Συλλεκτικό Στέκι
Ο Χρυσός το 2018 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Ο Χρυσός το 2018 (/thread-1899.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Ο Χρυσός το 2018 - nikos11 - 24/12/17 23:45:55

Πέρυσι τέτοια μέρα ο Χρήστος (Chris_1972) άνοιξε το αντίστοιχο θέμα για το 2017, στο οποίο συμμετείχαν με ενδιαφέρον αρκετά μέλη.

Αν μπορώ να αναφέρω κάτι που ξεχώρισε, αυτό ήταν η τεράστια επιτυχία στις προβλέψεις του φίλτατου Δημήτρη (elpidoforos) που όπως πάντα ξεχείλιζαν από αισιοδοξία Big Grin !

Όπως και κατά τη διάρκεια του χρόνου που φεύγει, έτσι και το 2018, εδώ θα μπορούμε να γράφουμε τις απόψεις μας για τον χρυσό μέσα από την ροή των πληροφοριών καθώς και τα γεγονότα που καθορίζουν την αξία του.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Elpidoforos - 25/12/17 18:34:38

(24/12/17 23:45:55)nikos11 Έγραψε:  Πέρυσι τέτοια μέρα ο Χρήστος (Chris_1972) άνοιξε το αντίστοιχο θέμα για το 2017, στο οποίο συμμετείχαν με ενδιαφέρον αρκετά μέλη.

Αν μπορώ να αναφέρω κάτι που ξεχώρισε, αυτό ήταν η τεράστια επιτυχία στις προβλέψεις του φίλτατου Δημήτρη (elpidoforos) που όπως πάντα ξεχείλιζαν από αισιοδοξία Big Grin !

Όπως και κατά τη διάρκεια του χρόνου που φεύγει, έτσι και το 2018, εδώ θα μπορούμε να γράφουμε τις απόψεις μας για τον χρυσό μέσα από την ροή των πληροφοριών καθώς και τα γεγονότα που καθορίζουν την αξία του.
Στην ουσία υπήρχε επιτυχία άσχετα άν δεν το κατάλαβες με τα νούμερα.
Θα το καταλάβεις όμως μέσα στο 2018 με τα νούμερα.
Η τάση στον χρόνο έχει σημασία Νικόλα και όχι 5-10 πάνω κάτω,σύντομα λοιπόν θα το νιώσεις στο πετσί σου αγόρι μου. Big Grin Big Grin


RE: Ο Χρυσός το 2018 - nikos11 - 25/12/17 20:45:17

(25/12/17 18:34:38)Elpidoforos Έγραψε:  Στην ουσία υπήρχε επιτυχία άσχετα άν δεν το κατάλαβες με τα νούμερα.
Θα το καταλάβεις όμως μέσα στο 2018 με τα νούμερα.
Η τάση στον χρόνο έχει σημασία Νικόλα και όχι 5-10 πάνω κάτω,σύντομα λοιπόν θα το νιώσεις στο πετσί σου αγόρι μου. Big Grin Big Grin
Αγαπητέ και φίλτατε Δημήτρη (elpidoforos) χρόνια πολλά! Σε παρακολουθώ εσένα και τις προβλέψεις σου από το 2013 και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι μέχρι σήμερα δεν έχεις πέσει και πολύ μέσα Big Grin ! Με νούμερα ή χωρίς νούμερα.

Όσο για την τάση στο χρόνο, από τα 8.000 €/kg το 1998 στα 34.500 €/kg το 2017, ε μάλλον ανοδική θα τη χαρακτήριζα Cool .


