Συλλεκτικό Στέκι
Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ (/thread-1840.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - μαρκος - 07/12/17 21:31:53

Κυριε Νικο ειλικρινα δεν ειμαι υπερ του σλαμπαρισματος και δεν εχω σλαμπακια περα απο καμμια 10αρια αν και οταν πρωτομπηκα αγοραζα μονο κουτια για να μαθω αλλα και να αποφευγω κακοτοπιες και εξτρα διδακτρα,τωρα προσπαθω να διακρινω μεσα απο το κουτακι το νομισμα,ευχαριστω για την τοποθετηση και για την ιστορια.Εμενα η αποψη μου περι εκτιμησεων απο Αμερικη ή οπουδηποτε αλλου ειναι με το μερος το δικο σας ,απορια μου ειναι και εμενα γιατι δεν περνουν 2 παιδια απο Ελλαδα με πειρα και γνωση αλλα......
Συμφωνω και εγω με την τοποθετηση του Σακ γιατι αυτο λεει και η λογικη απλα υποθετω λεμε τωρα ενα νομισμα με ελλατωματικη οψη στυλ αου 50 και η αλλη μερια αου 58 πιστευω θα τσιμπησει κατι σε στυλ αου53. Blushοπως γραφει και ο νικος11
Χαρος συμφωνω και εγω και με την δικη σου τοποθετηση.
Παντως βλεπω οτι συγκλινουν οι αποψεις σε γενικες γραμμες αλλα δεν υπαρχει ομοφωνια,θα ηθελα και αλλοι να καταθεσουν την αποψη τους ,καλη συνεχεια


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos - 07/12/17 21:42:28

Εστειλα φετος νομισμα με  dealer και γυρισε AU58.Το εσπασα και το εδωσα raw σε αλλον.Το ιδιο νομισμα στην ιδια εταιρια τωρα γραφει MS64.
Κανενα σχολιο............


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - μαρκος - 07/12/17 21:51:24

Λοιπον βρηκα το αρθρο που προαναφερα απο περυσι απο τον David Bower γραφει οτι σε μερικα νομισματα μετραει καλυτερα ο εμπροσθοτυπος,επισης κανει λογο για το μς63 μς65 οτι βγαινει μς 64 ,επισης περιγραφει την ιστορια της ΑΝΑ σχετικα με τις εκτιμησεις.
Νικο χρονια πολλα φιλε για χθες ,αυτο που αναφερεις φιλε ειναι πολυ παραξενο 
https://www.coinworld.com/news/us-coins/2016/08/grading-undergoes-multitude-of-changes.html


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos - 07/12/17 22:14:55

Σε ευχαριστω!
Αυτο ηταν το πιο φρεσκο παραδειγμα.
Καποτε εδινα μεσα στο στεκι συλλεκτων 10λεπτο 31 raw και το χαρακτηριζα VF με πληρη ειλικρινη περιγραφη με καθαρες φωτο σε διψηφια τιμη πολυ καλη!.Δεν το ακουμπουσε κανεις!Σκεφτηκα να κανω ενα πειραμα.Το πιστοποιησα και το ξαναεβαλα στο ιδιο φορουμ μετα απο ενα μηνα με βαθμο πλεον NGC XF45 .Σε λιγοτερο απο ωρα ειχε πουληθει στα διπλα λεφτα και ειχα και 3 μηνυματα απο αυτους που δεν το προλαβαν.....
Τι αλλαξε?


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - diaylosark - 07/12/17 23:00:02

(07/12/17 18:41:10)sac Έγραψε:  Ο βαθμός προκύπτει από το χειρότερο ελάττωμα. Σε ό,τι αντιστοιχεί το χειρότερο ελάττωμα (ή το μεγαλύτερο, αν προτιμάτε), αυτός είναι ο βαθμός του νομίσματος. Όλα τα άλλα είναι αλχημείες.
Πάρα πολύ Σωστά και συμφωνώ απόλυτα και με τον DIGO,το Αλχημείες είναι δε η καλύτερη λέξη.Μπράβο Γιώργο,υπάρχει επίσης και η αισθητική πλευρά πέρα από κουτάκια με νούμερα πάνω .


