Συλλεκτικό Στέκι
Ο Χρυσός το 2018 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Ο Χρυσός το 2018 (/thread-1899.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: Ο Χρυσός το 2018 - zaxarias - 12/04/18 12:28:16

(12/04/18 11:46:01)Douglas Whittacker Έγραψε:  
(12/04/18 02:38:27)zaxarias Έγραψε:  δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω ενα τετοιο κομματακι θα ηθελα να το βρω φετος  Tongue 
΄

Μοιάζει λίγο με κεφάλι ιππόκαμπου, δε μοιάζει?

   

Ναι όντος. Αλλά δεν μου κάνει ο ιππόκαμπος την πέτρα θέλω ?


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Nonos - 12/04/18 16:04:25

(11/04/18 19:02:33)babis Έγραψε:  
(11/04/18 17:37:39)nikos11 Έγραψε:  Elpidoforos ακούει; Τι γίνεται ρε συ Δημήτρη Smile ;

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα τώρα με τον  Δημήτρη (elpidoforo)  μου είπε ΄τι θα πέσει μην κοιτάς που ανεβαίνει τώρα

Mέσα έπεσε, πάλι  Dodgy Tongue Rolleyes Big Grin


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Elpidoforos - 14/04/18 11:23:35

Ηταν γνωστό κορίτσια Big Grin  ότι θα γινόταν αυτό μετά το κλείσιμο των αγορών.
Τώρα η πορεία της τιμής θα εξαρτηθεί καθαρά από Ρωσία από τα μέτρα που θα πάρει και από τον χρόνο.
Προσωπικά πιστεύω θα ξεφουσκώσει το θέμα σχετικά γρήγορα σε βάθος χρόνου.
Τα υπόλοιπα περί εκτόξευσης τιμής είναι σενάρια για πράσινα άλογα των χρυσολάγνων. Tongue


RE: Ο Χρυσός το 2018 - nikos11 - 14/04/18 12:38:19

(14/04/18 11:23:35)Elpidoforos Έγραψε:  Προσωπικά πιστεύω θα ξεφουσκώσει το θέμα σχετικά γρήγορα σε βάθος χρόνου.
Είσαι απολαυστικός Big Grin Big Grin . Γειά σου ρε Δημήτρη Heart !


RE: Ο Χρυσός το 2018 - GKCollect - 14/04/18 12:39:56

Χωρίς να υπολογίζουμε την αλλαγή ισοτιμίας ευρώ/δολλάριο και με υπολογισμό του χειρότερου έτους για τον χρυσό. Τα στοιχεία δείχνουν ότι έχουμε την κατάρρευση ( ? ) ανά έτος του χρυσού κατά 8% στην πενταετία.

2013 : -31.2%
2014 : +12.1 %
2015 : -0,3%
2016 : +12.4%
2017 : -1%

Τώρα θα μου πείτε... Το 8% είναι κατάρρευση ;; Οι χρυσολάγνοι λένε ότι δεν είναι, διότι δεν υπολογίσαμε την ισοτιμία ευρώ/δολάριο. Επίσης αν εξαιρέσουμε το έτος 2013 βλέπουμε μια κατάρρευση ( ? ) της τάξης του +23,2% ( συν είναι αυτό ή μου φαίνεται; ).

Μάλλον πρέπει να αναρωτηθούμε αν οι χρυσολάγνοι μιλάνε για πράσινα άλογα ή όσοι μας λένε, εδώ και χρόνια, ότι ο χρυσός θα γκρεμοτσακιστεί.

ΥΓ1 Τα έτη εναλλάσσονται θετικά-αρνητικά... λέτε αυτό να σημαίνει κάτι για φέτος ;; Ίδωμεν !!!
ΥΓ2 Εγώ λέω ότι είναι κρίμα να μην έχουμε χαρτί, για να αγοράζουμε μέταλλο.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Elpidoforos - 14/04/18 17:30:41

Αχ βρε Κώστα γιατί τα βλέπεις έτσι κοντόφθαλμα τα πράγματα?
Φαίνεται τόσο καθαρά δεν το βλέπεις, γίνονται τραγικά πράγματα και η τιμή παραμένει σχεδόν σταθερή αρκετό καιρό.
Δεν υπάρχει δυναμική, το παιχνίδι θα κριθεί στα επιτόκια τα επόμενα χρόνια, όταν αυτά θα βρεθούν στα επίπεδα του 2006 τότε το αποτέλεσμα θα ξεδιπλωθεί σε όλο το μεγαλείο του.
Εχε υπομονή και θα δείς την πραγματικότητα και τα αποτελέσματα αυτής.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - GKCollect - 14/04/18 21:44:14

Ποια πτώση, ποια δυναμική, ποια πραγματικότητα και ποιο χάσιμο να δω ;; ... Που αγόραζες το 2013 τη λιρίτσα 200 ευρώ και σήμερα, με την κατάρρευση, την πουλάς 260-270 ;; ... Και ως δια μαγείας τα γραφήματα δείχνουν πτώση ;;

Θα συμφωνήσω ότι... αύριο θα πέσει... μετά θα ανεβεί... μετά θα ξαναπέσει... κοκ
Αλλά ο χρυσός είναι χρυσός !!!

