Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 (/thread-2012.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - sac - 21/01/18 16:53:56

Κάποιος να μπει στον κόπο να εξηγήσει στον Παντελή τι εννοεί "τοπ" ο Βασίλης και στον Βασίλη τι εννοεί "τοπ" ο Παντελής...

Πείτε το "ριμ", ρε παιδιά, να τελειώνουμε. :-)))))))))))))))))))))


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - gkounto - 21/01/18 17:21:20

Τωρα που αρχίσαμε να μιλάμε για το νόμισμα να σας πω την αποψή μου. Αυτός που ζητάει την κουκου σε unc εκτος απο λεφτα πρέπει να εχει και 2-3 ζωες γιατί σε 1 μάλλον δεν θα την βρει. Αρα θα την πάρει και σε χειρότερη κατάσταση και γιατί οχι και σαν αυτη δηλ. F.  Δεν είναι νόμισμα που πέφτει 1-2 κάθε χρόνο (οπότε περιμένεις την unc). Το βρήκες? Το πήρες period.

Δεν συμφωνώ μαζί σας λοιπόν ως προς την τιμη. Συμφωνώ μόνο ως προς το οτι δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Αλλά αυτό είναι διαφορετικό. Ασφαλώς και επηρεάζει την τελική τιμή τελικά η έλειψη λεφτών αλλά για λάθος λόγους ( η μάλλον για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την σπανιότητα αλλά την χρεωκοπία μας).

Και μια και εγινε σύγκριση με την δρχμ του 47 που κάποιος έγραψε, πρόσφατα επωλείτο μία σε F με ζητούμενη τιμή 12Κ και την βλέπω πουλημένη. Εχω την εντύπωση οτι πάνω σε αυτή την λογική πουλήθηκε τόσο. Την λογική αντε ξαναβρες την. Και δικαίως.

Με αυτά που γράφω δεν υποστηρίζω (α) την ανάρμοστη συμπεριφορά του ιδιοτκήτη και (β) το παρόν post που δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργήθηκε εκ των υστέρων και τέλος (γ) την ζητούμενη τιμή που όμως συμπληρώνω δεν την βρίσκω τρελλή.. Παρόλα αυτά γράφω την γνώμη μου. Το θέμα των τιμών δεν είναι ευκολη υπόθεση, ποτέ δεν ήταν αλλα ακόμα πιο δύσκολο είναι η σωστή διάσταση. Αν αυτή γίνει σωστά η τιμή ερχεται φυσιολογικά.

ΥΓ. Αυτό που γράφετε σαν morton and eden είπαμε δεν είναι ετσι. Είναι του Baldwins & Markov του 2012 και εκλεισε €12500 (και ναι ηταν σαφώς καλύτερο νόμισμα)...


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - solferino - 21/01/18 17:25:46

(21/01/18 16:48:27)K.PADELIS Έγραψε:  
(21/01/18 16:32:22)solferino Έγραψε:  Padelis k

Με φιλική διάθεση σου λέω πως αν η τιμή ήταν δίκαιη θα είχε πωληθει. Όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από καταστάσεις. Επίσης όσοι διαθέτουν πολλά λεφτά συνήθως τα διαθέτουν για τοπ νομίσματα σε τοπ καταστάσεις. Αυτήν την ιδιαίτεροτητα την έχει η κουκου δυστυχώς.  Υπάρχει και σε ακυκλοφόρητη.  Ο μόνος που δεν έχει κουκου από αυτούς μ μπορούν να την αγοράσουν την θέλει unc. Και καλά κάνει ο άνθρωπος. 
Πέραν όλων αυτών σε fine δεν κάνει 15000.
Σε σπ65 κάνει όσο γουστάρει αυτός που την έχει.  Διότι άλλο fine Kai allo sp65.

τα τοπ 10 νομισματα του  οθωνα δεν τα βρισκεις ακυκλοφορητα.Οταν τα βρισκεις ειναι σε τετοιες τιμες και σε τετοιες καταστασεις.Το 5 δρχ 33 κουκου ειναι  δευτερο -τριτο στην σειρα αντε τεταρτο για μενα.ΔΡΑΧΜΕς  45-47 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ FINE.  ΤΟ 5ΛΕΠΤΟ 36  ΜΕΧΡΙ   GOOD.

Τωρα λες ψέματα Δε ξερω αν εισαι φερέφωνο του διαυλου αλλα προφανως δεν εχεις ιδέα. Δε πειραζει που δεν εχεις ιδέα θα σε διαφωτίσω εγω και ισως αποτρέψω καποιον καλοπροαίρετο απο το να δωσει 15000 για το δευτερο τριτο στη σειρα......ΓΕΛΑΜΕ!!.. Π Α Μ Ε >...........

