Συλλεκτικό Στέκι
5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 (/thread-1605.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - haros - 29/10/17 13:07:39

Δεν ειναι προσωπικη η αναφορα φιλε μου, το διευκρινησα.
Απο οτι ξερω, αυτα τα κινεζικα σλαμπακια πουλιουνται στο ιντερνετ αδειανα για φυλαξη νομισματων, δηλαδη αντι να βαζεις το νομισμα σε μια καψουλα, το βαζεις σε αυτα, δεν ειναι καποια εταιρεια (εστω υπογειου) που στελνεις νομισματα και τα σλαμπαρει.
Γραφουν PCCB γιανα θυμιζει PCGS στο ταμπελακι, και εσυ γραφεις , εαν θελεις, το ποιο νομισμα ειναι κλπ.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - nikos11 - 29/10/17 14:13:06

(29/10/17 10:13:41)MintError Έγραψε:  850 € το AU Details / Cleaned (ντιπαρισμένο) του Μονάχου  . Μάλιστα.  Όλα τώρα μου είναι κατανοητά.
Deja vu... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - gkounto - 29/10/17 14:38:40

Εχεις δίκιο Δημήτρη είναι ενοχλητικό. Προσωπικά το κάνω καμιά φορά όταν πρόκειται για νομίσματα σε ξένες δημοπρασίες ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα αλλά δεν το περιγράφω ή τουλάχιστον σταμάτησα γιατί το θεωρώ αντιδεοντολογικό.

ΥΓ. Προς τους συντονιστές (γιατί βλέπω γράφετε στο νήμα). Η ώρα στο σαιτ δεν έχει αλλάξει και έχω ενεργή δημοπρασία που τελείώνει σήμερα το βράδυ 21:00. Παράκληση αν μπορείτε να το δείτε ή να μου πείτε τι να κάνω.
Ευχαριστώ.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - MintError - 29/10/17 15:13:17

(29/10/17 14:13:06)nikos11 Έγραψε:  
(29/10/17 10:13:41)MintError Έγραψε:  850 € το AU Details / Cleaned (ντιπαρισμένο) του Μονάχου  . Μάλιστα.  Όλα τώρα μου είναι κατανοητά.
Deja vu... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Αυτό το σχόλιο το έγραψα γιατί θεωρώ κι εγώ με την σειρά μου  ενοχλητική , αντιδεοντολογική και περιττή την δημοσίευση που έγινε με το ebay link . Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. 

Γιάννη επειδή ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος αλλά είσαι βιαστικός και δεν έχεις πείρα (άν κι έχεις ωραία κομμάτια στη συλλογή σου) θα σου δώσω μια συμβουλή που προσωπικά για να την μάθω πλήρωσα τουλάχιστον 3000€ δίδακτρα.  Τα καλά νομίσματα δεν είναι ιερόδουλες για να μπαίνουν στις βιτρίνες οίκων ανοχής του Βερολίνου για χειροκρότημα , σφύριγμα και χέρι.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - john v - 29/10/17 16:10:40

Εγώ ανέβασα ένα νόμισμα για να μου πείτε την γνώμη σας ,όχι για την τιμή αγοράς αλλά για την εικόνα του νομίσματος, δεν εκριψα ούτε το βαθμό αλλά ούτε την τιμή αγοράς και ο πρώτος που μου έστειλε μήνυμα και του είπα πως έχει η κατάσταση ήταν ο georok δεν του έκρυψα τίποτα ,κύριοι εγώ ανέβασα το ταμπελακι της εταιρείας μετά όλα ηταν  εύκολα.
Το νόμισμα ήταν αρκετά καιρο στο eBay θα μπορούσατε να το αγοράσετε και εσείς ,,, δεν ζήτησα γνώμη για την αγορά αλλά για το νόμισμα


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - sroussos - 29/10/17 17:32:42

(29/10/17 14:38:40)gkounto Έγραψε:  Εχεις δίκιο Δημήτρη είναι ενοχλητικό. Προσωπικά το κάνω καμιά φορά όταν πρόκειται για νομίσματα σε ξένες δημοπρασίες ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα αλλά δεν το περιγράφω ή τουλάχιστον σταμάτησα γιατί το θεωρώ αντιδεοντολογικό.

