Συλλεκτικό Στέκι
Τα βασικά των γραμματοσήμων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ελληνικά γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-60.html)
+--- Νήμα: Τα βασικά των γραμματοσήμων (/thread-2018.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 22/01/18 14:38:29

"Νέες Χώρες":

Εδώ οι κατάλογοι ταξινομούν εκδόσεις που αφορούν περιοχές της Ελλάδας (ή περιοχές "ελληνικού ενδιαφέροντος") και όχι ολόκληρη την επικράτεια. (Η έκφραση "Νέες Χώρες" χρησιμοποιείται σε φιλοτελική διάσταση και όχι στη γνωστή ιστορική διάσταση.)

Περιλαβάνουν:
1. "Κατοχικές" εκδόσεις της Ελλάδας για κάποιες περιοχές, μέχρι αυτές να ενσωματωθούν ή να εγκαταλειφθούν.
- Επισημασμένα ελληνικά γραμματόσημα.
- Επισημασμένα "καταληφθέντα" γραμματόσημα (τούρκικα, βουλγάρικα).
- Ειδικές εκδόσεις.

2. Κατοχικές εκδόσεις άλλων δυνάμεων (τουρκική κατοχή Θεσσαλίας 1898, γαλλική κατοχή Καστελλορίζου 1920, ακόμα και γερμανική κατοχή των τότε ιταλικών Δωδεκανήσων 1943-1945...).
- Διάφοροι συνδυασμοί επισημάνσεων.
- Ειδικές εκδόσεις.

3. Ιταλικές εκδόσεις για τα Δωδεκάνησα και μια βρετανική έκδοση για το Ιονικό Κράτος.

4. Τοπικές εκδόσεις κάποιων περιοχών.
- Επίσημες (Κρητική Πολιτεία, Σάμος).
- Ανεπίσημες / ημιεπίσημες / επαναστατικές / προπαγανδιστικές (Θέρισσος, Χειμάρρα, Κορυτσά κλπ).

5. Εκδόσεις των τεσσάρων εγγυητριών δυνάμεων στην Κρήτη (χρησιμοποιούσαν δικά τους γραμματόσημα, επισημασμένα ή... και αυτοσχέδια, π.χ. "χειροποίητες" εκδόσεις Βρετανίας και Ρωσίας).

6. Εκδόσεις του Λεβάν (Levant). Levant σημαίνει ανατολή (εξού και λεβέντης). Οι δυτικές χώρες είχαν αποχτήσει δικαιώματα να λειτουργούν ταχυδρομικά γραφεία μέσα στην οθωμανική επικράτεια. "Levant stamps" είναι διεθνής όρος. Τα γραφεία αυτά χρησιμοποιούσαν δικά τους γραμματόσημα.
- Με επισήμανση Levant.
- Με επισήμανση του τόπου (Salonicco, Mont-Athos κλπ).
- Ειδικές εκδόσεις.
(Εδώ μπαίνει το ερώτημα, αν η Κωνσταντινούπολη ή η Αλεξάνδρεια είναι "ελληνικού ενδιαφέροντος". Το ερώτημα βέβαια μπαίνει από φιλοτελική και όχι από εθνική άποψη. Ο καθένας δίνει τη δική του απάντηση.)

7. Μερικές ακόμα εκδόσεις (sic). :-)

Αναφέρω και πάλι τον χαμό που δημιούργησαν οι Ιταλοί με τις ατελείωτες επισημάνσεις τους, με προπαγανδιστικούς και φιλοτελικούς στόχους και όχι ταχυδρομικούς.

- Οι εκδόσεις των αντιστασιακών οργανώσεων 1941 - 1944 συνήθως ταξινομούνται σε ξεχωριστή κατηγορία.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - ukobke - 22/01/18 14:43:20

Μπράβο Γιώργο!

