Συλλεκτικό Στέκι
Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 (/thread-1726.html)



Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - GKCollect - 17/11/17 12:00:39

Ένα από τα 2 γνωστά μετάλλια σε ασήμι, που έχουν βρεθεί μέχρι στιγμής. Το 1ο γνωστό που βγήκε σε δημοπρασία ήταν σε καλύτερη κατάσταση και δόθηκε 2.600 ευρώ. Μέχρι στιγμής ήταν γνωστά και 2 χρυσά εκ των οποίων το 1 έχει καταστραφεί. Το άλλο χρυσό πουλήθηκε στην ίδια δημοπρασία προς 40.000 ευρώ. Η σπανιότητα των συγκεκριμένων έγκειται στο ότι ο συνδυασμός εμπροσθότυπου/οπισθότυπου, τελικά, δεν χρησιμοποιήθηκε για τα μετάλλια της ενθρόνησης του Λεοπόλδου ΙΙ.

Στην περιγραφή της δημοπρασίας του ασημένιου αναφέρει...

Medal (1790), Coronation of Hungarian king in Bratislava
Wiener Stempel Samlung #1200 (y. 1902) says, it is hungarian coronation medal. Further stating, die of the reverse is not available, however hallmark of the lion holding austrian coat of arms is available. Gohl and Hlinka do recognise this medal as a hungarian coronation as well. Emil Novák states, it is 1791 Prague coronation medal for king of Bohemia. Some historians say it is a gift medal of the king.


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - haros - 17/11/17 12:44:47

Πολυ ενδιαφερον κοματι, φυσικα  λογω της απολυτης σπανιοτητας του.

Βρε συ , δεν πιστευω να το χεις?


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - haros - 17/11/17 12:56:47

Μιλα, ξερασε τα ολα ,ΧΡΑΠ-ΧΡΑΠ !!! (χαστουκια)  Big Grin


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - GKCollect - 17/11/17 14:30:04

Wink  Blush Μόνο εγώ και η Γκόλφω έχουμε τόσο κόκκινα μάγουλα.
Ο αέρας του βουνού και οι φάπες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, στην εμφάνιση από τα μάγουλα.

Το μετάλλιο το έχω στην κατοχή μου, προς το παρόν και μέχρι να φύγει ταξίδι, πιθανότατα, στο εξωτερικό. Δεν είναι σε καλή κατάσταση και έχει χτυπήματα και γρατσουνιές. Κουβαλάει όμως πολύ συλλεκτική αξία και ακόμη πιο μεγάλη είναι η ιστορία της διαδρομής του μέχρι εδώ και η διάσωσή του. Ας υπάρχει κι αυτό το εξαιρετικά σπάνιο κομμάτι στο Στέκι μας για να το βλέπουν όλοι.


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - haros - 17/11/17 14:34:33

Xo xo xo, Μπροστα μου ο Μανιαδακης ηταν αδερφη του ελεους.... Big Grin Big Grin

Μπραβο φιλε για την τεραστια συλλεκτικη επιτυχια σου, αυτα ειναι τα ωραια στο χομπυ μας....


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - vaspyr21 - 17/11/17 15:13:41

(17/11/17 14:30:04)GKCollect Έγραψε:  Wink  Blush Μόνο εγώ και η Γκόλφω έχουμε τόσο κόκκινα μάγουλα.
Ο αέρας του βουνού και οι φάπες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, στην εμφάνιση από τα μάγουλα.

Το μετάλλιο το έχω στην κατοχή μου, προς το παρόν και μέχρι να φύγει ταξίδι, πιθανότατα, στο εξωτερικό. Δεν είναι σε καλή κατάσταση και έχει χτυπήματα και γρατσουνιές. Κουβαλάει όμως πολύ συλλεκτική αξία και ακόμη πιο μεγάλη είναι η ιστορία της διαδρομής του μέχρι εδώ και η διάσωσή του. Ας υπάρχει κι αυτό το εξαιρετικά σπάνιο κομμάτι στο Στέκι μας για να το βλέπουν όλοι.
Μπράβο σου Κώστα πολύ χαίρομαι για σένα,συγχαρητήρια.


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - μαρκος - 17/11/17 15:31:03

Κωστα εγω δεν χαιρομαι για εσενα φιλε,αυτα τα νομισματα -μεταλλια 'η οτι στο καλο ειναι φερνουν σκοτουρες και αγχος,αστα φιλε δεν ειναι αυτα για εσενα,εγω φιλος σου ειμαι και θελω το καλο σου,γιαυτο με βαρια καρδια και θελοντας να σε βγαλω απο αυτη την δυσκολη θεση που εχεις περιελθει ,προτιθεμαι να σε απαλλαξω απο αυτο τα βασανο,τωρα δα σου στελνω με π.μ τα στοιχεια μου να μου το στειλςη στην Κρητη και στην συλλογη μου,ετσι ωστε να μην εχεις κανενα προβλημα καλε μου φιλε.Με αγαπη και εκτιμηση και με συναισθηση οτι πραττω το καλυτερο για εσενα αλλα και βαθια εκτιμηση Μαρκος Tongue Tongue Tongue Tongue
Υ.Γ Δεν παλευεσαι ,συγχαρητηρια Cool Wink


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - sac - 17/11/17 19:40:07

(17/11/17 14:34:33)haros Έγραψε:  Μανιαδακης

Τζερτζίνσκι...


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - nikos11 - 18/11/17 00:33:15

Μπράβο ρε Κώστα (GKCollect) πολύ μεγάλη επιτυχία. Και πάλι μπράβο.


RE: Μετάλλιο Λεοπόλδου ΙΙ 1790 - iapwnas - 18/11/17 07:29:17

Συγχαρητηρια Κωστα για την επιτυχια και μπραβο που το εκανες θεμα! Αν το εχεις ψαξει γραψε μες δυο λογια γιατι ειναι τοσο σπανιο, δεν εχουν σωθει η δεν βγηκαν σε μαζικη παραγωγη!