Συλλεκτικό Στέκι
20 δρχ. 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 20 δρχ. 1833 (/thread-210.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 17/05/17 06:37:12

Εάν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με το μουσείο του Μονάχου, για την ύπαρξη ή μη μητρών των νομισμάτων καθώς και τις χρονολογίες τους.
Χρειάζεται να διαλευκάνουμε και το 1832.


RE: 20 δρχ. 1833 - vengaga - 17/05/17 09:54:35

(17/05/17 06:37:12)ukobke Έγραψε:  Εάν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με το μουσείο του Μονάχου, για την ύπαρξη ή μη μητρών των νομισμάτων καθώς και τις χρονολογίες τους.
Χρειάζεται να διαλευκάνουμε και το 1832.
Εγω θα ελεγα να επικοινωνήσουμε και με το νομισματοκοπείο του Μονάχου για
α) ποσα κέρματα κόπηκαν (20 δρχ. 1833)
β) ποσες μητρες χρησιμοποιήθηκαν

www.hma.bayern.de


RE: 20 δρχ. 1833 - HEKTOOP - 17/05/17 10:58:56

το "καθυστερω" επειδη σε λιγες μερες θα εχω -τελοσπαντων - προσβαση σε παραπανω αρχεια. μολις γινει αυτο, θα δω κατευθειαν αν μπορω να βρω κατι παραπανω, και αμεσως μετα θα στειλω το email.

τωρα για το τι εγινε το 1832 και για καθε χρονια απο τις πρωτες ξεχωριστα, απο αυτα που συζηταμε εδω αυτες τις μερες και απο αυτα που διαβαζω, σκεφτομαι τα εξης:
α) ο 804 αφορα και στην αποστολη των κομματιων σε μας, αρα δεν γινεται να ειναι το "πρωτο εγγραφο"
β) οι βαυαροι αρχισαν να χτυπανε πριν παρουν "εντολη" απο μας. μπορει επιτηδες να θελαν να καλυψουν τον εαυτο τους και να μην παραδεχονται ξεχωριστες κοπες πριν γινει "επισημο" το νομισμα, για να μην δωσουν και δικαιωματα σε αλλες χωρες για το πως πηραν την εντολη, και γιαυτο στα δημοσια εγγραφα τα βαζουν ολα τα πρωτα χρονια μαζεμενα σε ενα τσουβαλι και γιαυτο και οι εφημεριδες που διαβαζω ξεκινανε να αναφερονται στο θεμα με το που παρθηκε η αποφαση στην ελλαδα. Ναι, οκ, ηταν αναμενομενο και για τους αγγλογαλλους να γινει παραγγελια κοπης στον "μπαμπα του οττο", αλλα το βλεπω ως θεμα διπλωματιας και διακριτικοτητας.
γ) το πρωτο χαρτι που ψαχνουμε ή που θα ελπιζαμε να βρουμε για να μαστε σιγουροι πρεπει να ναι κατι απο τον leprieur στο νομισματοκοπειο : " πηραμε εντολη να αρχισουμε να χτυπαμε Χ κομματια και χτυπησαμε Ψ κομματια το ετος ταδε κτλ κτλ για καθε αξια, για της μητρες, κά ... ". Κυριως αυτο ελπιζω να υπαρχει, αν οχι στο μουσειο, τοτε στα αρχεια. Δεν εξακριβωσα την υπαρξη τετοιου εγγραφου, να ειμαι ξεκαθαρος, απλα λεω τη λογικη μου, οτι σε ενα τετοιο απο τα πρωτα επισημα χαρτια για το θεμα, μπορουμε να ελπιζουμε οτι θα ειναι λεπτομερεστερη και ειλικρινης η καταγραφη.

* η λεξη "κομματια" μαλλον μου κολλησε απο ολα τα γερμανικα που διαβαζω, "20δραχμοκομματο", "5λεπτοκομματο" Angel


RE: 20 δρχ. 1833 - GKCollect - 17/05/17 11:26:50

(17/05/17 06:37:12)ukobke Έγραψε:  Εάν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με το μουσείο του Μονάχου, για την ύπαρξη ή μη μητρών των νομισμάτων καθώς και τις χρονολογίες τους.
Χρειάζεται να διαλευκάνουμε και το 1832.

