Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 (/thread-2012.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - solferino - 21/01/18 13:44:33

Ο ροδακας παραδέχτηκε το λάθος του.  Άλλωστε οποίος έχει 15000 να τα πετάξει  δε θα παραπλανιωταν από το πόστ του ροδακα καθώς θα ήξερε ότι τα κερματα ειναξ διαφορετικά.  Οποτε η μόνη αδικία είναι η προσπάθεια πειθους εκ μέρους του διαυλου ότι το δικό του είναι παρομοιας κατάστασης με του μορτον και άρα.... Ευκαιρία.  
Βέβαια όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από νομίσματα και γνωρίζουν ότι μόνο παρομοιας κατάστασης δεν είναι τα δύο κέρματα.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - john v - 21/01/18 13:53:26

Καλωσόρισες φιλέ παντελη , σύμφωνο στα λεγάμενα σου απολυτος , ο ΜΑΡΚΟΣ με το κείμενο που έγραψε με κάλυψε πλήρες , Αν και πολύ μικρότερος και ηλικιακά και συλλεκτικά η συμβολή μου στο πρόσωπο του είναι να παραμείνει ηρεμος,να μάθει να ακούει και την αλλη άποψη και οτι δεν ξύπνησε κανένας μας με διάθεση να του απαξίωση την καθόλα πολύ άμορφη συλλογή του

Νομίζω ότι αυτό που μετράει δεν είναι μια σπάνια νομισματική συλλογή , ένα σπάνιο μοναδικο, κομμάτι, αλλά το σπάνιο συλλεκτικο ήθος του συλλέκτη ,το φως που εκπεμπη  από την πραότητα του και την εγκράτεια που διαθέτει

Υ.Γ Νομισματικέ γίγαντα παντελη πρέπει να ανεβάσεις ένα κομμάτι από την σπάνια συλλεκτική συλλογή σου θα σου προτείνω την δραχμή του 1845


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - sac - 21/01/18 14:37:25

(21/01/18 13:53:26)john v Έγραψε:  Νομίζω ότι αυτό που μετράει δεν είναι μια σπάνια νομισματική συλλογή , ένα σπάνιο μοναδικο, κομμάτι, αλλά το σπάνιο συλλεκτικο ήθος του συλλέκτη ,το φως που εκπεμπη  από την πραότητα του και την εγκράτεια που διαθέτει

Καλά όλα τα άλλα, η εγκράτεια πού κολλάει;;;

Δηλαδή, για να είμαι σωστός συλλέκτης πρέπει να μην "νυχτοπερπατάω", να μην πίνω και... να μην πέφτω με τα μούτρα στα καταϊφια και στις black forest;;;

Άσχετο, αλλά θα το γράψω. Μού 'τυχε φάση να μπω σε κολόμπαρο στη Μιχαλακοπούλου και μου δώσει μια σουραύλω δυο χούφτες βουλγάρικα κέρματα. Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά.. η κίνηση μετράει. :-)
(Για αυτήν την τύπισσα έχω ξαναγράψει, έχουμε κάνει μαζί φαντάροι.)



Βασίλη (solferino) σίγουρα θα ξέρεις ότι σε συζητήσεις ψαράδων, κυνηγών, συλλεκτών κλπ χαμένος βγαίνει πάντα όποιος μιλάει πρώτος. Γιατί ο τελευταίος μπορεί να πει ότι έπιασε ακόμα μεγαλύτερο ψάρι από τον προτελευταίο.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - K.PADELIS - 21/01/18 14:53:36

(21/01/18 13:44:33)solferino Έγραψε:  Ο ροδακας παραδέχτηκε το λάθος του.  Άλλωστε οποίος έχει 15000 να τα πετάξει  δε θα παραπλανιωταν από το πόστ του ροδακα καθώς θα ήξερε ότι τα κερματα ειναξ διαφορετικά.  Οποτε η μόνη αδικία είναι η προσπάθεια πειθους εκ μέρους του διαυλου ότι το δικό του είναι παρομοιας κατάστασης με του μορτον και άρα.... Ευκαιρία.  
Βέβαια όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από νομίσματα και γνωρίζουν ότι μόνο παρομοιας κατάστασης δεν είναι τα δύο κέρματα.

