Συλλεκτικό Στέκι
SOLDINO - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: SOLDINO (/thread-1772.html)



SOLDINO - μαρκος - 25/11/17 23:33:18

Το καλοκαιρακι που μας περασε υπηρχε μια δημοπρασια στο εξωτερικο αναμεσα στα αλλα ειχε μια ντουζινα και κατι σολδινακια με την σημειωση οτι ηταν του αειμνηστου Λουλακακη,παρατηρωντας τις φωτο μηπως και βρω κανενα διαφορετικο δεν βρηκα τιποτα,εν τελει αποφασισα να τα χτυπησω εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι προερχονται απο μεγαλο γνωστη και συλλεκτη οποτε καποιο ή καποιες ποικιλιες θα βρω.Τελικα το ενστικτο μου επαληθευτηκε βρηκα 5 ποικιλιες με κυριοτερη αυτη που θα σας παρουσιασω σημερα T4 λοιπον αλλα το 4 αναποδα,αφιερωμενο σε ολους τους φιλους της παρεας ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ
[attachment=4085]


RE: SOLDINO - belpedro - 26/11/17 00:00:23

(25/11/17 23:33:18)μαρκος Έγραψε:  Το καλοκαιρακι που μας περασε υπηρχε μια δημοπρασια στο εξωτερικο αναμεσα στα αλλα ειχε μια ντουζινα και κατι σολδινακια με την σημειωση οτι ηταν του αειμνηστου Λουλακακη,παρατηρωντας τις φωτο μηπως και βρω κανενα διαφορετικο δεν βρηκα τιποτα,εν τελει αποφασισα να τα χτυπησω εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι προερχονται απο μεγαλο γνωστη και συλλεκτη οποτε καποιο ή καποιες ποικιλιες θα βρω.Τελικα το ενστικτο μου επαληθευτηκε βρηκα 5 ποικιλιες με κυριοτερη αυτη που θα σας παρουσιασω σημερα T4 λοιπον αλλα το 4 αναποδα,αφιερωμενο σε ολους τους φιλους της παρεας ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ

Καλορίζικο Μάρκο, ο τολμών νικά!!!
Χαίρομαι που έχεις χαράξει μια πορεία στα Ενετικά
και πετυχαίνεις τους στόχους σου !!! 

Χρόνια μας πολλά!!!


RE: SOLDINO - Nonos - 26/11/17 09:25:21

Μπράβο Μάρκο, όπως σου έχω ξαναπεί φρόντισε να φτιάξεις μια ωραία συλλογή από αυτά ώστε να "αναγκάσεις" τους Βενετσιάνους να έρχονται στον Άγιο για να τα δουν από κοντά! 

Συγχαρητήρια!!!


RE: SOLDINO - Μολοσσος - 26/11/17 23:14:24

ωραια ποικιλια! προφανως κατα τη διαδικασια κατασκευης της μητρας εστριψε κατα 90 μιρες προς τα δεξια η σφινα στα χερια του χαρακτη!


RE: SOLDINO - nikos11 - 27/11/17 01:20:47

Μπράβο Μάρκο, η έμπνευσή σου αποδείχθηκε σωστή και επιβραβεύθηκε! Ευχαριστούμε για την αφιέρωση και καλή συνέχεια στη συλλογή σου!


RE: SOLDINO - nikos11 - 27/11/17 01:21:51

(26/11/17 23:14:24)Μολοσσος Έγραψε:  ωραια ποικιλια! προφανως κατα τη διαδικασια κατασκευης της μητρας εστριψε κατα 90 μιρες προς τα δεξια η σφινα στα χερια του χαρακτη!
Τι 90, τι 180, τι 360 μοίρες που λέει και κάποια ψυχή Rolleyes !


RE: SOLDINO - rubirosa - 27/11/17 09:46:28

Συγχαρητήρια Μάρκο, πολύ ωραία ποικιλία Exclamation
Καλορίζικη, εύχομαι στην πορεία να΄ρθουν και άλλες στην συλλογή σου Smile


RE: SOLDINO - iapwnas - 27/11/17 18:38:13

Εντυπωσιακο Μαρκο, απο οταν το ειδα σκεφτομουν πως μπορει να εχει γινει? Τελικα οντως ειναι απλο ο Θωμας εδωσε την εξηγηση απλα χαραξε ο τεχνιτης στη μητρα το 4 με κλιση 90 μοιρων και αυτο φανηκε ακριβως αντιστροφο! Πολυ απλο λαθος και βγαζει ενα τετοιο σφαλμα! Μπραβο για την προσθηκη!


RE: SOLDINO - μαρκος - 27/11/17 22:50:53

Ευχαριστω παρα πολυ για τα σχολια οπως και για την εκτιμηση του Θωμα πως χτυπηθηκε ετσι,νασται καλα


RE: SOLDINO - Μολοσσος - 28/11/17 21:52:05

στα νομισματα αυτα ολα τα γραμματα και οι παραστασεις πανω στη μητρα χαρασοταν με μικρες σφηνες ακομα και ο λεοντας ηταν χαραγμενος πανω σε μια σφηνα και οπως ηταν ζεστο το σιδεδο που προοριζονταν για μητρα χτυπουσαν με τη σφηνα το λεοντα στο κεντρο και στη συνεχεια συμπληρωναν και τα υπολοιπα στοιχεια γραμματα αριθμους ροζετες κτλ! με παρομοιο τροπο φτιαχτηκαν και τα νομισματα του καποδιστρια μονο που στα καποδιστριακα το πουλι και το στεφανι του χαρασονταν στο χερι!