Δείχνει να κατέεις το άθλημα. Για να είμαι ειλικρινής, τόσοι περίοδοι, τόσες διαφορές μεταξύ τους, με κάνει να μη τα βρίσκω ελκυστικά.

Όσο αφορά το grading (πάλι των αμερικανών- {χάλασες κι εσύ}), μου έμεινε το ανάποδο αεροπλανάκι...

Απλά μια απορία...

Βλέπω τιμοκαταλόγους νομισμάτων από νεότεροα παιδιά, που προσπαθούν (περίπου) να εμφανίσουν τις τιμές της αγορά. Κάποιοι παλαιοί έμποροι πχ Πυλαρινός έβαζε χαμηλότερες τιμές για να αγοράζει χαμηλά.

Στα γραμματόσημα, επί σειρά ετών, γιατί επιμένουν να βάζουν στους καταλόγους τιμές υπερβολικά υψηλές και άσχετες;

Υπάρχει αντίστοιχη εταιρεία θεών πιστοποίησης τύπου ANACS, NGC, κλπ κλπ για τα γραμματόσημα;


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 22/01/18 15:31:54

(22/01/18 14:43:20)ukobke Έγραψε:  Για να είμαι ειλικρινής, τόσοι περίοδοι, τόσες διαφορές μεταξύ τους, με κάνει να μη τα βρίσκω ελκυστικά.

Κυρίως αυτό. Οι συνήθεις συζητήσεις μου με νέα παιδιά είναι τέτοιες. Πώς συλλέγονται τα γραμματόσημα, πώς συλλέγονται τα ευρώ, πώς συλλέγεται ο Όθωνας.

Και τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι ενδιαφέροντα για συζήτηση, αλλά θέλουν τον χρόνο τους...
(Αν θέλει να πάρει άλλος αμπάριζα, ελεύθερα.)



Το PDF στην αρχή έχει πολλές πληροφορίες για το κεντράρισμα των γραμματοσήμων, για το κόψιμο και κυρίως πολύ ωραίες φωτογραφίες για τα ελαττώματα. Άσχετα πώς τα βαθμολογεί, μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πόσο μειώνεται η αξία από το πάτημα της σαρνιέρας, από ένα λειψό δόντι ή από ένα γδάρσιμο.
Αν κάτσω να τα γράψω εγώ (ή άλλος) όλα αυτά θα χρειαστεί ένας μήνας. Και... δεν θα είναι και σαφή χωρίς φωτογραφίες...


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 22/01/18 17:04:48

"Οδηγίες" προς νέους συλλέκτες:

Η συλλογή γραμματοσήμων 1924 και μετά κάποτε ολοκληρώνεται. Η συλλογή γραμματοσήμων πριν το 1924 και η συλλογή γραμματοσήμων "Νέων Χωρών" δεν τελειώνει ποτέ.
(Γέρων Ξερόλας)

Ξεκινήστε από την περίοδο 1960 - 1980. Αγοράστε χρονιές ολόκληρες σε ΜΝΗ / LUX καταστάσεις. Είναι τόσο φτηνά τα γραμματόσημα αυτής της εποχής, που ό,τιδήποτε δεν είναι "άριστο" (όχι απλώς "άρτιο") είναι πεταμένα λεφτά.

Είναι πρακτικά αδύνατο να πέσετε σε πλαστό. Κανείς δεν πλαστογραφεί γραμματόσημα με αξία καταλόγου κάτω από ένα ευρώ. Ο μόνος κίνδυνος είναι να "φάτε" προβληματικά / ελαττωματικά γραμματόσημα.

Αυτό είναι όμως και το ζητούμενο. Να πληρώσετε φτηνά δίδακτρα.

Καλό είναι να αγοράσετε και μερικά γραμματόσημα "του κιλού". Να μάθετε να ψάχνετε τον κατάλογο, να μάθετε να βρίσκετε προβλήματα και ελαττώματα, όλα αυτά που θα σας χρειαστούν σιγά-σιγά.

