Συλλεκτικό Στέκι
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. (/thread-1706.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 07/12/17 13:02:01

To 3 ευρω για το πρασινο αυτοκολλητο, τουλαχιστον οσα περνανε απο το τελωνειο στο αεροδρομιο στα Σπατα, δεν το χρεωνουν.
Δεν ξερω τι γινεται αλλου, ειχαμε καποια κουβεντα στις προηγουμενες σελιδες, παντως εδω δεν το χρεωνουν.
Οχι δεν πληρωσα, γιατι μεσα στον φακελλο ειχε αυτοκολλητο χαρτονακι που τα προστατευε μεσα του, και δεν το ανοιξαν αυτο, μονο τον εξωτερικο φακελλο..
Αλλα και να το ανοιγαν το χαρτονακι, δεν ηταν μεσα κατι ιδιαιτερης αξιας, βεβαια κατα πασα πιθανοτητα ενα μικρο μπουγιουντι θα εβγαινε, αφου μονο τα εξοδα εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ ειναι 12-15 ευρω η μικροτερη ταριφα, βαλε και τον ΦΠΑ επι της αξιας κλπ.
Το θεμα ειναι οτι επιβεβαιωνεται ακομα μια φορα οτι ελεγχουν και φακελλους..


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Keyzer - 07/12/17 15:01:19

(07/12/17 13:02:01)haros Έγραψε:  To 3 ευρω για το πρασινο αυτοκολλητο, τουλαχιστον οσα περνανε απο το τελωνειο στο αεροδρομιο στα Σπατα, δεν το χρεωνουν.
Δεν ξερω τι γινεται αλλου, ειχαμε καποια κουβεντα στις προηγουμενες σελιδες, παντως εδω δεν το χρεωνουν.
Οχι δεν πληρωσα, γιατι μεσα στον φακελλο ειχε αυτοκολλητο χαρτονακι που τα προστατευε μεσα του, και δεν το ανοιξαν αυτο, μονο τον εξωτερικο φακελλο..
Αλλα και να το ανοιγαν το χαρτονακι, δεν ηταν μεσα κατι ιδιαιτερης αξιας, βεβαια κατα πασα πιθανοτητα ενα μικρο μπουγιουντι θα εβγαινε, αφου μονο τα εξοδα εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ ειναι 12-15 ευρω η μικροτερη ταριφα, βαλε και τον ΦΠΑ επι της αξιας κλπ.
Το θεμα ειναι οτι επιβεβαιωνεται ακομα μια φορα οτι ελεγχουν και φακελλους..

Τα πάντα (πλέον) περνάνε από τον πάγκο, συνεπώς μπορεί δειγματοληπτικά(ή και λόγω υποψιών εκ της αφής) να ανοιχτούν και επιστολές.
Πιστεύω ότι η πιο τίμια προσέγγιση για να αποφεύγονται υπερεκτιμήσεις και δάκρυα είναι να περιλαμβάνεται μέσα στο φάκελο ή στο δεματάκι έτοιμο τιμολόγιο με αληθοφανές ή αληθές ποσό για να μην μπαίνουμε στη διαδικασία με screenshots και μετά αιτήσεις κλπ.
Έχω την άποψη, ότι αποστολές από τρίτες χώρες(και δυστυχώς σε λίγο μέσα σε αυτές και η Βρετανία -ΜΑΛΛΟΝ) πρέπει να θεωρείται βέβαιον ότι θα περάσουν από τελωνείο και όχι ότι ΔΕΝ θα περάσουν. Ο 'μποναμάς' που ΄αλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια(εγώ σε άλλο τομέα ενδιαφέροντός μου) δεν πρέπει να θεωρείται κεκτημένο, τώρα που χαλάει η συνταγή που μας βόλευε...
Δυστυχώς, επίσης, το 3 άρι και παλαιότερα η σφραγίδα υποστηρίζονται νομοθετικά.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Nonos - 07/12/17 15:11:03

Συμφωνώ με την προσέγγιση στο ζήτημα από τον Κeyzer και να συμπληρώσω ότι ας έχουμε εκ των προτέρων μια επαφή με κάποιον εκτελωνιστή, όταν πρόκειται για ακριβές αγορές από τρίτες χώρες, μπορεί να μας γλιτώσει έξοδα και χρόνο.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 07/12/17 15:56:31

Οτι και να γραφει μεσα, οι τελωνειακοι ΔΕΝ δεσμευονται απο αυτο.
Και το θεμα ειναι και τι γραφει και απο εξω, στο αυτοκολλητο που τα συνοδευει, την δηλωση τελωνειου.
Ουτως η αλλως, εαν ειναι προιον δημοπρασιας απο σοβαρο οικο, ολα ειναι στην εντελεια.(μεσα-εξω)
Αν ειναι αγορα απο ιδιωτη απο ebay κλπ, μονο η πληρωμη παυπαλ εαν το συνοδευει, αλλα και παλι αυτο ειναι κατι που πλαστογραφειται πανευκολα.
Δεν ειναι κοροιδα οι τελωνες και εχουν δει πολλα τα ματια τους.

