Συλλεκτικό Στέκι
Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ (/thread-1840.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - μαρκος - 07/12/17 15:09:53

Αφορμη για να ανοιξω αυτο το θεμα προς συζητηση και να μαθαινουμε και κατι εμεις οι νεοι(οχι ηλικιακα αλλα συλλεκτικα  Big Grin)ειναι το σχολιο του φιλου Δημητρη Digo που με προβληματισε και εχοντας την απορια καιρο εκανα αυτο το ποστ .Λοιπον ο Δημητρης γραφει .
Ωραιο ταλληρο αναμφισβήτητα. Η ιδια η πατινα του όμως τονιζει και τα σημεια φθορας του εμπροσθοτυπου και γι αυτό τον λογο δεν βλεπω να ξεπερναει το XF45 (ο οπισθοτυπος είναι καλυτερος, αλλα ο βαθμος προκυπτει απ'την πιο φθαρμενη πλευρα κι όχι από τον μεσο ορο) . Οι αποψεις βεβαια είναι προσωπικες.
Προσωπικα σαν Μαρκος εχω διαβασει περυσι και καπου το εχω ανεβασει αυτο το αρθρο αλλα δεν το βρισκω οτι οταν σε ενα νομισμα ο οπισθοτυπος ειναι μς64 και ο εμπροσθοτυπος μς62 ο εκτιμητης διδει βαθμο μς63 στην πλειονοτητα των εκτιμησεων,εννοειτε και τουμπαλιν εμπροσθοτυπο μς64 και οπισθοτυπος μς62.Αυτο λοιπον ειχα μαθει εγω και αυτο νομιζα.Διαβαζοντας ενα προσφατο αρθρο αντι να ξεδιαλυνει περαιτερω η κατασταση με μπερδεψε περισσοτερο .
Lastly, another key phrase I heard in the classes was that the “reverse of a coin never helps and always hurts.” This means that a coin with a MS-67 reverse but an MS-64 obverse is going to get an MS-64 grade. Likewise, a coin with an MS-67 obverse but an MS-64 reverse will trend around MS-65. Almost all of the coin’s grade derives from the obverse since it is the side of the coin that people see first but a bad reverse can bring a grade down.
Εδω λοιπον τι συμβαινει;;Ποιο κατα την γνωμη σας ειναι το κριτηριο;;και οι δυο μεριες ή πρωτα ο εμπροσθοτυπος υπερεχει του οπισθοτυπου;


https://coinweek.com/coin-clubs/how-to-grade-coins-lessons-from-american-numismatic-associations-summer-seminar/


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - μαρκος - 07/12/17 15:12:47

https://coinweek.com/coin-clubs/how-to-grade-coins-lessons-from-american-numismatic-associations-summer-seminar/


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - sac - 07/12/17 18:41:10

Ο βαθμός προκύπτει από το χειρότερο ελάττωμα. Σε ό,τι αντιστοιχεί το χειρότερο ελάττωμα (ή το μεγαλύτερο, αν προτιμάτε), αυτός είναι ο βαθμός του νομίσματος. Όλα τα άλλα είναι αλχημείες.


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - ukobke - 07/12/17 19:33:48

Δηλαδή Μάρκο, να κάνουμε συζήτηση για grading αλλά "αμερικάνικα"; Περιμένουν οι νέοι συλλέκτες από τους παλιούς συλλέκτες να τους πουν για το grading  σύμφωνα με τα αμερικάνικα standards των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ νομισμάτων;

Ξέρεις πολλούς παλιούς συλλέκτες (πέρα από το Δημήτρη που από την αρχή 199Χ σλάμπαρε) να ασπάζονται αυτή τη λογική;

Θα σου απαντήσω. Οι νέοι συλλέκτες σε μια μέρα γίνονται καλύτεροι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ νομίσματα όσο αφορά την αξιολόγησή τους από PCGS κλπ. Στον Ιακωβίδη θα σου τα βγάλουν άχρηστα ενώ τα τάληρα του 1930 όλα BU. Αυτή την αξιολόγηση θέλεις να μάθεις; Συγγνώμη αλλά για 53άρια 65άρια και τέτοια αναφέρεσαι...

...θα βγουν πάλι τα μαχαίρια...

...και μια ιστορία:

Έχω δώσει περίπου τέσσερα 2δραχμα του 1926 ΒU (κατ εμέ τον άσχετο) για πιστοποίηση. Χαμός! κανένα δεν ξεπέρασε το MS63. Παίζανε μπάλλα μεταξύ 62-63. φυσικά και τους καταράστηκα....
Ναι, κράταγα και δυο άχρηστα στη καβάντζα. Είχαν πιάσει κάτι "νερά" σαν ξερή λίμνη.

Μια μέρα, είχα ραντεβού με τον Γιώργο (gkounto) να του δώσω νομίσματα για πιστοποίηση. Κατά λάθος πήρα και ένα από τα άχρηστα. Ο Γιώργος με κοίταξε με απορία. Ναι του λέω (από ντροπή) να το δώσουμε για σλαμπάρισμα.
Ο φίλος σου ο Γιάννης  (Βασιλάκης) μου έφερε ένα ωραίο μου λέει. Ποιητική αδεία του Γιάννη μου το δείχνει. Το καλύτερο που είχα δει ever. Δέκα σκάλες ανώτερο από τα δήθεν (κατά PCGS) άχρηστα που είχα σλαμπάρει.
Ωραία λέω. Ο Γιάννης μαζεύει Γεώργιο, θα του ζητήσω να μου το δώσει... Εντάξει μου λέει ο Γιάννης. Θα σου το δώσω.

Μετά από μέρες με παίρνει τηλέφωνο ο Γιώργος να μου πει την... βαθμολογία.
63άρι μου λέει βγήκε το δικό σου. Του Γιάννη 66άρι.