Συνεχίστε προς τα μπρος και προς τα πίσω (χωρίς αισχρολογίες).

Μετά το 1980 επίσης μόνο ΜΝΗ / LUX, όσο αντέχει ο προϋπολογισμός σας.



Πριν το 1960, πρέπει να αρχίσετε να παίρνετε αποφάσεις. Τι αντέχει ο προϋπολογισμός σας; ΜΝΗ; ΜΗ; Σφραγισμένα; Αφήστε τους θεωρητικούς να λένε και κοιτάχτε την τσέπη σας.

Μπορείτε να σκεφτείτε και τη δυνατότητα αναβάθμισης. ΜΗ για την ώρα και ΜΝΗ αργότερα. Θα σας είναι πολύ χρήσιμο να προσπαθήσετε να πουλήσετε τα αναβαθμισμένα γραμματόσημα. Θα μάθετε με τον καλύτερο τρόπο πόσο αξίζουν πραγματικά όλα αυτά που έχετε αγοράσει. (Το λέει συχνά και ο haros.)

Το να μάθετε πόσο πραγματικά αξίζουν τα γραμματόσημα με τον παραπάνω τρόπο θα σας είναι πολύ χρήσιμο όταν θα έρθει η ώρα να αγοράσετε πιο ακριβά γραμματόσημα και να μπείτε σε πιο βαθιά νερά. Να θυμάστε πάντα ότι η τιμή εξαρτάται από την "ποιότητα" του γραμματοσήμου (την έλλειψη ελαττωμάτων κλπ.)



Όταν αποοφασίσετε να πάτε πριν το 1924 ή στις Νέες Χώρες, ξεκινήστε με μικρά ή μεγάλα φτηνά πακέτα. Πριν αγοράσετε ένα ακριβό γραμματόσημο, θα πρέπει να έχετε πιάσει στα χέρια σας ένα φτηνό από την ίδια σειρά. Και όταν παραλάβετε το ακριβό, πάλι θα το συγκρίνετε με τα φτηνά της σειράς του, γα να δείτε "τι ψάρια πιάσατε".

Αγοράζοντας λειψές σειρές αυτής της περιόδου, μπορεί να παρατηρήσετε ότι σας λείπουν και κάποια φτηνά. Έτσι είναι αυτή περίοδος, ψάξτες να τα βρείτε. :-)

Μπορεί να παρατηρήσετε ότι έχετε μαζέψει κάμποσα διπλά. Κάποια είναι ολόιδια, κάποια έχουν μικρές ή μεγαλύτερες διαφορές (αποχρώσεις, ποικιλίες και δε συμμαζεύεται). Κρατήστε όσα σας "κάνουν κλικ" και τα υπόλοιπα προσπαθείστε να τα πουλήσετε (όπως είπαμε παραπάνω). "Έτσι συλλέγεται" αυτή η περίοδος.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 22/01/18 17:23:32

Ερωτήσεις ukobke.

Πιστοποίηση γραμματοσήμων υπήρχε "εξανέκαθεν" (sic). Ίσως και από τον 19ο αιώνα.

Κατά κανόνα οι μεγαλέμποροι ασχολούνται με την πιστοποίηση. Και ο καθένας πιστοποιεί γραμματόσημα της χώρας του.

Τυπικά, βάζουν τα γραμματόσημα σε μια καρτέλα, γράφουν, ξαναγράφουν και υπογράφουν και οπωσδήποτε κοτσάρυν ("επισυνάπτουν") και φωτογραφία των γραμματοσήμων. (Τα παλαιότερα γραμματόσημα γενικά ξεχωρίζουν, όπως και τα κέρματα. Καταλαβαίνεις αν είναι τα ίδια από διάφορες μικρολεπτομέρειες.)

