Συλλεκτικό Στέκι
Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος (/thread-162.html)



Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - sabby - 03/12/16 20:08:17

Μιά βοήθεια γι αυτά,είναι φίλου.Εχουν επισήμανση 24κ,είναι χρυσά ή επίχρυσα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - gerta - 03/12/16 20:19:07

Δεν ξέρω φίλε μου με ακρίβεια. Θα τολμήσω όμως να πω πως είναι επίχρυσα. Και αυτό γιατί τα σημάδια που έχουν επάνω είναι οξυδωσεις από το μέταλλο που καλύπτουν. Έτσι πιστεύω. Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει.
Αν υπάρχει πιστοποιητικό επάνω θα αναφέρεται ακριβώς.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - sabby - 03/12/16 20:42:53

(03/12/16 20:19:07)gerta Έγραψε:  Δεν ξέρω φίλε μου με ακρίβεια. Θα τολμήσω όμως να πω πως είναι επίχρυσα. Και αυτό γιατί τα σημάδια που έχουν επάνω είναι οξυδωσεις από το μέταλλο που καλύπτουν. Έτσι πιστεύω. Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει.
Αν υπάρχει πιστοποιητικό επάνω θα αναφέρεται ακριβώς.

Δυστυχώς δεν υπάρχει πιστοποιητικό,τον ρώτησα.Εκανα και το "τέστ του μάρμαρου" και δεν μου ακούστηκαν για χρυσά.Εχεις δίκιο και για το θέμα οξείδωσης,δείχνει να έχει "πετάξει" χαλκό,φαίνεται και χωρίς λούπα.
Δυστυχώς,δεν μπόρεσα να βρώ πληροφορίες για την εταιρία που εξέδωσε τη σειρά,γι'αυτό και ζήτησα τη βοήθεια σας.Ξέρω πάντως οτι όπου αναφέρεται η λέξη "συλλεκτικό",συνήθως...δεν είναι.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - Epikouros - 03/12/16 22:28:44

Ο Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος (γνωστός ως Ε.Σ.Κ.) ήταν μια Ιδιωτική εταιρεία που από
το 1977 στην Ελλάδα, πουλούσε συλλεκτικά αντικείμενα περιλαμβανομένων και νομισμάτων.

Πολλά από αυτά ήταν επετειακές ιδιωτικές κοπές σε πολύτιμα μέταλλα και άλλες ήταν
επαργυρωμένες ή επίχρυσες.

Για την παραπάνω συλλογή του φίλου δεν γνωρίζω τι μέταλλο μπορεί να είναι. Πάντως η
''συλλεκτική'' αξία των συλλογών είναι μηδαμινή και αξίζει μόνο η τιμή μετάλλου.

Δυστυχώς (αν δεν κάνω λάθος), ο Ε.Σ.Κ. έκλεισε πριν από δυο χρόνια. Αλλιώς θα μπορούσε
ο φίλος σου να απευθυνθεί σε αυτούς και να πάρει πληροφορίες για την εν λόγω σειρά.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - gerta - 03/12/16 23:32:14

Παντός φίλε sabby μια σειρά που έχω με κάτι Γάλλους της αναγέννησης ή κάτι παρόμοιο με γαλλικό πάντα ενδιαφέρον, είναι επίχρυσα. Τουλάχιστον όμως από μέσα είναι ασήμι.. Στα δικά μου ορισμενα είχαν πατινάρει σχεδόν ολόκληρα.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - haros - 04/12/16 13:12:26

Αν ηταν μασιφ 24Κ οπως εχουν επισημανση, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειχαν οποιουδηποτε ειδους σκουριες,κοκκινα σποτς, η πατινα η οτιδηποτε αλλο, ο καθαρος χρυσος δεν πιανει τιποτα.
Το χαλκουδακι που "πεταει" καμια φορα σε λιρες η αλλα, ειναι απο τον πολυ λιγο χαλκο που περιεχουν καποια χρυσα νομισματα που, ακριβως επειδη τον περιεχουν, δεν ειναι 24Κ, αλλα 22Κ η λιγοτερο.
Επομενως του φιλου σου ειναι επιχρυσα, τα 24Κ αναφερονται στο χρυσο της...επιχρυσωσης, ο οποιος ειναι ουσιαστικα μηδενικου βαρους και αξιας.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - sabby - 04/12/16 13:29:19

Ευχαριστώ πολύ κύριοι,το ίδιο συμπέρανα κι εγώ μόλις τα είδα,αλλά ήθελα μία επιβεβαίωση γιατί ακόμα δέν "το έχω" με τις εκτιμήσεις,αντιθέτως με εσάς που σας έχω σε απεριόριστη εκτίμηση.


RE: Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος-Βενιζέλος - kostas06 - 04/12/16 14:06:28

Επιχρυσωμένα ειναι μάλλον

Τα περισσότερα σετ που πούλαγαν τέτοιου είδους εταιρίες ειναι επιχρυσωμένα