Άχρηστοι λέω... τα καλά μου τα βγάλανε 63άρια και το άχρηστο το ίδιο. Του Γιάννη δε το περίμενα ανώτερο. Δεν πειράζει όμως, καλύτερα. Θα του το έπαιρνα πιο εύκολα.

Με φωνάζει μετά από μερικές μέρες ο Γιώργος για την παραλαβή.

Το άχρηστο (το δικό μου) τελικά είχε πάρει 66 και το διαμάντι του Γιάννη 63. Τάβλα ο Γιάννης.

Τελικά αποδείχτηκε ότι εγώ, ο Γιάννης και ο Γιώργος (που έχει δει 50 φορές περισσότερα νομίσματα από μένα) είμαστε άχρηστοι στην αξιολόγηση ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ νομισμάτων. Αυτοί (οι άλλοι) όμως ξέρουν....

Συμπέρασμα: Μάθαινε αγοράζοντας κουτάκια και μη νευριάζεις.

(Τα πρόσωπα στην ιστορία είναι αληθινά και πάσα ομοιότητα είναι αληθινή).


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - haros - 07/12/17 20:25:25

Στο ερωτημα σου Μαρκο, ο Digo και ο σακ απαντησαν σωστα, δεν βγαινει μεσος ορος οψεων, ο βαθμος ειναι της χειροτερης.
Απλως ενα μικρο τικ δινει προς τα πανω η αλλη οψη, οταν ειναι πολυ καλυτερη.
Ενα νομισμα με ελαχιστη φθορα στα ψηλα σημεια της μιας οψης, αρα πανω οριο το AU58, δεν προκειται να παρει ms62 επειδη η αλλη οψη ειναι τζαματη.
Αυτα απο την πειρα μου με αρκετες πιστοποιησεις που εχω κανει, γιατι αυτα τα μαθαινεις πραγματικα μονο οταν τα πληρωσεις. Big Grin


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - georok - 07/12/17 20:30:55

Διαφωνώ στο ότι τραβαει προς το χειρότερο.
 Γιατί απλούστατα αν βαλεις 2 νομισματα και τα 2 vf μπροστά , το ενα και πίσω VF .
 Αν το δεύτερο ειναι AU πίσω, ειναι δίκαιο να πάρουν ίδιο βαθμό;


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos11 - 07/12/17 20:51:26

(07/12/17 20:30:55)georok Έγραψε:  Διαφωνώ στο ότι τραβαει προς το χειρότερο.
 Γιατί απλούστατα αν βαλεις 2 νομισματα και τα 2 vf μπροστά , το ενα και πίσω VF .
 Αν το δεύτερο ειναι AU πίσω, ειναι δίκαιο να πάρουν ίδιο βαθμό;
Αυτή είναι άλλη συζήτηση. Πάντως στο παράδειγμά σου υπάρχει πιθανότητα το δεύτερο με την πίσω πλευρά AU υπάρχει περίπτωση να πάρει ένα τσικ παραπάνω.


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos11 - 07/12/17 20:51:46

(07/12/17 20:25:25)haros Έγραψε:  Στο ερωτημα σου Μαρκο, ο Digo και ο σακ απαντησαν σωστα, δεν βγαινει μεσος ορος οψεων, ο βαθμος ειναι της χειροτερης.
Απλως ενα μικρο τικ δινει προς τα πανω η αλλη οψη, οταν ειναι πολυ καλυτερη.
Ενα νομισμα με ελαχιστη φθορα στα ψηλα σημεια της μιας οψης, αρα πανω οριο το AU58, δεν προκειται να παρει ms62 επειδη η αλλη οψη ειναι τζαματη.
Αυτα απο την πειρα μου με αρκετες πιστοποιησεις που εχω κανει, γιατι αυτα τα μαθαινεις πραγματικα μονο οταν τα πληρωσεις. Big Grin
+1


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos11 - 07/12/17 20:55:43

(07/12/17 19:33:48)ukobke Έγραψε:  ...
Έχω δώσει περίπου τέσσερα 2δραχμα του 1926 ΒU (κατ εμέ τον άσχετο) για πιστοποίηση. Χαμός! κανένα δεν ξεπέρασε το MS63. Παίζανε μπάλλα μεταξύ 62-63. φυσικά και τους καταράστηκα....
Ναι, κράταγα και δυο άχρηστα στη καβάντζα. Είχαν πιάσει κάτι "νερά" σαν ξερή λίμνη.

Μια μέρα, είχα ραντεβού με τον Γιώργο (gkounto) να του δώσω νομίσματα για πιστοποίηση. Κατά λάθος πήρα και ένα από τα άχρηστα. Ο Γιώργος με κοίταξε με απορία. Ναι του λέω (από ντροπή) να το δώσουμε για σλαμπάρισμα.
...
Αααα πουλάκι μου, δίνεις και νομίσματα για πιστοποίηση Tongue ; Και μάλιστα κατ' εξακολούθηση Big Grin Big Grin Big Grin ! Γιατί ρε Νίκο σε αυτούς τους κατσαπλιάδες, τους άσχετους Big Grin Big Grin Big Grin ;


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - gkounto - 07/12/17 21:27:02

Ακραία παραδείγματα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και δεν μπορούν να απαντηθούν. Δεν υπάρχει vf/au όπως και δεν υπάρχει 67/64.
Oμως 58/62 θα βγει 58 ακριβώς για να μην αδικηθεί το 62/62.
Ένα 64/62 εδώ ίσως βγει 63 αλλά το ότι εξαρτάται από το σε ποια πλευρά είναι το 64 δεν το γνώριζα. Ούτε μου έρχεται κάτι στο νου. Θα το παρακολουθήσω.