Συλλεκτικό Στέκι
2 δραχμές 1901. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: 2 δραχμές 1901. (/thread-1725.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 2 δραχμές 1901. - GKCollect - 17/11/17 10:08:26

Ο Χ απ' την Τραχανοπλαγιά δίνει 5.000.000 ευρώ και στήνει 'μεγάλη' συλλογή. Είναι 'μεγάλος' συλλέκτης ;;

Μικρή - μεγάλη συλλογή υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει μικρός - μεγάλος συλλέκτης (με την ευρεία έννοια). Γνωρίζω 'μικρούς' συλλέκτες που συζητάμε ή διαβάζω αναρτήσεις/άρθρα τους και 'βαράω προσοχή' και υπάρχουν και 'μεγάλοι' συλλέκτες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Πάραυτα, το νόμισμα μπορεί να είναι οτιδήποτε. Διότι δεν κρίνουμε το νόμισμα, κρίνουμε τις φωτό. Την άποψή μου γι' αυτές τις φωτό, την είπα πιο πάνω... μακάρι να έχω δίκιο και οι υπόλοιποι άδικο και να αποκτήσεις ένα ωραιότατο δίδραχμο. Ότι και να γίνει η εκτίμησή μου προς συγκεκριμένους συλλέκτες δεν αλλάζει, είτε έχουν δίκιο είτε όχι. Ίσως κάνουμε τα αστεία μας, όπως κάνουμε συνήθως, περί γυαλιών και γηρατειών.


RE: 2 δραχμές 1901. - Sp1 - 17/11/17 12:47:13

(17/11/17 10:08:26)GKCollect Έγραψε:  Ο Χ απ' την Τραχανοπλαγιά δίνει 5.000.000 ευρώ και στήνει 'μεγάλη' συλλογή. Είναι 'μεγάλος' συλλέκτης ;;

Μικρή - μεγάλη συλλογή υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει μικρός - μεγάλος συλλέκτης (με την ευρεία έννοια). Γνωρίζω 'μικρούς' συλλέκτες που συζητάμε ή διαβάζω αναρτήσεις/άρθρα τους και 'βαράω προσοχή' και υπάρχουν και 'μεγάλοι' συλλέκτες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Πάραυτα, το νόμισμα μπορεί να είναι οτιδήποτε. Διότι δεν κρίνουμε το νόμισμα, κρίνουμε τις φωτό. Την άποψή μου γι' αυτές τις φωτό, την είπα πιο πάνω... μακάρι να έχω δίκιο και οι υπόλοιποι άδικο και να αποκτήσεις ένα ωραιότατο δίδραχμο. Ότι και να γίνει η εκτίμησή μου προς συγκεκριμένους συλλέκτες δεν αλλάζει, είτε έχουν δίκιο είτε όχι. Ίσως κάνουμε τα αστεία μας, όπως κάνουμε συνήθως, περί γυαλιών και γηρατειών.
Οταν είπα μεγάλοι συλλέκτες αναφερόμουν σε σένα πρωτίστως .Δεν μίλησα για τραχανοπλαγιά .Αμα εν έτει 2017 δεν μπορούν να ξεχωρίσουν σοβαροί συλλέκτες  ένα διδραχμο κρητικό αν είναι κόπια ή όχι  καλύτερα να πάμε να μαζέψουμε κανα ραδίκι απ το λιβάδι.Είπα απ την αρχή οτι είναι ασήμι,10 γραμμάρια και 27 χιλιοστα διαμετρος.Εδωσα και φωτογραφίες ,οπως μπορουσα μιας και δεν είναι δικές μου και παρ όλα αυτα ο ένας λέει κόπια και ο άλλος γνήσιο 100%. Μιλάμε η ασχετοσύνη σε όλο της το μεγαλείο.Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξεφτιλιστώ στον πωλητή μιας και είναι πέρα για πέρα γνήσιο.Ο πωλητής είναι σοβαρός άνθρωπος.Το τί ακουσα δεν λέγεται.Μέχρι οτι είναι χυτό.Και ρωτάω δείξτε μου ενα ανάλογο και τίποτα κανείς.


RE: 2 δραχμές 1901. - GKCollect - 17/11/17 13:29:25

Το σχόλιό μου μάλλον παρεξηγήθηκε...
Αναφέρθηκα στον διαχωρισμό μεγάλου-μικρού συλλέκτη διότι θαυμάζω κάποιους μεγάλους συλλέκτες εκ των οποίων μόνο 1-2 τυνχάνει να έχουν μεγάλη συλλογή. Προσπάθησα να διαχωρίσω το μεγάλος συλλέκτης από το μεγάλη συλλογή. Και ανέφερα τον Χ που, κατ εμε, δεν είναι μεγάλος συλλέκτης, αλλά έχει μεγάλη συλλογή.

