Συλλεκτικό Στέκι
Λίρα Μακαρίου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Κυπριακά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-90.html)
+--- Νήμα: Λίρα Μακαρίου (/thread-2007.html)



Λίρα Μακαρίου - chris_1972 - 20/01/18 13:46:57

Στην εταιρεία NGC τα συγκεκριμένα νομίσματα χαρακτηρίζονται στην αξιολόγηση τους ως PF ή PF Cameo. Από ένα θα αναρτήσω σε κάθε κατηγορία προσπαθώντας να αποτυπώσω στην φωτογραφία την διαφορά του χαρακτηρισμού τους. Κάθε σχόλιο και προσθήκη πληροφοριών σχετικά με το θέμα είναι αναγκαία. Τα νομίσματα είναι της προσωπικής μου συλλογής.

PF66
[attachment=4728][attachment=4729]
PF67 Cameo
[attachment=4730][attachment=4731]


RE: Λίρα Μακαρίου - ANTONIOS1967 - 20/01/18 15:07:47

Η 67αρα φυσάει.... Heart


RE: Λίρα Μακαρίου - haros - 20/01/18 22:48:36

Οντως στην 67αρα το cameo ειναι εμφανες, ως αντιθεση πεδιου (βγαινει πιο μαυρο στη φωτο) και εξεργου.
Αν θυμαμαι καλα, η PCGS τα βγαζει PL τα Κυπριακα μισολιρα και τις λιρες , δεν τα δινει Proof.
Η NGC ομως τα δινει.


RE: Λίρα Μακαρίου - chris_1972 - 20/01/18 23:58:23

Το μισολιράκι μου το έβγαλαν στην NGC MS64, αν θυμάμαι καλά Δημήτρη είχες ένα καλό μισόλιρο PF66 ήταν?
Στο population της NGC υπάρχουν λίρες σε MS, PF και PF Cameo.


RE: Λίρα Μακαρίου - haros - 21/01/18 01:57:02

Ναι pf66, το ειχα δωσει σε καλο φιλο.
Δεν εννοουσα οτι τα δινει η NGC ολα ανεξαιρετως προυφ, απλως οτι δινει τον χαρακτηρισμο σε οσα απο αυτα πιστευει οτι ειναι τετοια.
Ενας Κυπριος συλλεκτης μου ειχε πει οτι η pcgs δεν τα δινει με τιποτα proof, αλλα μεxρι PL, δεν εχω τσεκαρει τα pops της για να δω εαν ισχυει.


RE: Λίρα Μακαρίου - ukobke - 21/01/18 12:22:49

(21/01/18 01:57:02)haros Έγραψε:  Ναι pf66, το ειχα δωσει σε καλο φιλο.
Δεν εννοουσα οτι τα δινει η NGC ολα ανεξαιρετως προυφ, απλως οτι δινει τον χαρακτηρισμο σε οσα απο αυτα πιστευει οτι ειναι τετοια.
Ενας Κυπριος συλλεκτης μου ειχε πει οτι η pcgs δεν τα δινει με τιποτα proof, αλλα μεxρι PL, δεν εχω τσεκαρει τα pops της για να δω εαν ισχυει.

Ισχύει.

Τα νομίσματα δεν βγήκαν/εκδόθηκαν proof. Οι εταιρείες όταν κάνουν ένα λάθος στην αρχή, μετά αναγκαστικά το συνεχίζουν.


RE: Λίρα Μακαρίου - zompels - 21/01/18 13:04:23

Ειδικά σε λίρα Μακαρίου το Προυφ παίζει. Εχω αγοράσει λίρα μακαρίου με την πεποίθηση πως είναι προυφ , μπορεί να μην υπάρχει επίσημη κοπή προυφ αλλα αν κάποια έστω first strikes κομμάτια παρουσιάζουν ως eye appeal κοπή προυφ τότε καλώς και τα χαρακτηρίζουν έτσι. Μην ξεχνάμε πώς έχουμε δει νομίσματα κυκλοφορίας προυφ π.χ Δραχμή 33Α Όθωνα και μάλιστα από PCGS.
Προσωπική άποψη: καλώς η NGC κάποια κυπριακά Μακαρίου τα χαρακτηρίζει προυφ. (αφού προυφίζουν τα άτιμα τι να κάνουμε  Big Grin  )


RE: Λίρα Μακαρίου - ukobke - 21/01/18 15:37:29

(21/01/18 13:04:23)zompels Έγραψε:  Ειδικά σε λίρα Μακαρίου το Προυφ παίζει. Εχω αγοράσει λίρα μακαρίου με την πεποίθηση πως είναι προυφ , μπορεί να μην υπάρχει επίσημη κοπή προυφ αλλα αν κάποια έστω first strikes κομμάτια παρουσιάζουν ως eye appeal κοπή προυφ τότε καλώς και τα χαρακτηρίζουν έτσι. Μην ξεχνάμε πώς έχουμε δει νομίσματα κυκλοφορίας προυφ π.χ Δραχμή 33Α Όθωνα και μάλιστα από PCGS.
Προσωπική άποψη: καλώς η NGC κάποια κυπριακά Μακαρίου τα χαρακτηρίζει προυφ. (αφού προυφίζουν τα άτιμα τι να κάνουμε  Big Grin  )

Ναι Παναγιώτη μου, όλα τα proof (και ουκ ολίγα) στην NGC έτυχαν. Μάλιστα και ....cameo, όχι απλά proof.

Έχουν δρόμο πάντως... στο μεταξύ στου Κασίδη το κεφάλι...