Συλλεκτικό Στέκι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. (/thread-1706.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 13:13:00

Θα το απεφευγα το GSP.
Αφενος λογω της δομης του χρεωνει πολλα ταχυδρομικα, αφετερου υπαρχει θεμα σε περιπτωση επιστροφης κλπ, οι φοροι- δασμοι που εχουν πληρωθει δεν επιστρεφονται φυσικα.
Οι Αμερικανοι πωλητες το βαζουν γιατι τους παρασυρει το ebay, βγαζει κερδος απο αυτο, αλλα ετσι χανουν πολλους πελατες.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - georok - 13/11/17 13:21:14

(13/11/17 13:13:00)haros Έγραψε:  Θα το απεφευγα το GSP.
Αφενος λογω της δομης του χρεωνει πολλα ταχυδρομικα, αφετερου υπαρχει θεμα σε περιπτωση επιστροφης κλπ, οι φοροι- δασμοι που εχουν πληρωθει δεν επιστρεφονται φυσικα.
Οι Αμερικανοι πωλητες το βαζουν γιατι τους παρασυρει το ebay, βγαζει κερδος απο αυτο, αλλα ετσι χανουν πολλους πελατες.

 Eμένα μου επέστρεψαν και τους φόρους (τους οποίους τους ειχα προκαταβάλει) μια φορά που έτυχε να γυρίσω δέμα


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 13:22:54

Δεν το ηξερα αυτο Γιωργο.
Ηταν ομως περιπτωση "item not as discribed" η απλη επιστροφη?


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - μαρκος - 13/11/17 13:40:51

Το θεμα ειναι πολυ μεγαλο ,εδω που ζω ενας φιλος που αγοραζει τακτικα εκτος ΕΕ του ζητανε μονο επειδη εχει το αυτοκολλητο το πρασινο 3ε νταβατζιλικι ,ολο επικοινωνουνε στα κεντρικα και παντα δεν πληρωνει εφοσον δεν εχει ανοιχτει και απλα του κολλησαν το αυτοκολλητο.Τωρα για οσους περιμενουν κοταχτε εδω ενα αλαλουμ
[attachment=3886]


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 13:46:22

Ναι, το 3 ευρω για το αυτοκολλητακι "τελωνειακως ελευθερο", παρολο που υπαρχει (αν υπαρχει) ακομα στον καταλογο τους δεν το εισπρατουν πλεον ,προφανως η νομικη τους υπηρεσια τους εβαλε χερι οτι ειναι χρεωση του κ@λου.
Εαν ζητηθει απο καποιον σας, καντε φασαρια στον προισταμενο, δεν θα το πληρωσετε


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - georok - 13/11/17 13:49:30

(13/11/17 13:22:54)haros Έγραψε:  Δεν το ηξερα αυτο Γιωργο.
Ηταν ομως περιπτωση "item not as discribed" η απλη επιστροφη?

 Ενα απλό request άνοιξα, item not as described αν θυμαμαι καλά.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - green_day - 13/11/17 13:50:57

(13/11/17 13:06:04)gerta Έγραψε:  
(13/11/17 12:59:37)green_day Έγραψε:  πηρα απο το ebay εγω κατι  πανω απο μηνα..... με αυτο το τρακινγκ $%#$%#%
και ακομα αφαντο ειναι.....
Οταν το βαζω στο ελτα στο τρακινγκ μου  βγαζει τα παρακατω
10/10/2017, 16:29:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

τι παιζει ακριβως εχει κανεις καμμια ιδεα ??
Δες στο ελτα πόρτα πόρτα. Το κανονικό του ελτα έχει μάλλον πρόβλημα. Στο πόρτα πόρτα βλέπω κάτι τις που περιμένω και είναι οκ το τρακιν


εκανα αυτο που μου ειπες για το πορτα πορτα και μου εβγαλε αυτο
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2017 10:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Αρα τωρα περιμενω να δω την λυπητερη.... 

ΥΓ: ερωτηση... εστω οτι πρεπει να πληρωσω τελωνειο καποια $$$... σε παιρνουν τηλεφωνο;; πως σε ειδοποιουν;;;


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 13:54:14

Οχι, μην απελπιζεσαι ακομα, μπορει να περασει, λυπητερη θα σουρθει εαν το δεις να γραφει "αντικειμενο προς εκτελωνισμο".
Απο οτι ξερω, εφοσον υπαρχει λυπητερη, σου ερχεται ειδοποιηση να πας να πληρωσεις και μετα παραλαμβανεις.
Επισης σβησε τον αριθμο τρακινγκ απο το ποστ σου, ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - μαρκος - 13/11/17 14:06:11

Ριχνουν αδειανες απο οτι εμαθα μηπως πιασουν γεματες,πολυς κοσμος λεει δεν χεζεται για 3ε να μανουριασω και τα δινει,οπως τα γραφει ο Δημητρης πας στον προισταμενο και δεν πληρωνεις,εχει επεμβει για το θεμα και ο συνηγορος του πολιτη απο το καλοκαιρι οπως  κ.α αλλα δεν τους καιγεται καρφι να εισπραξουμε με οποιο τροπο θελουμε
[attachment=3887]
[attachment=3888]


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - ukobke - 13/11/17 14:26:08

(13/11/17 13:46:22)haros Έγραψε:  Ναι, το 3 ευρω για το αυτοκολλητακι "τελωνειακως ελευθερο", παρολο που υπαρχει (αν υπαρχει) ακομα στον καταλογο τους δεν το εισπρατουν πλεον ,προφανως η νομικη τους υπηρεσια τους εβαλε χερι οτι ειναι χρεωση του κ@λου.
Εαν ζητηθει απο καποιον σας, καντε φασαρια στον προισταμενο, δεν θα το πληρωσετε

Δημήτρη, πιο μεγάλη φασαρία από μένα (και με δικηγόρους) την είχα κάνει εγώ πριν τρία χρόνια.

Σε πληροφορώ ότι αυτό το 3ευρω έχει γίνει από την ένωση παγκόσμιων ταχυδρομείων, έχει κυρωθεί από τον Ο.Η.Ε και έχει γίνει εφαρμογή νόμου σε όλες τις χώρες.

Μου  έδωσαν με τον πιο επίσημο τρόπο όλα τα παραπάνω έγγραφα και τα οποία τα διασταύρωσα (τότε).

Η διευθύντρια του τοπικού μου ταχυδρομείου πάντως ήταν ενήμερη για όλα αυτά που δυστυχώς επιβεβαιώθηκε όταν παρέλαβα τα σχετικά έγγραφα.

Πάντως εάν κάποιος γλυτώσει το 3ευρω θα είναι λόγω άγνοιας του διευθυντή.

Το γράφω διότι η διευθύντρια μου κράτησε το δέμα μέχρι να τελειώσω την επίσημη έρευνα. Θα μπορούσε να το επιστρέψει ως άρνηση παραλαβής και να πήγαινε ή επιστροφή ή στα αζήτητα.