Συλλεκτικό Στέκι
Συλλογή τρύπια Όθωνα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Συλλογή τρύπια Όθωνα (/thread-177.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


Συλλογή τρύπια Όθωνα - georok - 04/12/16 13:09:43

Μάλλον μονο για ασημένια προσανατολίζομαι καθως τα χάλκινα τα βρισκεις σε ικανοποιητική κατάσταση φτηνά


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - georok - 18/08/17 13:16:55

Δύο αναβαθμίσεις , σε τρύπια πάντα,  μία προσθήκη.


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - chris_1972 - 18/08/17 18:56:17

Θα μπορούσαν να επισκευαστούν ή δεν αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία?


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - georok - 19/08/17 00:31:42

(18/08/17 18:56:17)chris_1972 Έγραψε:  Θα μπορούσαν να επισκευαστούν ή δεν αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία?

 Να σου πω δεν το εχω ψάξει, αλλά εμένα μου αρέσουν και έτσι.


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - nikos11 - 19/08/17 06:47:48

Εγώ θα το έψαχνα γιατί δεν έχει πολυ-πειραχθεί το ανάγλυφό τους.


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - georok - 19/08/17 08:59:16

(19/08/17 06:47:48)nikos11 Έγραψε:  Εγώ θα το έψαχνα γιατί δεν έχει πολυ-πειραχθεί το ανάγλυφό τους.

 Ναι, τα κριτήρια μου ειναι να μην ειναι χτυπημένος στο κούτελο, να φαινεται η χρονολογια και η κατάσταση όσο πιο καλή.
 Θα το κοιτάξω. Smile


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - haros - 19/08/17 09:21:35

Αν εβρισκες καποιον πολυ μερακλη και γνωστη μαστορη, θα αξιζε τον κοπο.
Λεω μερακλη, γιατι απλως ασημοτεχνιτη, αν δεν το κατεχει το θεμα του νομισματος θα τα κανει μαπα.

Υ,Γ, Θυμαμαι υπαρχει ενας Αγγλος (ειχαν βαλει καποτε λινκ το σαιτ του) που κανει απιστευτα θαυματα, με λιστα αναμονης μηνων βεβαια  και μεγαλες αμοιβες, αλλα αυτο αφορα αλλες καταστασεις με πανακριβα νομισματα και φυσικα οχι παντα εντιμους σκοπους απο οσους χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες του.


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - ellinas - 19/08/17 11:32:02

(19/08/17 09:21:35)haros Έγραψε:  Αν εβρισκες καποιον πολυ μερακλη και γνωστη μαστορη, θα αξιζε τον κοπο.
Λεω μερακλη, γιατι απλως ασημοτεχνιτη, αν δεν το κατεχει το θεμα του νομισματος θα τα κανει μαπα.

Υ,Γ, Θυμαμαι υπαρχει ενας Αγγλος (ειχαν βαλει καποτε λινκ το σαιτ του) που κανει απιστευτα θαυματα, με λιστα αναμονης μηνων βεβαια  και μεγαλες αμοιβες, αλλα αυτο αφορα αλλες καταστασεις με πανακριβα νομισματα και φυσικα οχι παντα εντιμους σκοπους απο οσους χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες του.
Καλημέρα πρέπει να είναι Ιταλός αλλά δεν θυμάμαι το λινκ.Ο μασουράκιας αν θυμάμαι καλά το είχε κάνει το θέμα και ίσως να έχει περισσότερα στοιχεία.
Μεγάλη διαύγεια έχω σήμερα φαίνεται ότι το νέο χάπι είναι καλό.Αυτά έως αποδείξεως του αντιθέτου Smile Smile Smile


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - iapwnas - 22/08/17 19:56:58

Γιωργο μια χαρα ειναι! Πιστευω οτι οντως τα χαλκινα βρισκονται σε αρκετα λογικες τιμες πια! Ακομη και τα γαλλογερμανικα ασημενια βρισκονται και αρτια με λιγη υπομονη σε προσιτη τιμη, το πραγμα αλλαζει στα αθηναικα ασημενια βεβαια! Το δευτερο τρυπιο 5δραχμο του 51 που βλεπω, και βλεπω και τεταρτο 51. Αλλα οπως και να το κανουμε τα τιραζ τους ειναι μικρα και αρα ειναι δυσκολα ακομη και τρυπια! Καλη συνεχεια στις προσθηκες!


RE: Συλλογή τρύπια Όθωνα - georok - 22/08/17 23:14:08

Σε ευχαριστώ Στέλιο Smile