Συλλεκτικό Στέκι
Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη (/thread-1668.html)



Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - μαρκος - 05/11/17 00:24:55

Το συγκεκριμενο το αγορασα καπου στα 20ε με τα ταχυδρομικα,ειναι τεραστιο και η απορια μου ειναι η εξης.Υπαρχει καποιο μεταλλιο παρομοιο σε γνησιο ;;Γιατι εχω δει στο ιστορικο μουσειο Κρητης ενα παρομοιο
[attachment=3806]


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - μαρκος - 05/11/17 10:40:33

Κοιτωντας το αρχειο μου βρηκα αυτη την φωτο απο το Ι.Μ.Κρητης
[attachment=3808]


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - iapwnas - 05/11/17 18:35:49

Μαρκο και εμενα καποτε μου προσφερθηκε για αγορα στα 20 ευρω θυμαμαι. Δεν το πηρα ομως ουτε το μετανοιωσα ουτε τιποτα. Για εμενα και το θεμα του (εισβολη στην Κρητη) μου κανει καπως.


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - μαρκος - 05/11/17 18:49:35

Εμενα ειλικρινα μου φερνει τα αντιθετα συναισθηματα απο οτι εσενα Στελιο,σκεφτομαι απο κατω τσι παππουδολαλαδες μας με τις τσουγκρανες και μια απο τις μεγαλυτερες πανωλεθριες που υπεστη η Γερμανια στον Β΄Παγκοσμιο


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - NMS - 05/11/17 22:44:00

μαρκο μου, στον καταλογο με την δημοπρασια του Spink το 1979, αναφερει 2 μεταλλια..

το ενα ειναι χαλκινο 97 χιλιοστων, με το ιδιο σχεδιο με αυτο που εχεις αλλα με την διαφορα οτι εχει πανω και το ονομα του χαρακτη (στην πλευρα που ειναι ο αλεξιπτωτιστης, αναμεσα στο F του AUF και του 1 απο το 1941), K. Goetz.

το αλλο ειναι σε καφε πορσελανι Meissen κι εχει αλλο σχεδιο... αλλη οψη ριψης αλεξιπτωτιστων.. αλλο σχεδιο, ενω στην αλλη πλευρα εχει τον χαρτη της κρητης και απο πανω του ειναι η σβαστικα και απο κατω το φασιστικο ιταλικο σημα..

το μεταλιο αυτο φερει τις εξεις επιγραφες:

στην πλευρα με την ριψη: SIEG DER FALLSCHIRMJ"A"GER - LUFTLANDETRUPPEN UND FLIEGER

στην πλευρα τηε κρητης: EINNAHME VON KRETA 20 MAI - 1 JUNI 1941

Tο πρωτο μεταλλιο το ξεκινουσε απο 100 λιρες αγγλιας, και εκλεισε 140 λιρες
το δευτερο μεταλλιο το ξεκινουσε απο 60 λιρες αγγλιας, και εκλεισε 150 λιρες

περιττο να πω οτι ειναι χωρις προμηθειες κτλ, και οτι ηταν αρκετα χρηματα τοτε...


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - digo - 06/11/17 12:50:22

Για οσους δεν εχουν τυχον ξανακουσει το ονομα του χαρακτη, Karl Goetz, είναι πολύ διασημος, κυριως για το πολύ μεγαλο σατιρικο εργο που δημιουργησε με μεταλλια καθ'ολη τη διαρκεια του Α Παγκοσμιου πολεμου και αμεσως μετα. Αυτό πρεπει ναναι απ'τα τελευταια του εργα, και χωρις τη σπιρταδα των παλιων του μεταλιων, που τολμουσαν να θιξουν τη ματαιοτητα του πολεμου, η και να δειξουν την πληρη αντιθεση του χαρακτη μ'αυτον.

Ειχα γνωρισει online έναν Αμερικανο που επαθε ψυχωση με τον Goetz. Σε συντομο διάστημα όχι μονο εφτιαξε το σχεδόν ακατορθωτο, μια πληρη συλλογη των μεταλλιων του Goetz, μετα αγοραζε και ο,τι τον αφορουσε από δημοπρασίες, μεχρι που ηρθε και σε επαφη με τον εγγονο η δισεγγονο του στη Γερμανια, και νομιζω αγορασε κι από κει, ο,τι ηταν ν'αγοραστει. Μια παρα πολύ εξειδικευμενη συλλογη, με απειροελαχιστο κοινο, τεραστιας αξιας. Παραλληλα διατηρεί και τον ιστοτοπο karlgoetz.


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - NMS - 06/11/17 17:15:11

Smile ο χαρακτης ειναι αυτος που εφτιαξε και το μεταλλιο με το λουζιτανια... που εγινε ο χαμος με... την λαθος ημερομηνια... και ειχε ως αποτελεσμα να δημιουργηθει και βρετανικη κοπια του μεταλλιου για λογους προπαγανδας...

οντως ειχε ομορφα μεταλλια ο τυπος! Wink


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - haros - 06/11/17 17:18:38

Πολυ ενδιαφεροντα αυτα, εβλεπα και εγω μερικες φορες το ονομα του σε δημοπρασιες μεταλλιων, τωρα εμαθα κατι παραπανω για αυτον.


RE: Γερμανικο μεταλλιο για την Κρητη - gkounto - 06/11/17 22:15:31

Ενδιαφέρον για αυτό που είναι. Από τα αγαπημένα του Δημήτρη Λουλακακη που ως Κρητικος τα τιμούσε. Η δημοπρασία του ειρησθω εν πάροδω Spink 1979 δεν είχε προμήθεια. Αυτό που έκλεινε αυτό ήταν!