Για το 1832 δεν υπάρχουν ξεχωριστά στοιχεία. Τουλάχιστον όσο έχουμε ψάξει εμείς, βρήκαμε μόνο στοιχεία για το σύνολο της κοπής στο Μόναχο (1832-1835). Μακάρι να βρεθούν ξεχωριστά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, όλα τα νομίσματα να έχουν κοπεί την ίδια χρονική περίοδο αλλά λόγω αλλαγής και του έτους* σε κάποια από αυτά να μπήκε το 1832, ενώ στα υπόλοιπα το 1833.

* Υποθετικά : Για λόγους πολιτικούς ή προπαγάνδας, ή ακόμη και πρακτικούς (συνέβει και μετέπειτα στα νομίσματα του 1836-1837 ίσως και 1838) έπρεπε να υπάρχουν νομίσματα του Όθωνα που να αναγράφουν το έτος 1832. Θα μπορούσε η κοπή να ξεκίνησε το 1832 με έτος αναγραφής το '1832'. Κατά την έλευση του Όθωνα στην Ελλάδα θα ήταν πολύ λογικό να υπάρχουν χρήματα με το έτος ενθρόνισής του. Τελικά λόγω καθυστέρησης έφτασε στην Ελλάδα στις 25 Ιανουαρίου 1833 (λίγες ημέρες μετά το νέο έτος) και αναφέρεται ότι περίμεναν τα πρώτα χρήματα να έρθουν λίγο αργότερα. Οπότε ίσως ακόμη και του 1833 να κόπηκαν το 1832.

(17/05/17 09:54:35)vengaga Έγραψε:  Εγω θα ελεγα να επικοινωνήσουμε και με το νομισματοκοπείο του Μονάχου για
α) ποσα κέρματα κόπηκαν (20 δρχ. 1833)
β) ποσες μητρες χρησιμοποιήθηκαν

α) Αναφέρεται ότι κόπηκαν συνολικά 351.000 Δρχ, δηλαδή 17.550 νομίσματα.
β) Τουλάχιστον 2... Αλλά με μελέτη στα σπασίματα, στην εμφάνιση και στις λεπτομέρειες... πιθανότατα και 3.

Πάντως, ότι μάθουμε επιπλέον θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.


RE: 20 δρχ. 1833 - HEKTOOP - 17/05/17 12:06:19

(17/05/17 09:54:35)vengaga Έγραψε:  Εγω θα ελεγα να επικοινωνήσουμε και με το νομισματοκοπείο του Μονάχου για

το νομισματοκοπειο το εχω στα υποψην μου για επικοινωνια
αλλα στις τελευταιες επιλογες μας
αν μπειτε να διαβασετε την ιστορια του θα καταλαβετε γιατι δεν εχω ελπιδες οτι εχουν τα παλια χαρτια
το παλιο κτισμα (Alte Munze= παλιο νομισματαδικο) δεν χρησιμοποιειται πια σε κατι που να εχει σχεση και δεν ειναι μονο οτι αλλαξε κτισμα αλλαξε μια η δυο φορες ο χαρακτηρας του νομικα
οποτε ειχαμε πρωτα μια μετακομιση και μετα την μετατροπη του σε εκπροσωπηση μεγαλυτερης περιοχης και μετα σε εθνικο
βαλε και τους πολεμους μεσα
δεν τα θυμαμαι και γω ακριβως τωρα ολα , το χα ψαξει αρχη αρχη αυτες τις μερες, και απο ολη την ιστορια που διαβαζα ειχα χασει καθε ελπιδα
ενω σε αντιθεση ας πουμε τα βαυαρικα αρχεια ειναι υποχρεωμενα να κρατανε καθε βιβλιο/αρχειο κτλ απο το 770 μ.Χ. και δεν εχουν παθει ποτε μεγαλη ζημια
οποτε για πολλους λογους που εχω προαναφερει, το πρωτο μαιλ μας θα παει στο μουσειο που πρωτο ειπε ο ukobke, και αναλογα με την απαντηση τους τα επομενα στα βαυαρικα αρχεια και σε καποιο αλλο μουσειο


RE: 20 δρχ. 1833 - vengaga - 17/05/17 13:20:14

(17/05/17 12:06:19)HEKTOOP Έγραψε:  
(17/05/17 09:54:35)vengaga Έγραψε:  Εγω θα ελεγα να επικοινωνήσουμε και με το νομισματοκοπείο του Μονάχου για