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - nikos11 - 08/12/17 00:29:16

(07/12/17 22:14:55)nikos Έγραψε:  Σε ευχαριστω!
Αυτο ηταν το πιο φρεσκο παραδειγμα.
Καποτε εδινα μεσα στο στεκι συλλεκτων 10λεπτο 31 raw και το χαρακτηριζα VF με πληρη ειλικρινη περιγραφη με καθαρες φωτο σε διψηφια τιμη πολυ καλη!.Δεν το ακουμπουσε κανεις!Σκεφτηκα να κανω ενα πειραμα.Το πιστοποιησα και το ξαναεβαλα στο ιδιο φορουμ μετα απο ενα μηνα με βαθμο πλεον NGC XF45 .Σε λιγοτερο απο ωρα ειχε πουληθει στα διπλα λεφτα και ειχα και 3 μηνυματα απο αυτους που δεν το προλαβαν.....
Τι αλλαξε?
Συνονόματε είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και στην άλλη περίπτωση αναφερόσουν σε Καποδιστριακό. Λόγω ιδιομορφίας στις κοπές, θεωρώ ότι οι αποκλίσεις είναι πιο συχνές.
Τώρα γιατί στο πλήρωσαν παραπάνω σλαμπαρισμένο, η εξήγηση για εμένα είναι προφανής. Χωρίς κανένα υπονοούμενο για εσένα, δεν σε ξέρω άλλωστε, θα σκέφτηκαν ότι για να λέει αυτός vf μπορεί να είναι και παρακάτω ενώ τώρα που σλαμπαρίσθηκε είναι σίγουρα xf και ως τέτοιο μπορεί να διακινηθεί παραπέρα αν χρειασθεί Wink .


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - ukobke - 08/12/17 08:09:12

Μάρκο, για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο.

Εάν το ερώτημα είναι ότι η μία πλευρά του νομίσματος είναι διαφορετική σε ποιότητα από την άλλη, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι το νόμισμα είναι στη κατάσταση της χειρότερης πλευράς.

Το παραπάνω ισχύει στην αγορά σε ΟΛΑ τα συλλεκτικά είδη με ΟΛΟΥΣ τους οίκους δημοπρασιών.

Από εκεί και πέρα, τα κουτάκια μας μπερδεύουν. Θεωρώ ότι οι οι αξιολογητές θεοί αμερικανοί έχουν ακριβώς την ίδια άποψη. Μάλιστα κουτιάζουν τα νομίσματα με την ίδια λογική. Δηλαδή αξιολογούν την χειρότερη πλευρά. Απλά όταν οι περισσότεροι βλέπουμε ένα VF-XF και αυτοί το βλέπουν XF-AU, το βαθμολογούν στο δικό τους κατώτερο XF, του πετάνε και το νούμερο, και θεωρούμε ότι το βγάζουν σε μέσο όρο, διότι εμείς βλέπουμε άλλα.

Συμπέρασμα, μάζευε αυτό που εσύ θεωρείς ότι σου κάνει.

(@nikos Tι 58-64 .... εδώ τη μια στο βγάζουν πλαστό και την άλλη SP...)


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - μαρκος - 08/12/17 10:47:51

Νομιζω δεν εχω γινει κατανοητος,παμε παλι.Εγω συμφωνω με αυτα που γραφεται ΑΛΛΑ κανοντας τον συνηγορο του διαβολου αναρτησα δυο κειμενακια εξ Αμερικης που γραφουν αλλα και ρωταω ειναι τελικα αυτο που πιστευουμε εμεις εδω στην Ελλαδα ή αυτα που λενε στην Αμερικη;;
However, there were too many variables. A price guide would have to list, for example, MS-63 obverse, MS-65 reverse; MS-63 obverse, MS-64 reverse; and MS-65 obverse, MS-65 reverse. Moreover, for some coins the obverses graded better than the reverse. It was decided to have just an “average” single grade. A coin that was 63 on one side and 65 on the other could be called MS-64.
Καλημερα να εχουμε εγω ουτως σι''αλλος με αλλη περιοδο ασχολουμαι (Ενετικα)και στην ουσια δεν με απασχολει,νομισματικη κουβεντα κανουμε για να μαθαινουμε οπως πρωτοεγραψα στο αρχικο εμεις τα νεα παιδια στον συλλεκτισμο.




RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - MintError - 08/12/17 14:02:12

(08/12/17 08:09:12)ukobke Έγραψε:  Μάρκο, για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο.

Εάν το ερώτημα είναι ότι η μία πλευρά του νομίσματος είναι διαφορετική σε ποιότητα από την άλλη, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι το νόμισμα είναι στη κατάσταση της χειρότερης πλευράς.

Το παραπάνω ισχύει στην αγορά σε ΟΛΑ τα συλλεκτικά είδη με ΟΛΟΥΣ τους οίκους δημοπρασιών.

Από εκεί και πέρα, τα κουτάκια μας μπερδεύουν. Θεωρώ ότι οι οι αξιολογητές θεοί αμερικανοί έχουν ακριβώς την ίδια άποψη. Μάλιστα κουτιάζουν τα νομίσματα με την ίδια λογική. Δηλαδή αξιολογούν την χειρότερη πλευρά. Απλά όταν οι περισσότεροι βλέπουμε ένα VF-XF και αυτοί το βλέπουν XF-AU, το βαθμολογούν στο δικό τους κατώτερο XF, του πετάνε και το νούμερο, και θεωρούμε ότι το βγάζουν σε μέσο όρο, διότι εμείς βλέπουμε άλλα.

Συμπέρασμα, μάζευε αυτό που εσύ θεωρείς ότι σου κάνει.

(@nikos Tι 58-64 .... εδώ τη μια στο βγάζουν πλαστό και την άλλη SP...)

Έχω ένα τάληρο 1970 που από την μια του όψη είναι 64-65 και από την άλλη είναι 55. Αυτό τι θα το βγάλουν ? Υπόψιν ότι το πάτημά του είναι μοναδικό.....Ειδικά η όψη του 55 (εμπροσθότυπος) έχει ανάγλυφο που μόνο proof έχει. Να το στείλω μπάς κι έχω κάνα SP και δεν το ξέρω?   Big Grin


RE: Βαθμολογηση νομισματων-αξιολογηση κτλ - ukobke - 08/12/17 14:10:18

(07/12/17 20:55:43)nikos11 Έγραψε:  
(07/12/17 19:33:48)ukobke Έγραψε:  ...
Έχω δώσει περίπου τέσσερα 2δραχμα του 1926 ΒU (κατ εμέ τον άσχετο) για πιστοποίηση. Χαμός! κανένα δεν ξεπέρασε το MS63. Παίζανε μπάλλα μεταξύ 62-63. φυσικά και τους καταράστηκα....
Ναι, κράταγα και δυο άχρηστα στη καβάντζα. Είχαν πιάσει κάτι "νερά" σαν ξερή λίμνη.

Μια μέρα, είχα ραντεβού με τον Γιώργο (gkounto) να του δώσω νομίσματα για πιστοποίηση. Κατά λάθος πήρα και ένα από τα άχρηστα. Ο Γιώργος με κοίταξε με απορία. Ναι του λέω (από ντροπή) να το δώσουμε για σλαμπάρισμα.
...
Αααα πουλάκι μου, δίνεις και νομίσματα για πιστοποίηση Tongue ; Και μάλιστα κατ' εξακολούθηση Big Grin Big Grin Big Grin ! Γιατί ρε Νίκο σε αυτούς τους κατσαπλιάδες, τους άσχετους Big Grin Big Grin Big Grin ;

Νίκο δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Έχω πάρα πολλά διπλά. Εφόσον το θέλουν πιστοποιημένο, θα το δώσω πιστοποιημένο.

Ποτέ δεν είπα ότι δεν πιστοποιώ. Τι θέμα όμως είναι ότι πιστοποιώ για τους άλλους όπως καταλαβαίνεις....