Επίσης, θα είμαι ο πρώτος που θα αποδεχθώ τυχόν λάθος σε κάποια αξιολόγηση-εκτίμηση (και γενικώς) , διότι το σκεπτικό μου είναι απλό : Το αποτέλεσμα του λάθους μου θα είναι να ασχοληθώ, να διδαχθώ, να βελτιωθώ και ίσως να γίνω πιο σοφός. Με λίγα λόγια, από το λάθος μου μπορώ μόνο να κερδίσω.

Ανέφερα πιο πάνω ένα χαρακτηριστικό στοιχείο των 1 και 2 Δρχ. Αυτό το στοιχείο είναι ένα 'κλειδί'. Όταν το έχεις στα χέρια σου ανέβασε φωτό να εξηγήσω, πιο είναι αυτό το στοιχείο στο νόμισμα, που είναι σχεδόν απίθανο να το πετύχουν στα κάλπικα και που υπάρχει στο συγκεκριμένο.


RE: 2 δραχμές 1901. - ΛΑΚΗΣ - 17/11/17 13:34:51

καλησπερα παιδια..δυστηχως στα φορουμ τα 2\3 ειναι πουτσιστες κ δεν ξερει τι τους γινεται κ λενε οτι να ειναι..σαν τον κυριο κωστα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα κ πολλοι απο αυτους δεν εχουν καν την διαθεση να βοηθησουν διοτι οι πουτσιστες τους την μπενουν κ τους προσβαλουν κ μετα ξενερωνουν οι ανθρωποι..ετσι εγινε κ σε ενα αλλο φορουμ κ τα μεγαλα ονοματα σε συνδοιασμο με τους ασχετους συντονιστες που θα επρεπε να προστατεουν τα μελη που ξερουν τι τους γιναιται απο ασχετους εκαναν φτερα απο εκει..εγω ειμαι ασχετος{κατι λιγα για λιρες ξερω}..προσοχη να εχουμε τους γνωστες κοντα μας οπως τον κυριο κωστα κ προσοχη στους ασχετους..αν φυγουν οι γνωστες την gamisame οι ασχετοι που θελουμε βοηθεια κ γνωσεις..φιλικα παιδια δεν τα λεω για κακο..


RE: 2 δραχμές 1901. - georok - 17/11/17 13:43:35

(17/11/17 12:47:13)Sp1 Έγραψε:  Οταν είπα μεγάλοι συλλέκτες αναφερόμουν σε σένα πρωτίστως .Δεν μίλησα για τραχανοπλαγιά .Αμα εν έτει 2017 δεν μπορούν να ξεχωρίσουν σοβαροί συλλέκτες  ένα διδραχμο κρητικό αν είναι κόπια ή όχι  καλύτερα να πάμε να μαζέψουμε κανα ραδίκι απ το λιβάδι.Είπα απ την αρχή οτι είναι ασήμι,10 γραμμάρια και 27 χιλιοστα διαμετρος.Εδωσα και φωτογραφίες ,οπως μπορουσα μιας και δεν είναι δικές μου και παρ όλα αυτα ο ένας λέει κόπια και ο άλλος γνήσιο 100%. Μιλάμε η ασχετοσύνη σε όλο της το μεγαλείο.Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξεφτιλιστώ στον πωλητή μιας και είναι πέρα για πέρα γνήσιο.Ο πωλητής είναι σοβαρός άνθρωπος.Το τί ακουσα δεν λέγεται.Μέχρι οτι είναι χυτό.Και ρωτάω δείξτε μου ενα ανάλογο και τίποτα κανείς.

 Απαράδεκτο σχόλιο από κάποιον που ζητάει βοήθεια. Αυτό.


RE: 2 δραχμές 1901. - GKCollect - 17/11/17 13:46:32

Σπύρο, για να μην έχεις απορία, δες εδώ τι κουβαλάει στον ώμο ο αριστερός Ηρακλής...


RE: 2 δραχμές 1901. - Keyzer - 17/11/17 14:42:23

(17/11/17 13:46:32)GKCollect Έγραψε:  Σπύρο, για να μην έχεις απορία, δες εδώ τι κουβαλάει στον ώμο ο αριστερός Ηρακλής...
πολύ εύστοχος!


