Συλλεκτικό Στέκι
20 δρχ. 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 20 δρχ. 1833 (/thread-210.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 14:27:56

(11/05/17 14:16:59)coll Έγραψε:  
(10/05/17 20:52:09)GKCollect Έγραψε:  Ασχέτως του τι πιστεύω εγώ, διαβάζω και δεν έχω πειστεί ότι είναι πλαστά.

Γιατί όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις, όσοι αμφισβητούν τα στοιχεία (νομισματοκοπείο Βαυαρίας, Βρετανικό μουσείο, ακόμη και την ποιότητα κοπής) δεν χρειάζεται να αποδείξουν αυτό που ισχυρίζονται ;; Αν έχετε στοιχεία (όχι απόψεις) που μπορούν να διασταυρωθούν, παρακαλώ να τα μοιραστείτε μαζί μας.

Οι προσωπικές απόψεις των 'παλιών' δεν είναι στοιχείο. Και μένα ένα 'παλιός' μου είχε πει για μια παραγγελία στο νομισματοκοπείο Αθηνών, 1.000 κομματιών, που τελικά παραδώθηκαν 958 διότι κρατήθηκαν 42 για τα έξοδα (<- ωραία ιστορία, ρομαντική, ποιητική και ιστορικά στεκούμενη, αλλά δεν είναι παρά μια ιστορία).


Κοιτα η συζητηση τρεχει με μεγαλη ταχυτητα και τα χανω λιγο Kvassos
Νομιζω οτι αυτο λεει ο Κωστας δευτερη παραγραφο...λαθος κανω; Κανονικα αυτος επρεπε να μου απαντησει.
Δεν αναφερομαι στην ενδειξη του σλαμπ <χωρις μισχο >. Με ενδιαφερει η πλαστοτητα με την γενικη εννοια και οχι ο τιτλος
Επιπλεον νομιζω οτι με συνδρομη στα σιτε των εταιρειων , μπορουμε να εχουμε στοιχεια για αριθμο κομματιων
Νομιζω!!!
Γιατι αν ειναι ετσι , απορω τι συζηταμε εδω  Undecided


Να με συγχωρεσετε αλλα εγω φαινεται απο λαθος καταλαβα απο τα λεγομενα του Κωστα οτι υπαρχουν στοιχεια.
Οτι εχει στοιχεια......
Μαλιστα εγινε και αναφορα σχετικα με κατι που ετοιμαζει και θα διαβασουμε στο μελλον.
Συγνωμη δηλαδη αλλα με αυτο το αλαλουμ δεν γινεται.......

Βρε Κωστα αφου διαβαζεις αν εχεις κατι πανω σε αυτο βγαλτο παρακαλω να μην γραφουμε σελιδες χωρις νοημα


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 14:31:05

(11/05/17 14:17:44)KVASSOS Έγραψε:  
(11/05/17 13:54:34)coll Έγραψε:  Να μια κοπια λοτο 239 στη ΠΝΕ
Νομιζω αυτο δεν πιστοποιειται........γιατι αν  γινει κι αυτο χεσε μεσα
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=133&CategoryId=112
Υ.Σ Βρε μπας και εχετε στοκαρει εικοσαρικα;;

Αυτη ειναι ειναι η γνωστη κοπια στην οποια αναφερεται το counterfeit detection που ανεβασε ο Κος Γ.Κουντουριδης.
 Δεν νομιζω οτι εχει πιστοποιηθει κανενα απο αυτα...

Εγω προσωπικα αυτη την στιγμη δεν διαθετω κανενα εικοσαρικο ,ειχα παλαιοτερα ενα AU της ποικιλιας με ενωμενους μισχους και το εδωσα γιατι ηθελα να αγορασω καποιο αλλο νομισμα,αλλα δεν θα με χαλουσε κανενα εικοσαρικο 1833,οποιας ποικιλιας και να ηταν ,αρκει φυσικα να μου αρεσε...

Κι αν πιστοποιηθει κι αυτο αυριο  τι θα κανουμε ;; Θα το υποστηριξουμε Huh


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 14:50:05

(11/05/17 06:52:43)Nonos Έγραψε:  Πολύ ωραία νομισματική κουβέντα από όλους, άσχετα αν περιπλέκει διαρκώς τα ζητήματα και δημιουργεί και νέα ερωτηματικά.

Για να συνεισφέρω και εγώ σε αυτή έχω να αναφέρω πως. κάποια χρυσά εικοσάδραχμα έτυχε να τα αγοράσω από γνωστό σαράφη της Αθήνας στην τότε τιμή της μισής λίρας, όλα ήταν χωρίς μίσχο. Σε μία συζήτηση πριν χρόνια με κάποιον συλλέκτη παλαιό, χαχαχα Big Grin , όταν υπήρξε κάποια σχετική αναφορά για τα 20δραχμα μου είπε, με τόνο ειρωνικό, να αγοράζω όσες γνωστές κόπιες βρεθούν στον δρόμο μου γιατί κάποια στιγμή και αυτές θα τις περνούν για γνήσια κομμάτια. Angel Angel

(Hannibal, κάποια στιγμή ξεκινήσαμε μια κουβέντα για αυτό το νόμισμα, όπως βλέπεις τα επιχειρήματα "πέφτουν στο τραπέζι"και θα συνεχίζουν για πολλά χρόνια ακόμα Smile )

Και γιατι να μην συνεισφερεις;;
Και επιτελους δηλαδη!!!! Ημαρτον   Huh 
Τι υποστηριζετε καταλαβαινετε;;; Huh


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 11/05/17 15:01:23

Χαλαρωσε coll, το να αποκαλεις του συνομιλητες του νηματος ηλιθιους που δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν καθως και το να κανεις "αστειακια" περι στοκαρισματος εικοσαρικων απο αυτους, δεν συνεισφερει στην κουβεντα, ουτε δημιουργικα, ουτε με αλλον τροπο.
(Ειδες ποσο ευγενης ειμαι?)