Για μικρης αξιας νομισματα δεν συμφερει πλεον, γιατι ειναι το ελαχιστο κοστος εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ (12 η 15Ε δεν θυμαμαι ακριβως) + φπα επι της αξιας του αντικειμενου(μαζι με ταχυδρομικα)+ κανα χαρτοσημο η οτι αλλο τριβολο εχουν.

Για μεγαλυτερης αξιας ανεβαινουν ολα τα νουμερα και προστιθενται και δασμοι.
Θα πρεπει να το θελει πολυ κανεις το νομισμα για να το παρει απο τριτη χωρα πλεον.
Η να γουσταρει το ρισκο και το αγχος.. Undecided


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - zompels - 07/12/17 19:09:11

Είχα parcel από Αμερική ως Gift Numismatic item με αξία $25 ,το άνοιξαν και πλέον στην παρακολούθηση trk# βγαίνει ως ένδειξη «τελωνείο, ο παραλήπτης να προσκομίσει PayPal, τιμολόγιο η απόδειξη Αγοράς».....τώρα τρέχω να πω στον άνθρωπο που έκανε το δώρο να στείλει σχετικό invoice ώστε να πληρώσω τα .............. για ΔΩΡΟ. 
Νομίζω η Αμερική για Έλληνες στα νομισματικά έχει τελειώσει πλέον .....η πόρτα έκλεισε πλέον. 
Υπάρχουν κ εξαιρέσεις με το Numismatic item for study όπως κάνει ο Ian αλλα και εκεί πλέον δεν ξέρω αν έχει χρόνο ζωής.  
Αυτά τα ολιγα και από εμένα ως σημερινό ομοιοπαθή


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - chris_1972 - 07/12/17 19:29:25

Τα νομίσματα που γυρίζουν απο PCGS ή NGC της Αμερικής περνάνε τελωνείο πλέον ή κανονικά ότι ίσχυε?


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - haros - 07/12/17 20:06:19

Ναι, περνανε τελωνειο γκαραντι, (ειναι ολοκληρο πακετο, δεν ειναι καν φακελλος) παλια δεν περναγε τιποτα σχεδον τελωνειο οταν ερχοταν με τα κρατικα ταχυδρομεια.(usps , ελτα).
Το πως ακριβως αντιμετωπιζεται απο τα τελωνεια αυτη η ειδικη περιπτωση ειναι μια αλλη ιστορια..
Προσωπικα επειδη δεν θελω να προκαλω την τυχη μου, και θελω να διατηρησω το γουρλιδικο μου καρμα, σταματησα να στελνω τα νομισματα μου μονος μου στην  Αμερικη για πιστοποιηση.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - georok - 07/12/17 20:09:41

Όποιος παραλάβει απο Αμερική NGC ή PCGS να μας πει. Εγώ σε κανα μήνα τα περιμένω


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - belpedro - 07/12/17 20:17:16

και για πιο παλιά μου είχαν πει ιστορία που έτρεχε συλλέκτης στο τελωνείο
να αποδείξει πως το δέμα περιέχει δικά του κομμάτια που πήγαν για πιστοποίηση
και πως το κόστος αφορούσε υπηρεσία και όχι αγορά, ....τους έπεισε τότε.


RE: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ. - Elpidoforos - 07/12/17 20:56:45

(07/12/17 20:06:19)haros Έγραψε:  Ναι, περνανε τελωνειο γκαραντι, (ειναι ολοκληρο πακετο, δεν ειναι καν φακελλος) παλια δεν περναγε τιποτα σχεδον τελωνειο οταν ερχοταν με τα κρατικα ταχυδρομεια.(usps , ελτα).
Το πως ακριβως αντιμετωπιζεται απο τα τελωνεια αυτη η ειδικη περιπτωση ειναι μια αλλη ιστορια..
Προσωπικα επειδη δεν θελω να προκαλω την τυχη μου, και θελω να διατηρησω το γουρλιδικο μου καρμα, σταματησα να στελνω τα νομισματα μου μονος μου στην  Αμερικη για πιστοποιηση.
Δημήτριε περίμενε μελλοντικά να δείς που θα φθάσει μία πιστοποίηση θα θεωρείτε πολυτέλεια. Cool