Συλλεκτικό Στέκι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. (/thread-1706.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 14:33:20

Πριν 3 χρονια?
Παρολο που παραλαμβανω πολλα δεματακια κλπ απο ολες τις χωρες του κοσμου, το πρασινο αυτοκολλητακι παρουσιαστηκε μονο τους τελευταιους μηνες, οταν ξεκινησε η αυστηροποιηση των ελεγχων στα εισερχομενα.
Στην αρχη το εισπρατανε, μετα, (τους τελευταιους 1-2 μηνες) δεν μου το εχουν εισπραξει ποτε, πρεπει να εχω λαβει πανω απο 10 -15 δεματακια με το πρασινο αυτοκολλητο, δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω το 3 ευρω σε κανενα.
Το ιδιο και σε φιλους μου, σε διαφορες περιοχες της χωρας, που παραλαμβανουν με πρασινο αυτοκολλητακι, κανεις δεν πληρωσε τους τελευταιους 1-2 μηνες.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - μαρκος - 13/11/17 14:55:06

Ο φιλος που ειχε το θεμα δεν πληρωνει το αυτοκολλητακι οταν δεν εχει ανοιχθει και ειναι μονο το αυτοκολλητο,οταν ανοιχθει τοτε πληρωνει το 3ε,ετσι ισχυριζεται


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - ukobke - 13/11/17 15:21:39

(13/11/17 14:33:20)haros Έγραψε:  Πριν 3 χρονια?
Παρολο που παραλαμβανω πολλα δεματακια κλπ απο ολες τις χωρες του κοσμου, το πρασινο αυτοκολλητακι παρουσιαστηκε μονο τους τελευταιους μηνες, οταν ξεκινησε η αυστηροποιηση των ελεγχων στα εισερχομενα.
Στην αρχη το εισπρατανε, μετα, (τους τελευταιους 1-2 μηνες) δεν μου το εχουν εισπραξει ποτε, πρεπει να εχω λαβει πανω απο 10 -15 δεματακια με το πρασινο αυτοκολλητο, δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω το 3 ευρω σε κανενα.
Το ιδιο και σε φιλους μου, σε διαφορες περιοχες της χωρας, που παραλαμβανουν με πρασινο αυτοκολλητακι, κανεις δεν πληρωσε τους τελευταιους 1-2 μηνες.


Δημήτρη, βάζανε στρογγυλή (κρατική) σφραγίδα η οποία αντικαταστάθηκε με το αυτοκόλλητο.

Έχω πληρώσει τη σφραγίδα πάνω από 10 φορές. Προς το παρόν δεν έχω πληρώσει αυτοκόλλητο.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 15:47:09

Νικο, δεν αμφισβητησα οτι το εχεις πληρωσει το 3 ευρω στο παρελθον,(δεν το ηξερα ομως οτι υπηρχε απο τοσο παλια), αυτο που ξερω εξ ιδιας πειρας αλλα και πολλων αλλων φιλων, ειναι οτι με την αυστηροποιηση των ελεγχων λιγους μηνες πριν, εμφανιστηκε το πρασινο αυτοκολλητακι "τελωνειακως ελευθερο" και στην αρχη εισεπραταν 3ευρω σε οσα το ειχαν , κατι που αλλωστε ειναι και στον τιμοκαταλογο τους.

 Ομως πριν ενα-δυο μηνες περιπου σταματησαν να το εισπρατουν, οχι προφανως απο την καλη τους την καρδια, αλλα γιατι καποιοι τους εβαλαν χερι.(δεν ξερω εαν ειναι ο συνηγορος του πολιτη, η η νομικη τους υπηρεσια η αλλος)
 Γιατι πλεον σχεδον τα παντα που ερχονται με αυτο το αυτοκολλητακι, τα περισσοτερα απο αυτα δεν τα εχουν ανοιξει, οποτε τι ειδους "τελος παρουσιασης στο τελωνειο" ειναι, αφου το τελωνειο δεν τα εχει ανοιξει για να δει το περιεχομενο?
 Τες πα, χοντροκονομανε πλεον τα ΕΛΤΑ απο τα 15αρια "αμοιβες εκτελωνισμου", οποτε δεν χανουν..


