Συλλεκτικό Στέκι
60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; (/thread-2005.html)

Σελίδες: 1 2


60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - malef13 - 19/01/18 15:37:32

Η πρώτη προσθήκη στη συλλογή για το 2018 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή. Είναι ένα νόμισμα των 60 τορνέσιων, σε όχι πολύ καλή κατάσταση είναι η αλήθεια και με κάποια μητρικά προβλήματα στο δίσκο. Είναι Medal Aligment ↑ και με επιγραφή ΤΟΡΝΕΣ πράγμα αρκετά σύνηθες.

  Το ωραίο στο συγκεκριμένο νόμισμα είναι ότι πέρα από το έχει διπλοχτυπηθεί (double struck), από όσα έχω διαβάσει πρέπει να είναι ποικιλία, καθώς αναγράφει ΚΟΡΝΗΛΟS αντί για ΚΟΡΝΗΛΙΟS. Παραθέτω φωτογραφία του νομίσματος και του επίμαχου σημείου.

  Νομίζω έχει ξαναεμφανιστεί στο παρελθόν. Εσείς τι νομίζεται και πόσα κομμάτια έχετε δει με τη συγκεκριμένη αναγραφή; Αν και έχει κάποια θεματάκια μου αρέσει πολύ! Καλές προσθήκες στις συλλογές μας και καλή νομισματική χρονιά.


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - ukobke - 19/01/18 16:40:03

Μάρκοοοοοοοοοοοοοοοο !


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - iapwnas - 19/01/18 18:13:40

Γιαννη καλοποδαρο να ειναι!  Smile Αν και φαην θα ελεγα σαν κατασταση ειναι πολυ εμφανισημο και δεν εχει σχεδον καθολου προβληματα σκουριας κλπ ειναι καθαρο! Πολυ ομορφο συγχαρητηρια!


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - malef13 - 19/01/18 19:14:36

(19/01/18 18:13:40)iapwnas Έγραψε:  Γιαννη καλοποδαρο να ειναι!  Smile Αν και φαην θα ελεγα σαν κατασταση ειναι πολυ εμφανισημο και δεν εχει σχεδον καθολου προβληματα σκουριας κλπ ειναι καθαρο! Πολυ ομορφο συγχαρητηρια!

Στέλιο φίλε σε ευχαριστώ πολύ Heart , έχει μια μικρή στο στεφάνι του λέοντα και λίγο χωμάτακι σε κάποια σημεία, όμως φτιάχνει εύκολα. Κρατάμε τη δύσκολη για μένα ποικιλία και συνεχίζουμε.


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - μαρκος - 19/01/18 22:30:37

Καλοριζικο Γιαννη κατεμε ενα απο τα ποιο δυσκολα 60αρια(μεσα στηνν τριαδα) ,εχουν παρουσιαστει οχι πανω απο 3 με το ενα δυστυχως να μην το εχω σε φωτο  στο διαστημα που ασχολουμαι,θα διαφωνησω οτι βρισκεις ευκολα την λεξη ΤΟΡΝΕΣ συγκυριακα μπορει να ειδαμε λογω ισως και κρισης καποια παραπανω κομματια αλλα ισως μελλοντικα να μην εχουν την ιδια εμφανιση.Κατηγοριες νομισματων σπανιων σαν το δικο σου με κανουν να μην κοιταζω σε τι κατασταση ειναι μια και μετραει ποιο πολυ η σπανιοτητα.Βασικο για να διακρινουμε την ποικιλια το ΚΟΡΝΗΛOS.
Καλοριζικο Γιαννη οταν ευκαιρισεις μετρησε τα γραμμαρια να δουμε,το δικο μου παρεπιμπντοντως ειναι coin aligment  Wink
[attachment=4726]


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - malef13 - 19/01/18 22:57:30

(19/01/18 22:30:37)μαρκος Έγραψε:  Καλοριζικο Γιαννη κατεμε ενα απο τα ποιο δυσκολα 60αρια(μεσα στηνν τριαδα) ,εχουν παρουσιαστει οχι πανω απο 3 με το ενα δυστυχως να μην το εχω σε φωτο  στο διαστημα που ασχολουμαι,θα διαφωνησω οτι βρισκεις ευκολα την λεξη ΤΟΡΝΕΣ συγκυριακα μπορει να ειδαμε λογω ισως και κρισης καποια παραπανω κομματια αλλα ισως μελλοντικα να μην εχουν την ιδια εμφανιση.Κατηγοριες νομισματων σπανιων σαν το δικο σου με κανουν να μην κοιταζω σε τι κατασταση ειναι μια και μετραει ποιο πολυ η σπανιοτητα.Βασικο για να διακρινουμε την ποικιλια το ΚΟΡΝΗΛOS.
Καλοριζικο Γιαννη οταν ευκαιρισεις μετρησε τα γραμμαρια να δουμε,το δικο μου παρεπιμπντοντως ειναι coin aligment  Wink

  Τι κομματάρα είναι αυτή! Πολύ μου αρέσει σε πολύ καλή κατάσταση! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Παραθέτω φωτό για να υπάρχει Wink


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - Μολοσσος - 22/01/18 23:49:41

καλοριζικο Γιαννη! εγω με αυτα τα δυο και με το δικο μου μαζι νομιζω εχω δει 4


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - malef13 - 23/01/18 00:41:09

(22/01/18 23:49:41)Μολοσσος Έγραψε:  καλοριζικο Γιαννη! εγω με αυτα τα δυο και με το δικο μου μαζι νομιζω εχω δει 4

Ευχαριστώ πολύ κύριε Θωμά! Smile Πρέπει λοιπόν να ναι δυσκολάκι. Με το καλό και σε άλλες τέτοιες προσθήκες.


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - μαρκος - 26/01/18 21:48:25

[quote="Μολοσσος" pid='20434' dateline='1516657781']
καλοριζικο Γιαννη! εγω με αυτα τα δυο και με το δικο μου μαζι νομιζω εχω δει 4
[/
Ωραιος Θωμα οποτε ευκαιρισεις βγαλτη φωτο


RE: 60άρι τορνέσια ποικιλία ΚΟΡΝΗΛOS; - Μολοσσος - 27/01/18 19:09:56

το δικο μου!