ΥΓ. Προς τους συντονιστές (γιατί βλέπω γράφετε στο νήμα). Η ώρα στο σαιτ δεν έχει αλλάξει και έχω ενεργή δημοπρασία που τελείώνει σήμερα το βράδυ 21:00. Παράκληση αν μπορείτε να το δείτε ή να μου πείτε τι να κάνω.
Ευχαριστώ.

(29/10/17 15:13:17)MintError Έγραψε:  
(29/10/17 14:13:06)nikos11 Έγραψε:  
(29/10/17 10:13:41)MintError Έγραψε:  850 € το AU Details / Cleaned (ντιπαρισμένο) του Μονάχου  . Μάλιστα.  Όλα τώρα μου είναι κατανοητά.
Deja vu... Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.


Αυτό το σχόλιο το έγραψα γιατί θεωρώ κι εγώ με την σειρά μου  ενοχλητική , αντιδεοντολογική και περιττή την δημοσίευση που έγινε με το ebay link . Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. 

Γιάννη επειδή ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος αλλά είσαι βιαστικός και δεν έχεις πείρα (άν κι έχεις ωραία κομμάτια στη συλλογή σου) θα σου δώσω μια συμβουλή που προσωπικά για να την μάθω πλήρωσα τουλάχιστον 3000€ δίδακτρα.  Τα καλά νομίσματα δεν είναι ιερόδουλες για να μπαίνουν στις βιτρίνες οίκων ανοχής του Βερολίνου για χειροκρότημα , σφύριγμα και χέρι.

Την άποψή μου για το νόμισμα την κατέθεσα νομίζω πρώτος . Την ανάρτηση με το link την έκανα γιατί  μου ήταν ακατανόητο να σπάσει  το slamb  το επίσημο και να μπεί το νόμισμα στο νέο slamb αλλά το νόμισμα  του Γιάννη είναι ότι θέλει το κάνει. Για τα υπόλοιπα σχόλια  μετά από αυτά που ανέφερα  δεν θα ασχοληθώ.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - georok - 29/10/17 18:58:46

(29/10/17 16:10:40)john v Έγραψε:  Εγώ ανέβασα ένα νόμισμα για να μου πείτε την γνώμη σας ,όχι για την τιμή αγοράς αλλά για την εικόνα του νομίσματος, δεν εκριψα ούτε το βαθμό αλλά ούτε την τιμή αγοράς και ο πρώτος που μου έστειλε μήνυμα και του είπα πως έχει η κατάσταση ήταν ο georok δεν του έκρυψα τίποτα ,κύριοι εγώ ανέβασα το ταμπελακι της εταιρείας μετά όλα ηταν  εύκολα.
Το νόμισμα ήταν αρκετά καιρο στο eBay θα μπορούσατε να το αγοράσετε και εσείς ,,, δεν ζήτησα γνώμη για την αγορά αλλά για το νόμισμα

 Απλά να πω και εγώ γιατί σε ρώτησα, μιας που αναφέρθηκε το όνομά μου (και όχι μόνο για αυτο το θέμα αλλά και σε πμ για άλλο λόγο)  γιατί γενικά δεν ειμαι ανθρωπος περίεργος και δεν ρωτάω τι και πως. Και μου ειπα ο Γιάννης οντως αυτό είναι, ΕΧ  τάδε.
 Το ειχα πιάσει στο χέρι πριν πιστοποιηθεί να του κανω εκτίμηση και ειχα πει στον ιδιοκτήτη ακυκλοφόρητο καθαρισμένο, όπως και ακόμα πιστεύω ότι ειναι.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - GKCollect - 29/10/17 22:23:48

(22/10/17 18:38:22)GKCollect Έγραψε:  Από τις φωτό, φαίνεται ότι δεν έχει λούστρο, Εξηγώ με απλά λόγια... Μ' αυτήν την λεπτομέρεια (ίσως MS) θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον ρολόι και/ή 'άσπρο' λούστρο τουλάχιστον στα χαμηλά (π.χ. δεξιά και αριστερά από τα 5 μεσαία μαργαριταράκια στην κορόνα ή ανάμεσα στα γράμματα ή στα φύλλα κλπ. Θα είχε γενική εμφάνιση 'σύννεφου' - 'παγωμένου' νομίσματος).