Και όσο για τα τραγικά πράγματα... Σας θέτω το ερώτημα... Ποιο γεγονός υπήρξε το 2013 και ο χρυσός έχασε το 31.2% της αξίας του, σε ένα έτος ;; ... Κανένα γεγονός.

Όσα γεγονότα και να μου αναφέρετε, δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο στην διαμόρφωση της τιμής του χρυσού. Αν πιστεύειτε ότι ο χρυσός μ' αυτά που συμβαίνουν θα έπρεπε να είναι στα ύψη, μάλλον δεν έχετε προσαρμοστεί στη ''νέα σχολή''. Ο χρυσός δεν ''πετάει'' όταν υπάρχουν πόλεμοι και τέτοιες κρίσεις (εκτός αν είναι μεταξύ συγκεκριμένων κρατών). Πετάει κυρίως όταν υπάρχει σταθερότητα και ανάπτυξη. Τότε, που υπάρχει το χρήμα για να αγοραστεί το μέταλλο. Διότι ο χρυσός δεν είναι οι 5-10-100.000 λίρες που κινούν οι κοινοί θνητοί. Είναι ο χρυσός στα χαρτιά που κινούν οι κολλοσσοί.


RE: Ο Χρυσός το 2018 - nikos11 - 14/04/18 21:57:55

Αχ βρε Κώστα (GKCollect) τι είναι αυτά που λες και μας διαταράσσεις τη γαλήνη και την προσμονή της πτώσης Tongue Smile Heart ;


RE: Ο Χρυσός το 2018 - zompels - 14/04/18 21:59:44

GKCollect χαίρομαι αυτά τα χρόνια να σε διαβάζω.
Μου αρέσει και είμαι fun 100% του τρόπου σκέψης σου. 
Keep walking !!!


RE: Ο Χρυσός το 2018 - Douglas Whittacker - 15/04/18 00:39:45

Εγώ παιδιά θεωρώ ότι ο χρυσός έχει αξία διαχρονική, συνεχώς αυξανόμενη, και είναι ένα αντικείμενο/εμπόρευμα/αγαθό που ποτέ δεν έβλαψε τους κατόχους του.
Δεν μπορεί να πει κανείς το ιδιο για τους κατόχους μετοχών, χαρτονομισμάτων, ομολόγων, κλπ.
Θα πρέπει όμως να αντικαταστήσει (ο ενδιαφερόμενος ή ο μελετών) τα χρονικά διαστήματα ημέρας, βδομάδας, μηνός, έτους, με το διάστημα των δεκαετιών (τουλάχιστον).
Αναγκαστικά, τότε στο παιχνίδι της αποτίμησης μπλέκει και άλλους: Και συγκεκριμένα τους κληρονόμους του.
Η πέντε ή οκτώ χιλιάδων ετών ιστορία του χρυσού δεν μεταβάλλεται η επηρεάζεται από το αν η FED ανέβασε ή κατέβασε τα επιτόκια μέσα σε ένα εξάμηνο ή χρόνο, ή αν κάποιος ιδιοφυής εφηύρε ένα σκατολοϊδι που το ονόμασε bitcoin - και αυτό το ακολούθησαν πολλοί. Για πόσο θα το ακολουθούν?

Αυτό που θα ανέτρεπε την πορεία του χρυσού στην ανθρωπότητα θα ήταν η επιτυχία κάποιου αλχημιστή.
(Για όσους δεν ξέρουν, αλχημιστές ήταν οι επιστήμονες/τσαρλατάνοι/αφελείς/εύπιστοι που επί αιώνες (τουλάχιστον 6-7) προσπαθούσαν να μετατρέψουν άλλα μέταλλα σε χρυσό. Σήμερα πια δεν υπάρχουν τέτοιοι, γιατί η χημεία και η πυρηνική φυσική έχει ΑΠΟΔΕιΞΕΙ ότι τέτοια μετατροπή δεν είναι δυνατή - ή κι αν είναι, έχει τέτοιο κόστος που είναι ασύμφορη).
Αν κάποιος λοιπόν τα κατάφερνε να κάνει το σίδερο ή το χαλκό ή το νίκελ χρυσό, πράγματι η επί χιλιετίες επικράτηση του χρυσού στα συστήματα αξιών της ανθρωπότητας θα ανατρεπόταν.
Αλλά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να γίνεται. Τουλάχιστον στα επόμενα 500 ή 1.000 χρόνια.

Παραμένω κι εγώ λοιπόν θιασώτης της μοναδικότητας του, και της ωφελιμότητας και ασφάλειας που προσφέρει.
Big Grin Wink Smile