08:55:22

(23/10/17 08:20:43)MintError Έγραψε:  Για τη 1η φωτό.  Πάνω αριστερά F . Που σημαίνει Failed....

Ενδιαφέρον...από πού προέρχεται αυτό το συμπέρασμα? Το έχετε διαβάσει κάπου? Έχω δει ορισμένα με "Ε", "Τ" και "Ν''...τι μπορεί να σημαίνουν τα συγκεκριμένα?

Στο θέμα μας...επισυνάπτω καλύτερα scan. 
Είναι συνηθισμένες αυτές οι διορθώσεις και πόσο συχνά συναντάμε υπογραφή ιδιόχειρη ενός Διοικητή της ΕΤΕ? 
Προσωπικά έχω δει άλλο ένα με την υπογραφή του συνδιοικητή Ιων. Δροσόπουλου (και τα δύο του θέματος).


RE: 25 ΔΡΑΧΜΑΙ 1923 - MintError - 23/10/17 10:14:44

(23/10/17 08:55:22)VasilisS Έγραψε:  
(23/10/17 08:20:43)MintError Έγραψε:  Για τη 1η φωτό.  Πάνω αριστερά F . Που σημαίνει Failed....

Ενδιαφέρον...από πού προέρχεται αυτό το συμπέρασμα? Το έχετε διαβάσει κάπου? Έχω δει ορισμένα με "Ε", "Τ" και "Ν''...τι μπορεί να σημαίνουν τα συγκεκριμένα?

Στο θέμα μας...επισυνάπτω καλύτερα scan. 
Είναι συνηθισμένες αυτές οι διορθώσεις και πόσο συχνά συναντάμε υπογραφή ιδιόχειρη ενός Διοικητή της ΕΤΕ? 
Προσωπικά έχω δει άλλο ένα με την υπογραφή του συνδιοικητή Ιων. Δροσόπουλου (και τα δύο του θέματος).

Όλα τ'απορριφθέντα δοκίμια φέρουν την ένδειξη F . Ισχύει και στα χαρτονομίσματα και στα κέρματα. Το Ε σημαίνει Essai , το Τ σημαίνει (Technical) Trial  και τέλος το Ν σημαίνει επίσης  απόρριψη αλλά ολική χωρίς διορθώσεις. Επίσης η λέξη proof εδώ σημαίνει έλεγχος.