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Elpidoforos - 25/12/17 23:21:25

Φίλτατε Νικόλαε από το 2012 προσπαθώ να προσγειώσω αρκετούς που πίστευαν σε χίμαιρες και καλπασμούς αλόγων. Big Grin
Οσο για την τάση στον χρόνο αναφέρεσαι στο παρελθόν το ΛΑΓΝΟ, ενώ αντιθέτως εγώ πάντα αναφέρομαι στο μέλλον.
Το παρελθόν είναι η παγίδα του μέλλοντος.
Ο Κύκλος έκλεισε αγόρι μου τι δεν καταλαβαίνεις, θα περάσουν αρκετά χρόνια για δημιουργία νέου κύκλου. Wink
ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ, και σταμάτα να κυνηγάς την ουρά σου. Big Grin Big Grin


RE: Ο Χρυσός το 2018 - μαρκος - 26/12/17 19:16:25

Εκτιμηση δικια μου για το 2018 ο χρυσος θα κινηθει στα περσινα επιπεδα (2017)με ταση προς τα κατω.Αυτο για καποιους ισως να μην ακουγεται καλο αλλα για καποιους αλλους ισως αποτελεσει ευκαιρια για αγορες σε προσιτες τιμες.Εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια Big Grin


RE: Ο Χρυσός το 2018 - panos1953 - 26/12/17 22:01:14

(26/12/17 19:16:25)μαρκος Έγραψε:  Εκτιμηση δικια μου για το 2018 ο χρυσος θα κινηθει στα περσινα επιπεδα (2017)με ταση προς τα κατω.Αυτο για καποιους ισως να μην ακουγεται καλο αλλα για καποιους αλλους ισως αποτελεσει ευκαιρια για αγορες σε προσιτες τιμες.Εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια Big Grin

Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Ο Χρυσός το 2018 - GKCollect - 27/12/17 09:24:38

Υπάρχει ένα πολύ σημαντικό λάθος στο σκεπτικό. Με το απλό σκεπτικό που ακολουθούν σχεδόν όλοι, μπορούμε να κάνουμε υπολογισμούς σε δολάριο Ζιμπάμπουε και να δείξουμε ότι έχει άνοδο πάνω από 1.000.000% σε ένα χρόνο. Εδώ μιλάμε για χρυσό, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ακολουθήσουμε διεθνείς κανόνες και όχι ότι μας βολεύει. Και διεθνώς η διαπραγμάτευση, οι μελέτες της τάσης, οι τιμές κλπ γίνονται σε δολάρια US. Ούτε σε ευρώ, ούτε σε Γιεν, ούτε σε Στερλίνα αλλά ούτε και σε δολάριο Ζιμπάμπουε.

Ακόμη και σε ευρώ να το δούμε, το ετήσιο -1.4% δικαιολογείται λόγω της αλλαγής ισοτιμίας του ευρώ και όχι λόγω της 'υποτιθέμενης' πτώσης του χρυσού (πασιφανέστατα ο χρυσός έχει ανεβεί σε όλον τον πλανήτη). Και μάλιστα η αλλαγή ισοτιμίας έχει υπερκαλύψει κατά πολύ την 'υποτιθέμενη' πτώση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Παρακάτω είναι οι αποδόσεις σε ετήσια βάση σε σχέση με τα νομίσματα και ο πίνακας της τάσης σε σχέση με το δολάριο στις αγορές (Νέα Υόρκη, Λονδίνο, Σίδνεϊ, Χονγκ Κονγκ).


RE: Ο Χρυσός το 2018 - GKCollect - 27/12/17 09:27:33

Για το 2018... κάνε με προφήτη να σε κάνω Θεό.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Douglas Whittacker - 27/12/17 10:52:41

(27/12/17 09:24:38)GKCollect Έγραψε:  Εδώ μιλάμε για χρυσό, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ακολουθήσουμε διεθνείς κανόνες και όχι ότι μας βολεύει. Και διεθνώς η διαπραγμάτευση, οι μελέτες της τάσης, οι τιμές κλπ γίνονται σε δολάρια US. 

