Συλλεκτικό Στέκι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. (/thread-1706.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - sroussos - 06/11/19 22:17:16

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Μην πάλι έχω τα ίδια ; SOS


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Nonos - 26/03/20 12:50:36

Πλέον για να περάσεις από τελωνείο, χρειάζεται επικύρωση αριθμού EORI.
Ψιλοδυσκολεύουν τα πράγματα...

Με υπομονή όμως και κατάλληλη καθοδήγηση από τους υπαλλήλους του Γραφείου Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων ξεπερνιούνται όλες οι τελωνειακές διαδικασίες από το P/C.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - apostolos40 - 27/03/20 21:25:56

(26/03/20 12:50:36)Nonos Έγραψε:  Πλέον για να περάσεις από τελωνείο, χρειάζεται επικύρωση αριθμού EORI.
Ψιλοδυσκολεύουν τα πράγματα...

Με υπομονή όμως και κατάλληλη καθοδήγηση από τους υπαλλήλους του Γραφείου Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων ξεπερνιούνται όλες οι τελωνειακές διαδικασίες από το P/C.

NONOS  τι εννοεις με το παραπανω ?
Τι δυσκολευουν ?
Αν αγορασω δηλαδη ενα νομισμα τωρα απο γαλλια θα εχω προβλημα με την παραλαβη του ??


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Nonos - 27/03/20 21:43:26

(27/03/20 21:25:56)apostolos40 Έγραψε:  
(26/03/20 12:50:36)Nonos Έγραψε:  Πλέον για να περάσεις από τελωνείο, χρειάζεται επικύρωση αριθμού EORI.
Ψιλοδυσκολεύουν τα πράγματα...

Με υπομονή όμως και κατάλληλη καθοδήγηση από τους υπαλλήλους του Γραφείου Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων ξεπερνιούνται όλες οι τελωνειακές διαδικασίες από το P/C.

NONOS  τι εννοεις με το παραπανω ?
Τι δυσκολευουν ?
Αν αγορασω δηλαδη ενα νομισμα τωρα απο γαλλια θα εχω προβλημα με την παραλαβη του ??
H Γαλλία είναι στην ΕΕ,  δεν περνάει από τελωνείο το νόμισμα.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - apostolos40 - 27/03/20 23:27:48

(27/03/20 21:43:26)Nonos Έγραψε:  
(27/03/20 21:25:56)apostolos40 Έγραψε:  
(26/03/20 12:50:36)Nonos Έγραψε:  Πλέον για να περάσεις από τελωνείο, χρειάζεται επικύρωση αριθμού EORI.
Ψιλοδυσκολεύουν τα πράγματα...

Με υπομονή όμως και κατάλληλη καθοδήγηση από τους υπαλλήλους του Γραφείου Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων ξεπερνιούνται όλες οι τελωνειακές διαδικασίες από το P/C.

NONOS  τι εννοεις με το παραπανω ?
Τι δυσκολευουν ?
Αν αγορασω δηλαδη ενα νομισμα τωρα απο γαλλια θα εχω προβλημα με την παραλαβη του ??
H Γαλλία είναι στην ΕΕ,  δεν περνάει από τελωνείο το νόμισμα.

OK . Σε ευχαριστω.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - sroussos - 06/02/22 16:26:51

Καλησπέρα . Αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα ενημέρωση .Σε μια αγορά που ανέφερα ότι θα έχω να πληρώσω τελωνείο επιπλέον στην Ελλάδα μου πρόσθεσαν από το ε βαυ ένα ποσό VAT  που είναι ικανοποιητικό, το αναφέρουν  και  Paying tax on eBay purchases. Αν το πληρώσω θα αποφύγω το τελωνείο στην Ελλάδα;


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - nikos11 - 06/02/22 18:38:57

Χωρίς να το έχω κάνει ποτε, αυτό καταλαβαίνω, πληρώνεις στο eBay και σου έρχεται στο σπίτι χωρίς επιπλέον διαδικασίες με τελωνεία και πληρωμές.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - sroussos - 06/02/22 19:21:50

Θα το ρισκάρω και ότι γίνει


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - sroussos - 18/02/22 15:34:12

Το παρέλαβα σήμερα . Δεν είχε ΦΠΑ αλλά μόνο εκτελωνιστικά 7,5 €. Τα υπολόγισα και βγήκε αυτά που μου κράτησε το e bay επιπλέον ήταν όσα θα πλήρωνα επιπλέον 24 % ΦΠΑ . Δεν ξέρω μόνο αν θα χρέωναν επιπλέον εκτελωνιστικά.  Το μόνο κέρδος  έφτασε γρήγορα δεν σε ζαλίζουν στείλε μας τιμολόγιο και τον σύνδεσμο για την δημοπρασία και να κάνουν ένα μήνα για να το εκτελωνίσουν .


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - nikos11 - 18/02/22 16:41:21

(18/02/22 15:34:12)sroussos Έγραψε:  Το παρέλαβα σήμερα . Δεν είχε ΦΠΑ αλλά μόνο εκτελωνιστικά 7,5 €. Τα υπολόγισα και βγήκε αυτά που μου κράτησε το e bay επιπλέον ήταν όσα θα πλήρωνα επιπλέον 24 % ΦΠΑ . Δεν ξέρω μόνο αν θα χρέωναν επιπλέον εκτελωνιστικά.  Το μόνο κέρδος  έφτασε γρήγορα δεν σε ζαλίζουν στείλε μας τιμολόγιο και τον σύνδεσμο για την δημοπρασία και να κάνουν ένα μήνα για να το εκτελωνίσουν .
Μιά χαρά! Μην τα υποτιμάς καθόλου αυτά Στέργιε Wink . Και τα εκτελωνιστικά μπορεί να ήταν περισσότερα, όσο για το πήγαινε-έλα... άστο καλύτερα...