Δυστυχώς κάποιος το καθάρισε βάζοντάς το για ώρα μέσα σε ντιπ ή με κάποιο άλλο χημικό. Δεν μπορεί να επανέλθει και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πάρει UNC Details Cleaned... Αν και κατά την άποψή μου δεν είναι MS (επειδή παραείναι όμορφες οι λεπτομέρειές του) <- Να συμπληρώσω ότι... ίσως αν ξανασταλεί να πάρει MS, η άποψή μου όμως δεν αλλάζει.

Και γω μόνο την άποψή μου για την κατάσταση κατέθεσα, χωρίς να ξέρω βαθμό. Δεν μ' ενδιαφέρουν οι βαθμοί καθότι συλλέγω μόνο raw. Ότι πιστοποιώ είναι για να το δώσω και όποιο πιστοποιημένο αγοράσω, δια του σφυριού, παύει να βρίσκεται σε κουτί. Πάραυτα, στη μικρή αξιολόγησή μου, έδωσα και κάποια στοιχεία για το πως βλέπουν οι grader συγκεκριμένες καταστάσεις. Προφανώς πέρασαν ντούκου.


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - μαρκος - 29/10/17 23:13:09

Εγω ακομα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να απολογηθουμε ή να δικαιολογουμε τα σχολια μας HuhΟ Δημητρης εκανε γενικο σχολιο οχι επαυτου του θεματος  ευκαιρια δοθησεις.Το νομισμα ειναι νομισματαρα ασχετος τι θα εγραφε το καθε κουτι και προσωπικα το οτι δεν εχει λουστρο (μοναδικη φορα οσο ασχολουμαι το τοσο λιγο)με αφηνει αδιαφορο.Το νομισμα καποτε ηταν στον Χ πριν στον Ψ και τωρα στον φιλο Γιαννη,θα ηταν παραξενο να μην ξεραμε καθολου την διαδρομη του αφου το 90 τοπις εκατο αλλη δουλεια δεν κανουμε οποτε εχουμε ελευθερο χρονο παρα να σερφαρουμε Angel και να αρχειοθετουμε καταστασεις και τιμες.
Κωστα τιποτα δεν περναει ντουκου υπαρχουν και ματια και αυτια που κρεμονται απο τα χειλη σας για να μαθουν κατι παραπανω ,προσωπικα σε ευχαριστω και εσενα οσο και ολους τους ''μαθουσαλες΄΄(οχι ηλικιακα Big Grin αλλα συλλεκτικα) γιατι εμμεσα και αμεσα προσφερεται ανιδιοτελως και τις εμπειριες σας αλλα και τις γνωσεις σας


RE: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833 - ukobke - 30/10/17 08:14:02

Θα πάω κόντρα στο ρεύμα... μα πάρα πολύ...

Με πολύ μεγάλη συμπάθεια διάβασα φίλοι που εκτιμώ, να θεωρούν λάθος το ιστορικό αγοραπωλησίας ενός νομίσματος. Μάλιστα ίσως να θέλουν να αποφύγουν την "αδιακρισία" (δική μου έκφραση).

Τεράστιο σφάλμα.

Εάν παρακολουθήσετε δημοπρασίες και μάλιστα σοβαρών δημοπρασιών, θα παρατηρήσετε ότι το ιστορικό κατοχής ενός αντικειμένου σε δημοπρασία και μάλιστα αξίας, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.

Μάλιστα εάν ο προηγούμενος κάτοχος είναι μεγαλοσυλλέκτης και του "χώρου", τα χτυπήματα είναι μεγαλύτερα και το έργο παίρνει μεγαλύτερη αξία. Να μην προσθέσω ότι και για λόφους ασφάλειας (να μη θεωρηθεί προϊόν εγκλήματος) το ιστορικό είναι απαραίτητο.

Επίσης, περιέχεται και το ιστορικό εξέλιξης της αξίας του, που είναι απαραίτητο για τους συλλέκτες.

Αυτά.