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - ukobke - 13/11/17 18:20:45

Δημήτρη, δεν έγραψα ότι αμφισβήτησες. Να βοηθήσω να μη φωνάζουμε άδικα, τη στιγμή που το έπαθα εγώ.

Για του λόγου το αληθές, βρήκα την Υπουργική απόφαση και το ΦΕΚ http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%9A%CE%A5%CE%91_%CE%A6%CE%95%CE%9A_4092_201216.pdf

Μάλιστα στο 2 γράφει....

(Σύμφωνα) Τον Οδηγό του Παγκόσμιου Οργανισμού Τελωνείων και της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης (WCO-UPU
Postal Customs Guide 06/2014).

Επίσης άρθρο 2 παράγραφος 3 &4...

Όποιος έχει όρεξη, ας διαβάσει...


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - iapwnas - 13/11/17 18:50:44

Πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα, αλλα να ελεγχονται ολα? Ολα??? Αυτο το GSP πως χρησιμοποιειται? Πως προκαταβαλονται οι φοροι? Ποιος δηλωνει την αξια και ποιος εκτιμαει την αντικειμενικη?


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 13/11/17 19:00:43

Δεν ανοιγονται ολα, ολα ομως (τα συστημενα και τα first class) περνανε απο τον παγκο.
Ανοιγονται ομως πολλα.

Το GPS ειναι ενα συστημα αποστολης του ebay με καποια εταιρεια που συνεργαζεται.
Χρεωνει ο πωλητης ταχυδρομικα για να το στειλει στις συγκεκριμενες αποθηκες της εταιρειας αυτης στην Αμερικη.(οταν φτιαχνει την δημοπρασια, εσυ βλεπεις τα συνολικα)
Καπακι προσθετει η εταιρεια αυτη τα ταχυδρομικα για την χωρα σου, γιαυτο βλεπεις στην δημοπρασια (που εχει GSP) αυξημενα  συνολικα ταχυδρομικα, πχ 22-29$ .
Οι φοροι και οι δασμοι υπολογιζονται αυτοματα στο ποσο που κλεινει η δημοπρασια, αναλογα με την χωρα σου και τους προπληρωνεις οταν κανεις την πληρωμη.
Εχουν καταλογους με τους φορους σε καθε χωρα και ετσι αυτοματα βγαινουν.
Το αντικειμενο στο στελνει πλεον η εταιρεια απο την αποθηκη στην Αμερικη και αναλαμβανει τα εδω γραφειοκρατικα.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - iapwnas - 13/11/17 19:06:52

Σαφεστατος!


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - nikos11 - 13/11/17 20:13:36

Σε φίλο μου είπανε ότι ουσιαστικά επανενεργοποίησαν παλαιές διατάξεις που δεν εφαρμοζόντουσαν χρόνια για να αυξήσουν τα έσοδα, αφού από λοιπές ταχυδρομικές υπηρεσίες πάνε από το κακό στο χειρότερο...


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - gerta - 13/11/17 20:52:30

Όταν είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα, είχα ρωτήσει τον υπάλληλο στο ταχυδρομείο που ψιλογνωριζομαστε πλέον μετά από τόσες συναλλαγές, για το τι μέλλει γενέσθαι. Μου είπε ότι ψάχνονται να βρούνε μια λύση για τους δασμούς - τελωνείο. Φαίνεται με όσα συζητάμε ότι κάπου κατέληξαν. Το χειρότερο είναι ότι κάτι θα αλλάξει και στα δέματα εντός ΕΕ. Μου το είχε αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο......

Κάτι άλλο ανησυχητικό στους φακέλους που παραλαμβάνω είναι ότι αναγράφεται ότι το περιεχόμενο είναι νόμισμα. Από Γερμανία. Στην αρχή μου το ξεκίνησε ένας έμπορος αλλά ακολούθησε και άλλος...