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 15:11:12

(11/05/17 15:01:23)haros Έγραψε:  Χαλαρωσε coll, το να αποκαλεις του συνομιλητες του νηματος ηλιθιους που δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν καθως και το να κανεις "αστειακια" περι στοκαρισματος εικοσαρικων απο αυτους, δεν συνεισφερει στην κουβεντα, ουτε δημιουργικα, ουτε με αλλον τροπο.
(Ειδες ποσο ευγενης ειμαι?)


Μην βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα.
Και δεν κατηγορησα κανενα για στοκαρισμα ασχετα απο το τι ειπε πιο πανω ο Νonos.
Ο κινδυνος ειναι υπαρκτος και δεν ειναι αστειο
Να κατακαβαινουμε τι λεμε.....


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 11/05/17 15:13:58

Το εγραψες παραπανω ως "αστειακι",
 Να μια κοπια λοτο 239 στη ΠΝΕ

Νομιζω αυτο δεν πιστοποιειται........γιατι αν  γινει κι αυτο χεσε μεσα
http://www.nomisma.gr/auction/auction.as...goryId=112
Υ.Σ Βρε μπας και εχετε στοκαρει εικοσαρικα;;


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 15:16:06

(11/05/17 15:13:58)haros Έγραψε:  Το εγραψες παραπανω ως "αστειακι",
 Να μια κοπια λοτο 239 στη ΠΝΕ

Νομιζω αυτο δεν πιστοποιειται........γιατι αν  γινει κι αυτο χεσε μεσα
http://www.nomisma.gr/auction/auction.as...goryId=112
Υ.Σ Βρε μπας και εχετε στοκαρει εικοσαρικα;;


Ναι και που ειναι το προβλημα;;
Ας παρεξηγηθει οποιος στοκαρει γι αυτο τον λογο
Ηλιθιο ποιον ειπα; Και ποτε ανεφερα αυτη την εκφραση;


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 11/05/17 15:17:17

οταν λες οτι δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν, τι ακριβως τους αποκαλεις??


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 11/05/17 15:21:44

(11/05/17 15:17:17)haros Έγραψε:  οταν λες οτι δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν, τι ακριβως τους αποκαλεις??


Να στο εξηγησω γιατι πιθανολογω οτι παρεξηγησες.
Οταν λεω δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν εννοω δεν αντιλαμβαονται ισως την σοβαροτητα του πραγματος.
Διοτι αν στην αγορα ριχνονται κοπιες ως γνησια δεν συμφερει κανεναν συλλεκτη.
Οι τιμες  θα κατρακυλισουν για τα υπαρχοντα , το εν λογω θα απαξιωθει και το σοβαροτερο ειναι οτι   πλεον ο νεος συλλεκτης θα ειναι διστακτικος και αδιαφορος. Εγω προσωπικα το θεωρω ως υψιστο πληγμα για οσους αγαπουν τον συλλεκτισμο.
Προφανως ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι


Σωτηρης αγαπητε Δημητρη


RE: 20 δρχ. 1833 - Nonos - 11/05/17 15:33:44

(11/05/17 15:21:44)coll Έγραψε:  
(11/05/17 15:17:17)haros Έγραψε:  οταν λες οτι δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν, τι ακριβως τους αποκαλεις??


Να στο εξηγησω γιατι πιθανολογω οτι παρεξηγησες.
Οταν λεω δεν καταλαβαινουν τι υποστηριζουν εννοω δεν αντιλαμβαονται ισως την σοβαροτητα του πραγματος.
Διοτι αν στην αγορα ριχνονται κοπιες ως γνησια δεν συμφερει κανεναν συλλεκτη.
Οι τιμες  θα κατρακυλισουν για τα υπαρχοντα , το εν λογω θα απαξιωθει και το σοβαροτερο ειναι οτι   πλεον ο νεος συλλεκτης θα ειναι διστακτικος και αδιαφορος. Εγω προσωπικα το θεωρω ως υψιστο πληγμα για οσους αγαπουν τον συλλεκτισμο.
Προφανως ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι
Ναι φίλε Σωτήρη, ναι....  δεν αντιλαμβάνονται Tongue Tongue  https://syllektiko-steki.gr/thread-875.html

Ξεστράτισε η κουβέντα όμως και από κει που ψάχνουμε να βρούμε μια άκρη σε αυτό το νήμα και να απολαύσουμε αυτήν την νομισματική κουβέντα καταθέτοντας τι όποιες εμπειρίες θα φτάσουμε να διευκρινίζουμε τα απολύτως αυτονόητα......