Συλλεκτικό Στέκι
2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! (/thread-1786.html)

Σελίδες: 1 2


2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Μολοσσος - 28/11/17 21:59:50

το πρωτο απο τα 2  2 1/2 σολδινια εχει μικροτερο λεοντα! το εχει συναντησει καποιος αλλος? εγω μεχρι τωρα δεν το ειχα παρατηρησει, και στα 30 περιπου κομματια που ειχα στα χερια μου τον τελευταιο καιρο δεν το ειδα σε αλλο νομισμα ουτε και σε ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ!


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Μολοσσος - 28/11/17 22:07:42

εδω τα δυο νομισματα για ευκολοτερη συγκριση!


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - μαρκος - 28/11/17 22:30:21

Να τα χαιρεσαι Θωμα ,εγω εχω 3 με μικρο κεφαλι τα 2 ειναι οπως το δικο σου με τα 3 αστερια το αλλο με 3 ροζετες παλι στην ιδια διαταξη  και αλλο ενα με 4 ροζετες
.Προχειρα να βαλω το ενα που εχω προσκαιρω στο αρχειο μου.
[attachment=4150]
[attachment=4151]


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Μολοσσος - 28/11/17 23:03:25

δεν τα ειχα προσεξει μεχρι τωρα πιθανον να εχουν περασει απο μπροστα μου αλλα να μην εδωσα σημασια! φαινεται ομως οτι ειναι πολυ πιο δυσκολα απο τα με μεγαλο κεφαλι!


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - ukobke - 28/11/17 23:03:35

(28/11/17 22:30:21)μαρκος Έγραψε:  Να τα χαιρεσαι Θωμα ,εγω εχω 3 με μικρο κεφαλι τα 2 ειναι οπως το δικο σου με τα 3 αστερια το αλλο με 3 ροζετες παλι στην ιδια διαταξη  και αλλο ενα με 4 ροζετες
.Προχειρα να βαλω το ενα που εχω προσκαιρω στο αρχειο μου.

Έχω καμμιά 30αριά ίσως και περισσότερα. Όλα έχουν διαφορετικό κεφάλι και μέγεθος. Τα διαφορετικά μεγέθη είναι 4-5 τουλάχιστον, στα δικά μου.


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - μαρκος - 28/11/17 23:32:29

(28/11/17 23:03:35)ukobke Έγραψε:  
(28/11/17 22:30:21)μαρκος Έγραψε:  Να τα χαιρεσαι Θωμα ,εγω εχω 3 με μικρο κεφαλι τα 2 ειναι οπως το δικο σου με τα 3 αστερια το αλλο με 3 ροζετες παλι στην ιδια διαταξη  και αλλο ενα με 4 ροζετες
.Προχειρα να βαλω το ενα που εχω προσκαιρω στο αρχειο μου.

Έχω καμμιά 30αριά ίσως και περισσότερα. Όλα έχουν διαφορετικό κεφάλι και μέγεθος. Τα διαφορετικά μεγέθη είναι 4-5 τουλάχιστον, στα δικά μου.
Ωραιος ο κυριος Νικος  Big Grin
Θωμα και εγω δεν τους δινω καθολου σημασια,εχω συμπληρωσει τις κλασσικες ποικιλιες ,αυτα εδω που αναφερομαστε,αυτες με τα φτερα και στην πορεια οτι ερθει ευπροσδεκτο


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - μαρκος - 29/11/17 10:59:30

Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι βρισκεται το μικρο κεφαλι στην πλειοψηφια του μαζι με 3 αστερια στην ιδια διαταξη -σχημα*    *
                                                                                                                                                                                               *          
Ισως να ειναι καποιο στοιχειο για να λυσουμε καποτε ποτε κυκλοφορησε το καθε 2μισαρι σολδινι,πιστευω οτι πλησιαζουμε..........


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Μολοσσος - 02/12/17 10:33:53

(28/11/17 23:03:35)ukobke Έγραψε:  
(28/11/17 22:30:21)μαρκος Έγραψε:  Να τα χαιρεσαι Θωμα ,εγω εχω 3 με μικρο κεφαλι τα 2 ειναι οπως το δικο σου με τα 3 αστερια το αλλο με 3 ροζετες παλι στην ιδια διαταξη  και αλλο ενα με 4 ροζετες
.Προχειρα να βαλω το ενα που εχω προσκαιρω στο αρχειο μου.

Έχω καμμιά 30αριά ίσως και περισσότερα. Όλα έχουν διαφορετικό κεφάλι και μέγεθος. Τα διαφορετικά μεγέθη είναι 4-5 τουλάχιστον, στα δικά μου.

συλλεγεις ενετικα η ετυχε να τα παρεις?


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - Μολοσσος - 02/12/17 10:43:52

Μαρκο και Νικο, τα διαφορετικα κεφαλια τα εχω παρατηρησει και εγω και ειναι ζητημα το ποσες διαφορετικες σφηνες χρησιμοποιησαν γι'αυτην την εκτεταμενη οπως φαινεται κοπη! μια συστηματικη μελετη πολλων κομματιων μπορει να λυσει και αυτο το ζητημα, ωστοσο εγω δεν το θεωρω ενδιαφερον ζητημα και κατατασω ως ποικιλιες τους συνδυασμους αστερια-ροζετες-τελειες! το κεφαλι αυτο ομως που ειναι εντελως διαφορετικο και σημαντικα μικροτερο το κατεταξα στη συλλογη σαν ποικιλια!
τωρα με τα 3 η 4 φτερα κτλ σε ενα φαινομενικα παρομοιο κεφαλι δε νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθω! οποιος το βρισκει ενδιαφερον μπορει να το κανει!


RE: 2 1/2 σολδινια με μικρο λεοντα! - μαρκος - 02/12/17 11:12:03

Δεν διαφωνω μαζι σου,απλα εμενα με ελκυει η ενασχοληση με ποικιλιες -φτερα-κεφαλια-Τ10 τελειες κτλ λογω της πληθωρας 2μιση σολδινιων που συναντω ,οποτε μου ειναι σχετικα ποιο ΄΄ευκολο΄΄ να φτιαξω-ουμε  ενα αρχειακι παρακαταθηκη για τους επομενους συλλεκτες και αν καταφερω-ουμε να βρουμε μεσα απο αυτη την ερευνα και ποτε χτυπηθηκαν θα μιλαμε για τεραστια επιτυχια.Αυτα βεβαια δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη και προυποθετουν και τυχη(καποια νεα μεταφραση απο Βενετια κτλ)
Βασικα συνιστω σε οποιο θελει να μπει στην Ενετικη περιοδο να μην ασχοληθει με ποικιλιες αλλα να εχει ενα απο το καθενα.
Στην φωτο που παραθετω ειναι ο ''θησαυρος'' με χαλκινα στην πλειοψηφια δυομισαρια που βρεθηκε στην Κνωσσο και βρισκεται στο Ιστορικο Μουσειο Κρητης με εδρα το Ηρακλειο,οποιος φιλος βρεθει στον Χανδακα ας κανει τον κοπο να το επισκεφθει ειναι η πληρεστερη συλλογη νομισματων Ενετικης περιοδου αλλα και αλλων στην Ελλαδα
[attachment=4203]