Συλλεκτικό Στέκι
Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... (/thread-2056.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - nikos11 - 28/01/18 11:37:02

Εγώ δεν βλέπω PL φίλοι μου. Ως προς την πιστοποίηση, αν τα θέλεις πιστοποιημένα, αγοράζεις ένα έτοιμο 66άρι ή παραπάνω και δεν πειραματίζεσαι με τα 15άευρα και τα 20άευρα Wink .


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - Keyzer - 28/01/18 13:30:40

(28/01/18 03:26:33)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(28/01/18 03:16:14)haros Έγραψε:  Σε αυτες τις φωτο δεν δειχνει για pl
Tα pl δειχνουν στις φωτο  ειτε με πεδια σαν καθρεπτη, ειτε με πεδια "μαυρα", αναλογα με την ληψη και τον φωτισμο. 
Εδω δεν φαινεται κατι τετοιο.
Ομως στο χερι μπορει να ειναι διαφορετικα.
Μπορει να ναι κ ετσι...Εαν δεις κ προσεξεις καλυτερα καθρεφτιζονται τα χερια μου....κ ειναι καθετη ληψη για αυτο το λογο...ευχαριστω πολυ παντως

Καλή Κυριακή.
Αν μπεις στο mycoins.gr , στο κεφάλαιο Κων/νος Β' στα δεκάρικα, έχει καταγραφεί μια παρτίδα 10δρχ 1971 που είχα βγει prooflike σε όχι μικρό αριθμό, γιατί έχω ξαναδεί, εκτός από τα 5 ΄η 6 που έχω. Εκεί έχει μια χαρακτηριστική φωτό της εικόνας που κατά προσέγγιση θα πρέπει να δεις, με παρόμοιο φως.
Όταν ΄εστειλα τα πρώτα δύο στην ngc έγραψε το ένα PL64 και το άλλο MS65, ενώ θα ορκιζόμουν ότι είναι ολόιδια.
Δύο άλλα που έστειλα επίσης ζευγάρι, επίσης με πεδία καθρέφτη και με σχετική αντίθεση μεταξύ πεδίων και devices γράψανε 66 και 67, αλλά κανένα pl. Pcgs να σου βγάλει pl αποκλείεται, κατά την γνώμη μου, αλλά και πάλι η ngc δεν είναι ...σταθερή στις απόψεις της Smile.
Χαρακτηριστική περίπτωση για να "ελπίζεις" σε pl είναι να μπορείς να διακρίνεις μέσα στο πεδίο ένα κείμενο πάνω στο οποίο ακουμπάς κάθετα το νόμισμα και όχι η γενική ιδέα ότι στη λαμπρότητά του το νόμισμα μπορεί να αντικατοπτρίζει κατά προσέγγιση τα δάχτυλά σου ή ένα μέρος από το κουτί που μπορεί να είναι δίπλα του.
Δες λίγο εδώ, ένα παιχνίδι που μπορεις να κάνεις:

http://www.coingrading.com/plcoins1.html


Βεβαίως, ΄ολα αυτά δε σου τα γράφω για να σε...φωτίσω για το τί είναι PL, αλλά γιατί όταν με είχε απασχολήσει με τα δεκάρικα που χάζευα, είχα καταλήξει περίπου σε αυτά τα παραπάνω.
Προσωπικά, δε νομίζω ότι αυτό που δείχνεις έχει προδιαγραφές για PL. Όλα είναι σχετικά, όμως Big Grin


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - solferino - 28/01/18 14:26:58

Business strike από ότι βλέπω στις φώτο είναι και όχι proof.  Θα ανεβάσω ένα proof like κερμα κανονικής κοπης το απόγευμα


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - digo - 28/01/18 14:39:34

(28/01/18 03:26:33)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(28/01/18 03:16:14)haros Έγραψε:  Σε αυτες τις φωτο δεν δειχνει για pl
Tα pl δειχνουν στις φωτο  ειτε με πεδια σαν καθρεπτη, ειτε με πεδια "μαυρα", αναλογα με την ληψη και τον φωτισμο. 
Εδω δεν φαινεται κατι τετοιο.
Ομως στο χερι μπορει να ειναι διαφορετικα.
Μπορει να ναι κ ετσι...Εαν δεις κ προσεξεις καλυτερα καθρεφτιζονται τα χερια μου....κ ειναι καθετη ληψη για αυτο το λογο...ευχαριστω πολυ παντως


Βαλε το νομισμα καθετα πανω από ένα περιοδικο, ενα σταυρολεξο, οτιδήποτε. Εάν το περιοδικο καθρεπτίζεται μεχρι 2.5 εκατοστα στο νομισμα, και είναι προυφ, θα επαιρνε καμεο. Δεν θυμαμαι ποσα εκατοστα είναι για το deep cameo.

