Συλλεκτικό Στέκι
τι εχουμε εδω? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: τι εχουμε εδω? (/thread-1648.html)



τι εχουμε εδω? - iapwnas - 30/10/17 22:09:33

Παρακαλω αποψεις απο τους φιλους των ενετικων!


RE: τι εχουμε εδω? - rubirosa - 30/10/17 23:19:26

Marino Grimani, αλλά είναι διαφορετικό από τα τσεκίνια που έκοψε,κάτι δεν πάει καλά Huh


RE: τι εχουμε εδω? - μαρκος - 31/10/17 00:55:24

Μετρησε το βαρος και τα καρατια κατα 101 τοις εκατο ειναι πλαστο,1)τα γραμματα δεν συναδουν με τα κανονικα τσεκινια.
2)Δεν φαινεται εστω και απο φωτο οτι μιλαμε για 24αρι καρατι χρυσο
3)Στην μερια που απεικονιζεται ο δογης αριστερα πρεπει να γραφει S.M.VENET και δεξια οπως το κοιταμε MARIN.GRIM
4 Στην αλλη μερια πρει να εχει αν θυμαμαι καλα δεκαεξι αστερια και αυτο εχει 11;και πρεπει να γραφει γυρω στην περιμετρο  .SIT.T.XPE.DAT.Q.TV.REGIST.ISTE.DVCA
 Αυτες ειναι οι παρατηρησεις μου και το θεωρω πλαστο μαλιστα σε βαρος πρεπει να σου βγαινει0,90 γρ οποτε θα μιλαμε για 1/4 zecchino,αν διαβαζει ο Θοδωρης που στα τσεκινια ειναι μανα ας μας πει.


RE: τι εχουμε εδω? - iapwnas - 31/10/17 07:04:52

Θα το ζυγισω, να μετρησω τα καρατια δεν εχω εργαλεια, και θα βγαλω πιο καθαρες φωτογραφιες το απογευμα να μου πειτε! Σας ευχαριστω και τους δυο!


RE: τι εχουμε εδω? - iapwnas - 13/12/17 20:07:13

Παιδες 0,88 γραμμαρια ζυγιζει το κοματακι τελικα αξιωθηκα να το ζυγισω! Και δυο νεες φωτογραφιες ισως βοηθησουν!


RE: τι εχουμε εδω? - μαρκος - 13/12/17 22:40:18

Στελιο αναθεωρω το πρωτο ποστ νομιζα τοτε οτι μιλουσαμε για τσεκινι ,τωρα με το βαρος που γραφεις ειναι 1/4 τσεκινι ,γνωριζω αλλα δεν εχω πειρα οτι εχει δυο παραλλαγες μια οπως αυτο εδω MARIN GRIMAN σε ολο το νομισμα γυρω γυρω και το αλλο MAR.GRIM.VEN.DVX σημειο κλειδι απο οτι ξερω γιαυτα εδω ειναι οτι ο δογης κραταει με τα δυο χερια το λαβαρο πραγμα που εδω δεν φαινεται και ειναι φαγωμενο,πιστευω μονη λυση ειναι να το στειλης για πιστοποιηση φιλε και ευχομαι να ειναι γνησιο


RE: τι εχουμε εδω? - ukobke - 14/12/17 11:37:45

(13/12/17 22:40:18)μαρκος Έγραψε:  Στελιο αναθεωρω το πρωτο ποστ νομιζα τοτε οτι μιλουσαμε για τσεκινι ,τωρα με το βαρος που γραφεις ειναι 1/4 τσεκινι ,γνωριζω αλλα δεν εχω πειρα οτι εχει δυο παραλλαγες μια οπως αυτο εδω MARIN GRIMAN σε ολο το νομισμα γυρω γυρω και το αλλο MAR.GRIM.VEN.DVX σημειο κλειδι απο οτι ξερω γιαυτα εδω ειναι οτι ο δογης κραταει με τα δυο χερια το λαβαρο πραγμα που εδω δεν φαινεται και ειναι φαγωμενο,πιστευω μονη λυση ειναι να το στειλης για πιστοποιηση φιλε και ευχομαι να ειναι γνησιο

Είναι αργά πια. Έχει αυτοκτονήσει.


RE: τι εχουμε εδω? - μαρκος - 14/12/17 13:47:05

(14/12/17 11:37:45)ukobke Έγραψε:  
(13/12/17 22:40:18)μαρκος Έγραψε:  Στελιο αναθεωρω το πρωτο ποστ νομιζα τοτε οτι μιλουσαμε για τσεκινι ,τωρα με το βαρος που γραφεις ειναι 1/4 τσεκινι ,γνωριζω αλλα δεν εχω πειρα οτι εχει δυο παραλλαγες μια οπως αυτο εδω MARIN GRIMAN σε ολο το νομισμα γυρω γυρω και το αλλο MAR.GRIM.VEN.DVX σημειο κλειδι απο οτι ξερω γιαυτα εδω ειναι οτι ο δογης κραταει με τα δυο χερια το λαβαρο πραγμα που εδω δεν φαινεται και ειναι φαγωμενο,πιστευω μονη λυση ειναι να το στειλης για πιστοποιηση φιλε και ευχομαι να ειναι γνησιο

Είναι αργά πια. Έχει αυτοκτονήσει.
Big Grin Big Grin Big Grin
Εγω περιμενα αγαπητε κυριε Νικο να ειχες ενσταση ως προς το σλαμπαρισμα Smile