Γνωμη μου για το συγκεκριμενο νομισμα ειναι οτι η τιμη που ζηταει ο βασιλης ειναι πολυ δικαιη.Νομισμα που σημερα υπαρχουν 16 τμχ η τιμη ειναι ελευθερη.Αντε να βρεις αλλο να πουλιεται  ,οταν βγει [ισως ποτε].Αρα ειναι στης διαθεσεις του πωλητη ποσο βιαζεται και αν θελει να το δωσει.Ασε που υπαρχει ενα ακυκλοφορητο  που το εχει ενας εμπορος και εχω ακουσει τιμη     ...120.Με γεια του με χαρα του.Στα μερη μου λεν   ...αν ειναι να τουρκεψω να γινω και αγας.Δηλαδη αν ειναι να το δωσω να αξιζει.Καλη τιμη -λαθος τροπος -γνωμη μου και αντε να δουμε αν βγει ξανα τετοιο προς πωληση.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - chris_1972 - 21/01/18 15:20:22

Με κάποιους ανθρώπους γίνονται τα ίδια και τα ίδια. Τα κακό είναι ότι και οι ίδιοι δεν μαθαίνουν απο τα λάθη τους αλλά ούτε και εμείς μαθαίνουμε απο αυτά.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - sac - 21/01/18 16:06:12

Παντελή, δικαίωμα σου να γράφεις την άποψη σου, αλλά... δείξε "μια εγκράτεια", μην πάρεις κανέναν στον λαιμό σου.

120 χιλιάδες ευρώ (αν κατάλαβα καλά) στη λογική του "μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει"... χμμμ...


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - georok - 21/01/18 16:09:45

Το θέμα ειναι άλλο πιο μεγάλο για μένα:
 Ασχολούνται πολλοί με τα τάληρα Αθηνών. Ταληρα Παρισιου και Μονάχου πόσοι έχουν; Huh
 Εχουν οι μισοί ή και πολλούς λέω;
 Ενδιαφερόμαστε πιο πολύ να μαζέψουμε νομίσματα ή να κουτσομπολέψουμε τελικά;


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - solferino - 21/01/18 16:32:22

Padelis k

Με φιλική διάθεση σου λέω πως αν η τιμή ήταν δίκαιη θα είχε πωληθει. Όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από καταστάσεις. Επίσης όσοι διαθέτουν πολλά λεφτά συνήθως τα διαθέτουν για τοπ νομίσματα σε τοπ καταστάσεις. Αυτήν την ιδιαίτεροτητα την έχει η κουκου δυστυχώς.  Υπάρχει και σε ακυκλοφόρητη.  Ο μόνος που δεν έχει κουκου από αυτούς μ μπορούν να την αγοράσουν την θέλει unc. Και καλά κάνει ο άνθρωπος. 
Πέραν όλων αυτών σε fine δεν κάνει 15000.
Σε σπ65 κάνει όσο γουστάρει αυτός που την έχει.  Διότι άλλο fine Kai allo sp65.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - solferino - 21/01/18 16:33:28

Τέλος αν νομιζε ο τύπος πως 16000 είναι δίκαιη τιμή θα την είχε βγάλει σε δημοπρασία υπάρχουν δεκάδες οίκοι και θα τα είχε πάρει τα λεφτά του.  Αλλά το ξερει ότι δε θα φτάσει ποτέ τόσο.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - K.PADELIS - 21/01/18 16:48:27

(21/01/18 16:32:22)solferino Έγραψε:  Padelis k

Με φιλική διάθεση σου λέω πως αν η τιμή ήταν δίκαιη θα είχε πωληθει. Όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από καταστάσεις. Επίσης όσοι διαθέτουν πολλά λεφτά συνήθως τα διαθέτουν για τοπ νομίσματα σε τοπ καταστάσεις. Αυτήν την ιδιαίτεροτητα την έχει η κουκου δυστυχώς.  Υπάρχει και σε ακυκλοφόρητη.  Ο μόνος που δεν έχει κουκου από αυτούς μ μπορούν να την αγοράσουν την θέλει unc. Και καλά κάνει ο άνθρωπος. 
Πέραν όλων αυτών σε fine δεν κάνει 15000.
Σε σπ65 κάνει όσο γουστάρει αυτός που την έχει.  Διότι άλλο fine Kai allo sp65.

τα τοπ 10 νομισματα του  οθωνα δεν τα βρισκεις ακυκλοφορητα.Οταν τα βρισκεις ειναι σε τετοιες τιμες και σε τετοιες καταστασεις.Το 5 δρχ 33 κουκου ειναι  δευτερο -τριτο στην σειρα αντε τεταρτο για μενα.ΔΡΑΧΜΕς  45-47 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ FINE.  ΤΟ 5ΛΕΠΤΟ 36  ΜΕΧΡΙ   GOOD.