Συλλεκτικό Στέκι
Τα βασικά των γραμματοσήμων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ελληνικά γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-60.html)
+--- Νήμα: Τα βασικά των γραμματοσήμων (/thread-2018.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 12/12/20 22:16:47

Μα... ακριβώς όπως σου το έθεσα.

Το διάστημα 1962-1985 (24 χρόνια) μου βγάζει αξία καταλόγου 285,15 ευρώ (όλα μαζί). < Φυσικά θα τα βρεις πολύ φτηνότερα.
Το 2006 μόνο του μου βγάζει σύνολο ονομαστικής αξίας 60-70 ευρώ (πρόχειρα). Μόνο τα γραμματόσημα, χωρίς τίιποτα επιπλέον (φυλλαράκια, τευχίδια κλπ).



Επιπλέον, και στα γραμματόσημα "των εβδομήνταζ" μια χαρά μπορείς να συγκρίνεις την τιμή με την ονομαστική αξία. Διαιρείς τις δραχμές δια 340,75 και τις κάνεις ευρώ. Θα... διαπιστώσεις μια αναλογία: ότι οι τιμές της αγοράς (σε γενικές γραμμές) πάνε αναλογικά με την ονομαστική αξία των γραμματοσήμων!

Κι αν το γραμματόσημο των δυόμισι δραχμών σου βγαίνει λιγότερο από μισό λεπτό του ευρώ, θα καταλάβεις γιατί η εμπορική του αξία μπορεί να είναι 1, 2 ή 3 λεπτά. (Η αξία καταλόγου μπορεί να είναι 10 ή 20 λεπτά.)

Η αιτία της μικρής εμπορικής αξίας αυτών των περιόδων είναι ο πληθωρισμός της εποχής.
Αντίθετα, από το 1988-9 που αρχίσαμε να εφαρμόζουμε πολιτική "σκληρής δραχμής", οι ονομαστικές αξξίες των γραμματοσήμων αυξάνονται με πολύ αργό ρυθμό.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - epicuros - 13/12/20 09:52:49

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - ksg135 - 06/02/21 16:33:33

Εξαιρετική αρχική ανάρτηση και περιοδολόγηση με χρήσιμες συμβουλές! Πολύ χρήσιμα και τα σχόλια που ακολούθησαν.

Να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιες προσωπικές απόψεις, με σκοπό να δείξω πως οι συλλογή μετά το 1960 επιδέχεται και διαφορετικής προσέγγισης.

Προσωπικά δεν είμαι οπαδός της συλλογής/αγοράς ολόκληρων σειρών/ετών λουξ από εμπόρους. Για μένα η μαγεία της συλλογής είναι στην αναζήτηση του γραμματοσήμου που έχει χρησιμοποιηθεί, έχει ταξιδέψει δηλαδή και έχει επιτελέσει το σκοπό του. Για μένα η συλλογή έχει το σασπενς της αναζήτησης κομματιών μέσα από αγορές χύμα, από απόκτηση επιστολών, από ανταλλαγές, κτλ. Με το να πάει κανείς στον έμπορο και να πληρώσει π.χ. 250 ευρώ και να αγοράσει όλα τα γραμματόσημα μιας τριαντακονταετίας μονομιάς, χάνεται η μαγεία της αναζήτησης και της τύχης και η συλλογή γίνεται απλά συνάρτηση της τσέπης του καθενός.

Επίσης, προσωπικά με ενοχλεί και η πολιτική των ΕΛΤΑ τις τελευταίες δεκαετίες που έχει ως στόχο να ξεζουμίσει τους συλλέκτες που ακολουθούν αυτή τη μέθοδο (που αγοράζουν δηλαδή λουξ ασφράγιστες σειρές), εκδίδοντας προϊόντα αμφιβόλου χρηστικότητας, ποιότητας, και αισθητικής:
άσχετη θεματολογία που θυμίζει καταχρηστικές εκδόσεις τριτοκοσμικών χωρών, τραγελαφικά τυπογραφικά λάθη, ψηφιακές εκτυπώσεις αμφιβόλου ποιότητας, εκδόσεις Αγ. Όρους τη στιγμή που τα γραμματόσημα δεν προορίζονται για αποκλειστική ταχυδρομική χρήση στην εν λόγω περιοχή, κτλ, κτλ. Για μένα λοιπόν και αυτή η περίοδος συλλέγεται σφραγισμένη με φτηνές αγορές χύμα και ανταλλαγές.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - sac - 06/02/21 17:40:14

Καλησπέρα, αγαπητέ μου.

Λιγο-πολύ συμφωνώ με τις απόψεις σου, αλλά θα έλεγα ότι αυτά είναι θέματα για κάποιους που δεν είναι τελείως αρχάριοι.
Για παράδειγμα, σε κάποιον που ρωτάει "πώς να ξεκινήσει" δεν μπορείς να του πεις να μαζεύει χρησιμοποιημένα γραμματόσημα μετά το 1960. Θα του πεις ότι η συλλογή ΦΠΗΚ θα του έρθει φτηνότερα και θα είναι καλύτερης ποιότητας.

Αν αργότερα στο μέλλον αποφασίσει να χαράξει τους δικούς του δρόμους, ακόμα καλύτερα. Προϋπόθεση όμως είναι να έχει πιάσει στα χέρια του αρκετά γραμματόσημα άριστης ποιότητας, ώστε να μπορεί να κρίνει τα γραμματόσημα που θα ψάχνει από εκεί και πέρα.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - tintin - 13/09/22 16:08:53

Καλησπέρα , ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος (αν και η ερώτηση μου είναι σχετική με τα βασικά). Πριν λίγο καιρό αγόρασα κάποια σειρά γραμματοσημων από κατάστημα. Στη σειρά αυτή (δεν είχε ιδιαίτερη αξία) κάποια γραμματόσημα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, σε κάποια άλλα όμως τα δόντια τους ήταν κομμένα (αν όχι ολόκληρα, κατά ένα μέρος). Η ερώτηση που θέλω να κάνω (γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζω), είναι αν αγοράσουμε κάποιες σειρές από κατάστημα - εννοείται τα γραμματόσημα είναι καινούρια, MNH- τότε δικαιολογείται κάποια δοντάκια τους να μην είναι τέλεια; Αν όχι τότε όποτε πάει κάποιος να αγοράσει κάποια σειρά γραμματοσήμων, θα πρέπει να έχει μαζί του και ένα μεγεθυντικό φακό για να τα εξετάσει πριν τα πάρει; Ευχαριστώ πολύ.


RE: Τα βασικά των γραμματοσήμων - D.Dimitris - 13/09/22 17:32:59

Καλώς όρισες  tintin.
Άνοιξε ένα δικό σου θέμα, για να μην χαλάμε αυτό και γίνε πιο συγκεκριμένος για ποια σειρά λες.