Ακόμη και σε ευρώ να το δούμε, το ετήσιο -1.4% δικαιολογείται λόγω της αλλαγής ισοτιμίας του ευρώ και όχι λόγω της 'υποτιθέμενης' πτώσης του χρυσού (πασιφανέστατα ο χρυσός έχει ανεβεί σε όλον τον πλανήτη). Και μάλιστα η αλλαγή ισοτιμίας έχει υπερκαλύψει κατά πολύ την 'υποτιθέμενη' πτώση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δεν υπάρχουν "κανόνες" για το πως ο καθένας (μας) θα κάνει τις εκτιμήσεις του. Οι κανόνες που λες είναι κανόνες χρηματιστηρίων, τραπεζών, brokers, ίσως και κυβερνήσεων.
Αλλά το πως θα κάνω εγώ την εκτίμηση μου, για την πάρτη μου (και μόνο), κανένας κανόνας δεν μπορεί να μου το επιβάλλει.
Επειδή με το ευρώ ζούμε, ευρώ αποθησαυρίζουμε, ευρώ δανειζόμαστε, ευρώ κερδίζουμε και ευρώ ξοδεύουμε, το εύκολο μας είναι να τον κοιτάμε σε σχέση με το ευρώ.
(Αν δεν είμαστε τελείως τεμπέληδες, και αρκούμαστε στο να ακούμε κάθε βράδυ την TV που λέει για τα χρηματιστήρια και ανακοινώνει τη διακύμανση του μετάλλου σε... USD!)

Αλλά το απόλυτα σωστό δεν είναι ΟΥΤΕ το ευρώ.
Κανονικά θα έπρεπε να εξετάζουμε τις διακυμάνσεις του σε σχέση με αξίες ζωής:  Το μεροκάματο, το σιτάρι, το γάλα, το νοίκι, το πετρέλαιο, το ρεύμα, το μπαμπάκι, το αυτοκίνητο, τέτοια πράματα.
Δε θα τα χαρακτήριζα "το καλάθι της νοικοκυράς", είναι πιο σύνθετο απ' αυτό, αλλά μόνο με κάποιου είδους τέτοιο "καλάθι" θα μπορούσε να βγει σταθερό νόημα για το αν το κίτρινο μέταλλο "ανέβηκε" ή "κατέβηκε".

Διαλέγεις και παίρνεις (μέθοδο εξέτασης), ανάλογα με το πόσο θέλεις να εμβαθύνεις.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - GKCollect - 27/12/17 11:08:55

Ανέφερα το παράδειγμα της Ζιμπάμπουε για τους λόγους που αναφέρεις. Εκεί οι κάτοικοι είδαν μια αύξηση 1.000.000% στην τιμή του χρυσού. Προφανώς και δεν υπάρχουν κανόνες στο πως κάνει ο καθένας την εκτίμησή του. Ίσως και να έπρεπε να κάνουμε εκτιμήσεις βάσει αξιών ζωής ή 'καλαθιού', όπως αναφέρεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο χρυσός ακολουθεί διεθνείς κανόνες. Και προς το παρόν οι εκτιμήσεις γίνονται με τον άλλο τρόπο και δείχνουν ότι ο χρυσός έχει άλλες τάσεις απ' αυτές που πολλοί δείχνουν.

Σε σχέση με αυτό που λες ότι ''Επειδή με το ευρώ ζούμε, ευρώ αποθησαυρίζουμε, ευρώ δανειζόμαστε, ευρώ κερδίζουμε και ευρώ ξοδεύουμε, το εύκολο μας είναι να τον κοιτάμε σε σχέση με το ευρώ.'' ... Ναι... Ισχύει... Αλλά όχι μόνο σε σχέση με τον χρυσό αλλά και σε σχέση και με τα υπόλοιπα νομίσματα. Στο ευρώ είχαμε μια πτώση 1.4% στο έτος αλλά στον υπόλοιπο πλανήτη είδαν αύξηση. Αυτό το -1.4% μόνο στη ζώνη του ευρώ και η παγκόσμια αύξηση, μάλλον δεν είναι κατάρρευση.