Συλλεκτικό Στέκι
50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Β' Δημοκρατία (1973-2002) (https://syllektiko-steki.gr/forum-18.html)
+--- Νήμα: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι (/thread-1727.html)

Σελίδες: 1 2


50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - μαρκος - 17/11/17 15:42:34

Το εχω καιρο το βαζω σε αυτη εδω την ενοτητα για να υπαρχει,οποιος ξερει κατι παραπανω να συμπληρωσει παρακαλω
[attachment=3964]
[attachment=3965]
[attachment=3966]


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - haros - 17/11/17 16:10:19

die break ειναι Μαρκο, σπασιμο μητρας δηλαδη, μικρο, αυτο που μερικοι συλλεκτες ονομαζουν (αδοκιμα ομως) "εξτρα μεταλλο".
Ειναι σε ενδιαφερον σημειο, με την εννοια οτι δινει καποιο αισθητικο αποτελεσμα, παρομοιο πχ με την κοτσιδα σε ταληρα του Οθωνα.
Το συγκεκριμενο το εχει παρει το ματι μου και σε αλλες φωτο αυτων των νομισματων.


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - NMS - 17/11/17 16:17:44

ειναι ενδιαφερον αλλα οχι κατι δυσκολο στο να βρεθει! εχω καποια σταδια του... οταν το "εξτρα μεταλλο" ειναι πολυ μικρο... και οσο παει μεγαλωνει! εχει και μεγαλυτερο του δικου σου...


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - μαρκος - 17/11/17 16:28:15

Νασται καλα ,οντως εχω δει και με μικροτερη βουλα αλλα και με μεγαλυτερη


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - sroussos - 17/11/17 20:46:14

Είναι ένα από τα σφάλματα σε νομίσματα της μεταπολήτευσης που σχεδόν όλοι οι συλλέκτες  έχουν. Ο Μίμης έχει κάνει διατριβή σε αυτά , αλλά σ' αυτό το Forum  δεν έχουν γίνει πολλές συζητήσεις  ακόμη γι' αυτά.


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - exmim - 17/11/17 21:38:35

Όπως ακριβώς τα είπε ο haros, να συμπληρώσω μόνο, οτι υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη (η βούλα), μεγαλώνοντας το σπάσιμο στην μήτρα, μεγάλωνε και η "βούλα". Είχα δει κάποιος είχε μαζεμένα 6-7 διαφορετικά μεγέθη, όμορφα... Εύκολη ποικιλία (σφάλματος), λίγο δυσκολότερη σε ακυκλοφόρητη κατάσταση, η οποία έχει καθιερωθεί μαζί με άλλες της μεταπολίτευσης.


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - μαρκος - 17/11/17 21:59:50

Το παρακολουθω καιρο τωρα σε ιμπει και φειςμπουκ και ενω ειχα την εντυπωση οτι οντως ειναι πολυ ευκολο στις σημειωσεις μου δεν ισχυει το ιδιο,αντιλαμβανομαι οτι ολοι οι''παλιοι''ολο και καπου θα το εχεται πεταμενο αλλα δεν το πολυβλεπω.Ξερουμε αναλογια εμφανισης;;


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - exmim - 18/11/17 07:01:14

Μπορεί να είναι και έτσι. Εγώ απο την στιγμή που θα βάλω ενα νόμισμα στην συλλογή μου, παύω να το παρακολουθώ. Βλέπω μια στροφή απο μέρους σου,  στις ποικιλίες - σφάλμα  - ζημιά -( πέστε το όπως ι θέλετε ), η κάνω λάθος? Wink


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - georok - 18/11/17 10:06:12

1 στα 200 θα έλεγα αναλογία.


RE: 50 δρχ 1988 βουλα στο καταρτι - μαρκος - 18/11/17 10:55:57

(18/11/17 07:01:14)exmim Έγραψε:  Μπορεί να είναι και έτσι. Εγώ απο την στιγμή που θα βάλω ενα νόμισμα στην συλλογή μου, παύω να το παρακολουθώ. Βλέπω μια στροφή απο μέρους σου,  στις ποικιλίες - σφάλμα  - ζημιά -( πέστε το όπως ι θέλετε ), η κάνω λάθος? Wink

Μιμη μου καλημερα φιλε και ειλικρινα χαιρομαι οταν γραφεις και εσυ και αλλα παιδια γιατι εχεται την ''καψουρα''.Δεν εχω τρελλα με τα σφαλματα-ποικιλιες κτλ αλλα πιστεψε με οταν κανεις Ενετικη περιοδο τα κενα διαστηματα ειναι πολλα και επειδη η καψουρα δεν παυει να υφισταται αναπληρωνω το διαστημα αυτο με ανεξοδη συλλογη ουσιαστικα αλλα με πολυ ενδιαφερον που συγκινει.
Γιωργο εισαι ο ''ετερος καπαδοκης'' του προαναφερθεν σχολιου στον Μιμη ,απολαμβανω να σας διαβαζω και τους 2 στα Νεοελληνικα εισται πολυ μπροστα,βαλτε ομως και μια φωτο οποιος φιλος εχει να δημιουργηθει ενα ωραιο θεματακι
Υ.Γ Μιμη αλλος ενας λογος με το σχολιο σου ειναι οτι βαρεθηκα να ακουω την συζυγο να μου λει μαζεψε απο εδω απο εκει κτλ Big GrinΕκανα λοιπον ενα ''ξεσκαρταρισμα'' αυτες τις μερες και αποφασισα δυστυχως μερικα νομισματα κ.α αντικειμενα να φυγουν και ποια θα μεινουν ,εδω παρουσιαζω αυτα που θα μεινουν,ετσι θα κανω και καμμια ανεξοδη αναβαθμιση και η Κυρια του Μαρκου θα παψει να με τσιγκλαει  Big Grin (για λιγο καιρο βεβαια Wink )