-μια κουκου ο Β.Β. ΣΠ 65
-2 κουκου ο μεγαλυτερος συλλεκτης της Ελλάδας. Τις εχουν δει πανω απο 30 ατομα και τις 2 αυτές . -Και οι 2 ακυκλοφορητες. Η μια απο τις δυο ειναι και ΣΠ αλλα ψιλα γραμματα.....
-Μια κλάσης AU55
-του Μορτον κλάσης ΧΦ45
Αυτες τις εχω δει με τα ματάκια μου οπότε δεν οφελουν τα ψέματα απο μέρους του δίαυλου.
Απο τις εναπομείναντες μάντεψε τι θεση εχει μια FINE..... Μαλλον προς το τελος και οχι δευτερη τριτη απο τις επανω θεσεις.

ΔΡΧ 45-47 ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν ακυκλοφορητες????? δρχ47 AU55 στην λεσχη ηταν για πώληση. Επισης μια λαμπρη ακυκλορητη κλάσης 65 σε δημοπρασια το 2011 apo Morton and eden.
Επίσης μεγαλος συλλεκτης ναυλομεσίτης ειχε και απο τις 2 σε ακυκλοφορητες.

Μονο γτια το 5λεπτο 36 εχεις δίκιο . Οντως δεν υπαρχει πανω απο fine ante vf......

Ακου να δεις επειδη τραβαει το παραμυθι ο διαυλος χρονια τώρα. Προκειμενου να την πουλησει διαδίδει πως υπαρχει μονο αυτη του β.β. και οτι οι αλλες 2 unc που δε θα ηθελα να αναφερω το ονομα του αλλα το ξερουμες ολοι , δεν υπαρχουν. Δηλαδή οτι μετα του β.β. η δικη του που ειναι fine ειναι η καλυτερη γνωστη.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - solferino - 21/01/18 17:28:29

Gkounto

συγγνωμη εχεις δίκιο. Του Baldwin οχι του Μορτον !!!! ΣΡΥ>.....

Το ποστ δημιουργηθηκε τώρα διοτι οταν ειχε ξαναδημιουργηθει στο φβ μου εστελνε σφαίρες απο AK-47 o τυπάκος απειλωντας με οτι θα με σκοτώσει οταν του ελεγα οτι δεν ειναι η δευτερη καλυτερη γνωστη κουκου.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - sac - 21/01/18 18:14:39

Έχει γραφτεί πολλές φορές, άρα θα ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις. Ότι κάποια νομίσματα "πάνε κατευθείαν εκεί που πρέπει". Όταν εμφάνιστεί ο σοβαρός ενδιαφερόμενος, θα του φέρουν το κατάλληλο νόμισμα στον χώρο του. (Στην τιμή θα περιλαμβάνεται και η διακριτικότητα.)


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - K.PADELIS - 21/01/18 18:44:28

(21/01/18 17:25:46)solferino Έγραψε:  
(21/01/18 16:48:27)K.PADELIS Έγραψε:  
(21/01/18 16:32:22)solferino Έγραψε:  Padelis k

Με φιλική διάθεση σου λέω πως αν η τιμή ήταν δίκαιη θα είχε πωληθει. Όσοι διαθέτουν 15000 ξέρουν από καταστάσεις. Επίσης όσοι διαθέτουν πολλά λεφτά συνήθως τα διαθέτουν για τοπ νομίσματα σε τοπ καταστάσεις. Αυτήν την ιδιαίτεροτητα την έχει η κουκου δυστυχώς.  Υπάρχει και σε ακυκλοφόρητη.  Ο μόνος που δεν έχει κουκου από αυτούς μ μπορούν να την αγοράσουν την θέλει unc. Και καλά κάνει ο άνθρωπος. 
Πέραν όλων αυτών σε fine δεν κάνει 15000.
Σε σπ65 κάνει όσο γουστάρει αυτός που την έχει.  Διότι άλλο fine Kai allo sp65.

τα τοπ 10 νομισματα του  οθωνα δεν τα βρισκεις ακυκλοφορητα.Οταν τα βρισκεις ειναι σε τετοιες τιμες και σε τετοιες καταστασεις.Το 5 δρχ 33 κουκου ειναι  δευτερο -τριτο στην σειρα αντε τεταρτο για μενα.ΔΡΑΧΜΕς  45-47 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ FINE.  ΤΟ 5ΛΕΠΤΟ 36  ΜΕΧΡΙ   GOOD.