RE: 2 δραχμές 1901. - asimako - 17/11/17 15:28:00

Απ' αυτές τις φωτο φαίνεται το πιθανότερο για πλαστό, ίσως μάλιστα και χυτό (αν δεν ξέραμε βάρος).
Ως γνωστόν ( ή μάλλον όχι; ) αυτά ξεχωρίζουν απ την συνολικά ατελή χάραξη, εμφανή στοιχεία διάβρωσης και φθοράς από ατελή τήξη, ίχνη ''συρραφής'' στη ράχη έλλειψη αιχμηρών λεπτομερειών στα devices και συχνά 'υπαρξη μη λείων fields (πορώδεις επιφάνειες 'η/και ''μπιμπίκια'' στα πεδία) και συχνά μαλακότερα του κανονικού μέταλα και κράματα μετάλων που συνήθως οι δίσκοι τους λυγίζουν..
Παραθέτω μερικές φωτό πλαστών απ τη συλλογή μου κι αλλού που βρήκα στα γρήγορα απ το αρχείο μου για σύγκριση:

Υ.Γ. Αυτό πάει προς όλους μας ανεξαιρέτως: Αν δεν θέλετε, ή πρόκειται να λοιδωρήσετε τις (δωρεάν) γνώμες αυτών που ρωτάτε, τότε μην τους ρωτάτε. Χάρη σας κάνουν που απαντούν ούτως ή άλλως ούτε είναι εταιρίες πιστοποίησης επί αδρά πληρωμή. Τόσο απλά.


RE: 2 δραχμές 1901. - asimako - 17/11/17 15:32:25

Απ' αυτές τις φωτο φαίνεται το πιθανότερο για πλαστό, ίσως μάλιστα και χυτό (αν δεν ξέραμε βάρος).
Ως γνωστόν ( ή μάλλον όχι; ) αυτά ξεχωρίζουν απ την συνολικά ατελή χάραξη, εμφανή στοιχεία διάβρωσης και φθοράς από ατελή τήξη, ίχνη ''συρραφής'' στη ράχη έλλειψη αιχμηρών λεπτομερειών στα devices και συχνά 'υπαρξη μη λείων fields (πορώδεις επιφάνειες 'η/και ''μπιμπίκια'' στα πεδία) και συχνά μαλακότερα του κανονικού μέταλα και κράματα μετάλων που συνήθως με λίγη δύναμη οι δίσκοι τους λυγίζουν..
Παραθέτω μερικές φωτό πλαστών απ τη συλλογή μου κι αλλού που βρήκα στα γρήγορα απ το αρχείο μου για σύγκριση:

[Εικόνα: 10_L_1831_COPY_in_0_925_silver.jpg]

[Εικόνα: 1_L_1828_Chase_112_obv.jpg]

[Εικόνα: 1_L_1828_Chase_112_rev.jpg]

[Εικόνα: 1_L_1828_pattern_MAYBE_FAKE.jpg]

[Εικόνα: 1_L_1841_CAST_FAKE_sold_30usd_from_ste2x...11_obv.jpg]

[Εικόνα: 1_L_1841_CAST_FAKE_sold_30usd_from_ste2x...11_rev.jpg]

[Εικόνα: 1_1828_1.jpg]

[Εικόνα: 1_1828_2.jpg]

[Εικόνα: 20_L_1912_22_60_mm_2_70_gr.jpg]

[Εικόνα: 2_D_1873_copy_sold_3_from_positiveproofc...2017_o.jpg]

Υ.Γ. Αυτό πάει προς όλους μας ανεξαιρέτως: Αν δεν θέλετε, ή πρόκειται να λοιδωρήσετε τις (δωρεάν) γνώμες αυτών που ρωτάτε, τότε μην τους ρωτάτε. Χάρη σας κάνουν που απαντούν ούτως ή άλλως ούτε είναι εταιρίες πιστοποίησης επί αδρά πληρωμή. Τόσο απλά.


RE: 2 δραχμές 1901. - asimako - 17/11/17 15:32:47

[Εικόνα: 2_D_1873_copy_sold_3_from_positiveproofc...2017_r.jpg]

[Εικόνα: 5_D_1876_brass_FAKE_sold_3_25usd_from_va...d_26oc.jpg]

[Εικόνα: 5d_1876_FAKE.jpg]

[Εικόνα: 5_D_1901_FAKE.jpg]

[Εικόνα: FAKES.jpg]