Διεθνής πιστοποίηση δεν υπάρχει προς το παρόν. Οπότε... περιμένουμε να μας πεις αν ο Βλαστός και ο Καραμήτσος τα καταφέρνουν καλύτερα από τα αμερικανάκια. :-)

Υπάρχει και η πρακτική της "υπογραφής" των γραμματοσήμων. Κάποιοι υπογράφουν τα γραμματόσημα (στην πίσω πλευρά), είτε με μολύβι, είτε με σφραγιδάκι. Στην "υπογραφή" δίνει ο καθένας όποια βαρύτητα κρίνει ο ίδιος...

Για τις τιμές των καταλόγων δεν ξέρω να σου πω πολλά. Το μόνο που ξέρω ότι ο Βλαστός χρεώνει την πιστοποίση στο 10% της τιμής του καταλόγου.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - epicuros - 12/12/20 00:46:48

Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Είμαι νέος συλλέκτης και προσπαθώ να κατανοήσω τον εξαιρετικά ενδιαφέροντα χώρο των γραμματοσήμων. Σκέψη μου είναι να ξεκινήσω μια συλλογή από ασφράγιστα της εποχής του ευρώ (μετά το 2000) και μετά από κάποια χρόνια να πάω προς τα πίσω. Ποια είναι η γνώμη σας;


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - D.Dimitris - 12/12/20 13:02:51

Είναι καλύτερα έτσι, ξεκινάς με σειρές ασφράγιστες που έχουν αξίες ευρώ και που είναι πιο εύκολες να τις βρεις, ΕΛΤΑ, μαγαζιά, fb και με πολύ μικρή υπεραξία. Συγχρόνως μπαίνεις στο κλίμα του Φιλοτελισμού και με την αγορά κάποιου καταλόγου και της ηλεκτονικής αναζήτησης, αποκτάς σιγά σιγά γνώσεις.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 12/12/20 13:47:19

@epicuros

Η δική μου άποψη είναι αναλυτικά στο #14.
Θα σου κοστίσει πολύ φτηνότερα να ξεκινήσεις με την περίοδο 1960-1980.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 12/12/20 14:22:06

Να προσθέσω και το εξής.
Τα τελευταία χρόνια τα ΕΛΤΑ προσφέρουν πολύ περισσότερα φιλοτελικά προϊόντα. Εκτός από ΦΠΗΚ και φυλλαράκια, έχουν εμφανιστεί βιβλιαράκια / τευχίδια, βιβλία ολόκληρα, προσωπικά γραμματόσημα και ειδικές εκδόσεις, κάρτες, παραλλαγές με / χωρίς οδόντωση, μέχρι και κρασιά και φλυτζάνια!

Είναι μπέρδεμα για κάποιον αρχάριο να αποφασίσει τι ακριβώς θα συλλέξει. Θα έλεγα ότι θα ήταν καλύτερα να μπει σιγά-σιγά στην περίοδο μετά το 1990 και όχι από την αρχή.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - epicuros - 12/12/20 21:26:27

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Η σκέψη μου είναι να ξεκινήσω από την περίοδο ευρώ γιατί μου είναι πιο εύκολο να συγκρίνω την τιμή που πωλούνται διάφορες σειρές στο διαδίκτυο με την ονομαστική αξία και παράλληλα το χρονικό διάστημα είναι σχετικά περιορισμένο σε σύγκριση με τις αρκετές δεκαετίες που μετράει το ελληνικό γραμματόσημο σε δραχμές. Ο προβληματισμός μου είναι ότι διαπιστώνω ότι τα ΕΛΤΑ τα τελευταία χρόνια εκδίδουν πολλές σειρές και μάλιστα κάποιες από αυτές είναι εκτός προγράμματος, όπως πχ η σειρά "150 χρόνια ελληνικοί σιδηρόδρομοι" ή "εθνικό ίδρυμα ερευνών" και χάνεται η μπάλα. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μοιραστείτε μαζί μου κάποιες πολύτιμες συμβουλές για την περίοδο αυτή.