το νομισματοκοπειο το εχω στα υποψην μου για επικοινωνια
αλλα στις τελευταιες επιλογες μας
αν μπειτε να διαβασετε την ιστορια του θα καταλαβετε γιατι δεν εχω ελπιδες οτι εχουν τα παλια χαρτια
το παλιο κτισμα (Alte Munze= παλιο νομισματαδικο) δεν χρησιμοποιειται πια σε κατι που να εχει σχεση και δεν ειναι μονο οτι αλλαξε κτισμα αλλαξε μια η δυο φορες ο χαρακτηρας του νομικα
οποτε ειχαμε πρωτα μια μετακομιση και μετα την μετατροπη του σε εκπροσωπηση μεγαλυτερης περιοχης και μετα σε εθνικο
βαλε και τους πολεμους μεσα
δεν τα θυμαμαι και γω ακριβως τωρα ολα , το χα ψαξει αρχη αρχη αυτες τις μερες, και απο ολη την ιστορια που διαβαζα ειχα χασει καθε ελπιδα
ενω σε αντιθεση ας πουμε τα βαυαρικα αρχεια ειναι υποχρεωμενα να κρατανε καθε βιβλιο/αρχειο κτλ απο το 770 μ.Χ. και δεν εχουν παθει ποτε μεγαλη ζημια
οποτε για πολλους λογους που εχω προαναφερει, το πρωτο μαιλ μας θα παει στο μουσειο που πρωτο ειπε ο ukobke, και αναλογα με την απαντηση τους τα επομενα στα βαυαρικα αρχεια και σε καποιο αλλο μουσειο
Ανεξάρτητα αν εχει αλλάξει νομική μορφή και κτίριο, θα θεωρήσω μεγάλη εκπληξη αν το νομισματοκοπείο δεν εχει κρατήσει στοιχεία (ειδικά γερμανικό νομισματοκοπείο).
Ούτως ή άλλως και τα αλλα ιδρύματα σαν πηγή πληροφόρησης θα εχουν στοιχεία που θα προέρχονται απο το νομισματοκοπείο.
Δεν χάνουμε τίποτε την ιδια ερώτηση που θα κάνουμε σε αλλα ιδρύματα, να την κάνουμε ταυτόχρονα και στο νομισματοκοπείο Μονάχου.


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 17/05/17 13:22:06

Το τι λένε τα αρχεία, είναι μια ένδειξη.

Εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.

Εάν δεν ξεκινήσουμε από τις μήτρες, δεν θα βγεί συμπέρασμα. Ακόμη το να πει πχ το Μόναχο έχω μία μήτρα, δεν θα αποδείξει τίποτα. Θα χρειαστεί συνέχεια.

Στο άλλο θέμα όμως, εάν έχουν μήτρες του 1832 ξεκινάμε με αλλαγή της υπόθεσης. Δηλαδή κόπηκαν Μόναχο και όχι Αθήνα.

Όσο αφορά τα στοιχεία του 1840 περίπου, τα μεν Αγγλικά κάνουν λόγο ΜΟΝΟ για κοπή χάλκινων, τα Βαυαρικά και 17500 χρυσών, ενώ η Αθήνα μιλάει για κοπή Αθήνας 958 τεμαχίων.

Δεν έχουμε έστω και μία βάση συζήτησης, δηλαδή να πούμε έχουμε μια βάση και ενδείξεις που το αμφισβητούν. Έχουμε δυο αμφισβιτήσιμες θεωρίες.


RE: 20 δρχ. 1833 - vengaga - 26/05/17 17:41:24

Τελικά εγινε ερώτηση στην Γερμανία?


RE: 20 δρχ. 1833 - nestor34 - 27/05/17 19:54:44

θυμάμαι, παλιότερα, γράφαμε 25 και 30 σελίδες με μαλώματα, κουτσομπολιά υπονοούμενα, ύβρεις και άλλα πικάντικα κι ενδιαφέροντα. Τώρα γράφουμε 25 σελίδες για ένα νόμισμα. Μα τι ξεπεσμός; Γιατί χαλάσαμε έτσι;


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 27/05/17 20:33:43

Αναμενουμε νεα απο τον HEKTOOP