Υπαρχουν τετοια παρα πολύ καλα, δυσκολεύομαι να πιστεψω ότι θα εγραφε προυφ η προυφ λαικ. Αφου σουπεσε, καντο ότι θες, εγω θα εφτιαχνα ένα σετ από πολύ προσεγμενα τετοια κομματια, απιστοποίητα όμως. Αυτό εχω κανει κιολας δηλαδή.


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - solferino - 28/01/18 15:00:44

Digo αυτό νομιζα το κάνουν οι εταιρείες μόνο για τα μοργκαν όταν πρεπει να αποφασίσουν αν θα βάλουμ τον χαρακτηρισμό dl mirror κάπως έτσι δε θυμάμαι. Ισχύει κ για κέρματα άλλων χωρών?


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - ΡΟΔΑΚΑΣ - 28/01/18 15:08:46

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τα σχολια σας και την βοηθεια σας....Οντως θα επιχειρησω να το κανω κ μ αυτο το τροπο που μου υποδειξατε...παντως διπλα σε ακυκλοφοριτο ειναι η μερα με την νυχτα κ ας ειναι σχεδον ιδια...Προσωπικα και στο χαρτονακι του εχω γραψει 65-66 κ το ειδανε 2 3 φιλοι κ με βαλανε σε αυτο το τρυπακι .semi pl μου ειπαν κ οι 2....και dealer pcgs μου ειπε πως pl δυσκολα θα το βγαλουν κ τον εμπιστευομαι....για αυτο και ο τιτλος τιποτα απο τα 2
... ωραια κουβεντουλα κ θεμα παντως ...

Businness strike τι εννοει ο ποιητης....???


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - solferino - 28/01/18 17:48:04

Κανονική κοπή για κυκλοφορία...


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - ΡΟΔΑΚΑΣ - 28/01/18 17:55:27

Ευχαριστω... Wink να μαθαινουμε κ καμια ορολογια...


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - digo - 28/01/18 21:32:27

Συριανε, δεν ξερω αν κρατανε τρυκ μονο για τα Αμερικανικα η αν μπαινουν στον πειρασμο να τα εφαρμοσουν και στα ξενα. Αυτό με το περιοδικο παντως μου αρεσε κι εμενα.

Τις προαλλες αναλογιζόμουνα το ποσο που εφτασε το 20λεπτο 1874 SP67+. Αν δεν υπηρχε πιστοποιηση, θαχε πουληθεί σαν σχετικα σπανια προυφ εκδοση αλλα σε κλασμα της τιμης που επιασε. Δεκαρικα εξαιρετικης κοπης και εμφανισης του 1968 δοξα τω θεω εχουμε πολλα. Τωρα αν εγραφε βεβαια κανα SP67 όπως αυτά της περιοδου, του Καραμητσου, χαλαλι το δεκαπενταρι, ετσι κυριε Νικο μας;  Big Grin


RE: Proof -PL-ή τιποτα απ τα 2.... - Keyzer - 28/01/18 21:53:44

(28/01/18 13:30:40)Keyzer Έγραψε:  Δες λίγο εδώ, ένα παιχνίδι που μπορεις να κάνεις:

http://www.coingrading.com/plcoins1.html
Βεβαίως, ΄ολα αυτά δε σου τα γράφω για να σε...φωτίσω για το τί είναι PL, αλλά γιατί όταν με είχε απασχολήσει με τα δεκάρικα που χάζευα, είχα καταλήξει περίπου σε αυτά τα παραπάνω.
Προσωπικά, δε νομίζω ότι αυτό που δείχνεις έχει προδιαγραφές για PL. Όλα είναι σχετικά, όμως Big Grin

(28/01/18 14:39:34)digo Έγραψε:  Βαλε το νομισμα καθετα πανω από ένα περιοδικο, ενα σταυρολεξο, οτιδήποτε. Εάν το περιοδικο καθρεπτίζεται μεχρι 2.5 εκατοστα στο νομισμα, και είναι προυφ, θα επαιρνε καμεο. Δεν θυμαμαι ποσα εκατοστα είναι για το deep cameo.
 Αυτό είναι το παιχνίδι που του γράφω Big Grin, έχει και μια εκτύπωση πολύ ωραία να κάνει