Τωρα λες ψέματα Δε ξερω αν εισαι φερέφωνο του διαυλου αλλα προφανως δεν εχεις ιδέα. Δε πειραζει που δεν εχεις ιδέα θα σε διαφωτίσω εγω και ισως αποτρέψω καποιον καλοπροαίρετο απο το να δωσει 15000 για το δευτερο τριτο στη σειρα......ΓΕΛΑΜΕ!!.. Π Α Μ Ε >...........

-μια κουκου ο Β.Β. ΣΠ 65
-2 κουκου ο μεγαλυτερος συλλεκτης της Ελλάδας. Τις εχουν δει πανω απο 30 ατομα και τις 2 αυτές . -Και οι 2 ακυκλοφορητες. Η μια απο τις δυο ειναι και ΣΠ αλλα ψιλα γραμματα.....
-Μια κλάσης AU55
-του Μορτον κλάσης ΧΦ45
Αυτες τις εχω δει με τα ματάκια μου οπότε δεν οφελουν τα ψέματα απο μέρους του δίαυλου.
Απο τις εναπομείναντες μάντεψε τι θεση εχει μια FINE..... Μαλλον προς το τελος και οχι δευτερη τριτη απο τις επανω θεσεις.

ΔΡΧ 45-47 ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν ακυκλοφορητες????? δρχ47 AU55 στην λεσχη ηταν για πώληση. Επισης μια λαμπρη ακυκλορητη κλάσης 65 σε δημοπρασια το 2011 apo Morton and eden.
Επίσης μεγαλος συλλεκτης ναυλομεσίτης ειχε και απο τις 2 σε ακυκλοφορητες.

Μονο γτια το 5λεπτο 36 εχεις δίκιο . Οντως δεν υπαρχει πανω απο fine ante vf......

Ακου να δεις επειδη τραβαει το παραμυθι ο διαυλος χρονια τώρα. Προκειμενου να την πουλησει διαδίδει πως υπαρχει μονο αυτη του β.β. και οτι οι αλλες 2 unc που δε θα ηθελα να αναφερω το ονομα του αλλα το ξερουμες ολοι , δεν υπαρχουν. Δηλαδή οτι μετα του β.β. η δικη του που ειναι fine ειναι η καλυτερη γνωστη.
κοιταξε ψεματα δεν λεω ουτε φερεφωνο κανενος δεν ειμαι .Τωρα αν ειμαι ασχετος ρωτα να μαθεις .Μπωρει και ναειμαι γιατι δεν θελω να το τραβηξω το θεμα .Αν νομιζεις οτι σημερα μπωρεις να βρεις σε καλες τιμες δυσκολα νομισματα  παω πασο .Ανεφερες  νομισματα και συλεκτες που ποτε δεν θα βγουν τα κοματια τους προς πωληση.Ακυκλοφορητα τερμα .Αποχωρω απο το συγκεκριμενο θεμα γιατι βλεπω πολη οργη και δεν ειναι να χαλιομαστε.οσο για 45 μεχρι τωρα η δικια μου ειναι φ 15 και ειναι top grade   σαν ποιστοποιημενη.Τωρα δραχμη 47  ειχα βγαλει καποτε την σειρα ολη αλλα τωρα δεν ειναι του θεματος .ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ  -ΧΟΜΠΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΙ


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - chris_1972 - 21/01/18 19:16:17

Η ιστορία αυτή με το συγκεκριμένο τάλιρο του συγκεκριμένου ανθρώπου γυρνάει τα νομισματικά φόρα χρόνια τώρα. Απορώ τι το καινούργιο θα πούμε που θα μας οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα.
Παρακαλώ πολύ τους εμπλεκόμενους στο θέμα να λαμβάνουν υπόψη τους ότι δεν μπορεί ο Βασίλης να απαντήσει.


RE: Συζητηση σχετικα με το ταλληρο Αθηνων 1833 - belpedro - 21/01/18 20:27:07

Θα μπορούσε να γίνει μια συζήτηση στο μέλλον που να εξυπηρετεί
τον συλλεκτικό κόσμο για το ταλληρο Αθηνων 1833,
αυτή τη στιγμή προτείνω να ηρεμήσουν τα πνεύματα
και το θέμα προσωρινά; κλειδώνει.
Αν κάποιος θέλει να απαντήσει πάνω σε κάτι συγκεκριμένο (ακόμη και ο diaylosark
τα mail της ομάδας διαχείρισης φαίνονται στο προφίλ του καθενός 
μπορεί να στείλει εκεί και να αναρτηθεί από εμάς.